Taras z kostki brukowej i palisady

05.06.2022

Zaraz po drewnie, najczęściej wybiera się na powierzchnię tarasu płyty tarasowe, lub tworzy taras z kostki betonowej, lub kostki granitowej. Kostka brukowa pozwala zbudować taras bardzo wytrzymały, który będzie odporny na warunki atmosferyczne, a także łatwy w utrzymaniu czystości. Bardzo dużą rolę odgrywa tu też estetyka, gdyż taras z kostki brukowej pięknie współgra z elewacją i z aranżacją ogrodu. Taras z kostki jest eleganckim przedłużeniem domu i prezentuje się niezwykle elegancko. Jak przygotować się do układania tarasu z kostki brukowej krok po kroku? Na co zwrócić uwagę? Co warto wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem budowy tarasu? Podpowiadamy!

 

Budowa tarasu z kostki granitowej lub betonowej

 


W tym artykule:

1. Kostka brukowa na taras – podstawowe informacje

2. Zalety i wady tarasu z kostki brukowej

3. Jak dopasować kostkę brukową do otoczenia?

4. Układanie kostki brukowej na tarasie krok po kroku

5. Palisada wokół tarasu — jak układać?


 


 

Kostka brukowa na taras – podstawowe informacje

Budowa tarasu z kostki brukowej jest rozwiązaniem na lata, gdyż kostka brukowa, a zwłaszcza kostka brukowa granitowa jest niezwykle trwałym materiałem. Trzeba dobrze dobrać miejsce tarasu. Taras z kostki brukowej nie wymaga odnawiania, jeśli od czasu do czasu przeprowadzisz impregnację kostki przy pomocy ogólnodostępnych preparatów, które utrwalają kolor, a dodatkowo zabezpieczają powierzchnię. Można myć myjką ciśnieniową.

Bardzo dużo możliwych rozwiązań w układaniu kostki brukowej pozwala stworzyć dopasowany do otoczenia taras z kostki brukowej — tradycyjny lub nowoczesny, który będzie dobrze wyglądał, pasował do elewacji domu oraz aranżacji ogrodu.

Taras z kostki jest dość prosty w montażu. Jeśli jednak nie będziesz wykonywać go samodzielnie, to dobrze zaplanuj wygląd tarasu i wybierzesz polecanych fachowców. Budowa tarasu z kostki będzie na pewno tańsza niż taras z drewna i kompozytu.

 

Kostka brukowa idealna na wysoki taras

 

Zalety i wady tarasu z kostki brukowej

Jeśli chcesz pokryć taras kostką brukową, dowiedz się najpierw jakie mocne oraz słabe strony ma to rozwiązanie. Pozwoli to ocenić, czy kostka brukowa na taras sprawdzi się i u Ciebie. Taras dobrze wykonany z kostki to bardzo stabilna konstrukcja i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nawet pojedyncze kostki są odporne na ścieranie, więc ich trwałość i zwykłe użytkowanie takiego tarasu nie wyrządzi kostce szkody przez długie lata. Taras wykonany z kostki jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ kostka jest odporna na, wodę, mróz, wilgoć oraz promieniowanie słoneczne.

Kostka brukowa pozwala na dowolność w realizowaniu wielu kompozycji aranżacyjnych. Można ją układać w niezwykle ciekawe kształty, mogą być geometryczne lub o swobodnej linii, co pozwala jeszcze bardziej uatrakcyjnić otoczenie domu i aranżację ogrodu. Nowoczesne modele wyróżniają się bardzo oryginalnym designem oraz mnogością kolorów. Niektóre posiadają nawet dodatkowo ciekawe detale w swej strukturze, jak barwne posypki, najczęściej kwarcowe lub granitowe.

Taras z kostki brukowej jest świetnym pomysłem na poprawę wyglądu Twojego ogrodu, choć niekiedy może nie być dobrym rozwiązaniem. Wykop, który został niepoprawnie wykonany, czy tworzenie konstrukcji na podmokłym i wilgotnym gruncie może prowadzić do powstania wybojów oraz wybrzuszeń. Bardziej odpowiednim rozwiązaniem na problematycznym podłożu będą stabilniejsze płyty chodnikowe. Problemem może być też nazbyt suchy grunt, trzeba wykonać wtedy warstwę urodzajną na głębokości do 40 cm.

 

Układanie krawężników i palisad ułatwi układanie kostki

 

Jak dopasować kostkę brukową do otoczenia?

Kostka granitowa brukowa z jednej strony powinna być trwała, odporna na eksploatację oraz warunki pogodowe, a z drugiej strony być ozdobą miejsca, w którym będzie położona. Dla zachowania estetyki otoczenia, dobrze, by kostka brukowa była kolorystycznie dobrana do stylu Twojego domu. Jeśli stawiasz na styl klasyczny, to warto wybrać kostkę o barwie neutralnej — piaskowej, szarej, czerwonej, a nawet zastosować ich mieszanki, tworząc wzory. Możesz wybrać też kostkę przypominającą kamień. W bardziej nowoczesnym budownictwie postaw na nieco ciemniejsze kolory. Idealnie sprawdzi się tu antracyt, szary i grafit Także różne odcienie tych kolorów można łączyć, tworząc ciekawe wzory. Ozdobą mogą być także różne sposoby układania kostki.

 

Kostka brukowa tworzy aranżację ogrodu

 

Układanie kostki brukowej na tarasie krok po kroku

1 Krok to projekt tarasu i przygotowanie odpowiednich narzędzi. Trzeba obliczyć głębokość podbudowy, żeby taras był na tym samym poziomie z progiem drzwi tarasowych. Narzędzia, które warto mieć to długa poziomica, specjalny gumowy młotek do ubijania kostki, łopata, piła lub gilotynę do przycinania kostki oraz zagęszczarka.

2 Krok to wyznaczenie terenu oraz korytowanie gruntu. Teren wyznaczamy, wbijając w ziemię paliki, które potem łączymy sznurkami. Jest to miejsce, w którym będzie stał taras. Dobrze by obrys był pół metra większy niż wymiary tarasu. Potem powinno się wykopać humus do głębokości około 35 cm, a ziemię oczyścić z roślin oraz korzeni.

3 Krok to utwardzenie gruntu przez warstwę piasku na grubość około 10 cm, przy zachowaniu spadku, zapewniającego odprowadzanie wody z tarasu. Tak ułożoną warstwę powinno się ubić zagęszczarką, a następnie położyć warstwę geowłókniny.

4 Krokiem jest wykonanie podbudowy. Podbudową będzie warstwa kruszywa — naturalnego lub łamanego. Wybiera się ją w zależności od rodzaju gruntu oraz obciążenia tarasu i ubija za pomocą zagęszczarki.

 

Układanie kostki na tarasie

 

5 Krok to ułożenie obrzeży lub palisady, które wyznaczą granice tarasu. Przygotowaną powierzchnię wysypuje się podsypką cementowo-piaskową do takiej wysokości, by potem poziom tarasu znajdował się mniej więcej 2 cm wyżej niż obramowanie, co pozwoli na odpowiednie odprowadzanie wody.

6 Krok to układanie kostki brukowej. Pojedyncze kostki wbija się po kolei do podłoża z zachowaniem jednakowych szczelin. Rozpoczyna się od brzegów tarasu, kierując ku środkowi. Zalecane jest naprzemienne układanie elementów z różnych palet, bo poszczególne serie mogą różnić się odcieniami.

7 Krok to spoinowanie nawierzchni, czyli wypełnianie szczelin między kostkami piaskiem. Spoinowanie kostki można wielokrotnie powtarzać, a nadmiar piasku usuwać za pomocą miotełki.

8 Krok to ubicie kostki brukowej za pomocą specjalistycznego sprzętu — zagęszczarki najlepiej płytowej, które sprawi, że Twój taras będzie równy i stabilny. Na koniec opcjonalnie można nałożyć impregnat na kostkę brukową za pomocą wałka albo ręcznego spryskiwacza, który zachowa kolor kostki brukowej.

 

Przygotowanie narzędzi do układania kostki

 

Palisada wokół tarasu — jak układać?

Palisady tarasowe służą do wyznaczania nawierzchni. Palisada wokół tarasu sprawi, że będzie on lepiej oddzielony od ogrodu, bardziej stabilny i estetyczny. Palisady betonowe są jednymi z najbardziej wytrzymałych oraz dobrych jakościowo. Poleca się je do nawierzchni, stworzonych za pomocą kostki brukowej. Mogą być to modele o nieregularnym kształcie, palisady kanciaste czy palisady okrągłe.

Układanie palisady rozpoczyna się od warstwy podsypki, np. z piachu z cementem, co zapewnia odpowiednią stabilizację. Pod podsypką można też umieścić warstwę żwiru, co dodatkowo zwiększy stabilność konstrukcji. Następnie warto wykop zalać warstwą cienkiego betonu.  Palisady zwykle osadza się na 1/3 wysokości. Pamiętaj, że gdy grunt jest podmokły, to trzeba zdrenować teren.

 

Kostka brukowa na tarasie

 

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak osłonić taras od sąsiadów? Najlepsze sposoby na osłonięcie tarasu!


Aranżacja tarasu i balkonu — ciekawe pomysły i najnowsze trendy!


Montaż desek tarasowych - instrukcja montażu desek tarasowych krok po kroku


 

Powrót