Wymiana fugi

25.05.2023

Posadzka, na której królują ceramiczne płytki, jest bardzo trwała, jednak po pewnym czasie fuga pomiędzy poszczególnymi płytkami zaczyna się brudzić i wykruszać, co nie wygląda zbyt estetycznie. Aby poprawić wygląd podłogi i zapobiec uszkodzeniu posadzki, należy wymienić fugi na nowe.

Wymiana fug nie jest trudna, jednak wymaga szczególnej ostrożności i systematyczności w działaniu, zwłaszcza w momencie usuwania fugi.

 

wymiana fugi

 


W tym artykule:

1. Jak wymienić fugę krok po kroku?

2. Usuwanie starych fug

3. Nakładanie nowej fugi

4. Jak wygląda wymiana fugi silikonowej?

5. Jak wygląda wymiana fugi epoksydowej?

6. Jak dbać o fugę?



 

Jak wymienić fugę krok po kroku?

Fugi, które masz u siebie w domu, wyglądają nieestetycznie lub z czasem się wykruszyły? To całkiem częste zjawisko i nie trzeba od razu panikować, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Samodzielna wymiana fugi nie jest taka trudna i dość łatwo można zrobić to samemu.

Wymiana fugi to przede wszystkim usunięcie starej fugi i położenie nowej. Przy zakupie nowej fugi należy zwrócić uwagę na to, by była ona tego samego koloru, co stara fuga — dzięki temu wymiana nie będzie tak rzucać się w oczy. Kolory z początku mogą się znacznie różnić, nawet jeśli użyje się tej samej fugi, jednak z czasem różnica ta będzie maleć.

 

fuga - jak wymienić?

 

Usuwanie starych fug

Prace naprawcze powinno się zacząć od dokładnego usunięcia starej fugi. Można to zrobić metalowym rylcem, uważając, by ostrzem nie uszkodzić płytek. Usuwaj fugę ostrożnie tak, by rylec nie zahaczał o płytki i nie porysował ich powierzchni. Płytki ceramiczne są dość wytrzymałe, jednak w starciu z metalowym rylcem mogą się zarysować i naprawa fugi będzie wiązała się wtedy również z wymianą płytek lub ich nieestetycznym wyglądem, a tego przecież na pewno byśmy nie chcieli.

Po usunięciu starej spoiny należy dokładnie oczyścić powstałą szczelinkę z pyłu i pozostałych resztek starej fugi. Można to zrobić przy pomocy puszki ze sprężonym powietrzem lub odkurzacza. Dokładnie usuń też kruszące się fragmenty fug, gdyż w przyszłości będą one odpadać i znów trzeba będzie wszystko naprawiać.

Na oczyszczoną powierzchnię należy nanieść gąbką niewielką ilość specjalnego płynu do czyszczenia fug, który dokładnie odtłuści powierzchnię i oczyści ją z resztek pyłu, a także zredukuje chłonność przygotowywanego podłoża. Środek nakładaj zgodnie z zaleceniami producenta i poczekaj do całkowitego jego wyschnięcia.

 

Nakładanie nowej fugi

Fugę należy przygotować według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Następnie gumową pacą należy wypełnić szczeliny pomiędzy płytkami i wygładzić powierzchnię. Jeśli ubytki są niewielkie, fugę możesz też nałożyć z pomocą dużej strzykawki.

Wyrównaj powierzchnię fugi tak, by ładnie przylegała do płytek i nie wystawała ponad ich powierzchnię. Możesz to zrobić palcami, lepiej jednak wcześniej ubrać rękawiczki. Fugę wyrównasz też niewielką pacą lub gąbką. Zanim fuga zaschnie, usuń jej nadmiar z powierzchni płytek — dzięki temu łatwiej będzie je wyczyścić po skończonych pracach.

Odczekaj dokładnie tyle, ile zastrzega producent, aby fuga dokładnie wyschła. Przez parę dni świeże fugi trzeba lekko zwilżać czystą wodą, co zapewni im odpowiednią wilgotność i zabezpieczy przed pęknięciami.

Fuga jest naprawiona i możesz się na nowo cieszyć nowym i estetycznym wyglądem płytek i fug.

Taka wymiana możliwa jest w przypadku fug cementowych.

 

Jak wygląda wymiana fugi silikonowej?

Nieco inaczej działa się w przypadku fug silikonowych. Fugi te ciężko się usuwa, zatem wyciągnięcie ich rylcem nie będzie takie proste. Do usunięcia starej fugi silikonowej będziesz musiał zastosować specjalny preparat. Praca jest nieco trudniejsza niż w przypadku fug cementowych czy fug mineralnych. Szczególną dokładność należy zastosować zwłaszcza w trakcie usuwania resztek fugi.

Nakładanie fugi jest podobne jak w przypadku fug cementowych.

 

Jak wygląda wymiana fugi epoksydowej?

Równie problematyczne w wymianie mogą być fugi epoksydowe. Fuga epoksydowa to wytrzymała mieszanka, która ściśle przylega do płytek ceramicznych, zatem niezwykle trudno jest ją usunąć.

Usuwając fugę epoksydową, możesz zastosować szlifierkę kątową. Starą fugę usuwaj z dokładnością i ostrożnością tak, by przypadkiem nie uszkodzić płytek. Tarcze szlifierki powinny być nieco cieńsze niż grubość fugi.

Do usunięcia fugi możesz zastosować też opalarkę. Wysoka temperatura sprawia, że fuga epoksydowana staje się miękka i łatwiej jest ją wydłubać spomiędzy płytek. Nie zawsze jest jednak możliwe zastosowanie tego sposobu z uwagi na to, że płytki mogą być wrażliwe na działanie wysokiej temperatury.

Duża odporność fugi epoksydowej na działanie środków chemicznych sprawia, że do usuwania fug należy zastosować zwykle inne sposoby, niż chemiczne mieszanki.

 

fuga do płytek

 

Jak dbać o fugę?

Odpowiednie dbanie o fugi sprawi, że na dłużej pozostaną one estetyczne i nie będą wymagały wymiany. Warto czyścić je specjalnym preparatem, aby zapobiegać gromadzeniu się brudu oraz rozwojowi mikroorganizmów, a zwłaszcza bakterii (które pozostawiają nieestetyczne, czarne ślady) oraz grzybów i pleśni. Zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów to nie tylko dbanie o estetykę, ale też o zdrowie osób korzystających np. z łazienki lub kuchni, czyli pomieszczeń, w których układane są płytki.

Podczas czyszczenia fug nie używaj silnych środków chemicznych, gdyż mogą one uszkodzić fugę i powodować jej wykruszanie się. Wybierając fugi, dbaj o to, by były one dostosowane do pomieszczeń. Fuga do łazienki powinna być odporna na wilgoć, a fuga do kuchni — powinna znosić wyższe temperatury.

Pamiętaj też, że nie zawsze wymiana fugi będzie konieczna — gdy fuga jest brudna, nie raz wystarczy wyczyścić fugę, by odzyskała ona swój dany blask i estetyczny wygląd. Wymiana fugi konieczna będzie jednak wtedy, gdy fuga jest uszkodzona.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak kłaść płytki? Instrukcja krok po kroku i porady eksperta


Fugowanie płytek krok po kroku


Płytki w kuchni, łazience, przedpokoju, salonie. Rozmiar fugi - jaki wybrać?

Powrót