Wnętrza w stylu vintage — Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu!

17.06.2022

Jeśli chcesz mieszkać nowocześnie, ale kochasz historię, poszukujesz własnych korzeni i odczuwasz chęć bycia oryginalnym, z pewnością zainspiruje Cię styl vintage. Wybierz go jeśli chcesz, aby Twoje wnętrza miały duszę, a przeszłość pięknie wtapiała się w teraźniejszość.

Choć jego design hołduje temu co stare, to jednak zachęca kolejne pokolenia, aby szanowały to co minęło i pokazuje, że dobry styl się nie starzeje. Popycha do poszukiwania i odświeżania starych zapomnianych przedmiotów oraz do łączenia ich z nowoczesnymi meblami i aranżacjami. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę urządzając stylowe mieszkanie w duchu vintage.

 

Vintage - kolorowo i ze smakiem

 


W tym artykule:

1. Styl vintage — historia i pochodzenie

2. Styl wnętrz vintage – charakterystyka

3. Styl vintage w aranżacji wnętrz

4. Meble vintage – nowoczesny salon z meblami z minionej epoki

5. Aranżacje wnętrz vintage – dodatki  



Styl vintage — historia i pochodzenie

Vintage nie odnosi się konkretnie do określonego okresu w historii. Najczęściej Jednak jego wielbiciele odnoszą do wzornictwa z XIX i XX wieku, sięgając aż po lata 70.

Należy zacząć od wyjaśnienia, skąd wzięła się nazwa stylu. Samo słowo vintage posiada angielski rodowód i tłumaczy się go na rocznik wina. Oznacza wino najlepszego gatunku, zrobione z winogron jednego sezonu. W urządzaniu wnętrz te skojarzenia są podobne. Ze stylem vintage łączy się dojrzałość, to co szlachetne, w dobrym gatunku i ze smakiem. Jako vintage określa się meble, dekoracje i dodatki z polskiego designu, sięgające wiekiem minimum 20-25 lat wstecz. Dotyczy on oczywiście nie tylko stylistyki wnętrz, ale też ubrań i różnych akcesoriów modowych, gdyż styl vintage ukształtował się najpierw właśnie w modzie.

 

Wnętrza w stylu vintage

 

Polski styl vintage odwołuje się do lat 50., 60. i 70., kiedy to królowały ciekawe printy, kolory oraz wzory geometryczne. Produkcja mebli i dekoracji w kraju była wtedy w bardzo dobrej formie. Dzisiaj wraca się chętnie nie tylko do mebli polskich projektantów z tamtych czasów. Prawdziwe skarby to również przedmioty codziennego użytku, jak piękna ceramika z Bolesławca albo porcelana z Ćmielowa. Do historii wpisały się krośnieńskie kieliszki i szklanki oraz pochodzące z Huty Szkła „Irena” kryształowe misy, karafki, misy i cukiernice. Kwintesencja stylu vintage to też słynne szklanki musztardówki i naczynia z porcelitu.

 

salon w stylu vintage - inspiracje

 

Styl wnętrz vintage – charakterystyka

Styl vintage, jak i styl retro nie są osadzone w sprecyzowanych ramach czasowych, jak większość stylów wnętrzarskich. We wnętrzach vintage panuje duża swoboda. Jedyną zasadą jest tu zamiłowanie do dawnych czasów i tworzenie luźnej kompozycji nowoczesności z przedmiotami w stylistyce vintage.

Ze względu na to, że oryginalne meble oraz dodatki z epoki cechują mocne barwy i wyraziste kolory to baza wnętrza powinna być bardziej uniwersalna i jasna. Do wnętrz w stylu vintage pasują jasne kolory ścian, a zwłaszcza gładkie białe ściany, które pięknie wyeksponują kolorowe stare meble. Częstym wyborem są też beże i szarości, będące idealnym tłem dla kolorowych grafik i dekoracji. Akcenty intensywnych barw, ożywiające przestrzeń są tu jednak zawsze mile widziane. Możesz wykorzystać wzorzyste tapety w retro wzory lub cegłę.

 

Meble w stylu vintage

 

Dla vintage charakterystyczne jest też wszechobecne barwione drewno. W aranżacjach vintage pojawia się złocisty orzech, mahoń, dąb z wyraźnie widocznymi słojami. Na podłogach układany jest parkiet w jodełkę lub klasyczne deski.

Cenne eksponaty wyszukane na strychu lub zdobyte na pchlim targu w postaci porcelanowych figurek, starych retro zegarów, świeczników, czy wazonów pięknie ozdobią mieszkanie vintage.

 

styl vintage do nowoczesnego wnętrza

 

Styl vintage w aranżacji wnętrz

Styl vintage w aranżacji wnętrz może mieć różne oblicza. Wprowadza się go do pomieszczeń na dwa sposoby.

Pierwszy sposób polega na dodaniu nowoczesnych elementów do starego wnętrza w kamienicy lub do domu po dziadkach. Warto w tym wypadku zachować oryginalne wykończenia i detale we wnętrzu, jak rozety, dekoracyjne listwy, stare drzwi, okiennice, okna, podłogi, okucia. Z pewnością będą one wymagać odnowienia i to będzie na pewno najbardziej pracochłonne. Pozostaje już tylko urządzenie wnętrza, do którego wstawisz współczesne nowe meble. Warto postawić na nich dekoracje w klimacie vintage w odcieniach czerwieni, zieleni, pomarańczu, które nie będą współgrać, a wręcz przeciwnie — w zaplanowany sposób będą kontrastować z nowoczesnością. Warto jednak znaleźć motyw przewodni, aby wnętrze nie było za bardzo pstrokate i nie przyprawiało o ból głowy. Łączenie przeszłości z nowoczesnością daje wspaniałe efekty i ożywia wnętrze.

 

Piękno wnętrz w stylu vintage

 

Kolejnym sposobem jest wprowadzenie vintage do nowoczesnego, współczesnego wnętrza. Idealną bazą dla stworzenia aranżacji w duchu vintage może być stara komoda, sekretarzyk na wysokich nóżkach, stolik kawowy, szafka czy fotel. W większości przypadków meble będą wymagały renowacji. Warto wymienić stare obicia na nowe, które będą nawiązywać do dawnych wzorów. Wokół danego mebla możesz już budować całą aranżację.

 

Geometryczne wzory  w duchu vintage

 

Meble vintage – nowoczesny salon z meblami z minionej epoki

Jeśli estetyka dawnych lat jest Ci bliska i chcesz stworzyć aranżację salonu vintage, wystarczy, że zdobędziesz jeden, czy kilka stylizowanych mebli.

Charakterystyczne w stylu vintage są meble strzeliste, lekkie o minimalistycznej formie. Zaskakują one jednak zdecydowaną kolorystyką i wzornictwem. Proste meble pasujące do stylu vintage to te o drewnianej konstrukcji. Salon to idealne miejsce na kredensy, lekkie stoliki kawowe, stoły na wysoki połysk, tapicerowane fotele, czy ażurowe półko-regały.

Wzbogać pomieszczenie o wypoczynki z kolorową tapicerką, która zapewni starym meblom drugą młodość. Sprawdzą się tu obicia w geometryczne wzory, grochy, kratę, paski. Bardzo często kanapy i fotele pokrywa się tu tkaniną welurową, która pojawia się też w dodatkach, jak poszewki, narzuty i zasłony. Wiele mebli w tym stylu jest specjalnie postarzonych i poprzecieranych. Wprowadzają one do nowoczesnego wnętrza wyjątkowy dawny klimat.

 

Obrazy i galeria zdjęć we wnetrzach vintage

 

Aranżacje wnętrz vintage – dodatki   

Dopełnieniem w każdej aranżacji są odpowiednie dekoracje. Do mieszkania w stylu vintage będą pasować postarzane detale, jak lampy, skrzynie, ławki pokryte pikowanym materiałem, gazetniki czy stylizowane okrągłe pufy. Pierwsze skrzypce będą grać tu sentymentalne bibeloty, nawet te dziwne czy ekstrawaganckie. Styl vintage jest to różnorodność i swoboda, gdyż ma on wiele wersji — od romantycznej, aż po minimalistyczną. Daje Ci to możliwość stworzenia i dostosowania do siebie niepowtarzalnego wystroju wnętrza, kreowanego głównie przez indywidualistów, którzy nie chcą mieszkań z okładek katalogów.

 

Styl Vintage - wnętrza z duszą

 

Chcąc stworzyć wnętrze vintage posiadające duszę, jak najszybciej zacznij szukać starych dodatków i mebli. Nie chodzi tu oczywiście o drogie antyki, tylko o przedmioty z historią, retro, które charakteryzuje oryginalne wzorniczo, lub są wykonane w przykrywający uwagę sposób. Antykwariaty, pchle targi, komisy meblowe, stare kufry, czy piwnice u rodziców i dziadków dają możliwość zdobycia perełek, które nadadzą Twojemu wnętrzu wyjątkowy klimat. 

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Funkcjonalna komoda do sypialni — inspiracje, pomysły


Aranżacja małej kuchni w bloku - jak urządzić małą kuchnię


Mała łazienka z kabiną prysznicową


 

Powrót