W świecie firanek

19.08.2011

Nowe firanki to najprostszy sposób na zmianę wyglądu naszego mieszkania.

Do wyboru mamy bardzo dużo gatunków zasłon i firan. Do najpopularniejszych należą:

 

  • Żakard - bardzo praktyczny materiał, nie wymagający prasowania, jeśli wysuszy się go w stanie rozwieszonym.

 

  • Organtyna - to tkanina całkowicie przezroczysta, błyszcząca, niezwykle efektowna. Stosowana jest zarówno do wykonania firan jak i zasłon

 

  • Woal - tkanina wykonana z mocno skręconych włókien, przepuszcza światło lecz jest nieprzejrzysta

 

  • Markizeta (siatka) - przejrzysty, lekki materiał, o różnej wielkości oczek stosowany do produkcji zasłon i firan.

 

  • Satyna - tkanina zasłonowa. Jej prawa strona jest błyszcząca i bardzo efektowna, natomiast strona lewa jest matowa. Niestety jest mocno mnąca i wymaga prasowania, jeśli nie jest kreszowana.

 

  • Tafta - tkanina zasłonowa z włókien jedwabnych. Jest ona sztywna i błyszcząca, daje piękne efekty kolorystyczne, w zależności od kąta padania światła oraz intensywności oświetlenia.

 

  • Gipiura - stanowi wykończenia firan i zasłon. Gipiury żakardowe jak nazwa wskazuje, wykonane są techniką żakardu, mają płaską formę, zaś koronkowe są bardzo ekskluzywne, mocno widoczny jest trójwymiarowy efekt wzoru.

 

Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę ilość światła wpadającego do danego pokoju. W pomieszczeniu położonym od północy i wschodu, światło słoneczne dociera w niewielkim procencie i dlatego powinny tutaj znaleźć się cienkie i zwiewne tkaniny, takie jak organtyna czy woal, które wpuszczają dużo światła. Odwrotnie postępujemy w przypadku pomieszczeń położonych od południa lub zachodu. W tym przypadku firany powinny być wykonane z materiałów grubszych, aby chroniły przed zbyt dużym światłem.

Przy doborze firan bardzo duże znaczenie ma kolor wybranych tkanin: barwy zimne (niebieski, zielony) czynią pomieszczenie większym i bardziej przestrzennym, natomiast barwy ciepłe (czerwony, pomarańczowy, żółty) ocieplają, ale jednocześnie zmniejszają dane pomieszczenie. Kolory naturalne dają poczucie bezpieczeństwa, pastele dają uczucie lekkości i czynią pomieszczenie wyjątkowym, zaś biel daje odczucie elegancji i prostoty.

Przy wymianie firanek powinniśmy pamiętać o tym, aby charakter nowej aranżacji okna pasował do reszty wyposażenia danego pomieszczenia.

Przed zakupem firanki powinniśmy dokładnie zmierzyć jej wymiary. Wysokość firan powinno się mierzyć od końca żabki do miejsca, w którym ma się ona kończyć. Standardowo stosuje się trzy rodzaje długości firan: do parapetu, tuż poniżej parapetu, do podłogi. Natomiast przy doborze szerokości firanki, należy kierować się proporcją szerokości firanki do karnisza. Aby firana efektownie się prezentowała, powinna być dwa, a nawet dwa i pół razy szersza niż karnisz, na którym ma ona zawisnąć.

Inaczej wygląda sprawa pomiaru zasłon. Przeważnie mają one podaną swoja szerokość; musimy tylko wybrać odpowiednią i podać konkretną długość.

 

 

Powrót