Sztuczna trawa - jak kłaść?

04.02.2021
 

Pięknie zadbany ogród wymaga poświęcenia mu dużej ilości czasu i pracy. Jeśli nie posiadasz wielu wolnych chwil na pielęgnację swojego trawnika lub nie masz w tym dużego doświadczenia, możesz wybrać alternatywne rozwiązanie i położyć sztuczną trawę, która prezentuje się równie estetycznie. W związku z wygodnym montażem i brakiem wymagań odnośnie odpowiedniego nasłonecznienia, sztuczna trawa może z powodzeniem zdobić Twój ogród lub taras czy dach. Ta opcja ma szereg zalet, które opiszemy Wam w tym artykule. Dzięki jego lekturze dowiesz się także, jak wygląda przygotowanie podłoża do położenia sztucznej trawy i jak przebiega ten proces krok po kroku. Oprócz tego przybliżymy Wam również najlepsze metody jej pielęgnacji.

Sztuczna trawa w ogrodzie – dlaczego warto?

Sztuczna trawa posiada wiele zalet. To idealne rozwiązanie, jeśli należysz do osób, które nie mają czasu na przycinanie trawnika lub też nie posiadają do tego odpowiedniego sprzętu. Montaż sztucznej trawy jest prosty. Takiego trawnika nie musisz także pielęgnować w skomplikowany sposób. Możesz z łatwością go wyczyścić i opłukać wodą.

Kolejną zaletą jest jego trwałość. Powinieneś zdecydować się na zakup rolek trawy od sprawdzonego producenta, który oferuje gwarancję niewyblaknięcia. Zapraszamy do przyjrzenia się ofercie naszego sklepu. Duża trwałość modelu dobrej jakości sprawia, że możesz korzystać ze sztucznej trawy przez wiele lat. To także o wiele czystsza opcja, gdyż sztuczna trawa nie pozostawia plam na odzieży. Dzięki swojej fakturze, może stanowić idealne miejsce do zabawy dla dzieci lub zwierząt domowych. Powinieneś jednak zwrócić uwagę, czy posiada atesty, aby była dla nich w pełni bezpieczna.

Kiedy sięgamy po sztuczną trawę?

Po sztuczną trawę powinieneś sięgnąć, jeśli Twój ogród jest często eksploatowany. Używa się jej także na boiskach szkolnych. To opcja, z której warto skorzystać w miejscach mocno zacienionych, na których naturalna trawa nie wyrośnie. Jeśli chcesz założyć trawnik na dachu, ale nie masz na to pozwolenia lub dach jest w kiepskim stanie - sztuczna trawa będzie najlepsza. Podobnie zresztą, jak w przypadku balkonu i tarasu, mających nieprzepuszczalne podłoże.

Kładzenie sztucznej trawy krok po kroku

Podpowiadamy, jak powinien wyglądać montaż sztucznej trawy. Zadbaj o to, aby każdy krok został wykonany starannie. Położony trawnik powinien być funkcjonalny i estetyczny przez wiele lat. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu dobrej jakości produktu, sztuczne trawniki mają coraz bardziej naturalny wygląd.

Jak przygotować podłoże do montażu?

Aby Twoja trawiasta wykładzina została położona odpowiednio, musisz zacząć od przygotowania podłoża. Teren powinien być twardy i równy. Pod trawnikiem wszystkie nierówności będą doskonale widoczne. Pamiętaj też o tym, że podłoże musi umożliwić odprowadzanie wilgoci. W tym celu powinieneś umieścić pod powierzchnią trawy miał granitowy lub tłuczeń, gdyż dobrze przepuszczają wilgoć.

Rozplanowanie układu traw na ziemi i dopasowanie fragmentów

Następnie rozwijasz rolki trawy. Zwróć uwagę, aby wszystkie źdźbła były skierowane w tym samym kierunku - dzięki temu wizualny efekt będzie zadowalający. Na tym etapie możesz przyciąć trawę przy pomocy nożyczek czy noża do tapet.

Fizelina z warstwą kleju

Pora na przytwierdzenie trawnika do powierzchni. Najczęściej do montażu używa się fizeliny, która posiada warstwę kleju. Jej taśmy musisz przyłożyć po wewnętrznej stronie kawałków trawy pod brzegami. Poszczególne fragmenty powinny całkowicie do siebie pasować, by łączenia były niewidoczne. Unikniesz dzięki temu powstawania nieestetycznych przerw. Wygładź dłońmi każdą warstwę nawierzchni, lekko rozczesując źdźbła.

Jeżeli montujesz trawnik na balkonie, do jego przytwierdzenia najlepiej sprawdzi się specjalny klej do trawy lub też klej do wykładzin balkonowych.

Pierwsze szczotkowanie i piaskowanie

Następnie musisz wyszczotkować trawę oraz ją wypiaskować. Piaskowanie wykonuje się piaskiem kwarcowym, którego niewielką ilość trzeba rozprowadzić na wszystkich powierzchniach trawy. Dzięki temu będą one odpowiednio dociążone. Zastosowanie piasku umożliwia podłożu pochłanianie wilgoci i uniemożliwia szybkie nagrzewanie się.

Z czego wykonana jest sztuczna trawa?

Sztuczna trawa jest wykonana z włókien syntetycznych najlepszej jakości. Pierwsze rolki sztucznej trawy wyglądały średnio estetycznie. Odkąd jednak ta opcja stała się bardziej popularna, technologia produkcji znacznie się rozwinęła. Możesz zakupić trawę w różnych kolorach i rodzajach. Na rynku dostępne są modele z krótkimi oraz długimi włóknami.

Trawę wykonuje się z trzech materiałów: polipropylenu (PP), polietylenu (PE) oraz nylonu (PA). Pierwsza opcja jest zdecydowanie najtańsza, jednak łatwo ją uszkodzić. Jest także niezbyt odporna na słońce czy temperatury. Trawniki PE są już nieco droższe, ale bardziej wytrzymałe na urazy mechaniczne. Najlepszym wariantem jest trawa PA, która wytrzymuje spore obciążenie, jest odporna na promienie UV i uszkodzenia. Jej cena jest stosunkowo wysoka. Istnieją także mieszanki różnych gatunków. Często stosuje się połączenie PE+PA, dzięki czemu cena trawnika jest niższa. Taka mieszanka jest nazywana kopolimerem.

Podstawa sztucznej trawy jest wykonana z elastycznego materiału. Źdźbła trawy są mocowane do podkładu bardzo mocno, w związku z czym dobrze się trzymają. Całość jest zabezpieczana przy pomocy lateksu.

Wśród włókien wyróżniamy dwie kategorie: monofilowe i fibrylowane. Te pierwsze są wąskie, pojedyncze i plecione. Te drugie są ponacinaną taśmą, która przybiera kształt plastra miodu. Podczas użytkowania poszczególne źdźbła się rozdzielają, w związku z czym wyglądają bardziej naturalnie i stają się przyjemniejsze w dotyku.

 

Pielęgnacja sztucznej trawy w pigułce

 

Dzięki użyciu sztucznej trawy możesz uzyskać efekt, który dają puszyste trawiaste dywany. Żeby jednak trawa prezentowała się okazale, musisz zadbać o jej pielęgnację. Nie ma w niej jednak nic trudnego i jest ona mniej czasochłonna i pracochłonna niż dbanie o stan prawdziwego trawnika. Jak powinien przebiegać proces dbania o sztuczną trawę, aby zachować odpowiedni stan jej powierzchni?

Częste szczotkowanie

Nie możesz zapomnieć o regularnym szczotkowaniu trawy. Nie jest to jednak czynność uciążliwa — musisz to robić jedynie ok. raz na miesiąc. Do szczotkowania możesz użyć zamiatarki, która czesze trawę spiralną szczotką, wykonaną z tworzywa. Inną opcją jest ręczne szczotkowanie, które możesz wykonać z pomocą szczotki ulicówki. Szczotkowanie powinieneś wykonywać ruchami przeciwnymi do kierunku, w którym ułożone są włókna- jak zaleca producent.

Bieżące usuwanie zanieczyszczeń

Wszelkiego rodzaju powstałe zabrudzenia najlepiej jest usuwać na bieżąco. Oprócz tego pamiętaj także o zbieraniu liści, zamiataniu piasku i innych, naniesionych przez wiatr nieczystości.

Jak umyć sztuczny trawnik?

Na ogół nie musisz zajmować się myciem sztucznej trawy. Deszcz radzi sobie z tym zadaniem. W okresach suszy warto jednak umyć ją ze wszystkich zanieczyszczeń. Aby powierzchnia trawy była czysta, wystarczy, że użyjesz wody i dokładnie ją opłuczesz. Pamiętaj, aby nie stosować do sztucznej trawy żadnych mocnych środków czyszczących. Mogłyby one zaszkodzić jej delikatnej powierzchni i odbarwić kolor włókna.

Wady sztucznej trawy

Choć sztuczną trawę można położyć w praktycznie każdym miejscu i nie trzeba dbać o nią w szczególny sposób, ma ona również kilka wad. Nie jest to rozwiązanie naturalne, dotykanie sztucznej trawy nie będzie tak miękkie i przyjemne, jak tej prawdziwej. Jej źdźbła są bardziej twarde. Niektóre modele szybko się nagrzewają i tracą swój urok, blaknąc.

 

W naszym sklepie dostępne są sztuczne trawy, które mają różne odcienie zieleni. Doskonale dopasują się one do stylu, w którym urządzony jest Twój balkon, taras lub ogród. Dodatkowo są to modele przystępne cenowo i wyglądające bardzo naturalnie. Jeśli nie do końca wiesz, którą sztuczną trawą ozdobić Twój kącik relaksu, chętnie udzielimy Ci dodatkowej rady.

Powrót