Jak dogrzać mieszkanie - sprawdzone sposoby na chłodne zimowe wieczory

24.01.2022

Zima nas nie rozpieszcza. Ciągłe odśnieżanie, brak słońca, ujemne temperatury na dworze - wszystko to nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Na szczęście mamy domowy azyl, w którym możemy się zaszyć w chłodne wieczory, delektując się przytulną atmosferą i otulającym ciało ciepłem... pod warunkiem, że mieszkanie jest odpowiednio dogrzane. Jakie urządzenia najlepiej zadbają o komfort termiczny domowników? Podpowiadamy!


W tym artykule:

1. Czym ogrzać mieszkanie? Przegląd urządzeń emitujących ciepłe powietrze

2. Na jakie cechy urządzenia zwrócić uwagę? Przydatne porady



kominek w salonie

 

Mieszkańcy bloków teoretycznie nie powinni zastanawiać się, czym dogrzać mieszkanie, ponieważ posiadają centralne ogrzewanie. Niestety, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Nieszczelne okna i drzwi wejściowe, zapowietrzone kaloryfery, niedocieplone ściany... trudno się dziwić, że podczas większych mrozów odczuwamy nieprzyjemny chłód. Dodatkowe ogrzewanie mieszkania jest także uzasadnione późną jesienią oraz wczesną wiosną, kiedy zasilane z sieci grzejniki i kaloryfery w ogóle nie pracują.

 

wentylator biały

 

Czym ogrzać mieszkanie? Przegląd urządzeń emitujących ciepłe powietrze

Termowentylatory

Najczęściej wybieranym źródłem ciepła są kompaktowe grzejniki elektryczne zwane farelkami. Wystarczy podłączyć je do prądu i wybrać poziom nawiewu, a umieszczona wewnątrz grzałka nagrzeje powietrze i zacznie je wypychać na zewnątrz. Pomimo niewielkiego rozmiaru, termowentylatory mają sporą moc, dzięki czemu bez problemu docieplą nawet przestronne wnętrze. Co więcej, są tanie i szybko się nagrzewają. Ich największą wadą jest głośna praca. Większość tego typu urządzeń posiada dodatkową funkcję chłodzenia, która przydaje się w czasie upałów.

 

Farelka

 

Grzejniki olejowe

Choć z wyglądu przypominają klasyczne kaloryfery, w przeciwieństwie do nich zasilane są olejem podgrzewanym przez podłączoną do prądu płytę grzejną. Są stosunkowo niewielkie, ale dość ciężkie, dlatego często montuje się do nich kółka. Można zarzucić im długi czas nagrzewania, ale za to stygną wolniej niż inne urządzenia. Ważne jest, aby zostawić wokół nich minimum pół metra wolnego miejsca i zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobrze, jeśli grzejnik olejowy jest wyposażony w termowentylator, który równomiernie rozprowadza ciepło, ogrzewając w takim samym stopniu całe pomieszczenie.

 

kominek w salonie1

 

Grzejniki konwektorowe

Ich działanie polega na ogrzewaniu powietrza zassanego przy podłodze i wypuszczaniu go górą. Mają wbudowane niskotemperaturowe grzałki elektryczne oraz moc grzewczą zbliżoną do termowentylatorów (700-2500 W). Kosztują jednak nieco więcej od farelek, ponieważ są od nich bardziej wydajne. Grzejnik elektryczny można zamontować go do ściany lub zdecydować się na model przenośny o niewielkich gabarytach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że urządzenia konwektorowe wysuszają powietrze, powodując wysuszanie śluzówki.

 

kaloryfer elektryczny

 

 

Kominki elektryczne

Kominki elektryczne mają to do siebie, że z jednej strony służą jako dodatkowe źródło ciepła, z drugiej jako ozdoba. Ich cena zależy od mocy grzewczej (1000-3000 W) oraz wykończenia - w przypadku niektórych modeli o wyższej mocy może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Tego typu urządzenia nie wymagają konserwacji.

Kominek elektryczny wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę, łatwo się go montuje oraz obsługuje. Wadą dodatkowego ogrzewania mieszkania kominkiem jest ograniczony zakres ogrzewania, czyli możliwość podniesienia temperatury jedynie na niewielkiej przestrzeni, na przykład w kąciku wypoczynkowym bądź jadalnym.

 

kaloryfer w pokoju

 

Biokominki

Biokominek, podobnie jak kominek elektryczny, ma za zadanie jednocześnie ogrzewanie wnętrza oraz jego dekorowanie. To zasilane obojętnym dla zdrowia biopaliwem, przenośne źródło ciepła można ustawić zarówno na podłodze, jak i na komodzie.

Dogrzewanie mieszkania przy pomocy biokominka nie wymaga ani posiadania doprowadzonej instalacji elektrycznej ani przewodów kominowych. Z drugiej strony, trzeba się liczyć z wysokimi kosztami podgrzewania powietrza tą metodą, zniechęcają także ceny biokominków, które w zależności od wymiarów, wykończenia i mocy urządzenia wynoszą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kominki i wkłady kominkowe, a także akcesoria kominkowe dostępne są w każdym większym markecie budowlanym.

 

ogrzewanie pokoju

 

Piecyki gazowe

Dogrzewanie pomieszczeń gazem propan-butan jest efektywne i przy tym tanie. Jednak zasilane w ten sposób piecyki podczas pracy uwalniają niewielką ilość spalin, więc mogą być stosowane jedynie w dobrze wentylowanych mieszkaniach i powinny być wyposażone w specjalny czujnik czadu. Co więcej, spalaniu gazu i oddawaniu ciepła towarzyszy charakterystyczny, drażniący zapach. Nagrzewnice gazowe występują w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach, różnią się od siebie także mocą i zużyciem gazu.

 

kaloryfer elektryczny

 

Piece akumulacyjne

Grzejniki akumulacyjne to najdroższy, ale również najbardziej skuteczny sposób na dogrzewanie mieszkań o dużym metrażu. Ich fenomen polega na pobieganiu prądu w czasie obowiązywania najniższej taryfy oraz oddawaniu go w postaci ciepła w ciągu dnia. Mają moc aż do 5000 W i pomimo, że rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, ich obudowa osiąga maksymalnie 80 stopni Celsjusza. Przy pomocy pieca akumulacyjnego w krótkim czasie można ogrzać pomieszczenie mające nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych.

 

kominek elektryczny

 

Na jakie cechy urządzenia zwrócić uwagę? Przydatne porady

Wymiary urządzenia

Wbrew pozorom większy grzejnik wcale nie musi cechować się wysoką sprawnością cieplną i odwrotnie – małe urządzenie może mieć zaskakująco dużą moc. Zanim zdecydujesz się na kominek czy grzejnik montowany do ściany upewnij się, jaką ilością wolnego miejsca dysponujesz i czy nie znajdzie się zbyt blisko innych mebli.

Waga grzejnika

Najwygodniejszy w użyciu jest lekki, przenośny grzejnik - w każdej chwili możesz nim ogrzać pokój, w którym aktualnie przebywasz. Jeśli jednak zależy Ci na urządzeniu, którego moc grzewcza jest wystarczająca, aby rozprowadzić gorące powietrze po całym mieszkaniu, musisz liczyć się z tym, że będzie ono bardzo ciężkie - w tej sytuacji wybierz model posiadający kółka.

Moc grzewcza

Często popełnianym błędem jest kupowanie grzejnika o zbyt dużej mocy. Tymczasem, aby ogrzać kilkanaście metrów kwadratowych w zupełności wystarczy termowentylator o mocy 1500-2000 W. Pamiętaj, że moc urządzenia na prąd decyduje o pobieraniu energii, a więc ma bezpośredni wpływ na Twój domowy budżet.

Wbudowany termostat

Termostat pomaga utrzymać stałą temperaturę w mieszkaniu, tym samym przyczyniając się do ograniczenia zużycia energii. Na czym polega jego działanie? Urządzenie to mierzy temperaturę otoczenia i jeśli osiągnie ona wcześniej zaprogramowaną wartość, wentylator automatycznie się wyłącza.

 

 

Jak widać, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czym ogrzać mieszkanie. Wszystko zależy od metrażu wnętrza, pomysłu na jego wystrój oraz zasobności portfela. Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem są maty grzewcze tworzące system ogrzewania podłogowego, jednak montuje się je przed położeniem posadzki, więc z pewnością nie jest to rozwiązanie doraźne.


Zainspiruj się!

Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe
Jakie ogrzewanie do domu
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — co się bardziej opłaca?
Powrót