Wymiana fugi

20.09.2011

Posadzka z pytek ceramicznych jest bardzo trwała, jednak po pewnym czasie fugi pomiędzy płytkami zaczyna się brudzić i wykruszać, co nie wygląda zbyt estetycznie. Aby poprawić wygląd podłogi i zapobiec uszkodzeniu posadzki, należy wymienić fugi na nowe.

Prace naprawcze powinnyśmy zacząć od dokładnego usunięcia starej fugi. Można to zrobić metalowym rylcem, uważając, by ostrzem nie uszkodzić płytek. Po usunięciu starej spoiny należy dokładnie oczyścić powstałą szczelinkę z pyłu i pozostałych resztek starej fugi. Na oczyszczoną powierzchnię należy nanieść gąbką niewielką ilość specjalnego płynu do czyszczenia fug, który dokładnie odtłuści powierzchnię i oczyści ją z resztek pyłu a także zredukuje chłonność przygotowywanego podłoża.

Fugę należy przygotować wg instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Następnie gumową pacą należy wypełnić szczeliny pomiędzy płytkami i wygładzić powierzchnię.

Przez parę dni świeże fugi trzeba lekko zwilżać czystą wodą, co zapewni im odpowiednią wilgotność i zabezpieczy przed pęknięciami.

Powrót