FILTRUJ PRODUKTY
Filtry
Zakres cenowy
Kolor
pokaż wszystkie
Głębokość (mm)
pokaż wszystkie
Grubość (mm)
Szerokość (mm)
Długość (mm)
Materiał
Rodzaj asortymentu

Listwy i akcesoria wykończeniowe

1    3  4  5    14
1    3  4  5    14

Funkcje listew przypodłogowych     

Listwy przypodłogowe i akcesoria uzupełniające mają swoje funkcje estetyczne i praktyczne. Najczęściej zwracamy uwagę tylko na estetykę, ale każdy, kto chociaż raz widział podłogę, zanim całość wykończono cokołami, wie jak ważne są listwy przypodłogowe.

Listwy przypodłogowe maskują szczelinę dylatacyjną, której rolą jest zabezpieczenie posadzki przed wybrzuszaniem się wskutek zmian wilgotności. Dobierając listwę pamiętajmy, że jej grubość musi wystarczyć do zakrycia tej szczeliny.

Kolejnym zadaniem listew przypodłogowych jest ochrona ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Odkurzając lub ścierając podłogi mopem, łatwo pozostawić na ścianach nieestetyczne ślady. Listwy są znacznie odporniejsze niż tynk lub farba, jednak aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być albo dosyć szerokie, albo odpowiednio wysokie.

Dzięki listwom przypodłogowym w szybki i łatwy sposób możemy ukryć i rozprowadzić w pomieszczeniu kable. Istnieją modele listew wyposażone w specjalne korytka i uchwyty, a także złączki umożliwiające wyprowadzenie przewodów.

Ostatnim zadaniem listwy jest stworzenie harmonijnego połączenia między podłogą i ścianami, a także stolarką.

 

Jak dobierać listwy?

Najbezpieczniej jest dopasować rodzaj i kolor listew przypodłogowych do podłogi ułożonej we wnętrzu, lub do stolarki drzwiowej. Gdy mamy do czynienia z podłogą drewnianą, trudno o lepszy efekt niż obramowanie jej listwą z tego samego materiału. Drewniane wykończenie pasuje również do wykładziny dywanowej. Listwy drewniane są eleganckie, trwałe, ale dosyć drogie.

Popularnością cieszą się listwy przypodłogowe z PVC, których zdecydowaną zaletą jest taka ilość kolorów, jak paneli podłogowych, do których są dedykowane. Także ich cena jest bardziej przystępna.

Jeżeli lubimy nowoczesną klasykę idealnym połączeniem są listwy przypodłogowe z MDF-u i drzwi w tym samym kolorze. Cokoły z MDF-u są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwo dopasowują się do ściany. Najczęściej lakierowane są w jednym z kilkunastu odcieni bieli.

Listwy przypodłogowe metalowe, stalowe i aluminiowe sprawdzą się w pokoju dziennym, holu, kuchni, pokoju nastolatka, a nawet w gabinecie. Listwy przypodłogowe aluminiowe pięknie wyglądają z ciemnym drewnem i są wyjątkowo odporne na uszkodzenia.

W sklepie Merkury Market dostępny jest duży wybór listew przypodłogowych, łączników i zakończeń do listew oraz profili wykończeniowych, a także innych akcesoriów niezbędnych do perfekcyjnego wykończenia podłogi.