Funkcjonalne kuchnie

01.04.2021

Kuchnia to serce każdego domu. To miejsce najczęściej użytkowane przez domowników i gości - zwłaszcza kiedy jest otwarta na salon. Tu przygotowujesz posiłki, spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi. Tu koncentruje się życie codzienne Twojej rodziny. Kuchnia - a w niej stół, który jest jednocześnie biurkiem ucznia, stolikiem zabaw malucha, Twoim miejscem pracy, a czasem nawet indiańskim wigwamem. Blat roboczy, który zamienił się warsztat salon kosmetyczny lub zakład krawiecki. Znasz to doskonale, prawda? Jeśli tak, to wiesz jak ważne jest odpowiednie dopasowanie mebli i praktyczne urządzenie przestrzeni kuchennej. I zaraz nasuwa się pytanie - jak urządzić tę kuchnię by z jednej strony była praktyczna i wygodna, a z drugiej elegancka?

Mamy dla Ciebie artykuł, w którym podpowiadamy jak pięknie i wygodnie urządzić wnętrze kuchni. Aranżacja i wykończenie kuchni nie musi być trudne!

Blat roboczy w funkcjonalnej kuchni

Funkcjonalna kuchnia - czyli jaka?

Kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale również praktyczna. Jak ją urządzić, żeby właśnie taka była? Warto skorzystać z kilku podstawowych zasad, którymi kierują się zawsze profesjonalni projektanci. Aranżacja wnętrza musi być przemyślana i skomponowana tak, by meble do kuchni i blaty robocze tworzyły dobre miejsce do gotowania, krojenia, mycia i przechowywania. W tym artykule postaramy się pokazać Ci kilka sprawdzonych sztuczek, dzięki którym urządzisz funkcjonalną kuchnię na miarę swoich potrzeb. I pamiętaj, że funkcjonalna przestrzeń kuchenna, to taka skrojona na miarę Twoich potrzeb.

Funkcjonalna kuchnia otwarta na salon czy aneks kuchenny - to pytanie zadaje sobie wielu z nas! Aneks połączony z salonem to rozwiązanie designerskie i bardzo praktyczne, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wnętrza nie są zbyt duże. Nic zatem dziwnego, że pomysły na kuchnię funkcjonalną i niewielką jednocześnie, to jedne z najczęściej wyszukiwanych pytań. Aranżację kuchni można wykonać samodzielnie, jednak coraz częściej sięgamy po usługi projektantów z doświadczeniem designerskim. Specjaliści stawiają na nowoczesne meble kuchenne i tworząc specjalne wizualizacje kuchni, wybierają najbardziej optymalne rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.

Kuchnia - akcesoria na blacie

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Zrób projekt!

Jeśli zdecydujesz się zaaranżować kuchnię samodzielnie, zanim wpadniesz w wir zakupów, wybierania mebli, blatów, stołów i krzeseł, usiądź i spokojnie zrób projekt. Może być zarówno odręczny jak i wykonany w jednym z dostępnych programów internetowych, do aranżacji wnętrz. Projekt pozwoli Ci rozplanować układ szafek i dobrać ich rozmiary do konkretnej powierzchni. Możesz skorzystać z darmowego programu do projektowania, dostępnego na stronie www.merkurymarket.pl. Znajdziesz w nim meble modułowe oraz gotowe zestawy mebli kuchennych, dzięki którym będziesz mógł sprawdzić różne opcje ustawienia oraz kolorystyki. Jedyne czego będziesz potrzebował, to dokładne wymiary pomieszczenia.

Jak urządzić kuchnię - przykładowe rozwiązania

Inaczej przebiega aranżacja nowo wybudowanego domu lub mieszkania w stanie deweloperskim surowym, a inaczej remont i przearanżowanie istniejącego wystroju. W pierwszym przypadku warto połączyć projekt kuchni z umiejscowieniem przyłączy elektrycznych i wodnych. Jeśli sam wykonujesz projekt kuchni, na tym etapie musisz ustalić w którym miejscu stanie szafka pod zlewozmywak, gdzie znajdzie się lodówka, a gdzie płyta elektryczna. Każdy z tych elementów wymaga specjalistycznego podłączenia, które musi zostać wykonane w odpowiednim miejscu.

Gdy czeka Cię remont w domu lub mieszkaniu, temat usytuowania przyłączy raczej wypada z listy prac. Choć oczywiście mogą zdążyć się sytuację w których będą potrzebne pewnie przeróbki i dopasowanie instalacji do nowego wystroju. By wyremontowana kuchnia była funkcjonalna, wykorzystaj w niej jeden ze sprawdzonych układów mebli.

Jak ustawić meble kuchenneKuchnia jednorzędowa

Jest to kuchnia zabudowana w jednej linii prostej np. wzdłuż jednej ze ścian w pomieszczeniu. Bardzo klasyczna i prosta. Najczęściej wykorzystywana do aranżacji małych wąskich kuchni np. w blokach. Rozmiar blatu roboczego nie jest duży, jednak wystarczający do swobodnego gotowania.

Kuchnia dwurzędowa

Składa się z dwurzędowej równoległej zabudowy szafek, ustawionych po przeciwnych stronach pomieszczenia. To rozwiązanie - podobnie jak pierwsze - doskonale sprawdza się w małych wąskich kuchniach. Blaty kuchenne w zabudowie tego typu zajmują dwie równoległe powierzchnie i dają spore możliwości użytkowe.

Kuchnia w kształcie litery L

To z kolei kuchnia z zabudową w dwóch liniach łączących się pod kątem prostym. Bardzo często wykonywana przy dwóch prostopadłych ścianach lub jednej ścianie i części załamanej na pomieszczenie w formie wystającego blatu. Kuchnia w kształcie litery L jest jednym z najpowszechniejszych i najczęściej wybieranych modeli. Daje ogromne możliwości i gwarantuje funkcjonalność. Prostopadła zabudowa pozwala na praktyczne rozmieszczenie wszystkich sprzętów AGD. Zabudowana zmywarka, piekarnik, spiżarnia w formie szafki cargo, półki na przetwory i talerze - to tylko niektóre możliwości jakie daje wnętrze w literę L.

Kuchnia w kształcie litery U

Jest bardziej rozbudowanym systemem szaf i sprzętów, które układem przypominają właśnie literę U. Ten rodzaj aranżacji pasuje do dużych przestronnych kuchni, w których możliwe jest wykonanie tak dużej zabudowy. Dzięki dużej ilości szafek kuchennych i blatów kuchennych pomieszczenie tego typu gwarantuje wygodę gotowania i przechowywania artykułów spożywczych. Mając kuchnię w kształcie litery U Możesz wybrać do jej urządzenia zabudowaną lodówkę, która będzie częścią spójnej całości stworzonej przez szafki z blatem.

Kuchnia w kształcie litery G

Najbardziej rozbudowana forma aranżacji kuchni. Układ szafek w kształcie litery U jest tu rozbudowany z jednej strony np. w formie wystającego blatu. Na zaprojektowanie i wykonanie takiej kuchni mogą sobie pozwolić jedynie osoby posiadające naprawdę przestronne wnętrze. Rozmieszczenie poszczególnych urządzeń AGD w kuchni w literę G jest bardzo proste i praktyczne.

Kuchnia ze zlewem w budowanym w blat.

Blaty kuchenne

Blaty kuchenne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Blat w kuchni powinien być zarówno funkcjonalny, wytrzymały i elegancki.

Podczas planowania i aranżacji kuchni pamiętaj, że główny roboczy blat kuchenny powinien mieć nie mniej niż 80 cm długości i znajdować się pomiędzy kuchenką, a zlewozmywakiem. Ewentualnie między zlewozmywakiem, a lodówką. Są to najbardziej praktyczne układy blatów kuchennych.

W nowoczesnej kuchni blaty nie muszą już łączyć poszczególnych elementów i urządzeń w jedną całość. Coraz częściej meble kuchenne modułowe oraz sprzęty AGD zostają oddzielone od siebie. Tworzą w kuchni wolno stojące stanowiska pracy – z płytą kuchenną, piekarnikiem, mikrofalówką czy lodówką. Jako przykład można wskazać wyspę, która bardzo często składa się z płyty grzewczej, zlewozmywaka i piekarnika. Wszystko to podkreślone za pomocą eleganckiego oświetlenia.

Pamiętaj, że oświetlenie stanowi ważny element aranżacji każdej kuchni.

Funkcjonalna kuchnia - najważniejsze strefy

Strefy robocze to podział kuchni zgodnie z wykonywanymi czynnościami. Wyróżnia się 5 stref:

  • strefę zapasów, głównie lodówka;
  • strefa przechowywania - szafki na naczynia;
  • strefę mokrą stanowią zlew, zmywarka i kosz na odpady;
  • strefa przygotowywania posiłków, czyli blaty kuchenne, ewentualnie wyspa;
  • strefa gotowania to płyta i piekarnik.

Zadbaj o oświetlenie

Trójkąt roboczy - złota zasada projektowania

Trójkąt roboczy, to jedno z najpowszechniejszych określeń dotyczących sztuki projektowania kuchni. Czym jest i jak go wpisać w projekt swojego wnętrza? Jest to zasada określająca funkcjonalne ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/ piekarnika. Należy je tak rozmieścić by były jak najbliżej siebie w figurze przypominającej trójkąt. Prawidłowo zaaranżowany trójkąt roboczy minimalizuje ilość kroków oraz wykonywanych ruchów podczas przygotowywania posiłków. Jak powinien wyglądać trójkąt roboczy:

  • lodówka i zlewozmywak - odstęp 120-210 cm
  • zlewozmywak i kuchenka - odstęp ok. 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
  • lodówka i kuchenka - nie więcej niż 120- 270 cm

Znaczenie trójkąta roboczego jest tak duże, że niektórzy mówią o nim magiczny trójkąt. Przedstawione wyżej wartości są optymalne dla wygodnej aranżacji - zbyt małe odstępy mogą krępować ruchy, zbyt duża przestrzeń będzie również nie wygodna. Trzeba spróbować osiągnąć dokładnie takie odległości i zachować zalecany układ. Nie zawsze jednak jest łatwe, a niekiedy niestety wręcz możliwe. Są jednak zasady, które bezwzględnie powinny być przestrzegane przy urządzaniu wnętrza.

  • Nie stawiaj kuchenki obok okna - przy otwartym oknie grozi to zdmuchnięciem płomienia
  • Nie stawiaj lodówki obok kuchenki - jest to nieekonomiczne: kuchenka emituje ciepło, które będzie zwiększać zużycie prądu przez sprzęt, która będzie próbowała utrzymać temperaturę
  • Nie stawiaj lodówki przy oknie - słońce będzie ją nagrzewać.

Sposób na to jak zabudować kuchenkę

Jeżeli szukasz akcesoriów niezbędnych do aranżacji i wyposażenia kuchni, odwiedź nasz sklep Merkury Market. U nas znajdziesz nie tylko meble kuchenne, ale również: zlewozmywaki, okapy kuchenne, płyty grzewcze, baterie kuchenne, szafki pod zabudowę zlewu czy zmywarki, które pomogą Ci w urządzeniu funkcjonalnej kuchni. Zapraszamy na zakupy.

 

Powrót