Jak dbać o meble do ogrodu? Poznaj 3 zasady ich właściwej pielęgnacji i konserwacji

07.05.2023

Meble do ogrodu to szereg różnorodnych produktów. W tej grupie znajdziesz zarówno krzesła, jak i stoły, kanapy, narożniki, fotele oraz stoliki. Poszczególne modele mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, metalu, tworzywa sztucznego, rattanu lub technorattanu. Odpowiednia konserwacja mebli ogrodowych oraz dbanie o ich stan pozwoli Ci cieszyć się zakupionymi produktami przez dłuższy czas.

Już na etapie poszukiwania mebli ogrodowych dla siebie, warto zapoznać się z informacjami od producenta na temat sposobu, w jaki zostały zaimpregnowane oraz z zaleceniami dotyczącymi ich właściwej konserwacji. Jeśli chcesz cieszyć się ich nienagannym stanem przez długi czas, przeczytaj, jakimi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji się kierować.

 

meble do ogrodu Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Systematyczne czyszczenie i kontrolowanie stanu mebli do ogrodu

2. Chroń meble ogrodowe po zakończeniu sezonu

3. Konserwacja mebli w zgodzie z materiałem, z którego zostały wykonane



 

1. Systematyczne czyszczenie i kontrolowanie stanu mebli do ogrodu

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć — ta zasada tyczy się nie tylko ludzkiego zdrowia, ale również tego, w jaki sposób dbać o meble do ogrodu. Nie warto dopuszczać do nawarstwiania się kurzu i zabrudzeń na wyposażeniu do ogrodu, ponieważ z czasem może być coraz trudniej się ich pozbyć. Wystarczy, że raz w tygodniu przetrzesz wilgotną szmatką kurz, który osiada na meblach ogrodowych. Możesz do wody dodać niewielką ilość łagodnego detergentu. Kolejnym krokiem jest umożliwienie im wyschnięcia, jednak nie narażaj ich w tym czasie na nadmierną ekspozycję na słońce, gdyż niektóre rodzaje drewna, tworzyw sztucznych lub technorattanu lubią się wtedy przebarwiać.

Nie bez znaczenia jest również uważne przyglądanie się stanowi mebli. Niewielkie zarysowania czy pęknięcia mogą stać się przyczyną wniknięcia do drewnianych elementów wilgoci. Po sezonie letnim warto więc dokładnie sprawdzić, czy stół i krzesła ogrodowe nie poniosły ewentualnych szkód po intensywnej eksploatacji, a jeśli tak, trzeba zadziałać zgodnie z rekomendacjami producenta konkretnego produktu. Więcej na temat pielęgnacji mebli w zależności od tworzywa dowiesz się w punkcie trzecim.

 

meble na taras i balkon

 

2. Chroń meble ogrodowe po zakończeniu sezonu

Zmienne temperatury, opady i wilgoć nie pozostają bez wpływu na stan naszych mebli. Po zakończonym sezonie trzeba zastanowić się, gdzie je ulokujesz, aby uchronić je przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Właściciele niedużej posesji, balkonu czy tarasu najczęściej wybierają lekkie i proste w przemieszczaniu meble ogrodowe, więc ich schowanie po zakończeniu lata nie stanowi problemu. Inaczej trochę sprawa się ma z masywnymi meblami, których samodzielne podniesienie jest czasem wręcz niemożliwe.

Nie ma co jednak wpadać w panikę, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane meble oraz jakie są wskazania producenta, co do ich składowania. Może się okazać, że okazały komplet wypoczynkowy nie musi być przechowywany w ciepłym, suchym miejscu i że wystarczy go tylko odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem. Takie rozwiązanie jest możliwie na przykład wtedy, gdy mamy meble wykonane z kamienia lub metalu.

Chociaż plastik wydaje się odpornym materiałem, to jednak warto wykonane z niego meble schować przed mrozem, ponieważ może dojść do wyblaknięcia koloru (do podobnego zjawiska może prowadzić również nadmierne eksponowanie ich na słońcu). Jeśli zdecydujesz się na zakup mebli wykonanych z drewna lub wikliny, musisz liczyć się z koniecznością znalezienia dla nich miejsca pod dachem na sezon zimowy. Pamiętaj przy tym, że zawijanie ich szczelnie w folię nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ potrzebują one dostępu do powietrza.

Na rynku dostępne są również pokrowce, którymi można zabezpieczyć meble na zimę. Takimi pokrowcami zabezpiecza się zwykle meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Dobrze chronią przed opadami deszczu i śniegu, a także przed mrozem.

 

dbanie o meble ogrodowe

 

3. Konserwacja mebli w zgodzie z materiałem, z którego zostały wykonane

Aby meble ogrodowe służyły nam w nienaruszonym stanie jak najdłużej i do tego cieszyły oko estetycznym wyglądem, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi właściwej ich pielęgnacji w zależności od materiału, z którego zostały wykonane:

  • Meble do ogrodu z plastiku – są wyjątkowe proste w pielęgnacji, ponieważ wystarczy je przetrzeć wodą, a nawet polać wodą prosto z węża ogrodowego. Jeśli chcesz pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń przy pomocy detergentu, przeczytaj na etykiecie, czy nie powoduje on odbarwień, na które plastik jest bardzo podatny.

  • Meble wykonane z technorattanu – zachowanie ich w nienaruszonym stanie nie jest zbyt trudne, ponieważ wystarczy je myć wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli producent tego nie zabrania, można wypróbować do czyszczenia także myjki ciśnieniowej.

  • Meble z naturalnego rattanu – przynajmniej raz na dwa tygodnie pozbądź się z nich kurzu za pomocą odkurzacza z wąską końcówką lub przy pomocy szczotki ryżowej. Kolejnym krokiem jest mycie, przy czym koniecznie trzeba mieć na uwadze, aby szmatka była dobrze wyciśnięta. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy dodanie do wody kilku kropli kwasku cytrynowego. Raz w roku, po zakończeniu sezonu, dobrze jest zakonserwować meble rattanowe, wykorzystując do tego specjalnie przeznaczone do naturalnych materiałów środki: impregnaty, oleje lub woski. Sprawią one, że barwa mebli nabierze blasku i że będą bardziej odporne na wszelkie zabrudzenia i czynniki zewnętrzne.

  • Hartowane szkło w stołach i stolikach do ogrodu – eleganckie i modne obecnie stoliki ogrodowe wykonane z hartowanego szkła wystarczy umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wytrzyj następnie blat do sucha, aby pozbyć się ewentualnych zacieków. Możesz wykorzystać też środki do mycia okien lub szkła, jeśli chcesz cieszyć się idealnie czystą, błyszczącą powierzchnią bez smug.

  • Meble do ogrodu z drewna naturalnego – drewno jest niezwykle podatne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego, jeśli nie osłonisz mebli z niego wykonanych przed promieniami słonecznymi, wiatrem, czy minusowymi temperaturami, musisz liczyć się z tym, że ulegną zniszczeniu. Pierwszym krokiem właściwej pielęgnacji jest zapewnienie dobrego podłoża meblom ogrodowym z drewna – stawianie ich na trawie sprawi, że dotrze do nich szkodliwa dla nich wilgoć. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie ich na kostce brukowej czy kamiennym podeście. Wybór szczotki do czyszczenia mebli powinien być podyktowany rodzajem drewna, z którego zostały wykonane, ponieważ o ile drewno dębowe dobrze zniesie twarde włosie, o tyle drewno sosnowe jest na to za miękkie. Do systematycznego mycia mebli wystarczy woda z dodatkiem środka przeznaczonego do pielęgnacji drewna. Do konserwacji można zastosować dostępne w sklepach impregnaty, które nadają meblom matowego wykończenia; z kolei, jeśli zależy nam na efekcie połysku, lepiej zastosować lakier lub lakierobejcę. Aby cieszyć się pięknym kolorem mebli, na koniec sezonu letniego przeprowadź olejowanie.

  • Meble z metalu – zarówno meble metalowe, jak i wykonane z aluminium, są niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne, więc nie trzeba się zanadto obawiać o ich stan po lecie. W ramach pielęgnacji wystarczy je umyć letnią wodą. Do czyszczenia metalowych powierzchni świetnie sprawdzi się druciana szczotka.

Na koniec warto wspomnieć o czyszczeniu poduszek, pokrowców i wszelkich elementów mebli wykonanych z materiału. Zadbanie również o ten aspekt sprawi, że cały zestaw wypoczynkowy będzie cieszyć oko nieskazitelnym wyglądem, uprzyjemniając w ten sposób chwile spędzone na świeżym powietrzu w gronie domowników i znajomych.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie


Balkon i taras - zadbaj o nie przed nadejściem zimy


Wygodny ogród wypoczynkowy. Jak zorganizować strefę relaksu w ogrodzie?

Powrót