8 praktycznych rozwiązań dla małego mieszkania

12.06.2023

Małe mieszkanie – duże wyzwanie. Tak mogłoby brzmieć hasło przewodnie wszystkich osób, rozpoczynających swoją przygodę z urządzaniem niewielkiego wnętrza. Jego aranżacja wymaga bowiem stosowania wielu sprytnych rozwiązań i bardzo przemyślanego doboru wyposażenia. Zapewniamy jednak, że satysfakcja po zakończeniu tej przeprawy będzie ogromna, a mieszkanie – zachwycające!

Aby nieco ułatwić Ci to zadanie, poniżej dzielimy się wskazówkami, które pomogą w urządzeniu atrakcyjnego wizualnie i funkcjonalnego wnętrza.

 

małe mieszkanie

 


W tym artykule:

1. Wypoczynkowe meble salonowe z funkcją spania polecają się do małych wnętrz

2. Meble na wymiar

3. Sprytne przechowywanie

4. Otwarta przestrzeń

5. Potencjał ścian – półki i meble podwieszane

6. Wykorzystaj wysokość – antresola

7. Drzwi składane i harmonijkowe – alternatywą dla tradycyjnych

8. Kolorystyka, która optycznie powiększa wnętrze

9. Funkcjonalne, małe mieszkanie – czyli jakie?



 

1. Wypoczynkowe meble salonowe z funkcją spania polecają się do małych wnętrz

W niewielkich mieszkaniach często nie ma sypialni – jej funkcję pełni salon. Wbrew pozorom wcale nie jest to wadą. Tradycyjne łóżka z powodzeniem mogą zastąpić komplety wypoczynkowe z funkcją spania. Dzięki nim nie będzie powstawał bałagan, a Twoja wygoda nie ucierpi nawet w najmniejszym stopniu.

Niewątpliwą zaletą mebli wypoczynkowych z funkcją spania jest fakt, że wizualnie niczym nie odróżniają się one od tradycyjnych, nierozkładanych kompletów. Przewyższają je jednak swoją funkcjonalnością. Nawet jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się sypialnia, taki wypoczynek to dobra inwestycja – może on posłużyć jako miejsce do przenocowania gości.

Podsumowując, zestaw wypoczynkowy z funkcją spania to mebel wielofunkcyjny – zadbaj o to, aby nie zabrakło go w Twoim małym mieszkaniu.

Jeśli chcesz urządzić małe mieszkanie? Warto wykorzystać przestrzeń w odpowiedni sposób, nie stwarzając jednak efektu zagracenia. Warto dobrać zatem wypoczynkowe meble i komplety tak, by ładnie wypełniły przestrzeń, a jednocześnie poruszanie się między nimi nie było w żaden sposób utrudnione. Zbyt duży komplet może się zatem po prostu nie zmieścić do małego salonu w niewielkim mieszkaniu.

 

2. Meble na wymiar

Inwestycja w meble wykonane pod wymiar to gwarancja wykorzystania całej dostępnej przestrzeni. Takie rozwiązanie najczęściej spotyka się w kuchniach, ale z powodzeniem można z niego korzystać również w innych pomieszczeniach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby meble na wymiar znalazły się w Twoim salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Można je ustawić nawet na wysokości całej ściany, co jest ich największą przewagą nad zwykłymi meblami.

Zdecydowanie warto w ten sposób idealnie wykorzystać przestrzeń. Małe mieszkanie urządzone z meblami na wymiar będzie funkcjonalniejsze i na pewno lepiej dopasowane do potrzeb mieszkańców. Jest to co prawda opcja droższa, ale za to wygodniejsza.

 

małe mieszkanie - aranżacje

 

3. Sprytne przechowywanie

Na przechowywanie w małym mieszkaniu jest tyle interesujących sposobów, że ich wyszukiwanie może się okazać doskonałą zabawą. Można do tego celu wykorzystać łóżka – często znajduje się w nich miejsce przeznaczone na pościel, ale tak naprawdę możesz umieścić tam sezonowe ubrania i odzież lub dziecięce zabawki.

Warto również zabudować wnęki i stworzyć w nich szafy do sypialni – tu pomocne okażą się meble na wymiar, o których pisaliśmy wyżej. Zabudowa wnęki pozwoli też ograniczyć koszty takich mebli na wymiar, gdyż przy sprytnym projekcie nie trzeba martwić się o jeden, dwa, a niekiedy nawet o trzy boki szafy.

Innym, godnym rozważenia sposobem, jest ustawienie w salonie meblościanki. I choć ten rodzaj mebli może się kojarzyć z czasami PRL-u, zapewniamy, że współczesne modele w niczym ich nie przypominają. Nowoczesne meblościanki zachwycają swoją formą, w małym mieszkaniu wykorzystaj ich potencjał. Nadają się zarówno do eksponowania telewizora, jak i przechowywania domowych rzeczy.

Skoro już jesteśmy przy tradycyjnych elementach wyposażenia, musimy wspomnieć także o pawlaczach. Pamiętasz je ze swojego domu rodzinnego? Może warto, abyś rozważył umieszczenie ich nowoczesnej odsłony w swoim małym mieszkaniu. Praktyczne meble to w końcu takie, które dają duża funkcjonalność.

 

4. Otwarta przestrzeń

To popularne rozwiązanie, które jest szczególnie zalecane w przypadku małych wnętrz. Jeżeli powierzchnia domu czy mieszkania nie jest zbyt duża, warto upewnić się, że takie pomieszczenia, jak kuchnia, jadalnia czy salon nie będą od siebie odseparowane.

Brak ścian, a w konsekwencji dostęp do większej ilości naturalnego światła, pozwoli na optyczne powiększenie wnętrza. Pomieszczenia multifunkcyjne są coraz modniejsze, a granice między poszczególnymi wnętrzami się zacierają.

Najczęściej łączy się kuchnię z jadalnią i salonem, a w bardzo małych mieszkaniach z większą ilością domowników salon na noc zamieniany jest na sypialnię dla części rodziny. Otwarte przestrzenie powiększą małe mieszkanie i nadadzą wnętrzom nowej funkcjonalności.

 

5. Potencjał ścian – półki i meble podwieszane

W niewielkich mieszkaniach trzeba umiejętnie wykorzystywać każdy kąt (w wielu przypadkach – dosłownie).

Warto zatem wyposażyć kąty w półki narożne, a ich ciekawy design uzupełni każde wnętrze. Nic jednak nie zastąpi klasycznych półek wiszących. Tak naprawdę możesz je wieszać na całej długości i wysokości ścian – oczywiście pod warunkiem, że nic innego ich nie zajmuje. Będą one nie tylko przestrzenią do przechowywania rzeczy, ale także estetyczną ozdobą, zwłaszcza jeżeli umieścisz na nich książki, świece czy inne dekoracje.

Z kolei meble podwieszane, zwłaszcza szafka pod umywalką, to świetna propozycja dla małych łazienek. Dzięki temu, że takie meble łazienkowe nie stoją na podłodze, sprawiają optyczne wrażenie, że zajmują mniej miejsca. Stwarzają oczywiście przy okazji dodatkowe możliwości przechowywania, a także ułatwiają sprzątanie.

Na niewielkiej przestrzeni mieszkanie musi korzystać ze sprytnych rozwiązań.

 

6. Wykorzystaj wysokość – antresola

Duża liczba metrów kwadratowych to nie wszystko – wysoki sufit również daje szerokie pole manewru. Jeżeli wymiary Twojego mieszkania Ci na to pozwalają, powinieneś rozważyć stworzenie antresoli. Nie musi być duża – wystarczy miejsce na dodatkowe łóżko czy szafkę. Co więcej, prowadząca do niej drabina może służyć jako regał na książki czy miejsce do przechowywania drobnych akcesoriów.

Zapewniamy, że zrobi to różnicę – w końcu w małych mieszkaniach liczy się każdy dodatkowy centymetr! Oczywiście, jeżeli przestrzeń na to pozwala, antresola może być większa. Świetnie sprawdzi się np. jako domowe biuro lub sypialnia.

 

7. Drzwi składane i harmonijkowe – alternatywą dla tradycyjnych

Aby otworzyć drzwi wewnętrzne, potrzeba dużo miejsca. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, wyobraź sobie, jak dużo cennej przestrzeni możesz zaoszczędzić, zastępując tradycyjne drzwi — wykorzystaj do tego szereg modeli harmonijkowych.

To doskonały sposób na oddzielenie salonu od sypialni, wydzielenie garderoby, spiżarni czy nawet pokoju dziecięcego. Co więcej, drzwi harmonijkowe to oryginalna ozdoba wnętrza, odznaczająca się zazwyczaj imponującym wzornictwem. Najlepiej, jeśli zawierają one przeszklone elementy – wtedy do pomieszczeń będzie się dostawać jeszcze więcej naturalnego światła.

 

aranżacja małego mieszkania

 

8. Kolorystyka, która optycznie powiększa wnętrze

Biały poszerza, a czarny wyszczupla. Tę zasadę doskonale znają wszystkie osoby, które dbają o odpowiedni dobór ubrania do sylwetki.

Niestety (lub stety) w przypadku wnętrz nie ma ona zastosowania. Jest zupełnie na odwrót! Jasne barwy przyczynią się do optycznego powiększenia nawet najmniejszych mieszkań. Nie musi być to czysta biel – świetnie sprawdzą się również odcienie beżu, żółci czy szarości.

Postaraj się nie ograniczać jedynie do farb. Jasne kolory mogą pojawiać się na płytkach kuchennych i na płytkach łazienkowych, a także na panelach w salonie czy sypialni.

 

Funkcjonalne, małe mieszkanie – czyli jakie?

Czyli takie, które zostało urządzone z pomysłem i ze świadomością niewielkiego metrażu. Dzisiejsze możliwości stwarzane przez akcesoria do wykończenia wnętrz sprawiają jednak, że nie jest to zadanie tak trudne, jak mogłoby się z początku wydawać.

Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom stanie się jeszcze łatwiejsze!

A teraz podsumujmy: maksymalna ilość jasnej przestrzeni, wypoczynek z funkcją spania, drzwi harmonijkowe zamiast tradycyjnych, meble na wymiar, przemyślane przechowywanie i wykorzystywanie każdego kąta – to przepis na sukces.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak odnowić skórzany wypoczynek


Odległość telewizora od kanapy


Jak odpoczywać

Powrót