Farba do mebli ogrodowych - jaką wybrać? 5 polecanych produktów

02.04.2024

Drewniane meble ogrodowe wymagają regularnej konserwacji. Jeśli nie chcemy, by deszcz, promienie słoneczne, grad, śnieg, grzyb i szkodniki pozbawiły je atrakcyjnego wyglądu i trwałości, musimy przynajmniej raz do roku dokładnie pomalować meble farbą, lakierem lub innym środkiem do zabezpieczania drewna. Jakie preparaty mamy do wyboru? Jak odpowiednio przygotować powierzchnię i co zrobić, by osiągnąć najlepszy efekt? Malowanie mebli ogrodowych jaką farbą lub jakim lakierem będzie odpowiednie? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

malowanie mebli ogrodowych


W tym artykule:

1. Czym pomalować meble ogrodowe?

2. Jak przygotować się do malowania?

3. Skuteczne malowanie mebli ogrodowych



Czym pomalować meble ogrodowe?

Najprostszym i najtańszym produktem wykorzystywanym do konserwacji mebli ogrodowych jest olej. Olejowanie drewna pozwala zachować jego atrakcyjny kolor, a same meble ogrodowe chroni przed rozwarstwianiem się, matowieniem czy pękaniem. Oleje pozwalają zachować naturalną barwę drewna i rysunek słojów. Preparaty tego typu sprawdzają się w przypadku, gdy nasze zestawy mebli ogrodowych są dość nowe, a ich powierzchnia — jeszcze niezniszczona.

Wśród wielu olejów do drewna szczególnie warte polecenia są produkty firmy Altax — głęboko wnikają w strukturę, tworząc ochronną powłokę. Z powodzeniem można nimi malować nie tylko stoły ogrodowe i inne meble, ale też taras czy altany:

altax - środek do drewna

Kolejnym środkiem do konserwacji mebli wykorzystywanych na zewnętrz jest bejca. Półtransparentna lakierobejca chroni nie tylko przed deszczem i śniegiem, ale też szkodnikami, grzybem, mchem, pleśnią i blaknięciem pod wpływem promieni UV. Wyróżnia się przy tym dużą trwałością i wytrzymałością.

Do malowania mebli ogrodowych polecamy dostępną w wielu różnych odcieniach lakierobejcę ochronno-dekoracyjną LuxDecor:

malowanie krzeseł ogrodowych

Jeśli chcemy, aby nasze krzesła ogrodowe i inne meble zdobiące ogród zyskały nową barwę, najlepszym rozwiązaniem będzie farba. Jeśli wybierzemy produkt przeznaczony do drewnianych mebli, nie będziemy musieli dodatkowo stosować impregnatu.

Warte polecenia są farby firmy LuxDecor. Lazura do drewna dostępna jest w wielu różnych kolorach i odcieniach.

Oczywiście nasza lista nie byłaby kompletna bez najbardziej znanego środka do ochrony mebli ogrodowych, jakim jest impregnat. Przeznaczony do malowania krzeseł, ławek i innych elementów wykorzystywanych w warunkach zewnętrznych, zapewnia wysoką ochronę przed szkodliwymi czynnikami oraz nadaje powierzchni atrakcyjną barwę.

Należy jednak pamiętać, iż impregnaty stosuje się na drewno świeże lub takie, które zostało gruntownie oczyszczone z istniejących powłok i zeszlifowane.

Czym pomalować meble ogrodowe - krzesła, stoły, ławki ogrodowe? Polecamy drewnochron impregnat extra powłokotwórczy.

czym zabezpieczyć meble ogrodowe

Z kolei Vidaron Impregnat Palisander Królewski można stosować zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dzięki temu nadaje się na również balkon i taras, nawet jeśli są one częściowo zabudowane:

vidaron do drewna

Wszystkie prezentowane produkty - farby i lakiery, malarskie narzędzia i inne - dostępne są w wielu wariantach. Wyróżniają się nie tylko jakością i trwałością, ale też łatwością aplikacji.

farba do drewna

Jak przygotować się do malowania?

Aby malowanie mebli ogrodowych przyniosło oczekiwany efekt, było trwałe i nie wymagało powtarzania za kilka miesięcy, musi być odpowiednio przeprowadzone. Przede wszystkim zaopatrzmy się w odpowiednią ilość farby, lakieru czy impregnatu - tak by nasze meble ogrodowe drewniane zostały pomalowane dokładnie. Nie możemy w jednym miejscu malować obficie, a w innym oszczędzać. Brak farby jest problematyczny również ze względu na potencjalny deficyt produktu w tym samym kolorze lub ewentualną pomyłkę w dopasowaniu barwy do tej, którą wcześniej kupiliśmy.

Przed malowaniem wszelka sąsiadująca architektura ogrodowa musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Załóżmy, że impregnujemy meble ogrodowe dla dzieci, a wokół znajduje się wiele plastikowych zabawek. Aby ochronić je przed ewentualnym zaplamieniem, kupmy odpowiednią ilość folii ochronnej lub kartonów. Dla bezpieczeństwa z kolei usuńmy znajdujące się wokoło narzędzia ogrodnicze czy sprzęty elektryczne.

Niezależnie od produktu, jaki wybraliśmy, każdą powierzchnię należy bardzo dokładnie oczyścić z wszelkiego brudu. Jeśli nasze drewniane meble ogrodowe, płotki itp. pokryte są zaschniętym piachem, użyjmy do tego zwykłej szczotki z krótką rączką. Następnie zastosujmy papier ścierny z kostką lub szlifierką. W zależności od stanu, w jakim znajdują się nasze fotele ogrodowe czy inne elementy, mogą się przydać m.in. szczotka druciana, skrobak, opalarka, płyn lub narzędzie do usuwania powłok itp.

skutecznie malowanie mebli ogrodowych

Skuteczne malowanie mebli ogrodowych

Niezależnie od produktu, jaki wybierzemy: huśtawki ogrodowe, meble, płoty i inne malujemy pędzlem. Pistolet do farby nie nadaje się do elementów drewnianych. Aby osiągnąć spodziewany efekt, środek do impregnacji musi wniknąć w strukturę drewna. Pokrycie, do którego położenia użyjemy pistoletu, będzie nietrwałe, a po wyschnięciu też nieestetyczne.

W większości przypadków jedna warstwa farby, lakieru, impregnatu czy oleju nie wystarczy. Sprawdźmy w instrukcji producenta, jaką ilość warstw rekomenduje. W karcie informacyjnej znajdziemy też informację na temat czasu schnięcia poszczególnych warstw oraz warunków pogodowych, w których można przeprowadzać prace.

Farbę, impregnat lub lakierobejcę rozprowadzamy równomiernie wzdłuż rysunku słojów. Czynność tę należy wykonać bardzo dokładnie - niezależnie od tego, czy malujemy leżaki ogrodowe, eleganckie stoły, skrzynie na balkon czy elementy zdobiące nasz ogród. Po całej pracy na powierzchniach - nawet tych trudnodostępnych - nie powinno pozostać żadnych pustych miejsc. Farba musi być też położona równomiernie - pozwoli to zachować właściwości materiału i atrakcyjny wygląd

Jeżeli zdecydowaliśmy się na użycie impregnatu do drewna, pamiętajmy, iż nałożenie wyłącznie tego produktu będzie niewystarczające do uzyskania trwałego i atrakcyjnego efektu. Po zaaplikowaniu środka impregnacyjnego dobrze jest nałożyć wyrób nawierzchniowy, czyli np. farbę, olej lub lakierobejcę.

Podobnie w przypadku oleju. Warto bowiem pamiętać, iż służy on do wzmocnienia i ochrony drewna. Nie tworzy zewnętrznej powłoki. Jeśli więc chcemy uzyskać efekt kolorystyczny, użyjmy dodatkowo innego produktu.

Farby dekoracyjno-ochronne mają tę zaletę, że można nim pomalować nie tylko drewniane meble, ogrodzenia i bramy, ale też inne elementy w naszym ogrodzie, np. kamienie ozdobne, ceramikę, cegłę, a nawet meble ogrodowe technorattan i plastikowe. W ten sposób stworzymy piękną aranżację np. w stylu skandynawskim z przewagą bieli. Do tego wystarczą urocze dodatki, np. parasole ogrodowe i plażowe czy poduszki ogrodowe, i zyskamy wyjątkowo zaprojektowaną przestrzeń!

Wybór farb, lakierów, olejów czy impregnatów jest naprawdę duży, a konserwacja i malowanie mebli - wcale nie takie trudne! Wśród odnowionych elementów wystroju relaks w ogrodzie będzie wyjątkowy. Warto więc dbać o wyposażenie naszego ogrodu poprzez regularne jego czyszczenie i konserwację.


Zainspiruj się!

Stylowa aranżacja i wygodny relaks - sofa, fotel, krzesło... co lepsze do ogrodu

Co to jest technorattan? Czy jest lepszy od rattanu? Podpowiadamy

Przytulny lawendowy ogród prowansalski — podpowiadamy jak go zaaranżować!

Powrót