Gdzie postawić pergolę w ogrodzie?

14.02.2022

Opleciona pnączami i ozdobiona kolorowymi kwiatami pergola wygląda bardzo efektownie i dodaje ogrodowi magicznej atmosfery, jednak konstrukcja ta może pełnić również szereg funkcji praktycznych. Czym jest pergola i co można przy jej pomocy wyczarować?


W tym artykule:

1. Dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie pergolę?

2. Gdzie warto postawić pergolę ogrodową?

- Pergole wolnostojące

- Pergole tarasowe



 

Pergola ogrodowa to element architektury ogrodowej złożony z dwóch rzędów pionowych słupów ustawionych naprzeciwko siebie i połączonych szczególnych rodzajem zadaszenia. Zadaszenie to tworzą elementy poprzeczne - belki poziome lub drewniane kraty służące jako rusztowanie dla roślin.

Pergolami bardzo często niesłusznie nazywa się trejaże. Trejaż to płaska, ażurowana konstrukcja charakteryzująca się tym, że wszystkie słupy znajdują się w jednym rzędzie. W przeciwieństwie do pergoli nie ma "wnętrza", zajmuje więc mniej miejsca. Pergola powstaje dopiero, jeśli połączymy dwa trejaże belką poziomą.

Wiele osób zastanawia się, czym różni się pergola od altany ogrodowej. Altany ogrodowe, altanki są całkowicie zadaszone, więc w upalne dni chronią przed słońcem, a podczas deszczu przed zmoknięciem. Jeszcze innym rodzajem budowli są pawilony i namioty ogrodowe.

 

Pawilon ogrodowy z zadaszeniem służącym jako osłona przed słońcem

 

Altana ogrodowa z zabudowanym dachem PETUNIA 2,5x3x2,13 drewno

 

Dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie pergolę?

Mniejsze konstrukcje pełnią zwykle wyłącznie rolę dekoracji, którą obrastają winorośle, pnące róże lub inne rośliny i kwitnące pnącza. Montuje się je bezpośrednio do porośniętego trawnikiem podłoża, stosując kotwy ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Taka niewielka pergola z pewnością urozmaici wygląd Twojego ogrodu oraz sprawi, że architektura ogrodowa oraz sama roślinność nabierze piętrowego charakteru.

Większe pergole wykorzystuje się raczej do wyeksponowania strefy wypoczynkowej na tarasie lub w ogrodzie. W cieniu takiej konstrukcji ustawia się zestaw mebli ogrodowych złożony ze stołu i krzeseł ogrodowych lub stolika kawowego i narożnika. Co istotne, warto pomyśleć o zamontowaniu do tego typu pergoli specjalnej rolety, która pozwoli relaksować się na świeżym powietrzu również w przypadku niesprzyjającej aury.

Pergole drewniane służą również do podzielenia ogrodu na strefy lub oddzielenia części zadbanej od tej nieco mniej reprezentacyjnej, przeznaczonej na przykład na warzywnik lub kompostownik ogrodowy. Inną rolą kratownic jest osłanianie relaksujących się domowników przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeśli zależy nam na większej prywatności, pergolę należy obsadzić roślinami o gęstych pędach, takimi jak na przykład bluszcz pospolity lub winobluszcz.

Niewątpliwą zaletą pergoli ogrodowych jest to, że można nadać im dowolny wygląd. O ile ażurowa konstrukcja pergoli z drewna opleciona przez róże pnące, groszek pachnący czy rdest auberta prezentuje się romantycznie i subtelnie, o tyle pergole metalowe złożone z malowanych proszkowo słupów i rolety rzymskiej pasują przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji ogrodowych.

Co istotne, przed rozpoczęciem prac związanych z postawieniem pergoli, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę.

 

Gdzie warto postawić pergolę ogrodową?

Decyzja o rozmiarze i umiejscowieniu pergoli ogrodowej powinna być uzależniona od jej przeznaczenia oraz wielkości ogrodu czy działki. Teoretycznie można ją umieścić w dowolnym miejscu, jednak w praktyce warto wybrać lokalizację, która osłoni pergolę przed porywistym wiatrem i zapewni roślinności odpowiedni poziom nasłonecznienia mający wpływający na jej wzrost.

 

Pergole wolnostojące

Pergolę z drewna, z zamykaną furtką lub bez, bardzo często stawia się przy wejściu do ogrodu. Taka pergola ma zwykle kształt łuku nadający konstrukcji optycznej lekkości i bardziej finezyjnego charakteru. Ażurową powierzchnię można ukryć całkowicie lub jedynie częściowo, wybierając do tego celu ulubione kwiaty i rośliny pnące. Takie wejście intryguje, zachęca do złożenia wizyty, a jednoczenie stanowi efektowną wizytówkę zadbanego ogrodu.

Jeszcze bardziej efektownie prezentują się długie pergole przypominające tunele, wewnątrz których kryją się zacienione aleje pełne kolorów i zapachów. O ile w mniejszych konstrukcjach można jedynie spacerować, większe często mają wbudowane ławki oraz inne akcesoria do architektury ogrodowej.

Alternatywą dla zdobiących ogród podłużnych pergoli jest dyskretnie wyglądająca, drewniana pergola ustawiona w zacisznym miejscu w naszym ogrodzie, z dala od domu czy tarasu. Stanowi ona idealne rozwiązanie dla osób szukających wytchnienia od codziennego zgiełku i chętnie spędzających czas na świeżym powietrzu. Taką konstrukcję warto wyposażyć w zestaw: stolik kawowy i krzesła ogrodowe lub w meble ogrodowe pozwalające na drzemkę lub relaks z ulubioną książką w ręku, takie jak leżaki, hamaki czy wiszące fotele ogrodowe typu bocianie gniazdo.

 

Pergole tarasowe

Choć drewniane pergole zwykle są wolnostojące, niektórzy decydują się na połączenie ich z innymi obiektami - mogą na przykład przylegać do domu, zadaszając przestronny taras, a jednocześnie dodając mu sporo uroku i kameralności (pergole tarasowe i zadaszenia tarasów). Aby jednak taka budowla była praktyczna, powinna być wyposażona w specjalne rolety zaciągane w razie upału lub deszczu. Jeśli pozwalają na to wymiary tarasu, pod pergolą umieszcza się zestaw obiadowy oraz wypoczynkowy, a także donice pełne kwiatów i roślin. Należy pamiętać, że duże znaczenie ma w tym przypadku jakość fundamentu oraz taki montaż pergoli, aby pomimo swoich gabarytów stanowiła ona stabilną konstrukcję.

 

Pergola tarasowa

 

Pergole mogą być wykonane z różnych materiałów, przybierać przeróżne kształty i wymiary – pomysłów jest tyle, ile osób posiadających ogród. Wszystko zależy od osobistych preferencji i przeznaczonego na ten cel budżetu. Aby sporo zaoszczędzić, prostą pergolę z drewna można wykonać samodzielnie. Wówczas nieco więcej pieniędzy warto przeznaczyć na zakup roślin i pnączy, które dzięki starannej pielęgnacji sprawią, że we własnym ogrodzie będziesz czuć się jak w baśniowej krainie stanowiącej odskocznię od szarej codzienności.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Domek ogrodowy - ile od granicy działki? O tym musisz wiedzieć, zanim postawisz domek w 2022 roku Domek ogrodowy - ile od granicy działki? O tym musisz wiedzieć, zanim postawisz domek w 2022 roku
Jakie oświetlenie do altany ogrodowej w stylu nowoczesnym? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania! Jakie oświetlenie do altany ogrodowej w stylu nowoczesnym? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania!
Domek letniskowy od 35m2 do 70 m2 - na zgłoszenie Domek letniskowy od 35m2 do 70 m2 - na zgłoszenie
Powrót