Grubość deski podłogowej - ile wynosi i jakie to ma znaczenie?

25.04.2021
 

Podłoga z desek kojarzy się z trwałością, solidnością i ponadczasową elegancją. Do wyboru mamy deski lite lub warstwowe oraz panele fornirowane. Jakie deski podłogowe najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu? Co wziąć pod uwagę przy zakupie i eksploatacji podłóg z drewna? Czy grubość desek podłogowych ma znaczenie?

źródło: www.merkurymarket.pl, deska podłogowa Barlinek Jesion Standard 14x207x1092


Deska podłogowa lita - wymiary i ważne cechy

Deski podłogowe lite wytwarza się z jednego kawałka drewna. Na rynku można kupić zarówno deski surowe, jak i gotowe do montażu. Po ułożeniu podłogi z desek surowych trzeba ją wycyklinować i zabezpieczyć odpowiednim preparatem - lakierem lub olejem. Z kolei deski gotowe, podobnie jak opisane poniżej deski warstwowe, są już fabrycznie lakierowane lub olejowane. Najpopularniejsze gatunki drewna krajowego, z którego produkowane są deski lite, to dąb, jesion, świerk i sosna, a z egzotycznych - merbau. Deska podłogowa dębowa i deska podłogowa jesionowa wyróżniają się znaczną twardością, więc wykonana z nich podłoga będzie trwała i efektowna w wyglądzie. Jednak największą zaletą podłogi z desek litych, w porównaniu do podłogi z desek warstwowych, jest to, że można ją wielokrotnie odnawiać - cyklinować i malować.

Grubość litej deski podłogowej wynosi 15 -22 mm, szerokość - 7-18 cm, a długość od 30 do 250 cm.

Deska podłogowa warstwowa - wymiary i ważne cechy

Deski podłogowe warstwowe (inaczej drewniane panele) wykonuje się z dwóch lub trzech warstw drewna ułożonych równolegle do siebie. Dzięki temu są one znacznie mniej wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności w porównaniu do litego drewna. Tego typu deski podłogowe mogą mieć wierzchnią warstwę wykonaną z różnych gatunków drewna (krajowego lub egzotycznego). Pokrywane są fabrycznie lakierem lub olejem. Dodatkowo deska może być poddana różnym zabiegom - drewno zostaje postarzone, zabarwione lub zmienia mu się fakturę, aby uzyskać odpowiedni efekt wizualny. Z kolei dolną warstwę w deskach dwuwarstwowych wykonuje się na przykład z twardego drewna liściastego, głównie dębu i jesionu. Natomiast w deskach trójwarstwowych warstwa środkowa i dolna są najczęściej z drewna iglastego.

Dla wielu z nas istotne jest to, że posadzka z desek podłogowych warstwowych jest natychmiast po ułożeniu gotowa do użytkowania – można po niej chodzić i wstawiać do pokoju meble. Co więcej, taką drewnianą podłogę można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym. Ponadto na rynku znajdziemy deski podłogowe warstwowe, które są  dopuszczone przez producentów do montażu w wilgotnym pomieszczeniu - są świetne do łazienek. Z egzotycznych gatunków rekomendowany jest teak, a z krajowych - dąb. Zaleca się też wybrać warstwowe deski olejowane, aby drewno mogło równomiernie „oddychać”.

Jak już wspomnieliśmy deski warstwowe nazywa się też drewnianymi panelami – gdyż tak, jak w panelach laminowanych, pojedyncza deska ma zazwyczaj kształt prostokąta. Standardowa grubość deski warstwowej wynosi od 10 do 15 mm, szerokość może wahać się od 13 do prawie 21 cm, a długość od 72,5 do 109,2 cm.

źródło: www.merkurymarket.pl, deska podłogowa Barlinek Jesion Country 14x130x1092


Podłoga fornirowana - wymiary i ważne cechy

Tego typu podłoga ma rdzeń wykonany z płyty HDF (to rozdrobnione drewno sprasowane pod dużym ciśnieniem), który pokryty jest fornirem naturalnym, czyli cienką warstwą drewna dobrego gatunku. Na fornir nanoszony jest fabrycznie lakier. Panele podłogowe fornirowane mają zazwyczaj 8,5 mm grubości, ale dostępne są też kolekcje o grubości 11,5 mm.

źródło: www.merkurymarket.pl, panel podłogowy fornirowany Dąb Solid 8,5mm Veneer Parquet AE0AB0

 

Odnawianie podłogi drewnianej - czy grubość deski ma znaczenie?

Grubość drewnianej podłogi to jeden z parametrów, na który często zwracamy uwagę przy wyborze konkretnych desek. Jak już wspomnieliśmy deska lita ma najczęściej grubość 15-22 mm. Dzięki temu taką podłogę można w razie potrzeby wielokrotnie cyklinować, co pozwala zachować jej efektowny wygląd przez wiele lat. Pamiętajmy jednak, że wybierając podłogę z desek litych do pomieszczeń intensywnie użytkowanych najlepiej wybrać twarde drewno - na przykład dąb lub jesion.

W przypadku podłogi z desek warstwowych istotne znaczenie ma grubość warstwy wierzchniej. Wynosi ona najczęściej od 2 do 6 mm. Przy grubości warstwy wierzchniej do 4 mm, można podłogę odnowić przez cyklinowanie co najmniej 2 razy; zaś przy grubości warstwy wierzchniej 6 mm – maksymalnie 4 razy. Inni natomiast uważają, że podłogi wykonanej z desek warstwowych nie należy cyklinować. Jeśli dojdzie do widocznego zużycia warstwy lakieru, deski należy przeszlifować i ponownie polakierować. Ta ostatnia opcja zalecana jest również w sytuacji, gdy uszkodzony zostanie panel fornirowany.

źródło: www.merkurymarket.pl, deska podłogowa Barlinek Jesion Various 14x130x725

 

To jaką deskę wybierzemy ma istotne znaczenie, gdy planujemy montaż ogrzewania podłogowego. W tym przypadku specjaliści z branży zalecają raczej ułożenie desek warstwowych niż litych. Na ciepłej podłodze najlepiej układać gatunki drewna, które są mało wrażliwe na wahania temperatury – z rodzimych najlepiej sprawdzi się dąb, a z egzotycznych np. teak, merbau, doussie i jatoba.

Pielęgnacja podłóg z desek litych i warstwowych

Podłogi drewniane (panele i deski) pokryte lakierem powinny być okresowo zabezpieczane odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym – stosuje się go na czystą, suchą powierzchnię. Tworzy on na podłodze niewidoczny film, co chroni jej powierzchnię oraz połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami przed zabrudzeniami i dostaniem się wgłąb przypadkiem wylanej cieczy. Do konserwacji podłóg olejowanych stosuje się oczywiście inne środki, ale ich działanie jest podobne.

Oprócz tego trzeba podłogę drewnianą zabezpieczać przed zabrudzeniem drobinkami piasku (np. położyć wycieraczkę przy wejściu do mieszkania) oraz zarysowaniem (w tym pomogą m.in. podkładki zabezpieczające nóżki mebli).

Inne rodzaje podłóg, takie jak panele podłogowe laminowane lub panele winylowe oraz listwy i akcesoria wykończeniowe znajdziesz na www.merkurymarket.pl. Sprawdź!

Powrót