Akcesoria do architektury ogrodowej — podłogi, tarasy
Architektura ogrodowa jest nieodłącznym elementem naszych działek i ogrodów. Ciężko wyobrazić sobie spędzanie czasu w ogrodzie bez altany, równie trudne byłoby porządkowanie i utrzymanie ogrodu bez domku na narzędzia. Warto zorientować się jakie akcesoria, a zwłaszcza jaką podłogę, należy wybrać, aby funkcjonalnie urządzić tę przestrzeń.
Architektura ogrodowa sposób na piękny ogród
Elementów architektury ogrodowej, dużej i małej, jest bardzo dużo. Mała architektura to między innymi ławki, krzesła, stoliki, krzesła i oraz wszelkie oświetlenie ogrodowe. Do tej kategorii zaliczymy również małe, przenośne fontanny, rzeźby oraz elementy ozdobne. Dużą architekturę reprezentować będą głównie domki na narzędzia oraz altany.
Domki narzędziowe
To niewielkie domki, w których możemy schować nasze narzędzia ogrodowe i odzież roboczą. Doskonale sprawdzają się w ogródkach działkowych - możemy przechowywać w nich nie tylko narzędzia ogrodnicze, ale również zebrane warzywa i owoce oraz nasiona, które będziemy chcieli wykorzystać w kolejnym sezonie. Często zainstalowane są w nich półki lub regały, gdzie rzeczy możemy poukładać i utrzymać je tam w porządku. Domki narzędziowe budowane są z drewna lub metalu, a ich prosta konstrukcja umożliwia samodzielny montaż. Duże domki ogrodowe nie raz zaprojektowane są wraz z oknami i tarasami i stanowią doskonałą opcję do ogrodów, które nie znajdują się w pobliżu naszego domu. Większe domki stanowić będą wtedy również nie tylko schowek, ale i miejsce do odpoczynku i relaksu.
Altany
To ażurowe konstrukcje często goszczące w naszych ogrodach. Spełniają funkcje głównie rekreacyjne. Do altan wstawiamy stoliki, krzesła oraz ławy, często również aranżujemy tam grille ogrodowe. Drewniane altany to miejsce spotkań z rodziną i znajomymi. W większości przypadków wykonane są na rzucie sześciokąta lub ośmiokąta, bardzo rzadko na planie kwadratu. Konstrukcja ich jest bardzo prosta — z wierzchołków figury, na której planie tworzy się altanę, wychodzą słupki, na które z kolei kładzie się dach altany. Przestrzenie pomiędzy słupkami można wypełnić ażurową kratką (to też doskonałe miejsce do prowadzenia roślin pnących).
Akcesoria do architektury ogrodowej
Altany i domki ogrodowe mogą stać bezpośrednio na ziemi, ale o ile przyjemniej jest, gdy mamy wykonaną pod nimi powierzchnię. Właściciele takiej architektury ogrodowej decydują się tutaj na różne rozwiązania. Popularne są nawierzchnie ze żwiru lub piasku, ale dobrze sprawdza się tutaj także kostka brukowa lub płyty tarasowe. Popularne ostatnio są również nawierzchnie, do których wykorzystuje się deski tarasowe lub deski kompozytowe. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowej podłogi do domków narzędziowych oraz do altan.
Podłoga wykonywana jest z desek, których długość oraz szerokość dopasowana jest do długości i szerokości naszej altany lub domku ogrodowego. Oferowane są najpopularniejsze rozmiary domków ogrodowych i altan. Układanie podłogi rozpoczyna się przed rozłożeniem altany lub domku. Przy wymianie podłogi na nową, wymienia się jedynie poszczególne deski — znajdujący się stelaż pozostaje na swoim miejscu.
Nim rozpoczniemy konstruowanie podłogi do domku, warto najpierw zaimpregnować wszystkie części podłogi. Dzięki temu podłoga będzie w stanie służyć nam dłużej. Szczególną uwagę zwróćmy na elementy stelaża — to on będzie w końcu najbardziej narażony na działanie wilgoci z podłoża. Podłoga może być dopasowana do naszych potrzeb także ze względu na kolor — deski, po których będziemy chodzić, mogą być przez nas pomalowane na dowolny kolor.
Do samodzielnego montażu takiej podłogi będziemy potrzebować jedynie podstawowych narzędzi — wiertarki, poziomnicy, młotka gumowego, metra oraz ewentualnie piły ręcznej do drewna lub dłuta (dwa ostatnie narzędzia mogą być przydatne, jeśli kupiliśmy większą podłogę do naszego domku lub jeśli potrzebne będą delikatne przeróbki, wtedy bez problemu przytniemy deski). Zanim rozpoczniemy konstruowanie nowo stawianej podłogi pod domek lub altanę, warto dokładnie wypoziomować teren. Dzięki temu unikniemy przyszłym nieprzyjemności związanych z postawieniem altany lub domku na krzywym podłożu - oszczędzimy sobie narzekania na rozchodzące się i wykrzywiające deski, niedomykające się lub luźne drzwi oraz będziemy spokojni, że konstrukcja jest silna, stabilna i wytrzymała. Wypoziomowaną powierzchnię warto dodatkowo odizolować od domku papą albo folią - domek nie będzie wtedy narażony tak bardzo na działanie wilgoci i posłuży nam dłużej.
Montaż rozpoczynamy od złożenia stelażu, na którym układane będą deski podłogi. Pamiętajmy, aby i tutaj poziomować każdy element, będziemy wtedy pewni, że do końca konstrukcji wszystko będzie dobrze i solidnie wykonane. Mierzmy wszystkie części dokładnie i dokładnie łączmy je ze sobą. Pomocne będą tutaj instrukcje od producenta, zarówno te otrzymane w formie papierowej wraz z zamówionym produktem, jak i filmiki instruktażowe dostępne w internecie. Gdy stelaż jest już gotowy czas na układanie poszczególnych desek. Możemy je ułożyć luźno na stelażu lub przymocować za pomocą wkrętów, lub gwoździ do stelaża.
Nie tylko architektura
Gotowe podłogi do domków narzędziowych i altan możemy też z powodzeniem wykorzystać w innych miejscach. Podłoga taka to doskonałe rozwiązanie na do tarasu.Polecane są również przy obudowaniu basenu — odpowiednio zaimpregnowana będzie odporna na działanie wody, stworzy ciekawy i nietypowy taras przy basenie w naszym ogrodzie.
Podłoga na gruncie w altanie. Jaką wybrać?
Altana ogrodowa - jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dla wielu z nas relaks w ogrodzie to właśnie altana, grill ogrodowy, leżak ogrodowy lub hamak lub wygodne zestawy mebli ogrodowych i błogi, niczym niezmącony...
Jak urządzić mały domek ogrodowy? Co powinno się znaleźć w domkach letniskowych?
Domki ogrodowe i domki letniskowe, to w ostatnich latach najczęściej wybierane elementy aranżacji ogrodów i działek, a także idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Te proste konstrukcje architektury ogrodowej biją prawdziwe ...
Jak osłonić działkę od wiatru?
Silne wiatry występują w niektórych częściach kraju o wiele mocniej niż w innych. Wietrzna pogoda zdarza się też częściej wiosną i jesienią, a przecież również w tych porach roku ogród jest miejscem relaksu, zabawy i odpoczynku.