Szafki kuchenne - jak wysoko nad blatem powinny się znaleźć?

02.10.2021

Meble kuchenne powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale także zapewniać komfort użytkowania oraz ergonomię pracy przy blacie. Podczas ich zakupu oraz montażu należy więc wziąć pod uwagę wytyczne dotyczące odległości między szafkami górnymi i blatem oraz dobrać takie korpusy dolne i nóżki, dzięki którym przestrzeń robocza znajdzie się na odpowiedniej wysokości. Dobrze przemyślana personalizacja mebli kuchennych sprawi, że codzienne korzystanie z kuchni będzie dla domowników przyjemnością.

 

Szafki w zabudowie modułowej Vigo białe HG 260 + drewniany blat


W tym artykule:

1. Wysokość blatu roboczego – jaka będzie optymalna?

2. Jak dostosować wysokość blatu roboczego do swojego wzrostu?

3. Szafki wiszące – na jakiej wysokości je zamontować?

4. Zabudowa wysoka czy nowoczesny pawlacz?

5. Jaki mechanizm otwierania szafek wybrać?



 

Wysokość blatu roboczego – jaka będzie optymalna?

Przed powieszeniem szafek kuchennych trzeba najpierw ustalić, do jakiej wysokości powinna sięgać górna krawędź blatu. W przypadku mebli gotowych jest to około 85-86 cm: korpusy szafek kuchennych mają najczęściej wysokość 72 cm (licząc od podłogi 82 cm, o ile cokół jest wysoki na 10 cm), natomiast blat mierzy 1-4 cm (grubość blatów zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane, na przykład blaty kuchenne drewniane mają zwykle 3-4 cm, ale dostępne są również blaty kuchenne laminowane z płyty kompaktowej o grubości zaledwie 1 cm).

Taka standardowa wysokość zabudowy dolnej nie sprawdzi się jednak w każdej kuchni. Zapewni ona komfort użytkowania osobom o wzroście nie większym niż 170 cm, natomiast z pewnością nie spotka się z optymizmem  wyższych domowników, których od częstego schylania się szybko zacznie boleć kręgosłup. Problem z wysokością blatów oferowaną przez producentów gotowych mebli mogą mieć także osoby niższe niż 155 cm – aby przygotować posiłek, będą one musiały unosić ręce, które szybko zaczną cierpnąć z powodu odpływu krwi.

Skąd wiadomo, na jakiej wysokości umieścić blat roboczy, aby zapewnić sobie ergonomię pracy w kuchni? Zasada jest bardzo prosta – odległość między łokciem zgiętej ręki a powierzchnią roboczą powinna wynosić około 10-15 cm. Wynika z tego, że zależność między wzrostem użytkownika a wysokością górnej krawędzi blatu powinna być następująca:

155-170 cm: blaty na wysokości 85-90 cm

170-185 cm: blaty na wysokości 90-105cm

185-200 cm: blaty na wysokości powyżej 105 cm

Standardowa wysokość szafek kuchennych dostępnych w większości sklepów meblowych będzie strzałek w dziesiątkę w przypadku osób liczących 160 cm wzrostu.

 

elegancka kuchnia

 

Jak dostosować wysokość blatu roboczego do swojego wzrostu?

Możliwości są dwie. Aby zmienić wysokość szafek kuchennych tworzących kuchnię modułową i tym samym podnieść blat, zazwyczaj wystarczy zamówić wyższe nóżki oraz zakrywające je cokoły kuchenne wysokie na 15 lub 20cm. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka zabudowa będzie prezentować się nieco gorzej, ponieważ montaż wyższego cokołu sprawi, że korpusy mebli kuchennych będą wydawać się masywniejsze, co niekoniecznie jest pożądanym efektem, zwłaszcza jeśli urządza się małą kuchnię.

O ile pozwala na to budżet, lepszym rozwiązaniem będą kuchnie robione na wymiar. Takie meble kuchenne dają niemal nieograniczone możliwości personalizacji - do wyboru jest nie tylko wysokość szafek, ale także szerokość i głębokość zabudowy, jej wykończenie i wyposażenie szafek kuchennych. Przy pomocy stolarza możesz stworzyć dokładnie taki zestaw mebli kuchennych, o jakim marzy Twoja rodzina, natomiast musisz liczyć się z większym wydatkiem i uzbroić w cierpliwość, ponieważ na meble na wymiar czeka się nawet kilka tygodni.

A co jeśli domownicy znacznie różnią się od siebie wzrostem? Wówczas wysokość blatu warto wypośrodkować, robiąc ukłon w stronę osoby, która spędza najwięcej czasu w kuchni.

 

 piekne meble kuchenne

 

Szafki wiszące – na jakiej wysokości je zamontować?

W tym przypadku wzrost domowników, a zatem również swobodny dostęp do szafek wiszących odgrywa istotną, ale nie kluczową rolę. Najważniejsze jest  zachowanie pomiędzy blatem roboczym oraz górną zabudową odpowiedniej przestrzeni, która umożliwi wygodne przygotowywanie posiłków. Odległość ta powinna być nie mniejsza niż pół metra (wyjątek stanowi płyta gazowa, nad którą należy zostawić minimum 60 cm odstępu).

Projektując zabudowę do kuchni na wymiar, warto pamiętać, że szafki górne wcale nie musi muszą mieć takiej samej długości jak zabudowa dolna ani tworzyć linii prostej. Możliwości konfiguracji jest znacznie więcej – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz metrażu kuchni. Przykładowo, część szafek wiszących z powodzeniem zastąpią relingi kuchenne z haczykami lub nieco płytsze półki na akcesoria, które powinny być pod ręką (takie jak solniczka i pieprzniczka), możesz też całkowicie z nich zrezygnować, dzięki czemu kuchnia będzie wyglądała przestronniej. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, upewnij się, że nie zabraknie Ci miejsca do przechowywania.

O ile głębokość górnej zabudowy w kuchniach modułowych najczęściej wynosi 30 lub 40 cm, trudno jest mówić o standardowej wysokości szafek górnych. Mogą one mieć dowolną wysokość (już od 20 cm), a jedynym ograniczeniem jest wysokość pomieszczenia. Ciekawym, choć rzadko praktykowanym rozwiązaniem jest ustawianie górnych szafek bezpośrednio na blacie – rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w kuchniach mających nietypowe wymiary lub zlokalizowanych na poddaszu, gdzie zwykle nie ma możliwości montażu modułowych szafek wiszących.

Nowoczesne szafki Essen Trend 280 (wymiary szafek dolnych: 50,60,80,90 cm, głębokość 60 cm, wysokość bez cokołu 72 cm)

Zabudowa wysoka czy nowoczesny pawlacz?

Przez zabudowę wysoką rozumie się wydzielenie w kuchni osobnej przestrzeni do przechowywania, na którą składają się wyłącznie szafki i sprzęty AGD. Jako przestrzeń robocza służy wówczas wyspa kuchenna złożona z szafek dolnych i blatu do pracy, w którym montuje się zlewozmywak. Takie rozwiązanie wiąże się z wyraźnym podziałem pomieszczenia na dwie części i sprawdzi się wyłącznie w dużych kuchniach oraz takich, które są połączone z pokojem dziennym. Wyspę kuchenną możemy również traktować jako stół, stawiając przy niej odpowiedniej wysokości hokery i krzesła barowe.

Jeszcze inną ciekawą propozycją do kuchni jest nowoczesny pawlacz, czyli szafki kuchenne wiszące sięgające aż do sufitu. Aby przy jego pomocy uzyskać więcej miejsca na kuchenne akcesoria, nad ciągiem szafek górnych standardowej głębokości mocuje się szafki kuchenne mające głębokość równą głębokości zabudowy dolnej (60 cm). Taki nowoczesny pawlacz jest bardzo pojemny, a przy tym wygląda efektownie, zdobiąc nowoczesne kuchnie. Dzięki niemu możemy także zdecydować się na bardzo płytkie szafki wiszące, które nawet umieszczone nisko nad blatem nie będą utrudniały dostępu do powierzchni roboczej.

Montaż zabudowy wysokiej oraz pawlacza komplikuje nieco krzywy sufit i boczne ściany w kuchni, jednak możemy sobie z tym poradzić, dobudowując sufit podwieszany lub montując listwę wieńczącą.

 

Szafki górne zastąpione przez półki i szafki w zabudowie wysokiej

 

Jaki mechanizm otwierania szafek wybrać?

W przypadku szafek górnych do wyboru są fronty kuchenne otwierane w bok lub do góry. Zaletą tego drugiego mechanizmu jest oszczędność przestrzeni oraz brak ryzyka uderzenia się głową o otwarte drzwiczki szafki. Wybierając to rozwiązanie, trzeba jednak upewnić się, że będziemy w stanie zamknąć wiszące szafki bez stawania na palcach czy korzystania z podestu.

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Szafka kuchenna PNO 90 - Bella Graphite Super Mat Stół Modern London DT1177-1 Kuchnia Alvico 260 antracita BB Szafka Na Buty Galia P01 Biały/Dąb Natura
Szafki kuchenne stojące Stoły do jadalni i do kuchni Nowoczesne kuchnie Meble do przedpokoju

 

Powrót