Układanie płytek na schodach - jak to zrobić?

29.01.2021

 

Płytki to materiał, który idealnie sprawdza się jako wykończenie ścian i podłóg. Może być użyty także do wyłożenia schodów. Na rynku dostępne są różne modele płytek: począwszy od tych, które imitują kamień po takie, których nie sposób odróżnić od drewna. Dzięki przyozdobieniu schodów kafelkami, będą wyglądać niesamowicie elegancko.

Układanie płytek na schodach zewnętrznych lub wewnętrznych nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy, że zgromadzisz odpowiednie narzędzia i materiały, dzięki którym możesz sam zadbać o oryginalną aranżację na schodach w swoim domu.

Wyznacznikiem idealnych płytek na schody nie jest jedynie piękny wygląd - liczą się również ich właściwości. Dobrze jest poszukać płytek ceramicznych, które są antypoślizgowe. W przypadku schodów zewnętrznych powinny być także odporne na wysokie oraz niskie temperatury. Dobrze, jeśli płytki, które mają zostać ułożone na schodach zewnętrznych, będą miały wysoką klasę ścieralności. To samo dotyczy kafli na schodach wewnętrznych. Będą w końcu często używane i szkoda byłoby Twojej pracy, gdyby ich powierzchnia po krótkim czasie przestała wyglądać efektownie.

Schody zewnętrzne i wewnętrzne - jak położyć płytki na schodach?

Jak kłaść płytki na schody? Zrób to sam!

Nie martw się, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia w układaniu kafli na schodach - nie jest to bardzo skomplikowane. Możesz skorzystać z usług fachowca, jednak nic nie daje tak wielkiej satysfakcji, jak w pełni samodzielna aranżacja własnych wnętrz. Potrzebujesz odpowiedniej wiedzy, odrobiny sprzętu i możesz wziąć się do układania płytek na schodach. Co jest najważniejsze? Przede wszystkim precyzja wykonywanej pracy. Jeżeli płytki będą źle ułożone, z czasem zaczną się wykruszać lub pękać, a cała konstrukcja nie będzie bezpieczna i straci swój urok. O wszystkim przesądza sposób, w jaki płytki zostaną położone na schodach.

Jeśli wybierzesz nieodpowiednie materiały, kafle mogą odpadać lub pękać. Klej i płytki muszą zostać odpowiednio dopasowane - nie warto oszczędzać na poszczególnych elementach. Jak układać płytki na schodach?

Aranżacja stopni wewnątrz i na zewnątrz - czy możemy wykonać ją samodzielnie?

Przygotowanie podłoża pod płytki

Przed przygotowaniem podłoża musisz zgromadzić odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci wykonać całą pracę. Zobacz, czy niczego nie brakuje, ponieważ żaden element nie jest tutaj zbędny. Potrzebujesz:

  • płytek na stopnie oraz podstopnie;
  • kleju;
  • krzyżyków dystansowych;
  • preparatu gruntującego;
  • miary, poziomicy i kątownika.

Może Ci się także przydać wiaderko, sprzęt do cięcia płytek, mieszadło, zębata paca, gąbka oraz ołówek.

Jeżeli zgromadziłeś już potrzebne rzeczy, pora przejść do meritum. Przed przyklejeniem pierwszych płytek musisz odpowiednio przygotować pod nie podłoże.

Nawierzchnia pod układanie płytek musi być całkowicie sucha, czysta, odtłuszczona oraz równa. Wszelkie zabrudzenia powinieneś usunąć. Pył i piasek także nie mogą znajdować się na podłożu, na którym będziesz układać kafelki. Na powierzchni nie może być również żadnych nierówności - trzeba je wypoziomować. Pęknięcia z kolei powinieneś wypełnić za pomocą masy cementowej. Niezbędne jest też gruntowanie, które przysłuży się zwiększeniu trwałości i przyczepności powierzchni. Jeśli podłoże jest już gotowe - pora na wyłożenie schodów płytkami.

W przypadku układania płytek, należy odpowiednio przygotować podłoże.

Układanie płytek na schodach krok po kroku

W przypadku schodów zewnętrznych bardzo ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej pogody. Najlepiej rozpocząć pracę w dzień bez opadów, podczas którego temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.

W przypadku układania płytek na świeżym betonowym podłożu, konieczne jest uprzednie wysezonowanie posadzki przez co najmniej 28 dni.

Wybór odpowiednich materiałów na zaprawę klejową

Krok pierwszy - wstępne dopasowanie kafelków

Rozplanowanie kafelków należy do najmniej skomplikowanych czynności, które musisz wykonać, aby ozdobić swoje schody.

Najpierw powinieneś przymierzyć kafelki do wybranej powierzchni na sucho, zamiast od razu je przyklejać. Dzięki temu dowiesz się czy na pewno masz wystarczającą liczbę płytek, aby pokryć od razu całe schody.

Może się także okazać, że część kafli będzie trzeba przyciąć do odpowiedniego rozmiaru, co lepiej zrobić przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia. Dodatkowo, wielokrotne przycinanie ceramiki sprawi, że schody będą wyglądać nieestetycznie.

Płytki na schody - Merkury Market

Krok drugi - klejenie materiału

Po dokonaniu rozplanowania materiału możesz przejść do przygotowania zaprawy klejowej. Powinieneś stosować się ściśle do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu produktu.

Kiedy już przygotujesz zaprawę, nanieś ją przy pomocy zębatej pacy na podłoże oraz spód każdej płytki. Płytki musisz docisnąć i bardzo delikatnie przesunąć w powstałej masie, aż do momentu ich właściwego zakotwienia. Po wykonaniu tej czynności masz pewność, że pod ceramiką nie znajduje się powietrze - więc jest ona znacznie mniej narażona na uszkodzenia.

Jeżeli podczas wykonywania tej czynności klej wypłynie na kafelki - zetrzyj go, zanim zdąży wyschnąć. Zawsze zaczynaj przyklejanie materiału od góry schodów, nigdy od dołu. Na początku musisz przytwierdzić płytki do podstopni - dopiero później te na stopniach. Nie możesz także zapomnieć o dylatacji i zostawieniu odpowiednio dużej przestrzeni na fugi, w czym pomogą ci krzyżyki dystansowe. Podczas całej pracy sprawdzaj, czy kafelki są przyklejane we właściwym poziomie.

Płytki na schody - Merkury Market

Rodzaje klejów - jaki wybrać do kafelków?

W wielkopowierzchniowych marketach budowlanych oraz specjalistycznych sklepach takich jak Merkury Markert, możesz znaleźć możesz różne rodzaje klejów.

Najczęściej mają one postać suchej mieszanki, którą miesza się z wodą. Dostępne są także produkty w formie gotowej do natychmiastowego użycia. Kleje można podzielić na rodzaje ze względu na ich skład:

  • cementowe (mające symbol C). Mają kolor szary lub biały. Dodatkowym składnikiem są wypełniacze mineralne, które umożliwiają nakładanie zaprawy grubszymi warstwami oraz nadające elastyczności polimery i środki modyfikujące, które mają wpływ na szybkość wiązania. Kleje te zazwyczaj miesza się z wodą lub innym ciekłym składnikiem na chwilę przed planowanym użyciem;
  • kleje dyspersyjne (oznaczone symbolem D), będące mieszanką spoiw organicznych w postaci wodnej dyspersji polimerowej, dodatków organicznych a także wypełniaczy mineralnych. Te warianty zaliczane są do najbardziej elastycznych, w związku z czym świetnie nadają się na podłoże, które z czasem może się odkształcić. Kleje dyspersyjne kupuje się w postaci gotowej do użycia;
  • kleje żywiczne (o symbolu R), mogące mieć postać epoksydowych lub poliuretanowych. Są wodoszczelne oraz charakteryzują się niezwykle dobrą przyczepnością. Kleje te szczególnie często wykorzystuje się na trudnych podłożach, mających częstą styczność z wodą oraz chemikaliami. Ten rodzaj zaprawy można nabyć zarówno w postaci jednoskładnikowej lub wieloskładnikowej.

 

Inne istotne oznaczenia to klasy klejów, wskazane za pomocą odpowiednich symboli na opakowaniu :

C1 - normalnie wiążący;

C2 - do kafli o podwyższonych parametrach;

F - szybkowiążący;

t - o zmniejszonym spływie (idealny na płytki ścienne);

E - o wydłużonym czasie pracy (idealny, jeśli chodzi o płytki wielkoformatowe);

S1 - odkształcalny (na płytki tarasowe);

S2 - wysoce odkształcalny.

 

Krok trzeci - prace wykończeniowe

Po ułożeniu wszystkich kafelków pozostaje zaczekać, aż klejona konstrukcja całkowicie wyschnie. Okres utwardzania się zaprawy trwa zazwyczaj około jednego dnia.

Kiedy ten czas upłynie, możesz wyczyścić płytki na schodach wilgotną gąbką i zacząć wypełniać fugą szczeliny między glazurą. Po dwudziestu minutach możesz lekko przemyć wykonaną spoinę. Skorzystanie ze świeżo pokrytej płytkami nawierzchni możliwe będzie dopiero po upływie około dwudziestu czterech godzin. Do prac wykończeniowych zaliczyć można także wykonanie cokołu. Do wykonania cokołu potrzebujesz odpowiednio dopasowanych przeznaczonych do tego celu listew.

Płytki na schody - Merkury Market

Czy układanie płytek na schodach jest trudne?

Układanie płytek na schodach zewnętrznych i wewnętrznych nie jest zbyt trudne. Musisz poświęcić na to czas oraz odpowiedni nakład pracy oraz wykazać się przynajmniej minimalnymi zdolnościami manualnymi. Możesz jednak poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Dzięki własnej aranżacji schodów nie musisz korzystać z usługi firmy budowlanej, która zadbałaby o profesjonalne wykańczanie schodów, co z pewnością kosztowałoby Cię większą kwotę niż ta, którą musisz wydać na materiał oraz narzędzia. Samodzielna praca nad wykończeniem domu przynosi wiele satysfakcji, a poza tym poszerza zakres Twojej wiedzy, która zapewne jeszcze niejednokrotnie się przyda.

 

 

 

Powrót