Jak czyścić czarne matowe meble kuchenne? Kilka praktycznych porad dla właścicieli

26.07.2021

Kuchnia to pomieszczenie, które w każdym domu lub mieszkaniu brudzi się najszybciej. Nic dziwnego, w końcu tutaj przygotowujemy jedzenie, zmywamy naczynia i często wykonujemy prace, które powodują pojawianie się plam i brudu. Rozchlapany sos, rozlana kawa, przypalone jedzenie, a także zwykły kurz i pył - z wszystkim tym w kuchni spotykamy się na co dzień. Sprzątanie jest zatem konieczne. Jednym z najbardziej trudnych do wyczyszczenia rodzajów mebli są czarne, matowe fronty kuchenne. Zobacz, jak się nimi zająć, by były piękne w każdym momencie.


W tym artykule:

1. Zagrożenie dla mebli kuchennych, czyli kilka słów o brudzie i plamach

2. Czym czyścić meble kuchenne?

Roztwór z płynem do naczyń

Roztwór amoniaku lub sody oczyszczonej

Cytryna

Środki chemiczne

Gąbka, szczotka i myjka

3. Jak wyczyścić matowe fronty?

4. Zwróć uwagę! Newralgiczne miejsca w kuchni



 

czarne meble kuchenne 

 

Zagrożenie dla mebli kuchennych, czyli kilka słów o brudzie i plamach

Wspomniane już było, że kuchnia to miejsce szybko się brudzące. Podczas gotowania zawsze coś się rozchlapie lub rozsypie, w trakcie jedzenia okruszki spadną z talerza, a w czasie zmywania - podłoga się zachlapie. To codzienność i sprzątanie będzie konieczne. Kuchnia wymagać będzie częstszych zabiegów w kierunku zapewnienia czystości i higieny. Tutaj nie będzie czasu na lenistwo! Dobrze wysprzątana kuchnia stanie się miejscem estetycznym, ale też bezpiecznym, dlatego warto zadbać o to jak najmocniej.

Czyszczenie warto zatem wykonać już w momencie pojawienia się plamy. Jeśli rozchlapał się na blacie sos, zetrzyj go wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Plamy z wody pozbieraj gąbką. Upadł Ci garnek i teraz pół obiadu wylądowało na powierzchni całej kuchni? Czas zakasać rękawy i posprzątać wszystko od razu! Szybkie reagowanie zaoszczędzi Ci sporo późniejszej pracy, gdyż świeże plamy usuwa się łatwiej niż zaschnięty brud.

Wykaż się również systematycznością, jeśli chodzi o czyszczenie kuchni. Warto przynajmniej raz dziennie, na przykład: po skończonym gotowaniu lub pieczeniu, przetrzeć blaty kuchenne i stoły do jadalni i kuchni miękką, wilgotną ściereczką. Usuniesz dzięki temu brud, który powstał w trakcie użytkowania kuchni i przyśpieszysz sobie kolejne sprzątanie. Co dwa, trzy dni sprzątaj dokładnie, a co najmniej raz w tygodniu - zrób generalne porządki. Wtedy koniecznie skup się na dosłownie każdej powierzchni: zadbaj zarówno o blaty, jak i o fronty kuchenne, szafki kuchenne (w tym szafki pod zlewozmywak) oraz krzesła do jadalni i kuchni, stoły, a jeśli posiadasz, to także zestaw stół i krzesła do kuchni. Koniecznie umyj też wnętrza szafek. Nie zapomnij również o powierzchniach płaskich! Umyj koniecznie płytki lub panele winylowe, wcześniej odkurz dokładnie podłogę. Systematyczne utrzymywanie czystości będzie nie tylko satysfakcjonujące, ale oszczędzi Ci tez pracy podczas gruntownych porządków.

 

jak czyścić czarne meble

 

Czym czyścić meble kuchenne?

Czyszczenie mebli kuchennych wielu osobom sprawia najwięcej problemów. Meble kuchenne, zarówno kuchenne meble modułowe (chociażby kuchnie modułowe MERCADO), jak i inne zestawy mebli kuchennych, mają powierzchnię, na której łatwo powstają smugi. Fronty często są też na tyle delikatne, że o ich uszkodzenia nietrudno. Nowoczesne kuchnie stawiają również na agresywne kolory (czerń lub czerwień), na których wszelkie zabrudzenia są doskonale widoczne. Podobnie sprawa ma się zresztą w przypadku mebli jasnych - białe meble kuchenne oraz szare meble kuchenne są wyposażeniem, na których brud jest dobrze widoczny. Jak zatem wyczyścić takie meble? Zobaczmy na przykładzie czarnych, matowych frontów kuchennych.

Roztwór z płynem do naczyń

Najpopularniejszym sposobem na mycie jest użycie roztworu ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Do wody dodaj niewielką ilość środka. Płyn doskonale usuwa zabrudzenia, zwłaszcza te tłuste i zaschnięte. Czasami jednak lubi pozostawiać widoczne smugi. Aby uniknąć powstawania smug, dodaj do roztworu kilka kropel octu.

Roztwór amoniaku lub sody oczyszczonej

Dwie - trzy łyżeczki sody oczyszczonej lub amoniaku, dodane do wiaderka z wodą pozwolą czyścić nawet trudne do usunięcia zabrudzenia. Meble kuchenne, zwłaszcza czarne, czyść jednak ostrożnie, gdyż fronty mogą odbarwiać się pod wpływem roztworu, gdy zbyt mocno potrzesz ich powierzchnię.

Cytryna

Ten cudowny owoc jest niezastąpiony, jeśli chodzi o domowe porządki. W czasie kuchennych zmagań z brudem pomoże ci wyczyścić zwłaszcza zaschnięte plamki po jedzeniu. Przekrojoną na pół cytryną potrzyj powierzchnię, na której znajduje się brud. Czyścić możesz też roztworem soku z cytryny i wody.

Środki chemiczne

Jeśli domowe sposoby zawiodły lub są zbyt mało efektywne, czyścić powierzchnię szafek, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, możesz przy użyciu odpowiedniej chemii. Środki czystości i chemia gospodarcza to pomoc nieoceniona, gdy zawodzi płyn do naczyń, cytryna lub soda. W trakcie czyszczenia zawsze stosuj się do instrukcji, zawartej na opakowaniu danego środka. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pielęgnacja się powiedzie, a meble kuchenne będą wyglądały zachwycająco.

Gąbka, szczotka i myjka

Do czyszczenia nie możesz zabrać się bez odpowiednich przyrządów. Odpowiednie przybory do sprzątania jak najbardziej się przydadzą. Akcesoria porządkowe, które pomogą Ci w utrzymaniu czystości, to na pewno: rękawice domowe, ścierki i gąbki oraz szczotki. Takie artykuły gospodarstwa domowego powinny znaleźć się w każdej kuchni. Warto przeznaczyć na nie nawet osobne miejsce - jedną szafkę kuchenną lub odpowiedni pojemnik.

 

czarna kuchnia drewniane dodatki

 

Jak wyczyścić matowe fronty?

Wiemy już, czym możemy czyścić matowe meble kuchenne. Czas teraz na ich czyszczenie! Zanim zaczniesz czyszczenie na mokro, zbierz drobiny kurzu wilgotną, miękką szmatką. Nadmiar kurzu może przeszkadzać w czasie późniejszego mycia. Meble, nie tylko meble kuchenne narożne, ale również i pozostałe, należy czyścić zawsze od góry do dołu. Dzięki temu nie zabrudzisz wyczyszczonej już powierzchni. Matowych mebli nie pocieraj zbyt mocno, gdyż mogą powstać uszkodzenia - jeśli powłoka zabezpieczająca lakierowane fronty szafek się zetrze, meble mogą się odbarwić. Stosuj miękkie szmatki i gąbki, to zmniejszy ryzyko zarysowania powierzchni frontów i sprawi, że na meblach nie będzie widać żadnych odbarwień, rys lub uszkodzeń. Matowe meble to wyposażenie, którego lepiej nie traktować szczotkami lub gąbkami metalowymi (tak zwanymi "druciakami"). Meble, fronty szafek, a zwłaszcza powierzchnie z drewna, mogą znacząco się przez to uszkodzić.

Pielęgnacja zakładać będzie nie tylko czyszczenie na mokro, ale też usuwanie nadmiaru wilgoci. Woda jest w stanie znacząco zdewastować meble, dlatego bądź z nią szczególnie ostrożny! Nigdy nie polewaj szafki ani frontów wodą, a po skończonym myciu wytrzyj powierzchnie do sucha. Czyszczenie będzie wtedy efektywne, a ty sprawisz, że kuchnię nie będzie czekał rychły remont lub wymiana którejkolwiek szafki kuchennej.

Zwróć uwagę! Newralgiczne miejsca w kuchni

Niektóre miejsca w kuchni wymagają o wiele szczególniejszej uwagi. Do czyszczenia takich miejsc powinieneś zabrać się ze szczególną starannością. Zwróć zatem uwagę na szafki kuchenne w miejscu ich styku ze ścianą, podłogą lub z inną szafką. Jeśli szpary pomiędzy powierzchniami są duże, mogą zbierać się tam drobiny kurzu, brudu i tłuszczu. Powierzchnie te dokładnie odkurz i umyj. Na szczególną uwagę zasługuje też miejsce, gdzie przygotowujesz posiłki, a zwłaszcza blaty tuż przy kuchence. Kuchnie najczęściej tam narażone są na uporczywe plamki tłuszczu lub rozchlapanego sosu. Myj te powierzchnie często płynem i wodą. Zawsze też wycieraj do sucha.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Meble do kuchni Essen Black Meble do kuchni Vigo Grafit Mat Meble do kuchni Megan Meble do kuchni Bella Graphite II
Meble do kuchni Essen Black Meble do kuchni Vigo Grafit Mat Meble do kuchni Megan Meble do kuchni Bella Graphite II

 

Powrót