Wnęka w ścianie - sprawdź jak ją zaaranżować. Najlepsze pomysły na jej wykorzystanie!

28.01.2022

Odpowiednio zaaranżowana wnęka w ścianie, może być idealnym miejscem do przechowywania, czy przestrzenią, która spełni funkcję dekoracyjną. Aranżacja wnęki i jej projekt powinny być dopasowane do Twoich potrzeb, w zależności od jej rozmiarów i rodzaju, a także od przestrzeni, jaką posiadasz. W pierwszej kolejności zastanów się, jaką funkcję będzie spełniać w Twoim domu. W tym artykule podpowiem Ci jak skutecznie przeprowadzić aranżację wnęki, tak by zdobiła Twoje całe pomieszczenie.


W tym artykule:

1. Wykorzystanie wnęki w ścianie – jakie może ona pełnić funkcje?

2. Jak dekoracyjnie zaaranżować wnękę?

3. Jak zwiększyć funkcjonalność dzięki wnęce w ścianie?

4. Kącik wypoczynkowy we wnęce

5. Wnęka w przedpokoju z siedziskiem

6. Wnęka pod schodami – pomysły na zabudowę przestrzeni pod schodami

7. Wnęka w łazience 



 

Wykorzystanie wnęki w ścianie – jakie może ona pełnić funkcje?

Zabudowa wnęki w ścianie oraz to, jakie tam wstawisz meble, zależne jest od Twoich wymagań i metrażu mieszkania. W niewielkim wnętrzu chcesz wykorzystać każdy kąt, mogący pełnić funkcję przechowywania. W dużym domu zaś możesz postawić na jej funkcję dekoracyjną. Możliwości, jakie daje Ci posiadanie wgłębienia w ścianie:

  • Funkcja dekoracyjna - pozwala wyeksponować Ci to, na co chcesz skierować uwagę. Może tu być galeria rodzinnych zdjęć, obraz, piękne lustro, czy wyjątkowa roślina. Możesz tu zastosować podświetlenie wnęki np. przez taśmy led dla większego jej wyodrębnienia.
  • Funkcja magazynowa - wnęka w ścianie, jako miejsce do przechowywania. Będzie to bardzo dobre miejsce na szafę, komodę, witrynę lub półki.
  • Przestrzeń wypoczynkowa - wnęka to świetne miejsce, aby urządzić w niej przytulny kącik do wypoczynku i czytania. Duża wnęka umożliwia wstawienie łóżka, do mniejszego wnętrza wstawisz wygodny fotel lub inne wygodne siedzisko i lampę.
  • Funkcja organizująca przestrzeń - może być samodzielną strefą w pomieszczeniu i stanowić aneks kuchenny, domowe biuro, biblioteczkę, miejsce na telewizor

 

 

Jak dekoracyjnie zaaranżować wnękę?

Ozdobna wnęka w Twojej ścianie powinna się odznaczać na tle całego wnętrza. W większym pomieszczeniu pozwala to też zminimalizować wrażenie przytłoczenia. Wnęka w ścianie może być wyeksponowana przez inny kolor farby, zmienioną fakturę ściany lub dekoracyjną tapetę.

Można wstawić tu rzeźbę lub kwiat, albo powiesić zdjęcia, obraz, czy lustra w ramie - ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Jeśli chcesz wyeksponować tu wiele przedmiotów, można dekoracyjne zagospodarowanie wnęki połączyć z jej praktycznym zastosowaniem. Dekoracyjna wnęka z przeszkloną szafką, witryną, posłuży Ci do ustawienia ulubionych dekoracji i wizualnie wzbogaci wnętrze.

 

 

 Jak zwiększyć funkcjonalność dzięki wnęce w ścianie?

Wnęka w ścianie jest szczególnie ważna do zagospodarowania na niewielkich powierzchniach.  Zaprojektowana w przemyślany sposób wnęka, pozwoli Ci uzyskać dodatkową przestrzeń. Możesz wykorzystać wnękę na ukryty w ścianie regał na książki, czy różne ozdoby i kwiaty. Z kolei świetnym rozwiązaniem w sypialni, będzie zabudowanie wnęki w ścianie za pomocą szafy do sypialni. Uzyskasz w ten sposób szafę wnękową. Świetnie sprawdzą się tu sklepowe szafy i komody. Zastanawiasz się, może jak zabudować wnękę w kuchni? Warto pomyśleć o zrobieniu tu małej spiżarni. Zyskasz w ten sposób dodatkowe miejsce na schowanie sprzętów kuchennych, lub przechowywanie przetworów.

 

 

Kącik wypoczynkowy we wnęce

W większym zagłębieniu pięknie wkomponują się sofy czy wersalki. Na takie zagospodarowanie wnęki możesz pozwolić sobie zarówno w pokoju dziennym, jak i w sypialni, czy pokoju dziecka. W mniejszej wnęce doskonale sprawdzi się fotel i dekoracyjne poduszki. Będzie to przytulne miejsce, służące jako dodatkowa przestrzeń do wypoczywania, a nawet do przenocowania gości.

 

 

 Wnęka w przedpokoju z siedziskiem

Dobrym rozwiązaniem we wnęce może być ustawienie siedziska lub szafki na buty. Siadając, będzie można swobodnie założyć i ściągnąć buty. Do obicia siedziska można wykorzystać dowolny materiał. Wykończenie mogą stanowić panele z ekoskóry czy drewniane panele, na których można położyć kolorowe dekoracyjne poduchy.

 

 

 Wnęka pod schodami – pomysły na zabudowę przestrzeni pod schodami

W dwupoziomowym domu masz wnękę pod schodami? Jest to doskonałe miejsce, by pozwolić sobie na eksperymenty twórcze. Świetnie sprawdzi się jako schowek do przechowywania. Postawisz w nim odkurzacz, środki czystości, obuwie czy sprzęt sportowy i sezonową garderobę. Znakomitym rozwiązaniem jest zrobienie w tym miejscu małej piwniczki na wina — są one coraz bardziej popularne.

Jeżeli zaś posiadasz czworonożnych przyjaciół, możesz tę przestrzeń zagospodarować jako strefę dla zwierząt. Postaw w niej posłanie, legowisko, a także drapaki i zabawki pupili. Na pewno polubią taki azyl przeznaczony jedynie dla nich.

 

 

Wnęka w łazience 

Wnęka jest świetnym sposobem na powiększenie nawet małej przestrzeni w łazience, którą można zaaranżować w różny sposób. Takie zagłębienie w ścianie bardzo dobrze sprawdzi się nad wanną czy umywalką, nad toaletą wiszącą lub w kabinie prysznicowej. Większa wnęka to też idealne miejsce, aby zrobić w jej miejscu kabinę prysznicową.

Nad wanną dobrze sprawdzi się jako designerska półka na przechowywanie kosmetyków w łazience. Nie jest ona w tym miejscu wystawiona na tak intensywne działanie wody, jak półka pod prysznicem, dlatego takie zagłębienie nad wanną może stanowić idealną powierzchnię do poukładania dekoracyjnych świec, wazonów z kwiatami i innych dowolnych ozdób.

Wnęka w łazience bardzo często daje wystarczającą ilość miejsca, aby móc wstawić do niej niewielki mebel lub do przechowywania kosmetyków, ręczników, ozdobnych koszyczków, czy przechowywania rzeczy potrzebnych w tym pokoju kąpielowym. Słupek łazienkowy postawiony we wnęce jest użytecznym i efektownym rozwiązaniem. Zajmuje on mało miejsca, a jest bardzo pojemny. Doskonale we wnękach sprawdzają się też komody do łazienki, przeszklone witryny, czy zastosowanie półek. Pozwalają na bezpieczne i wysoce dyskretne przechowywanie środków do higieny osobistej, kosmetyków, czy różnych bibelotów, poukładanych luzem lub w modnych teraz koszyczkach wiklinowych różnej wielkości.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Meble do salonu Lofter III Meble do salonu Cali Meble do salonu Livinio Meble do przedpokoju Eliza
Meble do salonu Lofter III Meble do salonu Cali Meble do salonu Livinio Meble do przedpokoju Eliza

 

Powrót