Jak dobrać sedes do łazienki

26.08.2011

Miska ustępowa ze spłuczką jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Obecnie na rynku dostępne jest cale mnóstwo modeli, które różnią się miedzy sobą technicznie jak i wizualnie. Przed zakupem powinniśmy się zastanowić, jaki rodzaj miski będzie dla nas właściwy.

Mamy do wyboru:

  • sedes kompaktowy - zawiera w sobie miskę oraz ceramiczny zbiornik na wodę,
  • sedes podwieszany - składający się ze stelaża do zabudowy, lekkiej bądź ciężkiej, przycisku spłukującego, miski podwieszanej. Jest estetyczny, bo podłączenia i spłuczka znajdują się pod tynkiem oraz łatwiej go utrzymać w czystości,
  • miska ustępowa z górnopłukiem lub dolnopłukiem - to osobna miska sedesowa oraz plastikowy zbiornik na wodę, który można zamontować  zaraz nad sedesem lub wysoko nad nim. Takie rozwiązanie pozwala umieścić miskę najbliżej ściany. Dolnopłuki i górnopłuki mogą być bardzo wąskie, co stanowi idealne rozwiązanie w małej łazience.

Przewaga kompaktów i muszli podwieszanych nad miskami ustępowymi z dolnopłukiem lub górnopłukiem polega przede wszystkim na tym, że w przypadku tych ostatnich widoczne są rury łączące sedes ze spłuczką.
Jedna z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie miski jest rodzaj odpływu – musimy dobrać taki, aby odpowiadał podejściu kanalizacyjnemu. Jeżeli rura znajduje się w ścianie, wówczas należy wybrać miskę typu poznańskiego (z odpływem poziomym), natomiast jeżeli odpływ jest umiejscowiony w posadzce, to należy wybrać miskę warszawską (z odpływem pionowym).
Ważnym czynnikiem przy wyborze jest też wielkość kompaktu. Szczególnie w małych łazienkach należy wybrać taką miskę, aby współgrała z pozostałym wyposażeniem łazienki i nie przeszkadzała w swobodnym poruszaniu się.
Większość kompaktów jest wyposażona w spłuczki, umożliwiające oszczędzanie wody. Do wyboru są dwa rozwiązania:

  • z dwoma przyciskami, z których jeden uruchamia spłukiwanie trzema, a drugi sześcioma litrami wody;
  • z jednym przyciskiem i funkcją "stop" umożliwiającą zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie (pierwsze przyciśnięcie uruchamia spłukiwanie, drugie - zatrzymuje).

Istnieją też różne sposoby spłukiwania muszli. Powszechnym systemem jest tzw. kropelkowy (otwory znajdują się dookoła miski). Ponadto możemy spotkać się ze spłukiwaniem z czterech lub z dwóch stron.

Powrót