Styl hygge w salonie. Sprawdź jak zaaranżować przytulne wnętrze zgodnie z duńską filozofią szczęścia!

06.10.2022

Styl hygge, nazywany jest przez projektantów i dekoratorów duńskim minimalizmem. Często porównywany ze stylem skandynawskim, z którym ma wiele wspólnego. Hygge od dobrych kilku lat z powodzeniem podbija świat wnętrzarskich aranżacji, tworząc wyjątkowe, funkcjonalne stylizacje. Termin "hygge" opisuje wygodę i bezpieczeństwo, ale także szczęście płynące z małych przyjemności.

Jak sprytnie wprowadzić styl hygge wnętrza salonu? Czym charakteryzuje ta się duńska stylizacja? Nasi specjaliści przygotowali dla Was kilka wskazówek dotyczących filozofii hygge. W tym artykule podpowiadają jak stworzyć wnętrze, którego motywem przewodnim będzie właśnie filozofia hygge.

 

komoda drewniana w stylu hygge - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Styl hygge - geneza i pochodzenie

2. Wnętrza w stylu hygge - główne założenia

3. Jak urządzić wnętrze w stylu hygge?

4. Salon w stylu hygge

5. Hygge - filozofia szczęścia



 

Styl hygge - geneza i pochodzenie

Styl hygge wywodzi się w Danii, gdzie krótkie, ciemne i zimne dni skłaniały mieszkańców do poszukiwania ciepłych, efektownych i przytulnych rozwiązań wnętrzarskich. Codzienne przebywanie w wykreowanej prywatnej strefie komfortu koi i pozwala poczuć wewnętrzną równowagę. Jak podkreślają nasi specjaliści hygge to styl, który wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Trudno więc nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wydaje się wręcz wymarzonym kierunkiem aranżacyjnym do pomieszczeń użytkowych, zwłaszcza tych, które na co dzień służą nam do wypoczynku i relaksu.

Meble w sypialni, salonie i kuchni bazują na naturalnym drewnie, z zachowaną jasną kolorystyką. Zgodnie z filozofią hygge dodatki i dekoracje również powinny być naturalne. Dlatego nie brakuje plecionych koszy i osłon na doniczki, drewnianych ram do obrazów, rattanowych wiszących koszy i foteli bujanych czy plecionych komód.

 

Wnętrza w stylu hygge - główne założenia

W filozofii hygge duży nacisk położony został na poczucie szczęścia i poczucie bezpieczeństwa. Można więc śmiało stwierdzić, że hygge to coś więcej niż sposób dekoracji, to poniekąd styl życia. Główne założenia stylu hygge obejmują kolory, wzory i materiały i to wokół nich zbudowana powinna być cała aranżacja.

Kolory

Paleta kolorów, jakie pojawiają się stylizacjach hygge, jest bardzo podobna do tej ze stylu skandynawskiego. Królują biele i szarości. Duńczycy dodali też do tej stonowanej gamy odrobinę czerni, ciepłego beżu, kremu i brązu. Widać więc wyraźnie, że w stylu hygge dominują odcienie ziemi i natury. Dzięki temu ​​wnętrze sprawia wrażenie wygodnego i spokojnego.

Jasne kolory, które są synonimem przytulności, sprzyjają odprężeniu, wpływają na dobry nastrój, uspokajają zmysły i ograniczają dostęp do nadmiernych bodźców. Stonowana kolorystyka ułatwia koncentrację i relaks. Jeśli jednak znudziły Ci się klasyczne kolory takie jak biel, beż i szarość, możesz nieco urozmaicić pomieszczenie i wprowadzić do niego zielono-niebieskie dekoracje. Żywe rośliny doniczkowe mogą również stanowić atrakcyjny akcent aranżacji wnętrz.

Materiały

We wnętrzach w stylu hygge kluczową rolę odgrywają naturalne materiały. Naturalne drewno, len, bawełna czy wiklina, to elementy, które koniecznie powinny znaleźć się w salonie, który ma wpisywać się w ramy stylu hygge. W pokoju dziennym warto wykorzystać drewniane meble, tapicerowaną sofę w kolorze delikatnego beżu, kremu lub szarości i wygodny fotel. Nie należny przeładowywać wnętrza. Pomieszczenie ma sprawiać wrażenie lekkiego i jasnego. W aranżacji Duńczycy stawiają na subtelne dodatki. Idealnym uzupełnieniem siedziska będą więc: wełniany koc lub bawełniane poduszki. W oknach powinny pojawić się subtelne zasłony. Obok przytulnych tekstyliów w stylizacji mogą pojawić się funkcjonalne elementy wystroju w postaci wiklinowych koszy, w których z powodzeniem ukryjesz część przedmiotów użytku codziennego. Pamiętaj, że hygge to połączenie przytulnego minimalizmu i funkcjonalności. Dlatego żaden element wystroju nie powinien być przypadkowy.

Jeśli chcesz, by w salonowych czterech ścianach, pojawił się akcent, który ożywi i urozmaici wnętrze, wykorzystaj rośliny doniczkowe. Możesz wstawić je w wiklinowe kosze i wyeksponować na półkach lub kwietnikach.

 

meble salonowe Merkury Market

 

Jak urządzić wnętrze w stylu hygge?

Aranżacja wnętrz Hygge nie jest trudna. Jedną z najważniejszych zasad, których musisz przestrzegać, jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Wełna, skóra czy drewno doskonale uzupełniają tego typu wnętrza. Grubo tkane dywany, plecione koce, narzuty i ozdobne drewniane panele na ścianach – trudno wyobrazić sobie wygodniejszy pokój.

Ze względu na krótkie dni i brak wystarczającej ilości światła słonecznego, wnętrza w stylu hygge charakteryzują się jasną, neutralną kolorystyką. Bardzo często ściany pokoi pomalowane są na biało lub szaro. Warto wykorzystać każdy z kolorów, który dobrze odbija światło i rozjaśnia wnętrze.

Oświetlenie jest niezwykle ważne i powinno być ciepłe i rozproszone jak w stylu skandynawskim. Dodatkowe światła, takie jak drewniane latarnie czy świece, dodają komfortu i uroku, ale same nie dają wystarczającej ilości światła.

 

Salon w stylu hygge

Duńska filozofia hygge skupia się głównie na tym, aby salon był przestrzenią sprzyjającą utrzymywaniu wartościowych relacji międzyludzkich. Powinno być ciepło, przytulnie i wygodnie. Jakie elementy organizacji salonu wpisują się w nurt hygge? Będą to wszystkie te meble, akcesoria i dodatki, które jednoczą i pozwalają na wspólne spędzanie czasu. Duża sofa, kanapa lub narożnik, koniecznie w towarzystwie wygodnych foteli. Rodzinny stół i krzesła przy którym z powodzeniem zmieszczą się najbliżsi i goście. W salonie może pojawić się dodatkowa strefa kawowa z małym stolikiem lub ławą, wygodnym szezlongiem lub pufą.

W salonie hygge nie ma miejsca na ciężkie, gabarytowe meble do przechowywania. W tej odsłonie zostały zastąpione lekkimi komodami i witrynami.

Kropką nad "i" dla całej aranżacji będzie tradycyjny kominek lub w razie braku możliwości jego montażu aromatyczne świece ustawione w różnych częściach pokoju. Salon w stylu hygge powinien łączyć w sobie wygodę i funkcjonalność, tak charakterystyczną dla trendów dalekiej Północy.

Meble w stylu hygge

Jeśli chodzi o meble, ich głównym i najważniejszym celem jest stworzenie komfortowej strefy, która zachęca do spotkań towarzyskich i rodzinnych. Tapicerowane sofy powinny zapewniać komfort i skłaniać do relaksu. Szafy, drewniane komody, stoły i garderoby w stylu hygge wykonane są z naturalnego drewna, które wprowadza do wnętrza przyjazną atmosferę.

 

styl hygge we wnętrzach - Merkury Market

 

Hygge - filozofia szczęścia

Hygge - Duńska sztuka szczęścia to nie tylko styl projektowania wnętrz, ale cała filozofia, która stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Powodem tego jest poszukiwanie nowych możliwości lepszego i szczęśliwszego życia, a także rosnąca popularność trendów opartych na naturze. Estetyka hygge łączy obie te rzeczy - oferuje wygodne i przyjemne miejsce, w którym możesz cieszyć się drobiazgami dnia codziennego.

 


 

Zainspiruj się!

 

Poznaj trendy nadchodzącego sezonu! Aranżacja salonu w stylu loft z meblami z serii Haruki


Nowoczesne komody do salonu — modna komoda w aranżacji mieszkania


Podczas palenia w kominku czuć zapach dymu? Podpowiadamy, dlaczego kominek dymi i jak sobie z tym poradzić

Powrót