W świecie firanek

22.04.2023

Dekorowanie pomieszczeń to niełatwe zadanie, a przecież to właśnie dodatki sprawiają, że sypialnie, salony, kuchnie, jadalnie, gabinety i łazienki wyglądają olśniewająco, mają swój niepowtarzalny styl i niebanalny charakter. Wśród dekoracyjnych elementów znajdują się też często pomijane okienne dekoracje — zasłony oraz firany. Różnego rodzaju materiały otaczają okienne ramy, nadają im nowego wyglądu i zabezpieczają prywatność i intymność domowników. Wybór firan jest zatem ważny nie tylko ze względu na estetykę, ale również z powodu funkcjonalności tych elementów.

Chcesz odświeżyć dom lub mieszkanie, nie wydając przy tym fortuny na nowe wykończenie lub zakup mebli? Nowe firanki to najprostszy sposób na zmianę wyglądu pomieszczeń. Firany i zasłony to niezaprzeczalnie wizytówka każdego pomieszczenia, dlatego warto w nie zainwestować!

Do wyboru masz bardzo dużo gatunków zasłon i firan. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego firana jest wykonana, na jej kolor, wzór oraz wielkość. Nie każda firana zaprezentuje się dobrze w każdym salonie, dlatego dobrze jest zakup przemyśleć.

 

jakie firany do salonu?

 


W tym artykule:

1. Różne rodzaje firan — rodzaje tkanin firanowych

2. Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu firan?

3. Wymiary firan — szerokość i wysokość okna

4. Upinanie firan — żabki czy przelotki?

5. Proste zawieszanie firan a fantazyjne upinanie materiałów



 

Różne rodzaje firan — rodzaje tkanin firanowych

Gotowe firany i firany, które kupuje się na metry to produkty, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Do dekoracji okien możesz zatem użyć zwiewnych tekstyliów lub nieco cięższych tkanin — odpowiedni rodzaj produktu nada wnętrzu niebanalnego stylu i wprowadzi wyjątkowy charakter. Z pomocą firan możesz też podkreślić styl wnętrzarski lub wyrazić siebie.

Zobacz, jakie są najpopularniejsze rodzaje firan:

  • Żakard — bardzo praktyczny materiał, nie wymagający prasowania, jeśli wysuszy się go w stanie rozwieszonym. Ze względu na dużą popularność wybór firan żakardowych jest ogromny zarówno jeśli chodzi o wzory, jak i o długości. Żakardowe firany gotowe możesz dopasować zarówno do krótkich okien kuchennych, jak i długich drzwi balkonowych. W przypadku zakupu firan żakardowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wzory. Kwiatowe sprawdzą się lepiej w klasycznych wnętrzach, zgeometryzowane wzory to z kolei świetna opcja do pokoi urządzonych w nowoczesnym stylu.

  • Organtyna — to tkanina całkowicie przezroczysta, błyszcząca, niezwykle efektowna. Stosowana jest zarówno do wykonania firan, jak i zasłon. To opcja doskonała do wnętrz niewielkich, gdyż lekki materiał przepuszcza dużo światła naturalnego, pozwalając na dobre doświetlenie pomieszczenia. Organtyna jest materiałem delikatnym, dlatego należy zachować ostrożność w trakcie prania i rozwieszania firan.

  • Woal — tkanina wykonana z mocno skręconych włókien, przepuszcza światło, lecz jest nieprzejrzysta. Podobnie jak organtyna nadaje się do mniejszych pomieszczeń, pozwala na dobre doświetlenie, ale jednocześnie dba o prywatność i intymność domowników. Firany woalowe cenione są za swoją lekkość, zwykle nie posiadają wzorów, ale mogą posiadać dodatkowe dekoracyjne zdobienia.

  • Markizeta (siatka) — lekki materiał, o różnej wielkości oczek stosowany do produkcji zasłon i firan. Im większe oczka, tym większa przejrzystość tkaniny, jednak mniejsza jej trwałość. Markizeta nie posiada wzorów, ale można łączyć ją z różnymi dekoracyjnymi zdobieniami. Podobnie jak firany żakardowe, markizetę nie trzeba prasować.

  • Satyna — tkanina zasłonowa. Jej prawa strona jest błyszcząca i bardzo efektowna, natomiast strona lewa jest matowa. Niestety jest mocno mnąca i wymaga prasowania, jeśli nie jest kreszowana. Wybierając firanki z satyny, zadbaj o to, by odpowiednio je rozwiesić. Tego rodzaju firany cenione są za duża liczbę kolorów, nadają się idealnie do wnętrz, które mają zachwycać i wprowadzać nastrój radosnego ożywienia.

  • Tafta — tkanina zasłonowa z włókien jedwabnych. Jest ona sztywna i błyszcząca, daje piękne efekty kolorystyczne, w zależności od kąta padania światła oraz intensywności oświetlenia. Jest nieprzeźroczysta, dobrze blokuje światło. Dostępna w różnych kolorach, nadaje się do fantazyjnych dekoracji i zestawień kolorystycznych.

  • Gipiura — stanowi wykończenia firan i zasłon. Gipiury żakardowe jak nazwa wskazuje, wykonane są techniką żakardu, mają płaską formę, a koronkowe są bardzo ekskluzywne, mocno widoczny jest trójwymiarowy efekt wzoru.

W czasie zakupu firan nie musisz decydować się tylko na jeden materiał — bardzo atrakcyjnie wyglądają produkty, w których materiały zostały połączone ze sobą w odpowiedni sposób, tworząc wyjątkowe i nowoczesne produkty.

 

firany gotowe w merkury market

 

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu firan?

Znasz już rodzaje firan i materiały, z jakich są one wykonane. Na co jednak zwrócić uwagę, kupując te wyjątkowe dekoracje okienne? Nie pozostawiaj zakupu przypadkowi i sprawdź, jakie produkty będą najlepsze dla Ciebie.

Północne i południowe pokoje

Przed zakupem firan koniecznie weź pod uwagę ilość światła wpadającego do danego pokoju. W pomieszczeniu położonym od północy i wschodu światło słoneczne dociera w niewielkim procencie i dlatego powinny tutaj znaleźć się cienkie i zwiewne tkaniny, takie jak organtyna czy woal, które wpuszczają dużo światła. Odwrotnie postępujemy w przypadku pomieszczeń położonych od południa lub zachodu. W tym przypadku firany powinny być wykonane z materiałów grubszych, aby chroniły przed zbyt dużym światłem.

Zastanawiając się, jakie firanki wybrać, dobrze jest zatem popatrzeć na pomieszczenia w ciągu dnia, oceniając, jak dużo światła tam wpada i jak dużo jest potrzebne naturalnego oświetlenia.

Nowoczesne wzory i zaskakujące kolory firan

Przy doborze firan bardzo duże znaczenie ma kolor wybranych tkanin: barwy zimne (niebieski, zielony) czynią pomieszczenie większym i bardziej przestrzennym, natomiast barwy ciepłe (czerwony, pomarańczowy, żółty) ocieplają, ale jednocześnie zmniejszają dane pomieszczenie. Kolory naturalne dają poczucie bezpieczeństwa, pastele dają uczucie lekkości i czynią pomieszczenie wyjątkowym, a biel daje odczucie elegancji i prostoty.

Kolorystyka jest ważna, jednak w większości przypadków będziesz decydował się na białe firany gotowe lub białe firany na wymiar. Dlaczego? Są to najpopularniejsze produkty, a biały kolor pozwala na dowolność aranżacji i łatwiej dopasuje się do różnych wnętrz. Klasyczne białe firanki wybrać warto wtedy, gdy nie wiesz do końca, na jaki styl wnętrzarski postawić. Dopasują się one zarówno do klasycznych aranżacji, jak i bardziej nowoczesnych form.

 

jakie firany wybrać?

 

Dopasowane do wnętrzarskiego stylu materiały

Kolorowe tkaniny lub białe firany mogą wprowadzić ciekawy charakter do pokoju, zaburzyć panujący we wnętrzu styl lub podkreślić aranżacyjne piękno. Firany to dodatek, jednak ze względu na to, że znajdują się przy dobrze oświetlonych oknach, są jednym z ważniejszych elementów.

Kolorowe firany to opcja doskonała do zaskakujących wnętrz, w których liczy się ożywienie i dynamika. Z kolorowych firan skorzystają style takie jak: vintage, retro, art deco. Kolorowe firany pomogą też ożywić wnętrza nowoczesne, jednak trzeba pamiętać, by kolory nie były zbyt krzykliwe i kontrastowe do wyposażenia.

Ładne, klasyczne firany w stonowanych kolorach to opcja do wnętrz urządzonych w tradycyjnym stylu. Jeśli dobierzesz do takich firan zasłony z florystycznymi wzorami, stworzysz wyjątkowo ciepłe i przytulne wnętrza.

Przy wymianie firanek powinno się pamiętać o tym, aby charakter nowej aranżacji okna pasował do reszty wyposażenia danego pomieszczenia.

 

Wymiary firan — szerokość i wysokość okna

Przed zakupem firanki powinieneś dokładnie zmierzyć jej wymiary. Wysokość firan powinno się mierzyć od końca żabki do miejsca, w którym ma się ona kończyć. Standardowo stosuje się trzy rodzaje długości firan: do parapetu, tuż poniżej parapetu, do podłogi. Natomiast przy doborze szerokości firanki, należy kierować się proporcją szerokości firanki do karnisza. Aby firana efektownie się prezentowała, powinna być dwa razy szersza niż karnisz, na którym ma ona zawisnąć. Efektowne falowanie lub zagięcia będą dzięki temu dobrze widoczne, a firana będzie wydawała się lekka i dynamiczna.

Inaczej wygląda sprawa pomiaru zasłon. Przeważnie mają one podaną swoją szerokość; musisz tylko wybrać odpowiednią i podać konkretną długość.

 

firana do salonu

 

Upinanie firan — żabki czy przelotki?

W czasie zakupu firan dobrze jest też zwrócić uwagę na sposób ich zawieszania. Na rynku dostępne są zwykle dwa rodzaje firan: na przelotkach lub wieszane na żabkach.

Firany na przelotkach mają wycięte odpowiednie otwory w górnej swojej części. Otwory zabezpieczone są metalem lub plastikiem. Przelotki, czyli właśnie te otwory, pozwalają nawlec firanę na karnisz. Wymaga to ściągnięcia jednego ramienia karnisza.

Firany bez przelotek zawiesza się z pomocą żabek, które są zamontowane przy samym karniszu. W przeciwieństwie do przelotek nie wymaga to ściągania karnisza, pozwala też na fantazyjne upinanie materiałów.

 

Proste zawieszanie firan a fantazyjne upinanie materiałów

Zawieszanie firan na żabkach pozwala na fantazyjne upinanie materiału. Dzięki żabkom możesz firany upiąć niesymetrycznie, dzięki czemu wprowadzisz dynamikę do pomieszczenia.

W czasie upinania pamiętaj, że nie wszystkie materiały wyglądają atrakcyjnie z obu stron, dlatego zadbaj o odpowiednie upięcie lub zawieś firany prosto.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak łączyć rolety z zasłonami? Modna aranżacja okna!


Jakie zasłony do salonu 2022? Sprawdź, co przyniosły najnowsze trendy wnętrzarskie!


Firany i zasłony do salonu sposób na eleganckie i zwiewne wnętrze

Powrót