Zasady zero waste — czym są i jak wprowadzić je w życie?

30.11.2022

Dbanie o własną planetę może jak najbardziej łączyć się z logicznym rozumowaniem i chęcią zaoszczędzenia. Dla tych, którzy poszukują właśnie takich rozwiązań, które pozwalają na proekologiczne działania i jednoczesne zadbanie o własny budżet, powstał ruch zero waste oraz less waste. Z ideą zero waste spotyka się coraz częściej, warto zatem wiedzieć, na czym właściwie polega ten ruch.

Zero waste to szczególne zmiany w codziennym życiu, które jednak warto wprowadzić. Oprócz ochrony środowiska naturalnego za stosowaniem się do zasad zero waste będzie przemawiała też oszczędność.

 

zero waste

 


W tym artykule:

1. Czym jest idea zero waste?

2. Jak wprowadzić w życie zero waste?

3. Jak nie marnować jedzenia?

4. Dlaczego warto wdrożyć zasady zero waste?



 

Czym jest idea zero waste?

Zero waste oraz nieco łagodniejsza wersja less waste to ruchy, które mają za zadanie ratowanie środowiska naturalnego dzięki niewielkim, ale znaczącym zmianom w życiu codziennym każdego człowieka. Ruch postał jako odpowiedź na zwiększoną produkcję śmieci oraz zbytnie marnowanie żywności. Koncepcja zero waste zyskuje sobie coraz większa popularność i często zasady less waste wprowadzane są przez urzędy, państwa lub osiedlowe stowarzyszenia.

Zasady w stylu zero waste mają przede wszystkim za zadanie ograniczenie produkcji śmieci i ograniczenie zbyt dużego poziomu marnowania żywności. Popularne jest nie tylko stosowanie ogólnie znanych zasad zero waste, ale również działania dodatkowe, np. urządzanie domu w duchu zero waste lub prezenty zero waste.

Dzięki działaniom zero waste produkuje się mniej odpadów, niektórym śmieciom nadaje się drugie życie, ogranicza się tez marnowanie jedzenia, a co za tym idzie — chroni się środowisko naturalne.

 

sypkie produkty w trwałych opakowaniach to brak śmieci

 

Jak wprowadzić w życie zero waste?

Działania zero waste nie są trudne do wprowadzenia do swojego codziennego życia. Ideę zero waste charakteryzuje jednak systematyczność i sumienność, warto zatem uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się ani trudnościami na początku, ani popełnianymi błędami. Idea zero odpadów na początku może być ciężka do wprowadzenia w życie, w takiej sytuacji dobrze jest zacząć od zasad less waste, czyli nieco łagodniejszej formy zero śmieci.

Proste zasady dla każdego

Działania, mające na celu ograniczenie ilości odpadów produkowanych oraz ograniczenie marnowania żywności to kilka prostych zasad, jakimi warto kierować się każdego dnia. Więcej o działaniach zero waste dowiesz się na pewno na stronie grup poświęconych temu ruchowi (np. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste).

Projektowanie pomieszczeń

Popularne staje się zwłaszcza ostatnio projektowanie, które sprzyja zero waste. W szczególny sposób potraktowana może być kuchnia zero waste, gdzie dba się o wykorzystywanie jedzenia do końca oraz o odpowiednią segregację odpadów. Istotne znaczenie mają przyzwyczajenia, o które warto dbać, by zmniejszyć ilość śmieci, jakie są produkowane.

Wykorzystaj ponownie i żyj z głową

Wśród produktów, które się kupuje, są i takie, które pakowane są w różne opakowania. Opakowań nie trzeba wyrzucać od razu, często można je wykorzystać ponownie w domu. Opakowania w sklepach warto też wybierać mądrze — do pakowania warzyw nie używać plastikowych reklamówek jednorazowych, a raczej skłaniać się ku opakowaniom wielokrotnego użytku.

Oprócz tego warto używać komunikacji miejskiej, ograniczyć plastikowe pojemniki oraz użycie plastikowych słomek, dbać o to, by ubrania było po zużycia prawidłowo przetworzone oraz nie używać środków, które zagrażają środowisku.

 

wprowadź ideę zero waste do swojego życia

 

Jak ograniczyć produkcję śmieci?

Dobrym sposobem na ograniczenie produkcji śmieci będzie na pewno prawidłowa segregacja odpadów. Ekologiczne rozwiązania pozwolą Ci dobrze przystąpić do segregowania śmieci tak, aby jak najwięcej dało się z nich później odzyskać, jak również byś Ty mógł powtórnie wykorzystać przydatne śmieci w domu lub mieszkaniu.

By produkować jak najmniej odpadów, warto odpowiedzialnie kupować, pakować i transportować produkty. Unikaj zatem jednorazowych reklamówek — zastąp je torbami wielorazowego użytku lub reklamówki plastikowe wykorzystuj kilkakrotnie. Wybierając produkty w sklepie, unikaj tych, które mają plastikowe opakowania. Dobrze, jeśli kupowane przez Ciebie rzeczy będą pakowane w szkło lub papier, czyli w materiały, które bez problemu da się powtórnie przetworzyć.

Segregacja śmieci jest wyjątkowym punktem wytycznych zero waste. Dobra segregacja pozwoli odzyskać te śmieci, które nadają się do powtórnego przetworzenia, zatem ogólna ilość odpadów znacząco się zmniejszy. Opakowania z naturalnych materiałów wyrzucaj zatem osobno, a plastikowe słomki i opakowania plastikowe, których nie zdołasz wykorzystać powtórnie, osobno. Część plastikowych opakowań można wykorzystać powtórnie w domu, np. jako organizery lub doniczki na zioła — to bardzo ekologiczne rozwiązanie, idealnie wpisujące się w wytyczne zero odpadów.

 

reduce reuse recycle

 

Jak nie marnować jedzenia?

Zanieczyszczać środowiska naturalne można nie tylko poprzez nadmierną produkcję śmieci, ale również przez marnowanie żywności. Jedzenie, które kupuje się, a potem wyrzuca, to dodatkowa produkcja śmieci na etapie produkowania samego jedzenia. Przez takie działania wielka pacyficzna plama śmieci powiększa się tak samo zresztą, jak zmiany klimatyczne.

Z tego względu szczególnie staraj się nie marnować w żaden sposób jedzenia. Koniecznie sprawdzaj daty ważności i dopasuj je do tego, jaki plan dań masz przygotowany na najbliższe dni. Nie kupuj produktów, które wiesz, że nie zużyjesz w czasie.

Produkty z krótkim terminem ważności nie raz są tańsze niż te same produkty z dłuższą datą przydatności do spożycia. Pamiętaj jednak, by zużyć je szybko, dzięki temu nie tylko zadbasz o portfel, ale zmniejszysz też wielkość odpadów produkowanych przez siebie, sklepy i producentów.

 

zero waste wpływa pozytywnie na stan środowiska

 

Dlaczego warto wdrożyć zasady zero waste?

Dlaczego tak wiele osób wprowadza zasady idei zero waste do swojego życia? Okazuje się, że zalet jest wiele, a odmieniony styl życia wpływa nie tylko na poprawę stanu środowiska naturalnego, ale również na zasobność portfela domowników.

Czym jest zero waste dla domowego budżetu?

Zmniejszona ilość produkowanych śmieci to mniejsze opłaty za ich wywożenie. Oszczędzać przy zero waste da się również wtedy, gdy dba się o niemarnowanie jedzenia oraz wtedy, gdy zbiera się opakowania na ponowne wykorzystanie. Śmieci, zamiast zalegać na śmietniskach, mogą być ponownie wykorzystane w domu.

Idea zero waste zaczyna się od małych kroczków. Warto dbać o segregację, ponownie wykorzystywać odpady oraz nie marnować żywności. Dzięki temu zadba się nie tylko o środowisko, ale również o własny portfel.

Powrót