Technorattan na balkon - montaż i zalety takiego rozwiązania

26.04.2021

 

O ile meble ogrodowe technorattanowe (takie jak stoły ogrodowe technorattanowe i krzesła ogrodowe technorattanowe) bardzo często zdobią balkony oraz tarasy, o tyle o matach na balustrady z tego eleganckiego i odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa nie każdy jeszcze słyszał.

Czym jest osłona balkonowa z technorattanu, jakie ma zastosowanie, czemu warto w nią zainwestować i jak przebiega jej montaż? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Meble ogrodowe z technorattanu

 

Osłona balkonowa z technorattanu - kiedy się sprawdzi i czemu warto ją mieć?

Mnogość zalet mat wykonanych z technorattanu sprawia, że choć są stosunkowo nowe na rynku, zyskały już spore grono zwolenników i wciąż cieszą się rosnącą popularnością.

Przede wszystkim maty technorattanowe mają bardzo szerokie zastosowanie: można je zamontować na balustradach oraz różnego rodzaju ogrodzeniach – zarówno ażurowych (siatka, płot z przęsłami), jak i tych pozbawionych prześwitów. Szczególnie często mocowane są do barierek balkonowych budynków mieszkalnych na osiedlach o gęstej zabudowie, osłaniając mieszkańców przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i dając im poczucie prywatności.

Tego typu mata balkonowa nie tylko pozwala czuć się swobodnie, ale też chroni przed słońcem i wiatrem, zapewniając komfortowy relaks na świeżym powietrzu w letnie dni. Co więcej, zabezpiecza pranie, ozdoby i inne drobne przedmioty przed zwianiem, tłumi uliczny hałas oraz zmniejsza kurzenie się, dzięki czemu ułatwia utrzymanie balkonu oraz tarasu w czystości. Maty z technorattanu są również świetnym wyborem w przypadku osób posiadających dzieci lub zwierzęta, ponieważ uniemożliwiają przeciśnięcie się przez szeroko rozstawione szczebelki i wypadnięcie na zewnątrz.

Jakie zalety mają osłony balkonowe z technorattanu?

Mata technorattanowa na balkon oraz taras poza tym, że pełni funkcję ochronną, stanowi też elegancką ozdobę, pasującą w szczególności do nowoczesnego budownictwa. Jest wykonana z gęsto plecionych pasków z wysokiej jakości tworzywa (włókien polietylenowych lub tworzywa poliuretanowego) oraz zabezpieczona termicznie, co zapewnia jej wyjątkową wytrzymałość i odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, śnieg oraz bardzo wysoka temperatura. Nie szkodzi jej również promieniowanie UV, ponieważ nie blaknie nawet przy dużym nasłonecznieniu. Pomimo że osłony balkonowe z technorattanu są lekkie i elastyczne, nie wycierają się ani nie deformują wraz w upływem lat.

Niewątpliwą zaletą maty na balkon z technorattanu jest łatwość konserwacji. Aby zachowała swój estetyczny wygląd, wystarczy regularnie czyścić osłonę przy pomocy miękkiej szczotki, szmatki lub gąbki i delikatnego środka myjącego. Nie wolno natomiast stosować wybielaczy, kwasów ani rozpuszczalników, żeby nie spowodować trwałych odbarwień na powierzchni maty.

Osłona balkonowa 75cm/600cm rattan wenge

 

Oczka służące do montażu maty na balkon

 

Zakup osłony balkonowej – co warto wiedzieć?

Technorattanowe osłony na balkon i taras sprzedawane są w rolkach, które następnie docina się na wymiar. Zanim wybierzesz się na zakupy, musisz dokładnie wymierzyć balustradę, żeby ustalić potrzebną szerokość i długość maty balkonowej. O ile szerokość odpowiada wysokości barierki, długość zależy od wybranego sposobu montażu. Jeśli na przykład chcesz, żeby osłona na balkon oplatała szczebelki, możesz spróbować oszacować potrzebną długość, używając kabla o grubości nie mniejszej niż 5 milimetrów (sznurek się nie sprawdzi - jest zbyt cienki, więc sugerując się takim pomiarem, prawdopodobnie kupisz zbyt krótką rolkę). Warto wiedzieć, że jeśli potrzebujesz niestandardowy wymiar maty, możesz ją po prostu dociąć do optymalnej długości zwykłymi nożyczkami, ponieważ osłony i siatki balkonowe z technorattanu strzepią się i nie rozplatają.

Kolejnym krokiem jest wybór wzoru i zabarwienia maty. Z osłoną powinno współgrać stylistycznie nie tylko wykończenie fasady budynku, ale również meble ogrodowe i inne elementy wystroju balkonu, takie jak donice ogrodowe czy skrzynie na balkon. Oczywiście do tego typu mat najlepiej pasuje komplet ogrodowy technorattan, jednak dobrze będą się także prezentowały meble ogrodowe drewniane lub z aluminium. Najważniejsze, aby całość aranżacji była spójna pod względem kolorystyki. Obecnie najczęściej wybierane modele osłony to te w odcieniach stonowanej czerni, szarości i brązu, ale popularna jest też zieleń oraz beż.

Jak zamocować matę z technorattanu do balustrady na balkonie?

Matę balkonową z technorattanu na tyle łatwo jest zamocować do barierki, że bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje kilka sposobów montażu maty balkonowej zalecanych przez producenta:

Za pomocą opasek zaciskowych – Najprostsze i najczęściej stosowane rozwiązanie. Opaski zaciskowe dołączone do zestawu wystarczy przepleść na całej długości barierki przez wykonane fabrycznie oczka lub pomiędzy paskami technorattanu, objąć nimi szczebelki, a następnie zacisnąć kombinerkami i obciąć wystające końcówki. Opaski powinny być rozmieszczone w taki sposób, żeby znajdowały się od siebie w odległości nie większej niż 15 centymetrów, jednak jeśli balkon jest wyjątkowo wietrzny zalecamy zastosować nieco więcej mocowań. Pamiętaj też, aby zachować minimum 6 centymetrów odstępu od brzegów maty. Efekt finalny będzie zdecydowanie lepszy, jeśli uda Ci się zamontować osłonę w taki sposób, żeby elementy zaciskowe opaski znalazły się po zewnętrznej stronie balustrady, ponieważ nie będą wówczas widoczne dla osób znajdujących się na balkonie.

Jeśli jesteś posiadaczem tarasu lub balkonu z drewnianą balustradą lub jest ona wykonana z płyty OSB, możesz zastosować jeszcze prostszą metodę – matę z technorattanu zamocować do barierki zszywkami tapicerskimi z użyciem specjalnego pistoletu do zszywek. Równie dobrze w tym przypadku sprawdzą się zwykłe gwoździe lub wkręty do drewna, jednak przed ich zamocowaniem warto odchylić wierzchni pasek technorattanu, ponieważ posłuży on do przykrycia metalowej główki.

Powrót