Układanie mozaiki

09.08.2011

Mozaika jest doskonałym materiałem, dzięki któremu możemy w oryginalny sposób urozmaicić wystrój łazienki lub kuchni. Atrakcyjna kolorystyka i ciekawy wygląd sprawiają, że możemy z niej tworzyć interesujące elementy wnętrza. Malutkie fragmenty połączone są ze sobą siatką lub specjalnym papierem co w znacznym stopniu ułatwia pracę. Układanie mozaiki wymaga jednak podstawowej wiedzy z zakresu glazurnictwa oraz dużej staranności.

Mozaika jest idealnym materiałem do wykańczania wszelkiego rodzaju krzywizn, łuków i innych niestandardowych krawędzi. Na podłożu wypukłym znacznie zwiększa się przerwa pomiędzy elementami okładziny, przez co przestrzeń spoin jest bardziej widoczna, natomiast w przypadku powierzchni wklęsłych, sytuacja jest odwrotna. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie kleju o przedłużonym czasie schnięcia, dzięki czemu mamy możliwość korygowania i właściwego ustawienia szerokości spoin.

Przygotowując dekorację, warto dobrze się zastanowić nad rozmieszczeniem mozaiki, aby uniknąć niepotrzebnego i czasochłonnego przycinania, które nie należy do rzeczy łatwych, wymaga fachowej wiedzy i profesjonalnego sprzętu.

Ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi ono być idealnie równe. Mozaikę przykleja się na cienkiej warstwie kleju, gdyż gruba może powodować zapadanie się poszczególnych elementów. Podczas łączenia mozaiki z pozostałymi płytkami należy zniwelować różnicę pomiędzy płytkami tak, żeby znajdowały się one na jednym poziomie.

Końcowym etapem jest fugowanie. Można je rozpocząć najwcześniej po 24 godz. od momentu ułożenia mozaiki. Po zakończeniu układania i wszelkich korektach szerokości spoin należy delikatnie i z dużym wyczuciem docisnąć całość za pomocą styropianowej packi. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie zniszczyć uzyskanego efektu.

Powrót