Sposób na małą kuchnię. Praktyczne porady, które zdziałają cuda

10.12.2018

Czy istnieje jakaś szansa na uratowanie tego związku? Oczywiście, że tak! Sprawdź, jak w prosty sposób pogodzić się z małą kuchnią i urządzić ją ze znakomitym efektem!

Oto najważniejsze wskazówki:

  • W małej kuchni warto postawić na jasne (białe lub beżowe) szafki z połyskiem.

  • Wieszaki, organizery i półki pomocnicze pomogą odpowiednio uporządkować akcesoria kuchenne.

  • Urządzanie małej kuchni powinno być oparte na dokładności i precyzji.

  • Meble kuchenne bogate w szuflady ułatwią funkcjonowanie w małej kuchni.

  • Otwarcie kuchni na jadalnię lub salon całkowicie zmieni jej perspektywę.

  • Mniejsze zamienniki pewnych elementów zwiększą pole do działania.

Zasada numer 1 – Jasne meble kluczem do serca małej kuchni

Kuchnie o niewielkich rozmiarach najlepiej wypadają w towarzystwie mebli o jasnych frontach. Wszystko to za sprawą specyfiki jasnych odcieni, które sprawiają, że pomieszczenie automatycznie wydaje się większe niż w rzeczywistości. W tym wypadku efekt wzmacniają również gładkie i błyszczące rozwiązania, które dodatkowo odbijają światło, potęgując tym samym wrażenie przestrzeni. Jasne i połyskujące odcienie to jednak nie koniec niespodzianek. Doskonałą metodą, dzięki której zyskamy „efekt powiększenia przestrzeni”, stanowią również przeszklenia oraz podświetlenia od wewnątrz.

Zasada numer 2 – Sprytna zabudowa to podstawa

Istnieją dwa typy ludzi. Jedni, preferują przechowywanie akcesoriów kuchennych na wierzchu, a inni wręcz przeciwnie, wolą mieć wszystko schowane. Dla osób, które nie czują się dobrze z eksponowaniem swoich rzeczy w kuchni, doskonałym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju kosze, organizery oraz wieszaki, które pozwolą na odpowiednie uporządkowanie akcesoriów. W tym wypadku bardzo istotny jest wybór odpowiedniej zabudowy. Sięgająca sufitu, „ściana szafek” to najlepsza decyzja dla tych, którzy zechcą ukryć naczynia, garnki oraz wszelkiego rodzaju produkty spożywcze.

Zasada numer 3 – Wykorzystaj każdy milimetr powierzchni

W małych pomieszczeniach liczy się każdy milimetr, dlatego wszystko powinno być dokładnie odmierzone i przemyślane. Tu nie ma mowy o błędach, których konsekwencją są puste kąty i odstępy między meblami. Udało Ci się zorganizować więcej miejsca, niż się spodziewałeś? Znakomicie! W takim razie w jednej z półek możesz zrobić małą spiżarnię!

Zasada numer 4 – Diabeł tkwi w szczegółach, a sukces małej kuchni w… szufladach

Znakomitym rozwiązaniem na pomieszczenie wszystkich akcesoriów oraz kuchennych dodatków jest wybór mebli wyposażonych w szuflady. Szuflady to rozsądny wybór, który umożliwi posegregowanie kuchennych elementów. Ponadto, wpłynie to również na wygodę użytkowania mebli, ponieważ szuflady będą stanowić ułatwienie podczas poszukiwania konkretnych rzeczy.

Zasada numer 5 – Spójrz szerzej i dokonaj niemożliwego

Małe jest piękne, ale co, jeśli możesz nieco poszerzyć horyzonty? W ostatnim czasie bardzo modnym rozwiązaniem są kuchnie otwarte na salon oraz jadalnię. Takie zatarcie granicy pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami to doskonały sposób na znaczne powiększenie przestrzeni kuchni. Mimo że, działania te fizycznie mogą nie wpłynąć na wielkość jej zabudowy, to całkowicie odmienią wrażenie kuchni.

Zasada numer 6 – Rezygnacja ze zbędnych elementów popłaca

Proste i minimalistyczne rozwiązania bywają bardziej efektowne niż okazałe działania z rozmachem. Twoje oczekiwania całkowicie odbiegają od rzeczywistości? Wymarzone meble nie chcą się zmieścić? W takim razie zrezygnuj ze zbędnych elementów lub zastąp je mniejszymi. Idąc tym tokiem myślenia, wystarczy zamienić zlew dwukomorowy na nieco mniejszą wersję. Opłacalna okaże się również rezygnacja z płyty elektrycznej o czterech palnikach. Nowoczesne kuchnie już dawno odchodzą od takich rozwiązań i znacznie lepiej prezentują się w towarzystwie płyty dwupalnikowej.

Zasada numer 6 – Zastosuj się do wszystkich zasad powyżej

I na sam koniec- podsumowanie. Urządzanie małej kuchni to twardy orzech do zgryzienia, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu, z pewnością Ci się to powiedzie! Wystarczy tylko, że powyższe zasady wymieszasz z odrobiną własnej kreatywności i… gotowe! Jak widać, Twój związek z małą kuchnią można uratować. Wystarczy tylko chcieć!


 

Powrót