Sposób na szybki montaż paneli podłogowych - zrób to sam!

20.11.2019

Panele podłogowe są tak pomyślane, aby ich montaż był jak najprostszy i nie wymagał wieloletniego doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu. Każdy kto przeczyta instrukcję i zastosuje się do niej, poradzi sobie z tym bez większych problemów.

Aby samodzielnie ułożyć podłogę z paneli należy:

Wybrać odpowiednie panele.

Podłoga z paneli nie sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub nieogrzewanych zimą. Nie należy więc ich montować w łazienkach, pralniach, saunach i wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zapewnić stabilnej temperatury i wilgotności powietrza.( 16- 20 st.C i 40%-65% wilgotność). Panele nadają się do stosowania na wodne ogrzewanie podłogowe.

Panele są produkowane w różnych klasach ścieralności. Niezbędny jest zatem wybór klasy odpowiedniej do sposobu użytkowania pomieszczenia. Im intensywniejszy ruch, tym wyższa powinna być klasa ścieralności.

Przed zakupem paneli należy obliczyć powierzchnię podłogi do wyłożenia w metrach kwadratowych i do tego wyniku dodać zapas w postaci 5%. Pozwoli to ustalić potrzebną ilość paneli. Inne niezbędne materiały to: listwy dylatacyjne i przypodłogowe, folia paroizolacyjna i materiał do wyrównania i wygłuszenia: pianka , płyty XPS lub płyta z włókien drzewnych „Fine floor”.

Do położenia podłogi będą nam także potrzebne podstawowe narzędzia: piła do cięcia o drobnych ząbkach, wyrzynarka, wkrętarka, poziomica, taśma miernicza, ołówek, nożyk, kliny dystansowe, elementy do mocowania listew i cokołów.

Panele podłogowe potrzebują aklimatyzacji, dlatego przed przystąpieniem do układania należy je pozostawić na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane. Nie rozpakowujemy ich z oryginalnych opakowań.

panele podłogowe Przygotować nawierzchnię pod położenie podłogi.

Posadzka pod panele musi być równa i sucha. Nie powinna mieć większego odchylenia niż 2 mm na 1 m. Jeśli stosowaliśmy jakiekolwiek wylewki, upewnijmy się, że podłoga jest zupełnie sucha. Po oczyszczeniu powierzchni szczotką lub odkurzaczem wykładamy ją folią paraizolacyjną. Należy pamiętać o tym, aby brzegi foli były dociśnięte do ścian i wystawały na wysokość listew wykończeniowych. Układamy ją na zakładkę ok. 15 cm. Brzegi można skleić taśmą dwustronną. Ułatwi to ułożenie izolacji akustycznej.

Jeśli wykorzystamy w tym celu piankę poliuretanową, to przyklei się ona do taśmy. Pianki nie trzeba układać na zakładkę i nie może ona wystawać ponad poziom podłogi.

Układanie paneli podłogowych:

Podstawowa zasada układania paneli podłogowych jest taka, że robi się to wzdłuż względem źródła światła, a zaczyna się od rogu, który jest po lewej stronie po przekroczeniu drzwi pomieszczenia. (Sprawdź również nasze drzwi wewnętrzne).

Sam sposób układania paneli może być różny: z przesunięciem o 1/2 lub z przesunięciem o 1/3 . Układanie rzędu zaczynamy od całego panelu, a kolejnego – od panelu skróconego o połowę, 1/3 lub 2/3 długości. I tak na zmianę.
Ostatni panel w rzędzie należy przyciąć tak, aby odcięta strona znalazła się przy ścianie, a pozostała część stanowiła początek następnego rzędu.
Szczególnie panele z V-fugą. Brzegi ścięte w literę V dają dużą swobodę aranżacji. Można je układać w dowolnie wybranym kierunku, w sposób prostopadły lub pod kątem 45 stopni. Jest to rozwiązanie wyjątkowo ekonomiczne, ale zalecane głównie dla paneli z bokiem prostym, czyli bez v-fugi.

Należy też pamiętać o włożeniu klinów dystansowych pomiędzy panel a ścianę. Zachowanie szczeliny dylatacyjnej o wielkości min. 10 mm jest bardzo ważne, ponieważ panele montujemy w systemie tzw. podłogi pływającej, która pracuje, nie jest sztywna i nie jest przytwierdzana do podłoża lub ścian. Deski muszą mieć więc miejsce, aby podczas użytkowania nie opierać się o ściany i nie wypiętrzać się. Szczelinę dylatacyjną należy zachować przy wycinaniu otworów na rury. Wypełniamy ją potem specjalną pastą albo rozetami maskującymi. Przy powierzchni pomieszczenia powyżej 6 x 8m konieczne jest stosowanie dylatacji pośrodku pomieszczenia. Zamaskujemy ją specjalną listwą, dobraną kolorystycznie do podłogi.

Łączenie peneli jest bardzo proste. Producenci stosują tzw. łączenie„angle angle”, czyli sposób łączenia bezklejowego, gdzie podczas montażu układamy najpierw cały rząd, a potem łączy się ze sobą krótsze boki i dołącza kolejne panele dłuższym bokiem.

Prostszym sposobem montażu jest montaż system G5, który ma różne nazwy własne w zależności od poszczególnych producentów. Jedną z nich jest Express Click System. W omawianym systemie G5 każdą deskę montuje się osobno. Początkowo długim bokiem, a potem krótkim przez dociśnięcie zatrzasku. Dzięki temu nawet początkujący montażysta może ułożyć podłogę w ekspresowym tempie.

Układając panele przy drzwiach stosujemy dokładnie tę samą zasadę co przy ścianach: przycinamy brzeg, który ukryjemy pod listwą maskującą i zachowujemy szczelinę dylatacyjną. Jeśli ościeżnica drzwi jest drewniana, możemy pokusić się o podcięcie jej dołem i wsunięcie panela w powstałą szczelinę.

Wykończenie podłogi i jej konserwacja. ciemna podłoga w sypialni

Ostatni etap to zamaskowanie szczelin dylatacyjnych za pomocą listew przypodłogowych i maskujących. Montaż listew przypodłogowych zależy od tego, jaki ich rodzaj wybierzemy. Zawsze jednak mocuje się je do ściany, a nigdy do podłogi.

Listwy maskujące przytwierdzamy do podłoża za pomocą kołków rozporowych. Stosujemy je na dylatacje pośrodku podłogi i w progu. Listwę tą można zastosować nawet jak mamy różnicę poziomów na łączeniu, nie większą jednak niż 15mm.

Bardzo ważna jest także konserwacja podłogi z paneli . Jej wrogiem jest nadmierna wilgoć. Dlatego należy natychmiast usuwać z niej wszelkie rozlane płyny, a myć za pomocą dobrze wykręconego mopa lub szmatki z dodatkiem detergentów przeznaczonych do paneli. Nie woskujemy takiej podłogi. Panele należy tez chronić przed zapiaszczeniem, ponieważ ziarnka piasku mogą je zarysować lub zmatowić.

 

Podłoga z paneli jest tańsza i prostsza w montażu niż z desek podłogowych lub parkietu. Ułożenie jej nie jest trudne, wystarczy mieć odpowiednie narzędzia, trochę cierpliwości i wiary we własne umiejętności oraz skorzystać z porad Merkury Market.

Sprawdź nasze podłogi drewniane, panele winylowe.

 

Powrót