Układanie mozaiki

06.06.2023

Mozaika jest doskonałym materiałem, dzięki któremu możemy w oryginalny sposób urozmaicić wystrój łazienki lub kuchni. Atrakcyjna kolorystyka i ciekawy wygląd sprawiają, że możemy z niej tworzyć interesujące elementy wnętrza. Malutkie fragmenty połączone są ze sobą siatką lub specjalnym papierem co w znacznym stopniu ułatwia pracę. Układanie mozaiki wymaga jednak podstawowej wiedzy z zakresu glazurnictwa oraz dużej staranności.

 

mozaika szklana

 


W tym artykule:

1. Gdzie sprawdzi się mozaika?

2. Jaki klej najlepiej zastosować?

3. Jak przygotować się do układania mozaiki?

4. Jak przygotować podłoże?

5. Jak kleić mozaikę?

6. Jak dobrze wykonać fugowanie mozaiki?



 

Gdzie sprawdzi się mozaika?

Mozaika jest idealnym materiałem do wykańczania wszelkiego rodzaju krzywizn, łuków i innych niestandardowych krawędzi. Na podłożu wypukłym znacznie zwiększa się przerwa pomiędzy elementami okładziny, przez co przestrzeń spoin jest bardziej widoczna, natomiast w przypadku powierzchni wklęsłych, sytuacja jest odwrotna.

Zastosowanie mozaiki szklanej, czyli bardzo drobnych szklanych płytek, pozwala nieco złagodzić ten efekt.

Mozaikę układa się nie tylko na krzywiznach, ale również na dużych, płaskich powierzchniach. Układania mozaiki szklanej uczono się już w starożytności, a piękne egipskie, greckie i rzymskie budowle z mozaikami do dziś zachwycają turystów. Z mozaiki układano też obrazy i sceny rodzajowe.

Mozaika ceramiczna i mozaika szklana należą do najczęściej stosowanych aktualnie rodzajów mozaiki. Mozaika ceramiczna jest niczym innym, jak bardzo drobnymi płytkami ceramicznymi, a mozaika szklana — jak sama nazwa wskazuje — wykonana jest ze szkła.

Plastry mozaiki to pojedyncze elementy mozaiki, które łączone są z pomocą papieru lub specjalnej siatki. Sprzedaż mozaiki w plastrach jest łatwiejsza, a ewentualnie wycięcie poszczególnych elementów proste.

 

mozaika ceramiczna w łazience

 

Jaki klej najlepiej zastosować?

Klejenie plastrów mozaiki jest zdecydowanie łatwiejsze niż pojedynczych kostek mozaiki. Montaż mozaiki sam w sobie nie jest trudny, ale w przypadku pojedynczych elementów mozaiki szklanej należy zachować szczególną ostrożność i dokładność.

Do przyklejania mozaiki ceramicznej lub szklanej używa się zwykle tych samych klejów, co do klejenia płytek ceramicznych. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie kleju o przedłużonym czasie schnięcia, dzięki czemu mamy możliwość korygowania i właściwego ustawienia szerokości spoin przez nieco dłuższy czas. To wygodna opcja, gdyż poszczególne elementy mozaiki, zwłaszcza jeśli nie była ona klejona w plastrach, mogą się w czasie klejenia poruszać i psuć piękny efekt.

 

Jak przygotować się do układania mozaiki?

Przygotowując dekorację, warto dobrze się zastanowić nad rozmieszczeniem mozaiki, aby uniknąć niepotrzebnego i czasochłonnego przycinania, które nie należy do rzeczy łatwych, wymaga fachowej wiedzy i profesjonalnego sprzętu.

Odpowiednie rozrysowanie na ścianie ułożenia mozaiki na pewno pomoże w pracach. Miejsce, gdzie ma się znaleźć mozaika, odmierz dokładnie i oznacz na ścianie ołówkiem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyrównać poszczególne elementy i trzymać się równych linii.

Pamiętaj, że w czasie klejenia zawsze możesz odsunąć się na pewną odległość i obejrzeć efekt swojej pracy. Z dalszej odległości nie raz łatwiej wyłapać ewentualne błędy.

 

mozaika w łazience

 

Jak przygotować podłoże?

Ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi ono być idealnie równe. Dobrze jest powierzchnie zagruntować i odczekać chwilę. Dzięki temu klej będzie się lepiej trzymał ściany, a mozaika nie odpadnie tak szybko i łatwo.

Gruntując ścianę, korzystaj z odpowiednich produktów i stosuj się zawsze do etykiety informacyjnej, jaka zawarta jest na opakowaniu. Przestrzegaj zarówno proporcji ewentualnego mieszania, jak i czasów schnięcia.

 

Jak kleić mozaikę?

Mozaikę przykleja się na cienkiej warstwie kleju, gdyż gruba może powodować zapadanie się poszczególnych elementów. Podczas łączenia mozaiki z pozostałymi płytkami należy zniwelować różnicę pomiędzy płytkami tak, żeby znajdowały się one na jednym poziomie.

Mozaiki należy kleić z dokładnością i ostrożnością, cały czas w ramię potrzeb korygując wcześniej powstałe błędy. Układanie mozaiki krok po kroku tak naprawdę nie jest wyjątkowo trudne, ale wymaga staranności i cierpliwości.

Po zakończeniu układania i wszelkich korektach szerokości spoin należy delikatnie i z dużym wyczuciem docisnąć całość za pomocą styropianowej packi. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie zniszczyć uzyskanego efektu.

Klejenie mozaiki możesz wykonać sam, ale pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, możesz zawsze zatrudnić fachowca. Ceny układania mozaiki są różne w zależności od konkretnego zleceniobiorcy, ale będą one zdecydowanie wyższe, niż w przypadku układania tradycyjnych płytek ceramicznych.

Orientacyjnie ceny układania mozaiki szklanej lub ceramicznej w 2023 roku sięgają 150 - 200 zł za jeden metr kwadratowy. W koszt ten nie wlicza się zakupu materiałów, ale wliczona jest cena zarówno klejenia, jak i fugowania.

 

mozaika szklana i mozaika ceramiczna

 

Jak dobrze wykonać fugowanie mozaiki?

Końcowym etapem jest fugowanie. Można je rozpocząć najwcześniej po dwudziestu czterech godzinach od momentu ułożenia samej mozaiki. Fugowanie odbywa się podobnie, jak w przypadku fugowania płytek, należy jednak działać z większą ostrożnością.

Możesz dobrać dowolną fugę, dostępnych kolorów jest na tyle dużo, że bez problemu dobierzesz coś odpowiedniego dla siebie.

 


 

Zainspiruj się!

 

Od czego zależy koszt położenia płytek? Ile kosztuje położenie płytek? Podpowiadamy!


Jakie płytki do kuchni na ścianę — najciekawsze propozycje na ścianę nad blatem


Glazura – najpopularniejszy rodzaj płytek ceramicznych

Powrót