Funkcjonalne płytki na schody zewnętrzne – połączenie bezpieczeństwa i stylu

19.04.2019

Jak wykończyć schody zewnętrzne? To pytanie zadaje sobie wiele osób, którym przyszło zadbać o funkcjonalne i estetyczne obejście wokół domu. Schody muszą nie tylko korzystnie się prezentować, ale przede wszystkim bez zarzutów odgrywać swoją rolę. Ich powierzchnia powinna być maksymalnie bezpieczna dla użytkownika i odporna na działanie destrukcyjnych warunków środowiskowych. Właśnie dlatego jednym z najpopularniejszych rozwiązań są płytki ceramiczne na schody zewnętrzne. Jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze?

Zewnętrzne płytki schodowe i ich parametry użytkowe

Bez owijania w bawełnę – najistotniejszym kryterium oceny kafli na schody zewnętrzne są ich właściwości użytkowe. To od nich zależy bezpieczeństwo użytkownika oraz to, jak długo płytki wytrzymają w dobrym stanie. Pod uwagę należy więc wziąć:

  • Poziom nasiąkliwości – płytki na schody na zewnątrz powinny cechować się nasiąkliwością poniżej 3%. To sprawia, że są mrozoodporne – wilgoć nie dostanie się do nich, a przymrozek nie sprawi, że popękają. To podstawowy wymóg w przypadku zewnętrznych kafelków na schody. Jeśli go zabraknie, płytkom grożą odpryski i pęknięcia.
  • Klasę ścieralności – ze względu na wykorzystanie płytek schodowych na zewnątrz muszą się one odznaczać jak najwyższą klasą ścieralności. Minimum w ich przypadku to IV lub V klasa. Taka ceramika wytrzyma najdłużej i na wiele lat zachowa doskonały stan. Pozostanie odporna na zarysowania i blaknięcie kolorów.
  • Właściwości antypoślizgowe – kafelki na schody zewnętrzne powinny być opatrzone symbolem B11-B13. Oznacza on, że płytki zaprojektowano jako antypoślizgowe. To parametr, którego znaczenie da o sobie znać zawsze wtedy, gdy schody pokryje woda. Często ceramika przeznaczona na stopnie zewnętrzne jest również odpowiednio profilowana, co dodatkowo chroni użytkowników przed niebezpiecznymi wypadkami. Sprawdza się również naturalnie chropowata, nierówna struktura.Płytki ceramiczne na schody zewnętrzne

Płytki na schody zewnętrzne – z jakiego materiału?

Jednym z podstawowych pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed wykończeniem schodów zewnętrznych, jest to, z jakiego materiału powinny być wykonane płytki z ceramiki. Ze względu na wymienione wyżej właściwości użytkowe najczęściej wybór pada na:

  • Gres – cechujący się zdecydowanie najwyższymi parametrami wytrzymałościowymi. Zewnętrzne płytki schodowe wykonane z tego materiału są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a więc wilgoć, mróz czy intensywnie promieniowanie ultrafioletowe. Najlepiej sprawdza się techniczny gres nieszkliwiony, choć trzeba pamiętać, że jego mankamentem jest estetyka. Mimo nie najbardziej atrakcyjnego wyglądu nada się jednak na schody prowadzące do mniej reprezentacyjnych budynków posesji. Ciekawszą alternatywą mogą być kafelki z porcelanowego gresu szkliwionego.
  • Klinkier – popularnością dorównujący ostatnio gresowi. Wyglądem imituje cegłę i wyraźnie nawiązuje do rustykalnych klimatów (Zobacz: cegła dekoracyjna). Nie tylko dobrze wygląda, ale też odznacza się wyjątkowo korzystnymi właściwościami użytkowymi. Ma antypoślizgową powierzchnię i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Bez trudu można dobrać klinkierowe kafelki na schody zewnętrzne do odcienia elewacji czy dachówki, a to dlatego, że występują w wielu wariantach.
  • Terakota – zalecana do zastosowania na zewnątrz pod warunkiem spełnienia kryterium mrozoodporności. Zewnętrzne płytki na schody wyprodukowane z tego materiału wyróżniają się niezłym poziomem wytrzymałości, a przede wszystkim eleganckim wyglądem.Płytki ceramiczne na schody zewnętrzne

Zestawy płytek ceramicznych na schody zewnętrzne – co obejmują?

Choć mogłoby się wydawać, że płytki na schody zewnętrzne to nieskomplikowane kwadratowe kafelki, jest to temat nieco bardziej złożony. W skład zestawów płytek ceramicznych przeznaczonych na stopnie wchodzą bowiem różne elementy:

  • Płytki stopnicowe – elementy mające wysunięte noski, które zapobiegają powstawaniu wodnych zacieków na podstopnicach. To kafelki położone poziomo – te, po których się chodzi.
  • Płytki podstopnicowe – elementy ułożone pionowo względem całej konstrukcji. Podtrzymują one stopnice i raczej nie mają kontaktu ze stopami użytkowników schodów.
  • Płytki cokołowe – elementy umieszczane pomiędzy stopniami a ścianą.
  • Płytki narożne – elementy montowane, jak sama nazwa wskazuje, w narożnikach.

Bogata kolorystyka płytek na schody zewnętrzne

Estetyka schodów zewnętrznych jest parametrem nie mniej ważnym niż ich wytrzymałość. Wygląd płytek na stopnie ma znaczenie tym większe, im bardziej reprezentacyjną funkcję schody pełnią. Najważniejsze będzie więc dobranie odpowiedniej kolorystyki w przypadku wejścia do domu czy podczas projektowania płytek na schody tarasowe (płytki tarasowe). W asortymentach producentów znaleźć można kafelki we wszystkich odcieniach tęczy. Pamiętaj, aby dopasować ich barwę do elewacji budynku czy też posadzki tarasu.

Szeroki wybór wytrzymałych i tanich płytek na schody zewnętrzne znajdziesz w sklepie Merkury Market. W perfekcyjnym stopniu łączą one walory estetyczne z użytkowymi. Pozwolą Ci na wykończenie stopni zgodnie z najbardziej wygórowanymi oczekiwaniami.

Sprawdź też: płytki elewacyjne i płytki gresowe.

 

Powrót