Jak zagospodarować ogród? Co i kiedy zasadzić? Podpowiadamy!

27.03.2021

Urządzenie pięknego ogrodu wcale nie wymaga zatrudnienia ogrodnika. Zarówno przydomową przestrzeń, jak i dużych rozmiarów działkę możemy zaprojektować i zagospodarować samodzielnie, o ile tylko mamy gotowy pomysł na ogród oraz wystarczającą ilość czasu i zapału do jego realizacji. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy wykonać projekt i oszacować koszt całej inwestycji. W zależności od zasobności portfela możemy pozwolić sobie na bardzo efektowną aranżację posesji lub wybrać nieco bardziej ekonomiczny wariant, stosując kilka sprawdzonych rozwiązań. W tym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, urządzając piękny i niedrogi ogród, który ma być prosty w pielęgnacji i służyć nam przez długie lata. 

 

ogród - zagospodarowanie

 

Jak urządzić ogród i kiedy najlepiej podjąć działania?

 

Jeśli tylko pozwalają nam na to fundusze, najlepiej zacząć pracę nad ogrodem już na etapie budowy domu. Dzięki temu można od razu dopilnować wykonania wszystkich niezbędnych instalacji, takich jak wyposażenie ogrodu w system rozprowadzania wody i przyłącza prądu, które umożliwią na przykład oświetlenie altany ogrodowej. Żyzną glebę z miejsca wykopu warto zachować, a następnie wykorzystać ją podczas obsadzania ziemi roślinami.

Optymalnym momentem na wykonanie projektu ogrodu i wstępnego kosztorysu jest zima. Nasz plan będziemy wówczas mogli realizować wiosną, która sprzyja pracom ziemnym. Kluczowy jest odpowiedni dobór gatunków drzew, krzewów, roślin i kwiatów do warunków panujących w naszym ogrodzie. Sadząc je, należy starać się zachować ład kolorystyczny i przestrzenny oraz dopasować je do otoczenia działki, żeby całość wyglądała spójnie i estetycznie.

Punktem wyjścia do zaprojektowania skrojonego na miarę ogrodu jest przeanalizowanie potrzeb przyszłych użytkowników. Należy zastanowić się, czy będzie służył do wypoczynku w rodzinnym gronie, czy relaks w ogrodzie kojarzy nam się raczej z imprezami na świeżym powietrzu i częstymi wizytami gości. Na działce powinny się znaleźć takie meble ogrodowe i elementy małej architektury ogrodowej, które pozwolą nam się zdrzemnąć po ciężkim dniu (leżaki, hamaki), ale również spędzać czas w gronie bliskich znajomych (stół i fotele ogrodowe, huśtawka ogrodowa, grill ogrodowy). Dla dzieci warto urządzić kącik zabaw, w którym może znaleźć się na przykład trampolina ogrodowa, piaskownica i zabawki do piasku albo dmuchany basen ze zjeżdżalnią.

Jeśli wiemy już, co powinno się znaleźć w naszym ogrodzie, pora zdecydować się, w jakim powinien być stylu. O ile do nowoczesnych aranżacji pasują minimalistyczne formy oraz stalowe elementy, tradycyjne ogrody są pełne wikliny oraz drewna, które pięknie komponuje się z naturalnym otoczeniem, ale wymaga regularnej impregnacji. Uniwersalnym rozwiązaniem są popularne meble ogrodowe technorattan, miłe dla oka i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrej jakości stoły oraz krzesła ogrodowe technorattanowe mogą stać na zewnątrz przez cały rok, co sprawia, że cieszą się dużą popularnością i często zdobią eleganckie tarasy.

 

aranżacja ogrodu

 

Poszczególne etapy aranżacji ogrodu

Jeśli urządzamy ogród w miejscu, w którym wcześniej go nie było, powinniśmy postępować zgodnie z następującą kolejnością:

Wykonanie prac ziemnych i odwodnienie gruntu

Ukształtowanie terenu działki rzadko od razu nadaje się urządzenia ogrodu. Należy uformować go w taki sposób, aby woda po deszczu nie gromadziła się w przypadkowych zagłębieniach, ale spływała w pożądanym kierunku. Czasem grunt wymaga użyźnienia w miejscach, w których planujemy robić nasadzenia, innym razem konieczne okazuje się skorzystanie z pomocy firmy melioracyjnej i wykonanie odwodnienia liniowego lub drenażu z perforowanych rur. Jeśli natomiast planujemy mieć zbiorniki wodne, taki jak oczko wodne lub basen ogrodowy, pamiętajmy o zrobieniu na tym etapie odpowiedniej głębokości wykopów.

Przygotowanie instalacji ogrodowych

Pominięcie tego etapu będzie się wiązać z koniecznością rozkopywania trawnika. Bez uzbrojenia terenu wokół domu w media ogród po prostu nie będzie funkcjonalny. Co najmniej pół metra pod ziemią, w bezpiecznej odległości od korzeni drzew i rur wodociągowych prowadzi się odpowiednio zabezpieczone kable zasilające oświetlenie i lampy zewnętrzne oraz gniazdka elektryczne potrzebne do podłączenia urządzeń działających na prąd, takich jak kosiarka. Warto pomyśleć także o zainstalowaniu w gruncie węży i zraszaczy tworzących system automatycznego nawadniania, który po odpowiednim zaprogramowaniu podlewa roślinność bez naszego udziału.

Utwardzenia nawierzchni i budowa małej architektury

Każdy funkcjonalny ogród oraz działka powinna posiadać co najmniej kilka utwardzonych powierzchni – między innymi podjazd oraz ścieżki do domu i innych istotnych elementów ogrodu, takich jak na przykład altana, oczko wodne lub rabaty kwiatowe. Należy zwrócić uwagę, aby takie nawierzchnie były nie tylko stabilne, ale także antypoślizgowe. Drewno, choć wygląda efektownie, po deszczu robi się śliskie, a także wymaga impregnacji, więc niezbyt dobrze sprawdzi się w tej funkcji. Znacznie lepiej posłuży nam trakt z kostki brukowej, kamienne płyty, deski kompozytowe lub żwir.

Sadzenie roślin w ogrodzie

Zanim posadzimy rośliny na rabatach, upewnijmy się, że wybraliśmy takie, którym zapewnimy odpowiednie nasłonecznienie. Warto też zainwestować w gatunki roślin, które dobrze wyglądają przez cały rok i nie wymagają bardzo czasochłonnej pielęgnacji. Dla początkujących ogrodników polecane są krzewy oraz rośliny długowieczne lub charakteryzujące się dużą wytrzymałością. Uważajmy także, żeby nie przesadzić z ilością barw, wprowadzając tym samym do ogrodu efekt chaosu – do stworzenia ciekawej kompozycji wystarczą kwiaty kwitnące w 2-3 przewodnich kolorach.

Ciekawe pomysły na zagospodarowanie ogrodów

Nieco inaczej należy zaaranżować niewielki ogródek i rozległy teren zielony. Jeśli chcemy powiększyć przestrzeń, możemy to zrobić przy pomocy drzew – przy ogrodzeniu należy posadzić odmiany z liśćmi lub igłami w odcieniu zielono-niebieskim, które będą zlewały się z niebem i wyglądały jak jego przedłużenie. Z kolei na obszernej działce dobrze będą wyglądały krzewy, rośliny i kwiaty posadzone w grupach i oddzielone od siebie trawą lub bylinami. Takie wyspy koloru będą porządkowały przestrzeń, a przy okazji poszczególne gatunki nie będą musiały konkurować ze sobą o światło, wodę i substancje odżywcze.

Aby osłonić się przed wzrokiem sąsiadów, wiatrem i kurzem, warto posadzić żywopłot z gęstych krzewów (na przykład berberysów). Kiedy urosną do pożądanego rozmiaru, wystarczy je regularnie przycinać. Jeśli natomiast zamiast siatki mamy mur, najlepiej zakryć go pnączami, takimi jak szybko rosnący bluszcz pospolity. Pnącza będą też efektownie wyglądały na płotku panelowym wydzielającym miejsce relaksu lub tworzącej zadaszenie pergoli, pod którą możemy ustawić na przykład plecione fotele wiszące ogrodowe albo obiadowy komplet ogrodowy technorattan.

 

meble do ogrodu

 

W modnych ogrodach tradycyjne rabaty kwiatowe coraz częściej zastępuje się oryginalnymi kompozycjami z nutką eklektyzmu. Składają się na nie różniące się między sobą kolorami i fakturami donice oraz drewniane skrzynie lub palety, z których możemy również zrobić tanie meble ogrodowe.

Osoby zapracowane powinny postawić na praktyczny ogród, którego nie będą musiały pielęgnować kosztem całego czasu wolnego. Zamiast murawy na terenie działki mogą posadzić rośliny ogrodowe, które nie wymagają przycinania ani koszenia. Innym funkcjonalnym rozwiązaniem jest rozłożenie sztucznej trawy w rolce, jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne i zalecane w szczególności na pochyły teren, na którym nasiona mogłyby się nie przyjąć. Znacznie taniej wyjdzie, jeśli część trawnika zastąpimy nawierzchnią z dekoracyjnego żwiru, tłucznia, grysu bazaltowego lub kory ogrodniczej (aby nie przerastała chwastami, wystarczy ułożyć ją na warstwie materiału, na przykład geowłókniny).

 


 

Powrót