Generalny remont lazienki w bloku - na czym polega i jak go zrobić?

12.04.2021

 

Łazienki w blokach z płyty mają zwykle niewielką przestrzeń, co nie znaczy, że nie można urządzić ich estetycznie, a przy tym funkcjonalnie. Aby jednak optymalnie zagospodarować dostępną powierzchnię wnętrza, przed rozpoczęciem remontu należy przygotować projekt aranżacji i kosztorys remontu, który możemy wykonać przy pomocy fachowej ekipy lub samodzielnie – co wiąże się ze sporą oszczędnością, ale też nakładem czasu i pracy.

Co jeszcze warto zrobić przed przystąpieniem do remontu? Na pewno zadbać o dobre relacje sąsiedzkie i poinformować innych lokatorów, kiedy zaczną się prace remontowe i ile mniej więcej potrwają. Jeśli mieszkanie nie jest własnościowe, konieczne jest uzyskanie na wprowadzenie zmian zgody  spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Zastanówmy się też, czy mimo braku łazienki i innych związanych z remontem niedogodności, planujemy zostać w mieszkaniu czy wyprowadzić się na 2-3 tygodnie, bo tyle mniej więcej powinna potrwać całkowita metamorfoza naszej łazienki. Pamiętajmy, że w czas trwania remontu wlicza się nie tylko godziny poświęcone na pracę, ale także czas oczekiwania, na przykład na wyschnięcie wylewki lub możliwość chodzenia po terakocie.

Płytki gresowe Cararra pol. Rekt. 60/120

Z czym się wiąże i ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Generalny remont łazienki w bloku polega nie tylko na wymianie okładziny ściennej i podłogowej, ale także pozbyciu się dotychczasowego wyposażenia i montażu nowych sanitariatów oraz armatury, a niekiedy również przerobieniu instalacji elektrycznej i wykonaniu robót hydraulicznych, takich jak przeniesienie cieków wodnych (jeśli na przykład chcemy umieścić brodzik lub bidet w innym miejscu). 

Nie ulega wątpliwości, że szybsze i tańsze jest wykończenie łazienki w stanie deweloperskim niż jej remont, ponieważ nie ma potrzeby usunięcia starych płytek i wynoszenia gruzu, a ponadto unika się sprzątania pyłu, który osiada w całym mieszkaniu. Z tego względu fachowcy często proponują zastosowanie pośredniego rozwiązania, czyli położenie nowej podłogi na stare płytki. Ma ono swoje zalety, ale raczej nie jest zalecane w przypadku remontu małej łazienki, ponieważ wiąże się z utratą cennej przestrzeni (kilku centymetrów wysokości), a czasem również z koniecznością docięcia drzwi. Jeśli więc możemy sobie na to pozwolić, lepiej zapłacić nieco więcej i zaakceptować uciążliwy bałagan, ale za to mieć porządnie wykonaną posadzkę i taki sam poziom podłogi w łazience oraz przedpokoju.

Koszt remontu łazienki w bloku zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia pomieszczenia, zakres planowanych prac remontowych, jakość wybranych materiałów wykończeniowych oraz sanitariatów. Spory wpływ na wysokość robocizny ma także lokalizacja mieszkania do remontu oraz wielkość płytek i stopień zaawansowania wzoru (na przykład płytki łazienkowe ułożone w jodełkę). W dużym przybliżeniu, na remont małej łazienki w bloku wydamy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Płytki ścienne Inverno

Dekor Sand 30/60 patchwork

Jakie rozwiązania warto zastosować w małej łazience?

Kluczowy wpływ na wygląd nowej łazienki mają ceramiczne płytki zdobiące ściany oraz podłogę. Aby małe pomieszczenie sprawiało wrażenie przestronniejszego, warto wybrać glazurę z połyskiem, w jasnym i delikatnym kolorze. Amatorzy mocnych barw i niebanalnych rozwiązań mogą ożywić całość aranżacji, przełamując gładką taflę płytek mozaiką lub stosując na ścianach dekory i listwy dekoracyjne.

Nie bez znaczenia dla efektu finalnego jest także sam sposób ułożenia kafli, który może posłużyć nam do optycznego poprawienia proporcji remontowanego wnętrza. Jeśli chcemy „podwyższyć” łazienkę, prostokątne płytki ścienne należy ułożyć pionowo, jeśli „poszerzyć” – stosujemy układ poziomy.

Każda łazienka, również niewielka, powinna być podzielona na strefy – toaletową (umywalka i miska WC) i kąpielową (wanna lub prysznic). W małej łazience w bloku zazwyczaj wannę zastępuje się kabiną prysznicową z niskim brodzikiem i przesuwanymi drzwiami lub prysznicem typu walk-in (z odpływem liniowym i otwartym wejściem z jednej strony). Jeśli jednak zależy nam na posiadaniu wanny, polecamy model narożny, który zajmuje mniej miejsca niż wanny podłużne. Bardzo wygodne i praktyczne jest posiadanie w strefie kąpielowej wnęki służącej jako półka na kosmetyki lub ręczniki łazienkowe. Jeszcze więcej miejsca do przechowywania zyskamy, decydując się na wiszące szafki łazienkowe oraz ażurowe meble łazienkowe, które wyglądają bardzo lekko i z pewnością nie przytłoczą pomieszczenia.

Sporo powierzchni użytkowej można także zaoszczędzić dzięki powieszeniu toalety na stelażu podtynkowym zamurowanym w ścianie, zrezygnowaniu z grzejników ściennych na rzecz ogrzewania podłogowego oraz zastąpieniu wiszącego oświetlenia halogenami. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zamocowanie na jednej ze ścian szkła dekoracyjnego lub dużego lustra, które może wizualnie powiększyć łazienkę nawet o kilka metrów kwadratowych. Coraz częściej w małych łazienkach spotyka się też podwieszane sufity wykonane z matowego pleksi, które dzięki zamocowanej taśmie LED rozświetlają pomieszczenie, a jednocześnie nadają mu nietuzinkowy wygląd.

Łazienka w stylu skandynawskim

Płytki gresowe na ścianach i podłodze Travertino Ash 60/60

 

Remont łazienki w bloku z płyty– jakie są jego kolejne etapy i co składa się na koszty?

Zakup materiałów budowlanych - dokonywany na bieżąco przez ekipę remontową, która zwykle przedstawia rachunki za poszczególne materiały (na całkowity koszt remontu łazienki składa się robocizna, materiały budowlane i wykończeniowe)

Doprowadzenie łazienki do stanu surowego – demontaż urządzeń sanitarnych, skucie starych płytek podłogowych i glazury, ewentualnie prace elektryczne oraz hydrauliczne: przeniesienie odpływów kanalizacyjnych i doprowadzenie do nich bieżących ujęć wody (stelaże podtynkowe, umywalki, natryski)

Wykończenie ścian – wypełnianie ewentualnych ubytków oraz naprawianie pęknięć, zagruntowanie środkiem zwiększającym przyczepność, układanie glazury (duże kafelki są łatwiejsze w montażu, ponieważ jest przy nich mniej docinania oraz fugowania)

Przygotowanie podłoża i położenie płytek – wyrównanie powierzchni przy pomocy wylewki samopoziomującej, po jej wyschnięciu docinanie i dociskanie do podłoża płytek z naniesioną na spód warstwą kleju (lub montaż paneli winylowych), fugowanie

Malowanie – sufitu oraz tych fragmentów ścian, które nie zostały pokryte płytkami (do łazienek należy użyć farby odpornej na wilgoć, zwykle wystarczy nałożenie dwóch lub trzech warstw)

Montaż nowej ceramiki i armatury – kabiny prysznicowej i brodzika lub wanny, umywalki, toalety (oraz ewentualnie bidetu), baterii prysznicowej i umywalkowej

Wstawienie po remoncie mebli łazienkowych – takich jak szafki podumywalkowe, komody łazienkowe oraz słupki łazienkowe na akcesoria łazienkowe codziennego użytku

Instalacja oświetlenia – wieszanie lamp oraz mocowanie reflektorków (o ile lampki halogenowe lub listwy LED nie zostały wcześniej zamontowane w suficie lub na ścianie)

Uzupełnienie brakujących elementów wyposażenia i dekorowanie – najczęściej przy pomocy świec, lampionów, plecionych koszyków oraz sztucznych roślin doniczkowych

Meble do łazienki w stylu retro

Szafki wiszące Cube Aruba

Powrót