Szafa do sypialni — czym się kierować podczas wyboru

22.09.2021

Duża, praktyczna szafa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. To właśnie w sypialni zwykle stawiamy ten najbardziej pojemny mebel — tak, by mieć pod ręką nie tylko codzienne i okazjonalne ubrania, ale też m.in. pościel czy ręczniki. O wyborze szafy do sypialni decydują nie tylko aranżacja wnętrza, ale też m.in. jego gabaryty, mniej lub bardziej nietypowy układ, a także potrzeby domowników. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze szafy do sypialni!

 

Sypialnia, Światło, Drewno, Szafa

 


W tym artykule:

1. Stylowa i praktyczna szafa. Czym się kierować przy wyborze szafy do sypialni lub garderoby?

2. Rodzaje szaf, które znajdziesz w sklepach: wolnostojące, wnękowe i narożne

3. Szafa otwarta, z drzwiami przesuwnymi lub zamykanymi

4. Jedna szafa, wiele możliwości



 

Stylowa i praktyczna szafa. Czym się kierować przy wyborze szafy do sypialni lub garderoby?

Wybór odpowiedniej szafy do sypialni wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Zbyt duży mebel może wizualnie przytłoczyć przestrzeń. Natomiast zbyt mały — nie pomieścić wszystkich rzeczy. Zanim więc spontanicznie kupimy w markecie modną i stylową szafę, przeanalizujmy kilka ważnych kwestii.

Co chcemy trzymać w szafie. Uczciwie oceńmy, ile miejsca potrzebujemy na ubrania, bieliznę, pościel, akcesoria itp. Najlepiej, aby wybrany przez nas mebel miał około 30% więcej przestrzeni, niż wskazują na to aktualne potrzeby. Dzięki temu szafa do sypialni nie zapcha się zbyt szybko. Z drugiej strony jednak nie warto kupować mebli bardzo na wyrost. Znacznie łatwiej jest gromadzić niepotrzebne rzeczy niż redukować te, które już mamy. Szafa może też służyć do przechowywania walizek, deski do prasowania czy chociażby odkurzacza. Wszystko to trzeba uwzględnić jeszcze na etapie analizowania potrzeb domowników.

Gdzie będzie stała szafa do sypialni. Czym się kierować podczas wyboru miejsca na szafę? W małych wnętrzach warto wykorzystać przestrzeń o nietypowym układzie — wnęki, skosy itp. Przestronniejsze pomieszczenia dają większą swobodę aranżacyjną. Atrakcyjna szafa pokojowa może stać swobodnie np. obok komody.

 

Szafa narożna w nowoczesnym domu

 

Wymiar. To bardzo ważny czynnik, nie tylko przy zakupie szafy na zamówienie! Kompletując meble do sypialni, dokładnie sprawdźmy ich wysokość, szerokość i głębokość. W małym pomieszczeniu może się okazać, iż wybrana szafa idealnie mieści się pod względem dwóch pierwszych parametrów, ale jest na tyle głęboka, że uniemożliwia np. swobodne przejście do łóżka!

Jak ma wyglądać wnętrze szafy. Ilość ubrań przekłada się na liczbę potrzebnych półek. Czy nasza funkcjonalna szafa powinna mieć drążek na wieszaki, szuflady, lustra na zewnątrz lub wewnątrz, a może inne akcesoria do szaf, np. wieszak na rurę od odkurzacza? To bardzo ważne — szafa w sypialni musi być przede wszystkim praktyczna.

 

Rodzaje szaf, które znajdziesz w sklepach: wolnostojące, wnękowe i narożne

Obecnie wybór szaf jest tak duży, że swobodnie można je dostosować do każdej przestrzeni.

Szafa wnękowa. Najczęściej zamawiana na wymiar, szafa wnękowa pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, również tę w nietypowych zakątkach pokoju. Zapewnia dużo miejsca do przechowywania, wygląda estetycznie i elegancko. Wybierając szafę na zamówienie, mamy też dużą dowolność w kwestii organizacji wnętrza mebla — planujemy, jak zostaną rozmieszczone półki, drążki, szuflady itp. Choć szafa wnękowa jest rozwiązaniem droższym niż gotowy model, w małych mieszkaniach nierzadko bywa po prostu jedynym dobrym wyborem.

 

Pomieszczenia z wykorzyataniem szafy

 

Szafa wolnostojąca. Najczęściej ma niewielkie wymiary, sprawdza się więc praktycznie w każdej sypialni. Wolnostojące szafy ubraniowe to meble eleganckie i stylowe. Wybierając je, mamy bardzo dużą dowolność aranżacyjną. Dostępne z drzwiami skrzydłowymi lub przesuwnymi, projektowane są w różnym stylu i z różnych materiałów. Jeśli lubimy często zmieniać aranżację we wnętrzu, szafa wolnostojąca jest najlepszym pomysłem — swobodnie można ją bowiem przestawić w inne miejsce. Niestety, tego typu szafy zwykle są mniejsze niż meble wnękowe bądź narożne. Jeśli jednak zabraknie nam miejsca do przechowywania, praktycznym rozwiązaniem okażą się nadstawki na szafy czy chociażby kontenerki do szaf.

Szafa narożna. To duża, pojemna bryła, która bardzo dobrze wykorzystuje miejsce zwykle niewykorzystane. Jak sama nazwa wskazuje, szafy narożne organizują kąt w pomieszczeniu. Możesz je zamówić na wymiar, jednak w sklepach dostępne są też praktyczne, gotowe rozwiązania. Szafa narożna świetnie pełni rolę garderoby w małych mieszkaniach. Z powodzeniem można do niej dostawić inne meble w tej samej aranżacji, np. regał czy toaletkę.

 

Szafa otwarta, z drzwiami przesuwnymi lub zamykanymi

Czym kierować się przy wyborze drzwi do szafy? Do dyspozycji masz szafy z drzwiami przesuwnymi, skrzydłowymi — otwieranymi do zewnątrz, a także modne, nowoczesne szafy otwarte. Wybierając konkretny model, należy wziąć pod uwagę wady i zalety każdej z możliwości:

Drzwi przesuwne. Szafy przesuwne to najchętniej wybierane rozwiązanie — szczególnie wśród zwolenników nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. Wygodna w otwieraniu i zamykaniu, szafa taka daje łatwy dostęp do znajdujących się w jej wnętrzu ubrań i innych przedmiotów. Zewnętrzną stronę drzwi można wykorzystać na lustro — wtedy zyskamy praktyczny element w pokoju, ale też wizualnie powiększymy i rozświetlimy wnętrze. Decydując się na zakup szafy z drzwiami przesuwnymi, zwróćmy jednak uwagę na jakość mechanizmów — tanie dość łatwo się psują, co może spowodować trudności w użytkowaniu szafy, a nawet zablokowanie się drzwi!

 

Szafa z drzwiami przesuwnymi  do dużego pomieszczenia ma liczne zalety

 

Drzwi zamykane. Szafy uchylne to klasyczne rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, iż ich wygląd musi być klasyczny! Masz naprawdę ogromny wybór szaf w różnym stylu — od nowoczesnych, loftowych, aż po minimalistycznie skandynawskie czy śródziemnomorskie. W szafie skrzydłowej również można przykleić lustro na drzwiach. Dobrze przymocowane zawiasy zapewniają bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Decydują się na szafę z drzwiami zamykanym w sypialni, należy wziąć pod uwagę dodatkowe miejsce na ich otwieranie i zamykanie.

Szafa otwarta. Wyposażona w liczne półki i wieszaki, szafa otwarta ma wszystkie elementy klasycznej szafy oprócz... drzwi! To obecnie bardzo modne, uznawane za wysoce stylowe rozwiązanie. Szczególną popularnością cieszy się wśród zwolenników mody, którzy chcą wyeksponować kolekcję swoich ubrań, elegancko prezentujących się na półkach i wieszakach. Decydując się na taką szafę w pokoju, skazujemy się jednak na konieczność utrzymywania idealnego porządku przez cały czas. Do wnętrza szafy otwartej z łatwością dostaje się kurz i wszelkie nieczystości — należy to koniecznie wziąć pod uwagę przed zakupem takiego modelu!

 

Nowoczesny, Minimalistyczny Sypialnia, Współczesny

 

Jedna szafa, wiele możliwości

Szafa musi być przede wszystkim praktyczna. Jednak powinna być też ozdobą wnętrza. Pamiętajmy, iż jest to jeden z największych elementów wyposażenia pomieszczenia takiego jak sypialnia. Design ma znaczenie! W bardzo małej przestrzeni sprawdzą się modele minimalistyczne — bez zbędnych ozdobników, pokaźnych nóżek czy koron. Duże pomieszczenie daje więcej możliwości, jednak trzeba pamiętać o spójności aranżacyjnej.

Dobrym pomysłem są komplety mebli do sypialni. Tworzą spójny obraz i wprowadzają harmonię, tak potrzebną w pomieszczeniu, w którym jednak najczęściej odpoczywamy i śpimy. Małe wnętrza najlepiej wyposażyć w jasne meble — optycznie powiększą one przestrzeń i wprowadzą wrażenie lekkości. W dużych możemy sobie pozwolić na więcej, unikajmy jednak mocno ciemnych barw — tak urządzone wnętrze może wydawać się ponure.

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Szafka nocna 32 Selene biały mat/ biały połysk Toaletka Finezja F15 Szafa narożna Snow 06 Wellington/Grafit Szafa Natural N-3 4D kratka Ribbeck
Szafki nocne Toaletki Szafy narożne Szafy uchylne
Powrót