Wykończenie łazienki

13.04.2021

 

 

Kupując nowe mieszkanie, najczęściej odbieramy je w stanie deweloperskim, kompletnie nieprzystosowanym do zamieszkania - zanim zdecydujemy się w nim zamieszkać, wszystkie wnętrza należy wykończyć i wyposażyć. Łazienka, to obok kuchni, jedno z tych pomieszczeń, które musimy urządzić w pierwszej kolejności, a niestety zazwyczaj jej remont generuje duże koszty - wpływ na to ma przede wszystkim konieczność zakupienia takich elementów wyposażenia i wykończenia, jak płytki łazienkowe, armatura łazienkowa, umywalka, prysznic lub wanna, WC czy sprzęty elektryczne, jak pralka i suszarka, ale również elementy ozdobne i dekoracyjne, na które coraz częściej decydujemy się w łazienkach. Przed przystąpieniem do prac warto dokładnie wyznaczyć budżet, jaki możemy przeznaczyć na ten cel. Oczywiście warto zainwestować w materiały, które będą wysokiej jakości i przetrwają długo, a jednocześnie łatwo je będzie utrzymać w czystości. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kiedy planujesz remont łazienki.

 

remont generalny łazienki

 

Wykończenie łazienki - krok po kroku

Niezależnie od tego, czy Twoja łazienka jest duża, czy mała, musisz dokładnie zaplanować, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na koszt wykończenia i wyposażenia łazienki. Przygotuj plan tego, jak chcesz by wyglądało wnętrze łazienki - jeśli możesz sobie na to pozwolić, skorzystaj z porady architekta, który podpowie Ci nieoczywiste, a bardzo praktyczne rozwiązania i sposoby przechowywania poszczególnych produktów. Jeśli fundusze są ograniczone, skup się na wstępie na elementach niezbędnych - elementy dekoracyjne, jak kwiaty czy pralkosuszarka są przydatne, ale pomyśl o nich przy urządzeniu końcowym wnętrza. Na początku może się okazać, że jedynie pochłoną koszty, które możesz przeznaczyć na inny cel, na przykład na odpowiednie wykończenie ścian czy zakup materiałów wykończeniowych, jak zaprawy czy fugi.

Zanim rozpoczniesz remont w łazience

Zanim przejdziesz do kolejnych kroków, skup się na wyborze odpowiedniej firmy remontowej i postaraj się doprowadzić instalację hydrauliczną i elektryczną do zadowalającego stanu - mieszkania w stanie deweloperskim zazwyczaj mają ograniczoną liczbę gniazdek elektrycznych, więc warto zawczasu zwiększyć ich liczbę, by uniknąć w przyszłości wiercenia w płytkach. To także ostatni moment na to, by bez większych problemów dostosować hydraulikę do prysznica lub pod wannę - to właśnie teraz powinieneś się zdecydować, czy w domu pojawi się kabina prysznicowa, czy wanna. Zmiana w przyszłości oczywiście będzie możliwa, ale będzie to nieco bardziej skomplikowany remont. Coraz więcej osób decyduje się na wykończenie łazienki w drewnie (szafy, blat pod umywalką) - to materiał, który sprawia, że łazienka wydaje się przytulna. Drewno odpowiednio zakonserwowane będzie służyć przez lata - warto jednak zadbać o to, żeby wilgotność kupowanego drewna była możliwie niska, poniżej 10%. W łazienkach popularny jest również motyw marmuru, który wprowadza do pomieszczenia elegancję i atmosferę relaksu.

 

Etapy wykończenia łazienki Wybór płytek ceramicznych na podłogę

Zaczynamy od wykończenia posadzki - układamy płytki podłogowe. Przy ich zakupie warto kierować się nie tylko estetyką, ale również kwestią praktyczną - należy zastanowić się nad ich fakturą i wykończeniem pod kątem utrzymania ich w czystości. W łazience zazwyczaj jest ciepło i wilgotno, więc łatwo o rozwój drobnoustrojów, dla których wszelkie szczeliny są idealnym miejscem do osiedlenia się. Trzeba wziąć pod uwagę takie parametry, które mają wpływ na poziom bezpieczeństwa, jak odporność płytek na ścieranie czy antypoślizgowość.

 

kucie łazienki

 

Jakie płytki na ścianę w łazience?

Kiedy montaż podłogi jest ukończony, czas na ściany. Kupując płytki ścienne do łazienki (płytki kuchenne też obowiązuje ta zasada) ogranicza tylko nasza wyobraźnia i budżet - tutaj nie musimy się tak bardzo martwić o to, czy będą antypoślizgowe lub odporne na ścieranie. W zasadzie każdy rodzaj płytek ceramicznych będzie odpowiedni, więc możemy się sugerować głównie ich wyglądem. Jeszcze całkiem niedawno stosowano zasadę, że małe kafelki najlepiej nadają się do małej łazienki, a duże do dużej - obecnie nie powinno to ograniczać naszych projektów łazienek, warto wybrać to, co szczególnie nam się podoba i postarać o to, by komponowało się wizualnie z resztą elementów, które planujemy tam wstawić. W ten sposób płytki elewacyjne można położyć jako elementy dekoracyjne pomieszczenia. Zarówno przy zakupie płytek podłogowych, jak i ściennych warto zabezpieczyć się na przyszłość i kupić pewną nadwyżkę - łatwo je zniszczyć lub stłuc, a za kilka lat może się okazać, że producent wycofał wzór kafelków, który mamy w mieszkaniu i nie uda się już dokupić opakowania, by wymienić płatki na fragmencie ściany, które zostały uszkodzone na przykład podczas remontu kanalizacji. Zapas glazury możemy przechowywać w domu lub na przykład schować je w garażu czy piwny, by nie przeszkadzały.

Po wykończeniu ścian czas na sufit, który wystarczy jedynie pomalować farbą lateksową, odporną na działanie wilgoci.

 

paleta kolorów


Wybieramy detale do łazienki

Kolejnym istotnym elementem w wystroju łazienki są sanitariaty. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią muszlę (najlepiej z zabudowanym zbiornikiem) i umywalkę. Na tym etapie zapewne już zostały wprowadzone zmiany w instalacji hydraulicznej - czas na montaż wanny lub zabudowy pod prysznic - jeśli wolisz, żeby w łazience znajdowała się kabina prysznicowa. Wiele osób nie wyobraża sobie łazienki bez możliwości relaksu w wannie, inni wolą brać szybki prysznic. Do wyboru mamy standardową kabinę z brodzikiem lub z odpływem bezpośrednio w podłodze. Podłoga prysznica może być wyłożona tymi samymi płytkami, co reszta podłogi. Mieszkania w starym budownictwie mogą nie być przystosowane pod montaż kabiny prysznicowej bez brodzika. Na koniec pozostaje umywalka. Dostępne są umywalki, które swoim wyglądem mogą udekorować łazienkę - możesz zdecydować się na wolnostojącą w ciekawym kształcie czy wpuszczaną do szafki. Jeśli planujesz płytki dekoracyjne w okolicy umywalki lub mające ozdobić kabinę prysznicową, zadbaj o to, by całość wyglądała spójnie. Oprócz armatury warto zadbać również o to, by pod umywalką znalazł się postument lub szafka, które ukryją kanalizację i pozwolą na przechowywanie przedmiotów.

 

Dekor Luchetta 31,6/63,2

 

Urządzamy łazienkę

Kiedy zakończymy montaż sanitariatów, czas na ostateczne wykończenie - montujemy szafki oraz oświetlenie i lustro. Warto rozważyć dodatkowe oświetlenie nad lustrem. W łazience sprawdzą się również małe półki - do ich wykończenia można użyć płytki, na których postawimy niezbędne kosmetyki, szczoteczkę do zębów lub inne elementy wyposażenia łazienki. Na koniec wstawiamy niezbędne urządzenia, jak na przykład pralkę i możemy cieszyć się z efektów remontu.

Po więcej produktów przeznaczonych do wykończenia łazienki zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót