Drewniana huśtawka ogrodowa jak zrobić - krótka instrukcja montażu

14.02.2022

Huśtawka to jeden z ulubionych elementów wyposażenia ogrodów, z którego chętnie korzystają dorośli i dzieci. Jednym z wielu modeli bujanych siedzisk są drewniane huśtawki ogrodowe. Pojawiają się w ogrodach jako niezależne elementy aranżacji lub integralna część ogrodowego placu zabaw, dostarczając przy tym masę dobrej zabawy wszystkim użytkownikom. Ze względu na ogromną popularność, bardzo modne stało się w ostatnim czasie samodzielne konstruowanie huśtawek ogrodowych. I jak się okazuje, wcale nie jest to zadanie trudne.

Jeśli jesteś ciekaw jak samodzielnie skonstruować huśtawkę ogrodową, zachęcamy Cię do skorzystania z poniższego poradnika, w którym podpowiemy, jak krok po kroku wykonać bujankę. Przedstawiony projekt można dowolnie modyfikować — proporcjonalnie po podanych wymiarów.


W tym artykule:

1. Jak zrobić huśtawkę ogrodową z drewna?

2. Huśtawki ogrodowe drewniane - wykonanie konstrukcji krok po kroku

- Huśtawka ogrodowa - materiał wykonania

- Skompletuj potrzebne materiały i narzędzia

- Krok 1. Boki huśtawki

- Krok 2. Wzmocnienie konstrukcji

- ​Krok 3. Czas osadzić huśtawkę w gruncie

- Krok 4. Łączenie w boku w huśtawki ogrodowej poziomą belką

Krok 5. Montaż siedziska

3. Drewniana huśtawka - malowanie i impregnacja

4. Huśtawka ogrodowa drewniana regularna konserwacja



 

Huśtawki ogrodowe w przydomowym ogrodzie

 

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z drewna?

Wykonując samodzielnie drewnianą huśtawkę ogrodową, można dopasować jej wygląd do innych elementów wyposażenia znajdujących się wokół domu, takich jak: leżaki ogrodowe, fotele ogrodowe czy krzesła ogrodowe. Popularne zestawy mebli ogrodowych niestety nie posiadają w komplecie huśtawki. Dlatego chcąc skompletować pasujące do siebie elementy wystroju ogrodu, czasem trzeba pogłówkować i skorzystać z nietypowych rozwiązań. A takim bez wątpienia jest samodzielne wykonanie huśtawki.

 

Jak zrobić drewnianą huśtawkę ogrodową

 

Huśtawki ogrodowe drewniane - wykonanie konstrukcji krok po kroku

Przedstawiamy krótką instrukcję montażu drewnianej huśtawki ogrodowej, która sprawi, że samodzielne wykonanie zadania będzie błahostką.

Zanim huśtawka ogrodowa drewniana stanę w ogrodzie, warto przygotować się do całości prac. Budowę huśtawki ogrodowej warto zacząć od wykonania solidnego projektu konstrukcji, miejsca umieszczenia oraz zebrania potrzebnych materiałów.

Huśtawka drewniana, którą proponujemy, będzie miała prostą, ale jednocześnie mocną konstrukcję. Opierać się będzie na dwóch trójkątnych podporach, na których umieścimy dodatkową belkę poprzeczną i zastrzały usztywniające. Na konstrukcji przypominającej literkę "A" zamocowana zostanie belka, stabilizująca konstrukcję i jednocześnie służąca do zawieszenia huśtawki.

 

Drewniane huśtawki  - nieduża szerokość siedziska

 

Huśtawka ogrodowa - materiał wykonania

Budowę drewnianej huśtawki ogrodowej najlepiej zacząć od przygotowania dokładnego projektu. W myśl zasady, że dobry projekt to klucz do sukcesu. Zbierz potrzebne wymiary i skompletuj niezbędne przedmioty, narzędzia i akcesoria.

Najpopularniejsze i stosunkowo proste w montażu, są huśtawki ogrodowe drewniane na stelażu mocowanym w ziemi. Wykonywane z bali lub popularnych kantówek. Modne huśtawki ogrodowe wykonane z bali tworzą we wnętrzu ogrodu przytulny rustykalny klimat. Budowa huśtawki zarówno w przypadku bali, jak i kantówek przebiega bardzo podobnie.

 

Skompletuj potrzebne materiały i narzędzia

Do wykonania prostej huśtawki ogrodowej, opierającej się na trójkątnych podporach i konstrukcji przypominającej kształtem odwróconą literę "A", potrzebne będą:

  • dwie drewniane belki o długości 1,25 m,
  • cztery drewniane belki o długości 2,5 m
  • dwie deski na siedzisko lub ławka ogrodowa
  • górna belka huśtawki o długości 2,5 m lub opcjonalnie 3,0 m,
  • impregnat do drewna - odporny na wodę i działanie czynników UV,
  • wkręty wraz z podkładkami do drewna,
  • dwa zastrzały usztywniające (długość 0,5 m),
  • łańcuch,
  • cztery obejmy,
  • osiem haków - z nakrętkami i podkładkami

 

drewniane huśtawki - szerokość siedziska

 

Krok 1. Boki huśtawki

Pracę należy zacząć od wykonania boków huśtawki. Stworzą je połączone belki o długości 2,5 m. W górnej części każdej belki wytnij fragment drewna tak, aby wyżłobione wpusty idealnie na siebie nachodziły. Nie łącz belek ze sobą na samym szczycie, a około 30 cm niżej. Po zetknięciu na takiej wysokości powstanie niewielki, odwrócony trójkąt, na którym oprze się pozioma, górna belka. Konstrukcja powinna przypominać kształtem literę „A”.

Drewniana huśtawka ogrodowa mimo bardzo prostej konstrukcji jest naprawdę solidna i stabilna. Drewno to produkt niezwykle trwały, umożliwiający tworzenie wyjątkowych mebli ogrodowych.

 

Krok 2. Wzmocnienie konstrukcji

Aby huśtawka ogrodowa była solidna, wzmocnij jej konstrukcję, mocując poziomą belkę pomiędzy ramionami w połowie ich wysokości. Wykorzystaj do tego dwie belki o długości 1,25 m. Natnij obie belki, aby dobrze je dopasować.

 

huśtawka dla dzieci ze stelażem w wodzie

 

Krok 3. Czas osadzić huśtawkę w gruncie

Gdy oba boki huśtawki są gotowe, należy zakotwiczyć je w ziemi. Jest to bardzo ważna część prac. Od niej bowiem zależy stabilność i bezpieczeństwo podczas późniejszego użytkowania. Huśtawka ogrodowa wymaga solidnego osadzenia w gruncie. Najlepiej umieścić belki w metalowych kotwach wkopanych w ziemię na głębokość około 40 cm.

 

Krok 4. Łączenie w boku w huśtawki ogrodowej poziomą belką

Gdy boki huśtawki zostaną stabilnie osadzone w ziemi, możesz połączyć oba ramiona za pomocą najdłuższe i belki. Natnij ją delikatnie w miejscach, które będą się stykać z bokami. Zamontuj belkę w górnej części boków, a następnie 2 zastrzały usztywniające – pod kątem 60 stopni – do belki usztywniającej oraz konstrukcji bocznej, po obu stronach.

 

Duża szerokość siedziska  - najlepsze produkty

 

Krok 5. Montaż siedziska

Najprostszy sposób montażu siedziska polega na przykręceniu go do górnej belki za pomocą metalowych haków. Haki należy kręgi do górnej belki, a następnie przymocować do nich siedzisko na łańcuchu lub sznurze. Siedzisko drewnianej huśtawki ogrodowej możesz wykonać samodzielnie. Alternatywnym sposobem są gotowe ławki ogrodowe, które wystarczy zawiesić na sznurach lub łańcuchach.

 

Drewniana huśtawka - malowanie i impregnacja

Przygotuj poszczególne elementy huśtawki ogrodowej z drewna do malowania. Jeśli zadbasz o materiał, z jakiego została wykonana, posłuży Ci bez szwanku przez długie lata. Konieczne będzie m.in. zmatowienie, oczyszczenie i odpowiednie przygotowanie powierzchni. Zabezpiecz drewno dobrej jakości wyrobem, aby przedłużyć jego trwałość.

Dzięki zaimpregnowaniu drewna huśtawka będzie znacznie trwalsza. Nie zostanie zniszczona przez czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, promieniowanie UV czy mróz. Zyska również pożądany wygląd, stając się integralną częścią pozostałych elementów wystroju ogrodu.

Przed impregnacją każdą belkę należy wygładzić drobnym papierem ściernym, co pozwoli następnie dokładnie i równą warstwą zabezpieczyć jej elementy konstrukcyjne.

 

ławka z daszkiem  - stelaż i wygodna metalowa ławeczka

 

Huśtawka ogrodowa drewniana regularna konserwacja

Jeśli drewno na konstrukcję huśtawek zostało odpowiednio zaimpregnowane przed montażem, przez 2-3 sezony nie będzie wymagało konserwacji ani renowacji. Poduszki ogrodowe, które często dekorują huśtawki w formie ławek, pomimo że wykonane są z odpornych materiałów- warto w czasie większego deszczu chować pod zadaszenie. Na zimę koniecznie trzeba zabrać je z ogrodu, ponieważ nie są wytrzymałe na mróz i mogą ulec zniszczeniu lub zniekształceniu.

Po więcej produktów przeznaczonych do wykonania huśtawek drewnianych zapraszamy do naszego sklepu. Oferujemy nie tylko materiały i narzędzia, ale również gotowe huśtawki ogrodowe na balkon i taras. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena. Sprawdź meble ogrodowe Merkury Market!

 

Wygodne oferty dla dorosłych i dzieci

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie
Strefa relaksu w małym ogrodzie Strefa relaksu w małym ogrodzie
Relaks w ogrodzie 2022 cz. III — Huśtawki ogrodowe Relaks w ogrodzie 2022 cz. III — Huśtawki ogrodowe
Powrót