Łazienka - jak urządzić wnętrze? Jakie rośliny i kolory do małej łazienki?

02.01.2021
 

Mała łazienka może być elegancka, wygodna i funkcjonalna - wymaga jednak dobrego zaprojektowania. Na szczęście mamy do wyboru wiele rozwiązań przygotowanych z myślą właśnie o niewielkich wnętrzach. Odpowiedni dobór kolorów i dodatków sprawi, że nawet najmniejsza łazienka zachwyci niebanalnym stylem i praktycznością! Zobacz nasze pomysły na modne aranżacje łazienkowego wnętrza!

 

Jak urządzić łazienkę?

 

Łazienka musi spełniać trzy podstawowe warunki: być bezpieczna, funkcjonalna i dostosowana do potrzeb wszystkich domowników. Jeśli chcemy skorzystać z gotowego projektu, musimy wziąć poprawkę m.in. na dostępny metraż. To szczególnie istotne w przypadku małych łazienek. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jakie wyposażenie i akcesoria łazienkowe są w niej niezbędne. Czy możemy zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej? A może pralkę uda się postawić w kuchni? Dopiero gdy wykonamy dobrze przemyślany projekt łazienki, możemy zacząć myśleć o stylu, kolorach i dekoracjach.

 

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

 

Niewielkie mieszkania w blokach - zarówno te w starym budownictwie, jak i stosunkowo nowe - łączy istotna cecha, jaką jest powiększanie wnętrz typu salon czy sypialnie kosztem przestrzeni użytkowych - przedpokoju, kuchni czy właśnie łazienki. Kluczem do dobrej aranżacji łazienki o małym metrażu jest minimalizm. Dotyczy to nie tylko wyposażenia, ale też akcesoriów czy kosmetyków - czym będzie ich mniej, tym przestrzeń sprawi wrażenie większej.

Najlepiej, aby armatura była jak najbardziej kompaktowa. Warto zastosować rozwiązania takie jak stelaże podtynkowe czy proste natryski. Łazienka może być zaaranżowana w dowolnym stylu - od skandynawskiego, przez nowoczesny, aż po zupełnie klasyczny.

INSPIRACJA: PŁYTKA DO ŁAZIENKI DAY AND NIGHT II

 

Wanna czy prysznic?

Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez kąpieli w wannie. Inni cenią ekonomię prysznica. Problem zaczyna się, gdy nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie wolimy. W małych łazienkach musimy wybierać - albo wanna, albo prysznic. Choć istnieją też rozwiązania pozwalające połączyć jedno z drugim.

 

Prysznic – wady i zalety

Zajmuje mało miejsca, generuje mniejsze zużycie wody, a w nowoczesnej formie prezentuje się bardzo stylowo. Trudno przecenić wartość prysznica. Dostępne w sklepach kabiny prysznicowe różnią się wielkością, kształtem, sposobem otwierania, obecnością brodzika itp. Dzięki temu można je z powodzeniem dostosować nawet do bardzo małego wnętrza.

Modnym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa typu walk-in - pozbawiona brodzika. Odpływ liniowy wykonuje się w posadzce, a konstrukcję stanowią w zasadzie same przeszklone ścianki.

Kabina Natryskowa KNDJ2|FREE 90 Wo-Chrom

Wśród wad prysznica trzeba wymienić przede większą trudność w czyszczeniu i... w zasadzie tyle. Rozwiązanie to nie jest zbyt popularne wśród rodziców małych dzieci, które zdecydowanie wygodniej wykąpać w wannie.

 

Wanna – plusy i minusy

Długie, relaksujące kąpiele to atut, za sprawą którego wanny w oczach wielu osób wygrywają z prysznicami w przedbiegach. Nowoczesne modele dostępne są w wielu różnych kształtach - dostosowanych nawet do bardzo małej łazienki, np. narożne. Łatwe do utrzymania w czystości, mogą też pełnić wiele innych funkcji. Łazienka z wanną to rozwiązanie cenione nie tylko przez rodziców małych dzieci, ale też opiekunów czworonogów - zdecydowanie łatwiej w niej wykąpać pasa czy kota.

Wystarczy zastosować drążki i zasłonki prysznicowe, aby połączyć funkcję wanny z prysznicem. Takie rozwiązanie pozwala na co dzień szybko się umyć, a w wolnej chwili - wziąć długą kąpiel.

Minusem wanien jest większe zużycie wody, więcej zajmowanego miejsca i trudność w użytkowaniu m.in. przez osoby starsze i niepełnosprawne.

 

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Płytki to jeden z najbardziej popularnych pomysłów na wykończenie łazienki. Odporne na wodę, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, dostępne są w wielu różnych wariantach. Jakie kolory do małej łazienki sprawdzą się najlepiej? Zdecydowanie jasne - biel, beż, szarości, ale też rozbielone odcienie np. błękitu czy fioletu.

 

Rodzaje płytek łazienkowych: terakota, glazura, czy gres?

W urządzeniu końcowym pomieszczenia mamy do wyboru różne rodzaje płytek:

Glazura to stosunkowo cienkie płytki pokryte szkliwem. Ze względu na swoją kruchość nadają się wyłącznie na ściany.

Terakota to kamionkowa płytka gładka lub z fakturą. Mocniejsza niż glazura, może zostać położona zarówno na ścianie, jak i na podłodze w łazience.

Gres to płytka wykonana z kwarcu, kaolinu i skaleni. Wyróżnia się nie tylko wytrzymałością, ale też wysoką odpornością na ścieranie i działanie środków chemicznych używanych w łazience.

INSPIRACJA: PŁYTKA DO ŁAZIENKI PINIA

Jakie meble do łazienki?

W małej łazience warto dobrze wykorzystać zabudowę. Świetnym pomysłem jest np. szafa łazienkowa, która w projekcie uwzględnia miejsce na pralkę. W ten sposób zyskujemy estetycznie obudowany sprzęt AGD oraz dużo miejsca na kosmetyki czy chociażby kosz na pranie. Producenci oferują też zestawy mebli o mniejszych gabarytach, dostosowanych do małych łazienek. Wystarczy tylko wybrać styl i modna aranżacja gotowa!

 

Jaki kolor mebli do łazienki?

Kolor mebli łazienkowych ma bardzo duże znaczenie - odpowiednio dobrany powiększy optycznie przestrzeń i wizualnie ją rozświetli. W niewielkiej łazience powinny dominować jasne kolory, najlepiej z połyskiem. Ponadczasowa biel to bezpieczne i eleganckie rozwiązanie. Jeśli wybierzemy styl skandynawski, warto zastosować białe meble z drewnianymi dodatkami.

INSPIRACJA: BATERIA UMYWALKOWA PARMA III

 

Szafki łazienkowe pod umywalkę

Nawet bardzo mała łazienka musi mieć miejsce na kosmetyki i podstawowe środki czystości. W niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzi się szafka pod umywalkę. Nie tylko zapewnia ona miejsce do przechowywania, ale też sprytnie ukrywa nieestetyczną instalację hydrauliczną. Jeśli do tego dołożymy modny kształt umywalek i eleganckie baterie łazienkowe, zyskujemy bardzo atrakcyjny efekt bez zbędnej straty przestrzeni.

 

Wiszące szafki łazienkowe

Małe wnętrze nie zawsze pozwala na montaż szafki pod umywalką bądź jest ona na tyle malutka, że nie umożliwia pomieszczenia wszystkich rzeczy. Warto wtedy wyposażyć łazienkę w szafkę wiszącą. Oczywiście trzeba dla niej znaleźć neutralne miejsce. Pamiętajmy, że wentylator łazienkowy nie może być zasłonięty. Podobnie grzejniki łazienkowe - szafka nie tylko nie powinna ich zasłaniać, ale też nie może znajdować się zbyt blisko źródła ciepła.

 

Jakie oświetlenie do łazienki?

Nawet małą łazienkę trzeba dobrze oświetlić. Oprócz głównego, górnego źródła światła koniecznie musi się w niej znaleźć oświetlenie boczne. Nowoczesna łazienka świetnie prezentuje się w LED-ach. Barwa światła powinna być raczej neutralna.

Stylowe oświetlenie łazienkowe stanie się nie tylko elementem funkcjonalnym, ale też ozdobą. Tym bardziej, że niewielka łazienka daje skromne możliwości dekorowania. Takim dodatkowym elementem może być kwiat doniczkowy. Jakie rośliny do łazienki zniosą brak dziennego światła? To m.in. skrzydłokwiat, modna sansewieria,  zamiokulkas czy zielistka. Podkreślają nowoczesny, a zarazem minimalistyczny styl łazienek.

 

Łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Aby urządzić łazienkę dostosowaną do potrzeb osób mających ograniczenia w poruszaniu się, warto wykorzystać różnego rodzaju poręcze, mały antypoślizgowe, a zamiast wanny - kabinę prysznicową. Wysokie brodziki okazałyby się w takiej łazience niepraktyczne - zdecydowanie lepiej sprawdza się rozwiązanie typu walk-in.

Ceramika łazienkowa - sedes, umywalka itp. musi być niższa dla osób niepełnosprawnych i wyższa - dla osób starszych. Tak, by łatwo mogły z niej korzystać.

 

Łazienki przyjazne dzieciom

Nowoczesna łazienka musi być bezpieczna - to ważne szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Koniecznie trzeba wyposażyć ją w tymczasowe akcesoria - nakładkę na sedes, podest z powłoką antypoślizgową, ale też matę - nawet jeśli maluchy będą pluskać się w wannie. Jeśli łazienka daje taką możliwość, warto zamontować uchwyty - pomogą one maluchom wykonywać codzienne czynności, np. samodzielnie opuścić wannę czy wspiąć się na sedes.

Zobacz nasze produkty:

Powrót