Ile witaminy C do basenu dodawać i czy jest to skuteczny środek? Obalamy mity związane z zastosowaniem kwasu askorbinowego

15.02.2022

Własny basen ogrodowy to prawdziwy skarb. Radość, jaką dają letnie kąpiele, trudno porównać do czegokolwiek innego. Nic dziwnego, że stał się jednym z najchętniej wybieranych elementów wystroju ogrodów i działek. Każdego roku producenci, przygotowują kolejne coraz większe produkty, starając się przy tym zapewnić jak największy komfort użytkowania. Duży basen, choć niewątpliwie wygodny i praktyczny, wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Czysta woda w basenie ogrodowym to sprawa priorytetowa. By cieszyć się krystalicznie czystym zbiornikiem i bezpieczną zabawą w wodzie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do oczyszczania wody basenowej. Jednym z kilku podstawowych środków do uzdatniania wody w basenie jest witamina C do basenu.

Jeśli jesteś ciekaw jak prawidłowo pielęgnować wodę w basenie. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego na temat witaminy C w kontekście wspierania chemii basenowej.

Zastosowanie witaminy C dla lepszego ph wody


W tym artykule:

1. Zestaw chemii basenowej — ABC czystej wody basenowej

2. Co daje witamina C w wodzie basenowej — zastosowanie witaminy C

3. Czy stosowanie witaminy C może być niebezpieczne lub szkodliwe? Czy wykorzystanie witaminy C jest słuszne?

4. Czy warto stosować witaminę C w basenie?

5. Stosowanie witaminy C w basenie

6. O tym warto pamiętać!



 

Zestaw chemii basenowej — ABC czystej wody basenowej

Chemia do basenu to najogólniej rzecz ujmując, zestaw preparatów, których zadaniem jest oczyszczanie, dezynfekcja i uzdatnianie wody w basenie. Pomaga w utrzymaniu optymalnych parametrów wody, sprawiając, że kąpiel jest bezpieczna. Regularnie stosowana chemia basenowa pozwala na utrzymanie basenu w doskonałym stanie poprzez m.in. zagwarantowanie odpowiedniej kwasowości, zapobieganie powstawaniu glonów i namnażaniu bakterii. Do najpopularniejszych środków zaliczamy: chlor do basenu, aktywny tlen, antyglony do basenu, flokulanty i koagulanty.

W skład zestawów chemii basenowej wchodzą produkty przeznaczone do dezynfekcji, flokowania, regulacji poziomu pH, a także czyszczenia wody.

Witamina C wykorzystywana jest do wspomagania chemii i wzmacniania procesu oczyszczania. Nie zastępuje chemii basenowej i z całą pewnością nie ma aż tak dobrych właściwości dezynfekujących jak odpowiednio przygotowane, profesjonalne preparaty.

 

Co daje witamina C w wodzie basenowej — zastosowanie witaminy C

Znana wszystkim witamina C lub inaczej kwas askorbinowy słynie ze swych niesamowitych właściwości leczniczych. Na co dzień stosowana w medycynie, jako suplement diety i naturalne wsparcie dla organizmu, może być również wykorzystywana w innych dziedzinach życia, jak chociażby wspominane dziś uzdatnianie wody w basenie ogrodowym.

W jaki sposób witamina C oddziałuje na wodę? Dodawana regularnie do zbiornika, redukuje zawarte w wodzie żelazo. Ma więc działanie redukujące, co jest pewnym przeciwieństwem w stosunku do najbardziej znanego środka chemicznego do basenów, jakim jest chlor. Obecna w wodzie witamina C sprawia, że wodorotlenki żelaza zostają rozpuszczone, w efekcie obniża się ph wody. Witamina C ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo i zmienia jego wartościowość.

Czysta woda w basenie jest możliwa dzięki zastosowaniu witaminy C.

W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że witamina C do basenu nie usunie żelaza z wody. W rzeczywistości przestaje ono być chwilowo widoczne gołym okiem. Woda sprawia wrażenie czystej i przejrzystej. Ze ścian basenu znikają żółto-brązowe plamy, które są oznaką nagromadzenia żelaza. Kwas l askorbinowy dodany do wody basenowej ma sile działanie antyoksydacyjne. Właśnie dlatego, jeśli dodamy witaminę C do zielonej wody, ta niemalże natychmiast zmieni swój kolor, stając się przeźroczysta. Działanie witaminy C jest natychmiastowe. Niestety jest to również działanie krótkotrwałe.

Niektórzy niesłusznie uważają, że witamina C, jest wystarczającym suplementem do ochrony i dezynfekcji wody. Niestety, to najczęściej powielany mit. Witamina C wspomaga chemię basenową, ale jej nie zastępuje.

Baseny na stelażu i baseny rozporowe, wymagają regularnego używania profesjonalnych zestawów chemii basenowej.

Witamina C nie poprawi na stałe jakości wody. Jej jedyną zaletą, jest chwilowe wrażenie czystości. Oczywiście można stosować kwas l askorbinowy dla poprawy pH wody, jednak dla trwałego oczyszczania zbiornika należy bezwzględnie korzystać z chemii basenowej, filtrów i pomp oczyszczających wodę.
 

Czy stosowanie witaminy C może być niebezpieczne lub szkodliwe? Czy wykorzystanie witaminy C jest słuszne?

Witamina C, choć znana jako witamina zdrowia, może niekiedy negatywnie wpływać na stan wody basenowej. Obniżenie hp zaburza ogólną równowagę wody i wpływa na spadek alkaliczności. Zbiornik, w którym używany jest kwas l askorbinowy, trudno utrzymać w stałej czystości. Witamina C ma natychmiastowe, lecz krótkotrwałe działanie. Woda jak szybko stała się krystaliczna, tak szybko zacznie żółknąć. W efekcie często staje się jeszcze bardziej mętna niż pierwotnie.

 

Pamiętaj!

Kwas askorbinowy jest kwasem organicznym, który silnie obniża pH, jednak skutecznie jej nie oczyszcza. Jeśli zależy Ci na zbiorniku z czystą wodą, wybierz chemie do basenu.

 

Czy warto stosować witaminę C w basenie?

Spróbujmy popatrzeć na sprawę obiektywnie i praktycznie. Wiedząc, jak krótkotrwały efekt daje użycie kwasu askorbinowego, odpowiedź wydaje się być prosta — nie warto. Choć efekt zastosowania witaminy C w żółtej wodzie jest natychmiastowy, nie jest trwały.

To na czym zależy każdemu właścicielowi basenu, jest utrzymanie stałego poziomu czystej wody, tego niestety witamina C nie jest w stanie zapewnić. Kwas askorbinowy nie nadaje się do czyszczenia basenów. Nie dezynfekuje wody, nie usuwa glonów i bakterii. W tym zakresie niezastąpiona jest chemia basenowa i stała filtracja.

Jedynym trwałym efektem, jaki daje używanie kwasu askorbinowego, jest usunięcie plam z poszycia basenu, choć naszym zdaniem i w tym wypadku, lepiej sprawdzą się profesjonalne środki czyszczące.

 

Stosowanie witaminy C w basenie

Jeśli koniecznie musisz użyć witaminy C do chwilowego oczyszczenia wody, musisz zachować odpowiednie proporcje. Odpowiednia proporcja to 50-70 mg witaminy C na 1 m3 wody. Do dezynfekcji możesz wykorzystać kwas askorbinowy lub kwasek cytrynowy. Ta szybka kuracja pomoże Ci w pozbyciu się brązowej wody. Pamiętaj jednak, że efekt będzie krótkotrwały.

Na opakowaniach płynnego kwasu l askorbinowego znajduje się często krótka instrukcja, która wyjaśnia jak używać środka. W większości sposób użycia opiera się o 5 prostych kroków.

  1. Napełnienie wiadra wodą basenową
  2. Wsypanie do wiadra Kwas L-Askorbinowy w ilości ok. 50-70 gramów na 1 metr sześcienny wody,
  3. Wymieszanie do rozpuszczenia,
  4. Przelanie zawartość do basenu,
  5. Wymieszanie wody w basenie.

Po dodaniu witaminy C do wody należy pozostawić włączony filtr basenowy. Użycie witaminy C sprawi, że zielona woda momentalnie odzyska krystaliczny wygląd.

Jak działa witamina C  dodana do basenu ogrodowego  alkaliczność wody

 

O tym warto pamiętać!

Jeśli chcesz by woda w basenie ogrodowym przez długi czas pozostała czysta i przejrzysta, stosuj regularnie chemię ogrodową, sprawdzaj pH wody i używaj akcesoriów basenowych dedykowanych do czyszczenia i dezynfekcji. Duży basen ogrodowy nie może sprawnie działać bez filtra i pompy, które na bieżąco usuwana z wody wszystkie zanieczyszczenia.

Dla większej skuteczności i lepszych efektów możesz wspomóc się odkurzaczem basenowym lub siatką ułatwiającą wyłowienie ze zbiornika większych zanieczyszczeń.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Dlaczego warto zdecydować się na basen prostokątny stelażowy? Dlaczego warto zdecydować się na basen prostokątny stelażowy?
Przegląd akcesoriów do basenu — sprawdź, jakie akcesoria basenowe będą najlepsze! Przegląd akcesoriów basenowych — sprawdź, jakie będą najlepsze!
Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki
Powrót