Co w trawie piszczy? Czyli najpiękniejsze trawy do ogrodu

11.06.2022

Każdy nowy sezon ogrodowy roztacza przed nami kolejne, nieznane dotąd możliwości aranżacyjne. Na rynku pojawiają się nieznane gatunki kwiatów i krzewów ozdobnych, które wtapiają się w nasze ogrody, tworząc w nich bajkowe scenografie i klimatyczne strefy relaksu.

Jednym z najnowszych trendów w ogrodnictwie jest wykorzystanie do stylizacji zielonej przestrzeni wokół domu traw ozdobnych do ogrodu. I nie ma się właściwie czemu dziwić, bo to naprawdę wyjątkowe rośliny. Piękne, dostojne, zróżnicowane, niewymagające i wyjątkowo eleganckie. Efektowna trawa ozdobna ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Pasuje do różnych stylów i aranżacji. Jeśli jesteś ciekaw, które gatunki traw dekoracyjnych do ogrodu są najlepsze do uprawy, sprawdź koniecznie, co na ten temat mówią nasi specjaliści!

Podpowiadamy, które gatunki traw ozdobnych wybrać do ogrodu i jak je uprawiać.

 

Trawa ozdobna o zielonych liściach i kremowych wiechach

 


W tym artykule:

1. Słów kilka o pochodzeniu traw ozdobnych?

2. Trawy ozdobne - wygląd

3. Jakie trawy ozdobne warto wybrać do swojego ogrodu?

- Miskant chiński

- Rozplenica Japońska

- Imperata Cylindryczna Red Baron

- Trawa pampasowa

5. Jakie gatunki traw dekoracyjnych posadzić w ogrodzie?


 

 

Słów kilka o pochodzeniu traw ozdobnych?

 

Wszystkie trawy ozdobne, które spotkać można w ogrodach i na działkach należą do bardzo licznej rodziny Gramineae, dokładnie tej samej co gatunki wysiewane na trawniki.

Dostojne i niezwykle eleganckie gatunki najpiękniejszych traw ozdobnych, choć z pozoru kruche i delikatne, są prawdziwym liderem odporności i wytrzymałości. Wyprzedzają w tym zakresie większość ogrodowych roślin ozdobnych. Trawy z natury mają imponujące zdolności adaptacyjne, mogą zasiedlać nawet najbardziej dzikie tereny. Uznawane są za prawdziwych pionierów, ponieważ pojawiają się nawet w miejscach, gdzie nie ma żadnej innej roślinności, a ziemia jest odsłonięta i jałowa. Mogą sprostać najtrudniejszym warunkom atmosferycznym takim jak wiatr, intensywne promieniowanie UV, susza czy ulewny deszcz. Potrafią regenerować się i rozrastać w mgnieniu oka, poszerzając wciąż swoje terytorium.

Wszystko to sprawia, że większość traw ozdobnych to rośliny łatwe w uprawie i niewymagające.

 

Najpiękniejsze trawy ozdobne wykorzystywane w aranżacji ogrodów naturalistycznych

 

Trawy ozdobne - wygląd

Trawy ozdobne wykorzystywane tak chętnie w aranżacji ogrodów, wywodzą się od tych najbardziej powszechnych gatunków.

Poszczególne odmiany traw ozdobnych mogą mieć różne kolory, osiągać różną wielkość i gęstość. W zależności od gatunku i odmiany przybierają barwę soczystej zieleni, pudrowego różu, srebrzystej szarości, a nawet intensywnej purpury. Ich łodygi mogą być cienkie jak włosy lub grube jak trzcina.

Wśród wielu gatunków znaleźć możemy zarówno wysokie trawy ozdobne jak i przedstawicieli niższych traw ozdobnych. Niektóre odmiany traw posiadają piękne srebrzyste kwiatostany, które zachwycają wyglądem i elegancją, inne tworzą gęste kępy w kształcie rozet.

Różnorodność jest największym atutem traw dekoracyjnych, dzięki niej każdy może znaleźć odmianę idealnie pasującą do jego ogrodu.

 

Niektóre gatunki traw tworzą wyprostowane kępy

 

Jakie trawy ozdobne warto wybrać do swojego ogrodu?

Jest kilka gatunków traw dekoracyjnych, które cieszą się wyjątkową popularnością.

Miskant chiński

To jedna z piękniejszych odmian traw ozdobnych z rodziny wiechlinowatych. W środowisku naturalnym występuje głównie w Azji. W warunkach ogrodowych może osiągać nawet 2-3 m wysokości, tworząc okazałe kępy, zielonych, szorstkich w dotyku, wąskich, wzniesionych, w górnej części łukowato wyginających się na zewnątrz liści. Przez środek blaszki biegnie charakterystyczny, jasny, gruby nerw.

Miskant chiński ze względu na swoją popularność, doczekał się wielu odmian, różniących się wysokością oraz barwą liści i kwiatów.

 

Miskant chiński trawa o pasiastych liściach tworzy kępy i kwiatostan o kaskadowym pokroju

 

Wymagania i uprawa

Mimo dużych rozmiarów, Miskant chiński jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Może być uprawiana w jednym miejscu przez wiele lat bez konieczności przenoszenia. Do optymalnego wzrostu potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska oraz żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Ziemia nie jest jednak dla tego gatunku żadnym problemem, urośnie na każdej typowej glebie ogrodowej. Miskant nie toleruje jedynie ciężkiej, wilgotnej gleby i suszy. 

 

Rozplenica Japońska

Rozplenica japońska, to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Potocznie nazywana - "fontannową trawą ozdobną". Trawa ozdobna pochodzi ze wschodniej Azji i Australii. Rozpelnica jest szybko rosnącą trawą dekoracyjną, osiągającą około 80 cm wysokości. Rośnie w zwartych kępach. Jej długie, wąskie liście mają szarozielony kolor. Duże i pierzaste kłosy koloru czerwonobrązowego wyrastają wysoko ponad zielone liście.

 

Japońska trawa kompaktowa odmiana

 

Uprawa i wymagania

Rozplenica japońska jest trawą wyjątkowo wymagając – preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, osłonięte przed wiatrem. W okresie wegetacji potrzebuje obfitego podlewania i systematycznego nawożenia. Choć jest określana mianem trawy najbardziej odpornej na mróz, wymaga dokładnego okrycia i ochrony zimą.

 

Imperata Cylindryczna Red Baron

Imperata Cylindryczna Red Baron jest wyjątkową trawą, która pod koniec sezonu przebarwia się efektownie, ciesząc oczy i pięknie zdobiąc ogród. Red Baron, jest prawdziwym liderem w swojej grupie. Jego efektowne czerwono-purpurowe liście we wrześniu i październiku przybierają intensywną, przyciągającą barwę, która sprawia, że trawa cieszy się tak wielkim powodzeniem i uznaniem.

To odmiana należąca do traw rozłogowych, dorastająca do 40-50 cm wysokości. Rozrasta się bardzo powoli, tworzy łany wyprostowanych, jasnozielonych liści, które wraz z rozwojem nabierają czerwonego koloru. Latem liście są zielone u podstawy i czerwone na wierzchołkach, jesienią przybierają barwę ognistej czerwieni, purpury i fioletu. W naszych warunkach klimatycznych Red Baron niestety nie kwitnie.

 

Red Baron lubi przepuszczalne gleby umiarkowanie wilgotne

 

Uprawa i wymagania

Odmiana Red Baron preferuje gleby żyzne i wilgotne, zasobne w potas. Powinna rosnąć na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym zimą od wiatru. W chłodniejszych rejonach kraju wymaga okrycia na zimę suchymi liśćmi, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu oraz gdy występuje mróz i nie ma pokrywy śnieżnej.

Na wiosnę okrywy trzeba usunąć, a zaschnięte liście trawy ściąć nisko przy ziemi. W maju, gdy pojawią się młode liście, roślinę można zasilić nawozem wieloskładnikowym.

 

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa to ciekawa odmiana trawy ozdobnej i jednocześnie jedna z najpopularniejszych traw dekoracyjnych uprawianych w ogrodach. Tworzy zwarte kępy składające się z szarozielonych liści. Trawa osiąga około 60-80 cm przed kwitnieniem i nawet powyżej 200 cm w czasie kwitnienia. Wytwarza puszyste, kremowe wiechy o długości 20-40 cm.

 

Trawa ozdobna - suche źdźbła - kolorowe trawy pampasowe

 

Wymagania i uprawa

Lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepiej czuje się na glebie żyznej, próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnej.

 

Jakie gatunki traw dekoracyjnych posadzić w ogrodzie?

Tam, gdzie w ogrodzie jest najbardziej sucho, z powodzeniem wykorzystać można trawy, które lubią takie surowe warunki. Będą to gatunki, które porastają wydmy i tereny, na których gleba jest typowo piaszczysta. Warto wspomnieć tu, chociażby o trzęśnicy modrej, seslerii jesiennej, ostnicy cieniutkiej lub owsie wiecznie zielony. To oczywiści jedynie niektóre gatunki, które poradzą sobie na piaszczystej, suchej glebie.

Wybierając trawy do ogrodu, koniecznie zwróć uwagę, na zalecenia odnośnie nasłonecznienia. Jedne gatunki lubią ekspozycję na słońce inne wręcz przeciwnie. Do drugiej grupy należą kostrzew okazała, kłosówka miękka lub kłosowica pierzasta.

 

Trawy ozdobne w ogrodzie

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Zakładanie trawnika krok po kroku


Oczko wodne z kaskadą - inspiracje


Jak zagospodarować ogród? Co i kiedy zasadzić? Podpowiadamy!


 

Powrót