Jak korzystać z jacuzzi?

27.06.2021

Relaksująca kąpiel w jacuzzi to coś, o czym po ciężkim dniu pracy czy intensywnym treningu marzy niejeden z nas. Odprężające bąbelki i ciepło wody przynoszą wiele korzyści nie tylko dla naszego samopoczucia, ale też dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wspomagają leczenie różnych chorób, łagodzą bóle nóg, stawów, mięśni i całego ciała — oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z jacuzzi prawidłowo. Sprawdź, dlaczego warto mieć takie urządzenie w swoim ogrodzie i jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać.


W tym artykule:

1. Hydromasaż — właściwości zdrowotne

2. Jak korzystać z jacuzzi — kluczowe zasady



 

Hydromasaż — właściwości zdrowotne

Wanny z hydromasażem nie bez powodu stały się elementem profesjonalnego wyposażenia wielu szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych czy sanatoriów. Spotykamy je też praktycznie w każdym salonie SPA — miejscu, gdzie ważną rolę odgrywa nie tylko relaks, ale też poprawa nastroju i zdrowia fizycznego.

Hydromasaż poprawia krążenie krwi i kondycję stawów, zmniejsza poziom stresu, łagodzi ból i odpręża. Dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych w naszym organizmie krąży więcej krwi, a co za tym idzie mięśnie oraz najważniejsze narządy (w tym mózg) otrzymują większą ilość tlenu i składników odżywczych.

 

 

Masaż ciepłymi bąbelkami sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej i nieestetycznego cellulitu. Dzieje się tak, ponieważ masujący, ciepły strumień wody wywołuje ucisk na całe ciało. Dociera on nie tylko do skóry, ale też do mięśni i tkanki podskórnej. W ten sposób poprawie ulega zarówno ukrwienie, jak i naciąg skóry.

Ciepła woda w jacuzzi wspomaga też usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu. Co ciekawe, regularne kąpiele w wannie z hydromasażem przyśpieszają przemianę materii. Z tego względu szczególnie zaleca się je osobom zmagającym się z nadwagą i chorobami metabolicznymi.

Korzystanie z hydromasażu pomaga w łagodzeniu wielu dolegliwości oraz objawów chorób — nawet tych poważnych jak stwardnienie rozsiane, niedowład czy miażdżyca. Dobroczynny wpływ jacuzzi na nasze zdrowie obejmuje m.in. pomoc w walce z bólami głowy i bólami mięśni, apatią, a nawet bezsennością i dolegliwościami układu pokarmowego.


 

Fachowiec radzi

Lekarze polecają korzystanie z hydromasażu osobom cierpiącym na:
- reumatyzm
- niedokrwistość
- zapalenie żył
- nadwerężenie lub niedowład mięśni


Oczywiście najlepiej, gdy wszystkie te dobrodziejstwa mamy w zasięgu ręki na co dzień. Właśnie dlatego wielu właścicieli domów i działek kupuje jacuzzi ogrodowe. Takie wanny z powodzeniem mogą ono zastąpić mniejsze baseny rozporowe lub stanowić dla nich praktyczne uzupełnienie wyposażenia.

Relaks w ogrodzie z jacuzzi przynosi też szereg korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Kąpiel w ciepłej wodzie uspokaja układ nerwowy. Wydzielana jest wtedy większa ilość serotoniny, a to pomaga łagodzić nie tylko  stres, ale też różnego rodzaju lęki, rozdrażnienie, nerwowość, a nawet zaburzenia odżywiania i bezsenność.

Jacuzzi nie tylko pozwala się zrelaksować, ale poprawia jakość snu i przynosi ulgę w bólach brzucha i mdłościach — także tych będących objawem psychosomatycznym nadmiernego stresu, problemów emocjonalnych czy chorób psychicznych.

 


Jak korzystać z jacuzzi — kluczowe zasady

Wszystkie baseny wymagają przestrzegania zasad bezpieczeństwa — obejmuje to w szczególności jacuzzi. Jak korzystać z dobroczynnych właściwości zabiegów hydromasażu, zachowując przy tym bezpieczeństwo? Przede wszystkim pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.

Temperatura wody. Jacuzzi poprawia krążenie i wykazuje inne pozytywne właściwości w dużej mierze dzięki odpowiedniej temperaturze wody. Powinna być ciepła, ale nigdy gorąca. Górną granicą dla osób dorosłych jest 40°C. Jednak optymalną jest ta zbliżona do temperatury naszego organizmu — około 37°C. Dla dzieci nawet mniej - 35°C. Kobiety w ciąży przed skorzystaniem z jacuzzi powinny poradzić się lekarza prowadzącego. Nawet jeśli nie dostrzeże on żadnych przeciwwskazań, przyszłe mamy powinny szczególnie uważać na temperaturę wody — zbyt ciepła kąpiel może nawet grozić poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Korzystanie z wanny z hydromasażem rano przyniesie najwięcej korzyści zdrowotnych, jeśli odbędzie się w wodzie o około 30°C. Pomoże to pobudzić krążenie, zwiększy ciśnienie tętnicze, a co za tym idzie — rozbudzi organizm i zniweluje uczucie porannej senności.

 

 

Istnieją też pewne przeciwwskazania do korzystania z jacuzzi. Hydromasaż nie jest wskazany dla osób mających problemy z nadciśnieniem, zmagających się z chorobami nerek oraz niską krzepliwością krwi. Dla takich osób niewskazane są też m.in. sauny ogrodowe. Zamiast tego wyposażmy nasz ogród np. w duży i wygodny basen stelażowy.

Masaż w ogrodowym SPA powinny sobie odpuścić także panie w okresie menstruacji. Nie ze względów estetycznych — jak wiadomo, można użyć odpowiedniego zabezpieczenia — ale zdrowotnych. Gorąca woda w jacuzzi może przyczynić się do zwiększonego krwawienia, a co za tym idzie nawet do zasłabnięć i utonięcia.

Dzieci. Oczywiście najlepiej, by najmłodsi korzystali z elementów wyposażenia ogrodowych dla nich właśnie przeznaczonych, takich jak baseny dla dzieci czy nawet większe baseny dmuchane. Trudno jednak odmówić ciekawemu wrażeń i bąbelków kilkulatkowi kąpieli w jacuzzi. O ile nastolatek może już korzystać z hydromasażu bez opieki dorosłych (najlepiej jednak wspólnie z innymi osobami), o tyle małe dziecko ze względów bezpieczeństwa musi być pod stałą kontrolą.

 

Fachowiec radzi

Z domowego jacuzzi mogą korzystać też niemowlaki. Pod opieką rodziców w ciepłej, bąbelkowej wodzie będą czuć się doskonale!

 

Relaks w jacuzzi to nie to samo co kąpiele w baseniku. Należy uczyć dziecko, by nigdy nie nurkowało, nie wkładało palców i rąk w otwory w ściankach i w dnie ani nie wnosiło do wanny z hydromasażem małych przedmiotów.

Zabezpieczenie otoczenia. Teren wokół wanny jest często zalewany wodą przez wychodzących z kąpieli dorosłych i dzieci. Aby uniknąć poślizgnięć i upadków, należy tę przestrzeń odpowiednio zabezpieczyć. Podłoże dobrze jest wyłożyć materiałem pochłaniającym nadmierną wilgoć, ale też wytłumaczyć dzieciom, aby w tych okolicach nie biegały. Aby relaks w ogrodzie był bezpieczny, warto ustawić zabawki ogrodowe dla dzieci — piaskownice, zjeżdżalnie czy trampoliny ogrodowe w innej części działki — daleko od wanny.

Alkohol i leki. Filmy i plakaty reklamowe nieraz kuszą wizją zrelaksowanych ludzi trzymających w rękach kieliszki szampana czy drinki, zanurzonych w ogrodowym SPA. Prawda jest jednak taka, iż podczas korzystania z jacuzzi oraz przed kąpielą spożycie alkoholu jest bardzo niewskazane. Napoje wysokoprocentowe sprawiają, iż ciało staje się mniej czułe na bodźce zewnętrzne. Nie odczuwamy tak silnie bólu, ale też stajemy się niewrażliwi na nadmierną ciepłotę wody. Co więcej, alkohol zwiększa przepływ krwi, a to może z kolei prowadzić nawet do zasłabnięcia i utonięcia.

Należy też uważać z lekami — szczególnie tymi powodującymi senność. Przed skorzystaniem z hydromasażu warto wcześniej zapytać o to lekarza prowadzącego.

Architektura ogrodowa wyposażona w odprężające jacuzzi wiele zyska. Podobnie jak nasze zdrowie. Dobrodziejstw hydromasażu można wymienić całe mnóstwo. Jeśli więc chcemy zażywać wyjątkowych bąbelkowych kąpieli w ciepłej wodzie, wzbogaćmy nasz ogród o jacuzzi. Oczywiście wcześniej zadbajmy o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom.

Powrót