Ile miejsca na basen? Sprawdź, co radzą nasi specjaliści!

26.02.2022

Przed zakupem basenu warto zastanowić się nad lokalizacją nowego akwenu w ogrodzie. Każdy basen, w zależności od swojej specyfiki i rozmiarów wymaga innego montażu, innej przestrzeni i nie zawsze parametry te są jednakowe dla każdego sprzętu. Zupełnie inaczej należy podejść do montażu basenu rozporowego, a inaczej do dużego basenu na stelażu. Wiele zależy od wielkości akwenu, ponieważ to ona jest głównym wyznacznikiem miejsca ulokowania sprzętu. Warto mieć świadomość, że baseny do ogrodu obudowane to akweny wymagające najwyższych nakładów finansowych i specjalistycznego przygotowania podłoża.

basen w ogrodzie

 


W tym artykule:

1. Gdzie ustawić basen?

2. Budowa basenu przydomowego — przygotowanie podłoża

3. Izolacja basenu

4. Utrzymanie basenu w czystości



Budową basenu zawsze powinien zająć się specjalista, by ścianki oraz dno basenu nigdy nie przeciekały, a sama budowa basenu przydomowego przebiegła sprawnie i bez dodatkowych kosztów wynikających z popełnionych w trakcie prac błędów technicznych.

 

Gdzie ustawić basen?

Kwestia ulokowania basenu zależy od tego, jaki sprzęt planujesz zakupić. Baseny rozporowe, baseny nadmuchiwane oraz niewielkie jacuzzi wodne nie wymagają zbyt wiele wolnej przestrzeni w ogrodzie. Inaczej ma się sprawa w przypadku dużych basenów stelażowych oraz basenów wbudowanych.

Planując ustawić swój basen przed domem bez zadaszenia, koniecznie zwróć uwagę na to, w jaki sposób w ciągu dnia pada światło na ten obszar trawnika. Basen rozporowy, stelażowy oraz obudowany — powinny stać w miejscach bardzo dobrze oświetlonych w ciągu dnia, ponieważ zapewni to prawidłowe nagrzewanie wody, a sama kąpiel w basenie będzie dużo przyjemniejsza. Zacienione miejsca są niekorzystne dla akwenów wodnych, w których wody nie wymienia się codziennie.

 

basen przydomowo

 

Mniejsze rozporowe baseny bądź baseny dmuchane, do których można bezpośrednio napuścić wodę przed samym użytkowaniem, mogą stanąć w miejscu dowolnym — niekoniecznie wystawionym na promieniowanie słoneczne. Baseny ogrodowe z hydromasażem kierują się podobną zasadą, ponieważ często posiadają podgrzewanie wody, dlatego nawet w chłodniejsze dni kąpiel w takim zbiorniku będzie przyjemna i relaksująca.

Baseny w ogrodzie nie powinny także stać pod drzewami. Drzewa rzucają cień na basen, przez co nagrzewanie wody jest utrudnione, a dodatkowo generują opady liści — zanieczyszczając wodę w naszym basenie. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu powierzchni tafli wody w czystości, unikaj także mocno pylących kwiatów, rosnących nieopodal basenu. Jeżeli Twój basen przydomowy wystawiony będzie na zbyt mocne promienie słońca UV, zdecyduj się na chwilowe zadaszenie akwenu. Wysuwane daszki lub parasole do ogrodu zakupisz w każdym sklepie z działem: ogród bądź relaks w ogrodzie.

 


Polecany artykuł: Jak obudować basen stelażowy? Podpowiadamy ciekawe rozwiązania


 

Budowa basenu przydomowego — przygotowanie podłoża

Budowę basenu zawsze należy zacząć od specjalnego przygotowania podłoża. Kiedy wybrałeś już miejsce na swój basen stelażowy, rozporowy bądź duży basen wbudowany — upewnij się, że teren działki, na której stanie akwen jest wyrównany i płaski. Akceptowalny stopień pochyłości terenu zależy od rodzaju basenu, jaki planujesz zainstalować, ponieważ dmuchane baseny dziecięce oraz mniejsze baseny rozporowe poradzą sobie z lekko pochyłą powierzchnią. Inaczej ma się sprawa w przypadku dużych zbiorników, w których to nierówny teren może wpłynąć na uszkodzenie sprzętu oraz brak komfortu w trakcie korzystania ze zbiornika.

 


Polecany artykuł: Chemia basenowa do małych i dużych zbiorników


 

Jeśli pragniesz posiadać większy basen wbudowany — konieczne będzie wyrównanie terenu ogrodu, w którym rozpocząć ma się budowa. Istnieje wiele sposobów na poziomowanie podłoża. Jednym z nich jest obracanie deski o szerokości basenowego zbiornika dookoła terenu na którym stanie basen, spłaszczając powoli teren. Innym — wbicie dwóch kołków do trawy po przeciwnych stronach basenu i rozciąganie między nimi linki, wyznaczającej teren basenu. Pod tak przygotowany teren należy mocno utwardzić grunt. Skorzystać możesz z narzędzi mechanicznych bądź bloczków betonowych, które staną pod basenową konstrukcją. Podczas budowy basenu nie zapomnij także o oczyszczeniu terenu na którym stanie zbiornik, aby ostre elementy bądź instalacje elektryczne nie uszkodziły poszycia.

 

woda w basenie

 

Izolacja basenu

Konieczność izolacji zależy głównie od wielkości basenu, jaki posiadasz. Z izolacji korzysta coraz to więcej użytkowników, ponieważ rozwiązanie to podnosi komfort kąpieli, sprawiając, że dno staje się miękkie. Izolacja zachowuje ciepło przy dnie zbiornika, dzięki czemu basen nie oddaje swojego ciepła do ziemi. Zakup maty basenowej dodatkowo ochroni Twój zbiornik od gryzoni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów mat basenowych, zwykle wykonywane są na rozmiar basenu, jaki posiada klient.

 


Polecany artykuł: Rodzaje pomp filtrujących do basenów


 

Mata w basenie przydomowym może być dodatkowo wyłożona geowłókniną lub grubymi puzzlami piankowymi. Na rynku znajdziemy również styropianowe elementy, służące jako dodatkowa izolacja dla terenów szczególnie chłodnych bądź wilgotnych. Zakup maty to świetny pomysł dla osób posiadających dzieci oraz tych, którzy lubią, gdy woda jest permanentnie nagrzana.

 

czyszczenie basenu do ogrodu

 

Utrzymanie basenu w czystości

Tani basen dmuchany bądź rozporowy, w których wodę wymieniać można z każdym użytkowaniem, nie wymagają specjalnych akcesoriów do pielęgnacji czy filtracji. Większe zbiorniki o różnych kształtach, posiadające; fugi, dysze wylotowe i krzywizny — wymagają oczyszczania i systematycznej pielęgnacji, ponieważ w nich zwykle woda wymieniana jest rzadziej. Gdy do wody dostaną się pyłki, kurz czy liście z drzew, a stoi ona nienaruszona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmieni swój kolor na zielonkawy, a na dnie zaczną rozwijać się drobnoustroje i glony.

Aby tego uniknąć, warto zainwestować w takie akcesoria jak: pompy basenowe, filtry piaskowe oraz inne akcesoria do czyszczenia zbiorników przydomowych. Jeśli nie jesteś pewny, jaką pompę filtrującą wybrać, zdecyduj się na stacjonarną konsultację ze specjalistą, który dobierze rodzaj pompy oraz filtra do zbiornika, jaki posiadasz. Wiele zależy bowiem od tego, ile wody mieści Twój basen, jakich wymiarów jest oraz czy sprzęt będzie Ci niezbędny także zimą.

Poza chemicznymi działaniami, pozwalającymi utrzymywać basen w czystości, nie obędzie się od drobniejszych akcesoriów, którymi basen należy wyczyścić ręcznie. Szczotki do czyszczenia basenów, półautomatyczne odkurzacze czy siateczki do wyławiania zanieczyszczeń to tanie akcesoria ułatwiające eliminację zanieczyszczeń, w które warto, jest zainwestować.


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak dobrać wydajność pompy do basenu? Podpowiadamy!


Wady i zalety najbardziej pożądanych latem basenów!


Baseny dziecięce ze zjeżdżalnią! Dmuchany plac zabaw dla dzieci
 

Powrót