Jak dbać o basen? Czyszczenie, wymiana wody

11.02.2021

Basen w ogródku daje przyjemne ochłodzenie w upalny dzień, w najmłodszych wyzwala nowe pomysły na kreatywną zabawę, a dorosłym pozwala na komfortowy odpoczynek. Niezależnie od wielkości terenu wokół domu, basen ogrodowy jest coraz popularniejszym elementem wyposażenia działki. Podobnie jak hamaki i trampoliny ogrodowe, cieszy się zainteresowaniem dzieci i dorosłych — jednak pozwala na wodny, błogi relaks w ogrodzie, bez konieczności wykonywania aktywności fizycznej: w basenie można po prostu leżeć i odpoczywać, a akcesoria basenowe umilają tę czynność. Mniejsze baseny ogrodowe często zabierane są na wycieczki za miasto i wyjazdy na kemping. Właściciele basenów chcą cieszyć się przejrzystą wodą i utrzymaniem zbiorników w jak najlepszym stanie przez wiele sezonów. O czym należy pamiętać, kupując — a następnie rozstawiając basen w ogródku?

kąpiel w basenie

Jak należy dbać o basen?

Aby móc cieszyć się odpoczynkiem w wodzie basenowej, trzeba wykonać szereg czynności sprawiających, że woda będzie krystalicznie czysta. Odpowiednie dbanie o baseny ogrodowe zapewni, że czas spędzony w wodzie będzie higieniczny i bezpieczny dla zdrowia, a także spowoduje, że basen przetrwa w dobrym stanie więcej niż jeden sezon. Czynności związane z dbaniem o niego skupiają się wokół przygotowanego podłoża, pilnowaniem czystości wody w basenie, regularnym sprzątaniu jego wnętrza, myciu pompy oraz odpowiednim przechowywaniu basenów ogrodowych poza sezonem.

 

Przygotowanie podłoża

Odpowiednio przygotowane podłoże, na którym ustawiony zostanie basen, zapewni mu stabilność, która bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo i komfort korzystania z niego. Szukając odpowiedniego miejsca dla basenu ogrodowego, należy wybrać powierzchnię równą, wytrzymałą i pozbawioną zanieczyszczeń. Po napełnieniu wodą basen waży kilka ton — nie pozwoli to na jego przesuwanie. Odpowiednie podłoże może stanowić zarówno teren zielony, jak i wykonany na przykład z betonu lub kostki brukowej. Ustawiając basen na trawniku, trzeba jednak liczyć się, że trawa pod nim ulegnie zniszczeniu — zgnije lub zostanie wytarta. Sztuczna trawa wydaje się być być zatem doskonałą alternatywą, ale jej włosie jest zbyt sztywne i może poprzecinać dno basenu. Teren powinien być także oczyszczony z gałęzi i kamieni. Teren, na którym ma stanąć basen, powinien być większy o około 1 metr z każdej jego strony, aby zapewnić do niego swobodny dostęp. Najlepiej ustawić go w miejscu nasłonecznionym, ponieważ w ten sposób woda będzie się szybciej nagrzewać.

 

Oczyszczanie wody

Zanieczyszczenia w basenie potrafią odebrać przyjemność wodnej kąpieli w ogrodzie. Idealnie czystą wodę zagwarantuje regularne sprzątanie basenu, dodawanie chloru do wody oraz dobrane urządzenie filtrujące wodę, czyli pompa. Większe zanieczyszczenia, jak na przykład liście przenoszone przez wiatr, można wygodnie usuwać za pomocą specjalnej siatki basenowej na tyczce. Aby na powierzchni wody nie pojawiały się owady, nieużywany basen dobrze jest przykrywać specjalną plandeką lub pokrywą. Skuteczna będzie także ochrona przed owadami — specjalne spreje i płytki pomogą zadbać o odstraszanie insektów. Należy także zwrócić uwagę na zabawki ogrodowe dla dzieci, ponieważ mogą one być źródłem wielu zanieczyszczeń, wpływających na stan wody — na przykład można na nich przenieść piasek do basenu.

rodzinny relaks w basenie

 

Jak dbać o czystość wody?

Aby utrzymać czystą wodę przy dnie w basenie ogrodowym, warto regularnie przeprowadzać chlorowanie wody. Chlor nie powinien być wrzucany bezpośrednio na dno basenu, ponieważ może odbarwić dno — lepiej umieścić go w pływaku (zobacz "skimmer" - to specjalne urządzenia służące rozprowadzaniu preparatów po powierzchni). Chemia basenowa i wszelkie środki dedykowane do oczyszczania wody będą działać prawidłowo, jeśli pompy basenowe zostaną dopasowane do wielkości zbiornika, a ich filtr także będzie regularnie myty. Pompy filtrujące nie sprawdzą się w przypadku najmniejszych, przeznaczonych dla najmłodszych dzieci basenów dmuchanych — o wiele łatwiej jest po prostu wylać z nich zabrudzoną wodę i po przetarciu miękką ściereczką ścianek wewnątrz basenu, wlać czystą wodę. Z uwagi na ich niewielki rozmiar, woda szybko się nagrzeje.


Chowanie basenu na zimę

Baseny, które są składane i chowane do wewnątrz na zimę, pozwalają cieszyć się dłuższym czasem użytkowania. Materiały, które służą do produkcji basenów: stelażowych, rozporowych oraz dmuchanych nie są odporne na działanie mrozu i śniegu — pozostawione zimą w ogródku po prostu ulegną zniszczeniu. Oczywiście najlepiej byłoby po zakończeniu sezonu letniego oczyścić i wysuszyć basen, a następnie złożyć go i przechowywać w dodatniej temperaturze, ale wystarczającą ochronę przed zniszczeniem da schowanie do domku narzędziowego lub garażu. Ważne jest także pozbycie się resztek chloru oraz środków chemicznych, wpływających na przejrzystość wody w basenie.

 

Regularnie czyszczenie basenu

Przy wymianie lub spuszczeniu wody basenowej dobrze jest zająć się także umyciem jego dna oraz ścian. Z pomocą miękkich ściereczek i szczotek teleskopowych lub urządzenia nazywanego "odkurzaczem basenowym" można uniknąć tworzenia się glonów i alg. Szeroki wybór produktów do sprzątania pozwoli szybko uporać się z zabrudzeniami wnoszonymi na stopach z ogrodu, przenoszonymi razem z wiatrem oraz wytwarzanymi przez działanie promieni słonecznych na tafli wody.

 

rodzina w basenie

 

Stosowanie się do instrukcji

W każdym basenie ogrodowym znajduje się instrukcja obsługi, w której zawarte są kluczowe informacje: jak dbać o basen i jaki chlor stosować, by móc cieszyć się nim jak najdłużej. Znajdują się tam także komentarze, jak postępować w przypadku rozcięcia ściany basenu oraz wykaz usług gwarancyjnych.


Powrót