Sztuczna trawa na taras

01.04.2021

 

Im bliżej wiosny, tym częściej Polacy zastanawiają się jak poprawnie zadbać o swój ogród. Podcinamy krzewy, pielęgnujemy rośliny, nawadniamy trawę bądź przygotowujemy się do jej posiania. Na altanach rozwijamy gustowne dywany wełniane, kupujemy modne donice i sadzimy w nich pachnące kwiaty. To samo dotyczy miejskich balkonów, które poniekąd są odpowiednikiem domowych ogródków. Aby w letnie wieczory na balkonie było przytulnie, można wyposażyć się w ciekawe wykładziny dywanowe, wykładziny pvc lub sztuczną trawę. Ich długie włosie uchroni od chłodu posadzki, a czas na balkonowej strefie będzie idealnym miejscem na relaks.

Sztuczna trawa na balkon jest doskonałą alternatywą w przypadku zniszczonych lub starych kafelków balkonowych. Gdy podłoże balkonowe wymaga renowacji, lecz Ty zamiast remontu szukasz innego rozwiązania, świetnym pomysłem będzie położenie sztucznej trawy na uprzednio zniszczonej powierzchni. Jej naturalny wygląd wprowadza niezwykle przyjemną atmosferę, zdobi balkon i sprawia, że mieszkańcy mogą poczuć się jak we własnym, zacisznym ogrodzie. Nawet jeśli mieszkasz w apartamencie w środku miasta, możesz zaprojektować ciekawą, zieloną wykładzinę w taki sposób, by poczuć się jak na zielonej, swojskiej wsi zdala od zgiełku miasta.

Sztuczna trawa na balkon

Sztuczna trawa na balkon jest dostępna w wielu sklepach budowlanych z działami "ogród", sprzedawana jest w postaci rolki o różnych długościach. Dzięki temu, kupujący może otrzymać konkretną ilość powierzchni sztucznej trawy, w taki sposób, by pasowała metrażowo do jego podłoża. Trawę można przycinać ostrym nożykiem, formuując z rolek nieregularne kształty. Nawet w przypadku nierównego podłoża, dopasowanie wykładziny jest banalnie proste. Oczywiście sztuczna trawa może stanowić jedynie część strefy relaksacyjnej, nie trzeba wykładać nią całego balkonu - to od kupującego zależy jak zaaranżuje swój balkon lub taras.

Do balkonowego kąciku zabaw często kładziemy dywany dla dzieci. W przypadku sztucznej trawy może ona zastąpić podobną wykładzinę. Jej struktura jest bardzo przyjemna w dotyku, dlatego najmłodsi bez obaw mogą spędzać na niej wolny czas.

Wykładziny balkonowe, takie jak sztuczne trawy są neutralne pod względem aranżacyjnym. Pasują do każdego wykończenia balkonowego, nie wpływają na estetykę, ani nie zaburzają całości stylu. Nawet w przypadku remontu, czy wymiany mebli balkonowych - trawa może pozostać nienaruszona. Sam montaż rolek jest niezwykle prosty, dlatego tak często sięgamy po ten typ wykładziny.

Sztuczna trawa - Merkury Market

Zalety posiadania sztucznej trawy na balkonie

  • sztuczna trawa w wysokim stopniu przypomina prawdziwy trawnik
  • trawę cechuje wysoka odporność na wszelkie warunki atmosferyczne, także na mrozy
  • komfort w użytkowaniu, po trawie można bez obaw chodzić na bosaka
  • sztuczna trawa odmiennie do trawy prawdziwej nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, by trawnik pozostał zielony i naturalny, wystarczy odkurzenie wykładziny przy rutynowych, domowych porządkach
  • dowolność modelowania kształtów, trawę można przyciąć nożem i dopasować wykładzinę do nieregularnych kształtów balkonowych
  • sztuczna trawa nie jest dużym wydatkiem


Wady posiadania sztucznej trawy na balkonie

  • wolniejsze wysychanie włókien po deszczu, woda ze sztucznej trawy musi wyparować samoistnie
  • w przypadku tanich wykładzin trawa może nabrać przesadnie sztucznego wyglądu
  • lekko chropowata powierzchnia
  • syntetyczny materiał
  • brak możliwości dobrania ciekawych wzorów, co cechuje chodniki dywanowe

 

Sztuczna trawa - Merkury Market

Sztuczne trawy na taras - lekcja montażu

Zakupiona już trawa na taras jest niezwykle prosta w montażu. Każdy, kto kiedykolwiek miał stycznoścć z chociażby najdrobniejszymi pracami remontowymi, z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem. Sztuczną trawę kładzie się w identyczny sposób, co standardową wykładzinę pokojową.

  1. Sztuczną trawę można położyć na każdej powierzchni: ceramicznej, drewnianej, betonowej, etc. Ważne, by nawierzchnia była sucha i prosta. Jeżeli pod rolką znajdą się kamienie lub inne wypułkości, jej użytkowanie może nie być tak komfortowe. Pierwszym krokiem zatem powinno być oczyszczenie powierzchni i dokładne jej wysuszenie.
  2. Kolejnym etapem jest dokładne wymierzenie zarówno tarasu / balkonu jak i rolki. Wymiary można przenieść na kartkę papieru i rozplanować pocięcie rolek. Warto zrobić to w taki sposób, by wyszła minimalna ilość łączeń i docięć.
  3. Miejsca łączeń trawy można zamaskować, stawiając w tym miejscu elementy dekoracyjne balkonu, takie jak na przykład donice. Przycinanie krawędzi i miejsc spadkowych wykładziny zawsze pozostaw na koniec. Podczas przycinania trawnika pod wykładzinę rozłóż kartony, by nie uszkodzić nożem płytek.
  4. Mocowanie trawnika na tarasie możesz wykonać na dwa sposoby. Za pomocą taśmy dwustronnej bądź specjalistycznego kleju do wykładziny balkonowej. Mocowanie trawy za pomocą taśmy dwustronnej jest bardzo tanim rozwiązaniem. Taśmę dostaniesz w każdym sklepie budowlanym. Wszystkie krawędzie wykładziny należy podkleić taśmą i mocno przymocować do nawierzchni. Pamiętaj jednak, że w przypadku tego rozwiązania, przy dużych ulewach - taśma może stracić swoją moc, a wykładzina przez to zacznie się podwijać. Zabieg trzeba będzie powtórzyć bądź wybrać inną metodę montażu. Innym sposobem jest zakup kleju poliuretanowego. Sztuczna trawa jest podklejana z każdej strony, za pomocą pistoletu, do którego zaaplikujesz klej.

Sztuczna trawa - Merkury Market

Istnieją osoby, które całkowicie rezygnują z mocowania trawy na tarasie i po jej podcięciu jedynie kładą ją na nawierzchni. Dzięki temu można przesuwać wykładzinę w dowolny sposób, jednak istnieje wówczas większe ryzyko podwijania się krawędzi trawy.

Pielęgnacja trawy

Ogromnym plusem utrzymania sztucznej trawy jest brak zaleceń co do specjalnej pielęgnacji nawierzchni. Aby trawnik utrzymywał oryginalny kolor, można raz na jakiś czas, wyczyścić go delikatnym detergentem i odkurzyć wykładzinę z pyłu i zanieczyszczeń osiadłych na niej z powietrza. Warto jednak pamiętać, by co kilka miesięcy lub co sezon odklejać trawnik całkowicie, by wyczyścić płytki podłogowe. Między płytkami, a wykładziną gromadzi się kurz i wilgoć, co na dłuższą metę może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Powrót