Układanie kasetonów styropianowych

19.08.2011

Układanie kasetonów styropianowych

 

Kasetony sufitowe stanowią bardzo dobry i łatwy w montażu, element wykończeniowy naszego mieszkania. Na rynku mamy kilka typów kasetonów w szerokiej gamie wzorów.

 

Najpopularniejsze rodzaje kasetonów to:

  • tłoczone - są to najtańsze kasetony o ograniczonej ilości wzorów. Jak sama nazwa wskazuje, wzór został wytłoczony na styropianie i klejone są stykowo.

  • wtryskowe - są to najciekawsze kasetony w bardzo szerokiej gamie wzorów. Są one wiele grubsze od tłoczonych i występują z zakładką lub bez niej.

  • ekstrudowane - różnią się od zwykłych kasetonów. Ich powierzchnia jest gładka, ale posiada ciekawe wzory (np. struktura drewna czy marmuru). Kasetony te są barwione odpowiednimi farbami odpornymi na ścieranie i zabezpieczonymi przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

     

Jak układać kasetony:

Kasetony sufitowe układamy na twardej, suchej i gładkiej powierzchni. Mogą to być suche tynki, płyty kartonowo - gipsowe, drewno. Powierzchnie muszą być na czyste, odtłuszczone i pozbawione starej farby czy tapety.

Przed rozpoczęciem pracy, na środku sufitu, rysujemy dwie prostopadłe linie i klejenie zaczynamy od środka sufitu (od styku linii). Specjalny klej do kasetonów należy nakładać punktowo w niewielkiej ilości. Po nałożeniu kleju należy docisnąć kaseton do powierzchni, tak, aby klej dokładnie związał kaseton z sufitem. Ostatni rząd kasetonów, należy przyciąć, aby idealnie pasował do całości.


 

Wykończenia styropianowe:

Eleganckim wykończeniem kasetonów są listwy styropianowe, które oprócz funkcji dekoracji pełnią także funkcję maskującą – zakrywają przycinane części kasetonów. Układanie listew należy rozpocząć od narożnika pomieszczenia, obcinając skośnie końcówkę listwy styropianowej. Aby zamaskować łączenia poszczególnych odcinków listwy, można nałożyć na nią bardzo cienką warstwę gipsu i po wyschnięciu zetrzeć papierem ściernym jego nadmiar i wygładzić jej powierzchnię.

Innym elementem wykończeniowym są rozety. Podobnie jak kasetony, posiadają one bogate wzornictwo oraz łączą w sobie funkcjonalność i estetykę, dzięki czemu w danym pomieszczeniu możemy uzyskać niepowtarzalny wystrój.

Przed przyklejeniem rozety trzeba zdemontować wiszącą lampę i odłączyć instalację elektryczną. Znacznym ułatwieniem pracy będzie wykonanie delikatnego obrysu rozety. Na wewnętrznej stronie rozety należy nałożyć klej i umieścić rozetę w zaznaczonym wczesniej polu, lekko dosciskająć, aby klej doklądnie połączył sufit z rozetą,

 

Jak zadbać o kasetony?

Kasetony możemy czyścić zarówno na sucho, miękką szmatką, jak i na mokro. Szczególnie białe kasetony, które nie posiadają gładkiej powierzchni, są bardziej narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Skutecznym sposobem na nadanie kasetonom ładnego i estetycznego wyglądu jest ich malowanie farbami wodnymi.


 

Powrót