Jak myć panele? Jak dbać o ich wygląd? Skuteczne sposoby i tricki

09.01.2024

Panele podłogowe to bardzo popularny rodzaj wykończenia podłogi. Często imitują podłogi drewniane, ale są od nich znacznie tańsze i praktyczniejsze w użytkowaniu. Aby dobrze wyglądały i służyły nam latami, należy je odpowiednio czyścić. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Chropowata struktura paneli sprawia, że zabrudzenia wnikają w głąb wierzchniej warstwy i czasem trudno się ich pozbyć bez pozostawienia smug. Jak i czym myć panele? Należy używać wyłącznie takich akcesoriów i środków, które dobrze spełnią swoją funkcję, ale nie zniszczą przy tym podłogi.

Łatwość i częstość mycia paneli jest w dużym stopniu uzależniona od ich rodzaju (winylowe lub laminowane) oraz klasy ścieralności – im wyższa, tym mniejszą mają podatność na zarysowania, a ich czyszczenie jest prostsze. Z tego względu do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń oraz takich, do których wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz, warto wybrać panele winylowe klasy AC4 lub AC5.

 

podłoga drewniana

 


W tym artykule:

1. Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby

2. Panele laminowane czy winylowe – które są prostsze w pielęgnacji?

3. Jak ułatwić sobie mycie paneli podłogowych?

4. Jak nabłyszczyć podłogę z paneli? Wystarczy ocet!



 

Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby

Sprzątanie podłogi z paneli zawsze zaczynamy na sucho, od zamiatania lub odkurzania. Dzięki temu pozbywamy się kurzu, naniesionego piasku oraz innych zanieczyszczeń i drobnych elementów, które mogłyby porysować lub częściowo zedrzeć wierzchnią warstwę winylu albo laminatu.

Następnie zabieramy się za czyszczenie na mokro. Możemy oczywiście sięgnąć po płyn do mycia podłóg lub inne specjalistyczne preparaty, ale zawsze mieszamy je z wodą, zachowując proporcje zalecane przez producenta. Pamiętajmy, aby używać jedynie środków czyszczących dedykowanych określonemu rodzajowi podłogi (na przykład płytki podłogowe pielęgnuje się zupełnie inaczej niż panele i deski).

Równie skuteczne i znacznie tańsze są domowe sposoby na mycie paneli. Wystarczy kilka litrów ciepłej wody zmieszać z płynem do mycia naczyń i rozprowadzić taką mieszankę po podłodze zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli, dzięki czemu nie utworzą się nieestetyczne smugi. Podczas czyszczenia paneli doskonale sprawdzi się szmatka z mikrofibry lub mop z mikrowłóknami, który w przeciwieństwie do tradycyjnego mopa sznurkowego nie zbiera kurzu i innych pominiętych przy odkurzaniu zanieczyszczeń.

Jeśli na panelu zauważymy pojedyncze zabrudzenie, najlepiej usunąć je podczas mycia całej podłogi. Wyjątek stanowią tłuste plamy (można je delikatnie przetrzeć rozcieńczoną benzyną ekstrakcyjną) oraz wylana ciecz, którą błyskawicznie wchłonie kuchenny ręcznik papierowy. Co istotne, nigdy nie nakładamy żadnego preparatu czyszczącego bezpośrednio na podłogę, ponieważ może to skutkować miejscowym odbarwieniem. Zamiast tego najpierw mieszamy go z wodą, a dopiero potem nakładamy mopem lub przy pomocy ściereczki na panele i delikatnie pocieramy. Do czyszczenia oraz zamiatania paneli nigdy nie używamy szczotki z twardym włosiem. Zniszczonej w ten sposób powierzchni nie da się przywrócić pierwotnego wyglądu, dlatego nadaje się już tylko do wymiany.

Jak pielęgnować panele podłogowe? Przede wszystkim reaguj szybko, usuwając wszelkie zanieczyszczenia na bieżąco. Dzięki temu unikniesz problemów zaschniętych i trudnych do wyczyszczenia plam. Warto od razu umyć panele, dzięki temu kolejne porządki będą łatwiejsze. Dbanie o podłogi nie będzie też wtedy tak czasochłonne i problematyczne.

 

panele podłogowe

 

Panele laminowane czy winylowe – które są prostsze w pielęgnacji?

Panele podłogowe laminowane ze względu na swoją budowę nie są wodoodporne, dlatego podczas ich mycia należy zachować szczególną ostrożność. Używajmy tylko dobrze wyciśniętego mopa lub ściereczki i po zakończonej pielęgnacji dokładnie osuszmy podłogę – zimą należy ją wytrzeć, natomiast latem wystarczy zostawić otwarte okno. Przy tego typu pokryciu podłogowym zawsze uważajmy, żeby nadmiar wody i innych detergentów nie dostał się pomiędzy krawędzie, ponieważ może to spowodować puchnięcie paneli w miejscu styku, a nawet dostanie się wilgoci do warstwy podkładu.

Taki problem nie występuje w przypadku paneli winylowych, które wyróżnia odporność na wodę i wilgoć. Można je bez obaw użyć w kuchni, a nawet łazience. Świetnie nadają się również jako pokrycie podłogowe do pokojów dziennych ozdobionych stojącymi na podłodze donicami z roślinami oraz kwiatami. Panele podłogowe winylowe, w przeciwieństwie do laminowanych, nie przyciągają kurzu, więc do ich pielęgnacji nie trzeba używać specjalnych płynów nadających powierzchniom właściwości antyelektrostatycznych.

 

podłoga z paneli

 

Jak ułatwić sobie mycie paneli podłogowych?

Czym myć panele podłogowe, żeby zaoszczędzić sporo czasu i energii? Możemy ułatwić sobie życie, korzystając podczas sprzątania z urządzeń elektrycznych łączących w sobie funkcję odkurzacza i mopa (mop elektryczny) lub odkurzacza i parownicy (odkurzacz parowy).

Mopy elektryczne pozwalają na mycie paneli podłogowych skuteczniej niż ręczne, ponieważ są na bieżąco zaopatrywane w świeżą wodę, a brudną odprowadzają do osobnego zbiornika. Pad takiego urządzenia obraca się znacznie szybciej, co umożliwia precyzyjne doczyszczenie zabrudzenia. Co więcej, nie pozostawia po sobie zbyt dużej ilości wilgoci, dzięki czemu myta powierzchnia schnie w ciągu zaledwie paru minut. Mopy elektryczne są często bezprzewodowe, więc nie trzeba ich podłączać do prądu, ryzykując potknięciem się o kabel.

Z kolei mop parowy przypomina zwykły odkurzacz pionowy, ale różni się od niego sposobem mycia podłogi. Nalewa się do niego określoną ilość wody, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę wodną. Wydostająca się na zewnątrz para pod ciśnieniem zasysa do środka wszelkie zabrudzenia, w tym kurz, tłuszcz, a nawet pleśń. Odkurzacz parowy skutecznie zabija bakterie bez pomocy jakiegokolwiek środka czyszczącego, dlatego idealnie nadaje się dla alergików oraz rodziców małych dzieci. Warto również sięgnąć po niego podczas mycia paneli podłogowych po remoncie, po wcześniejszym oczyszczeniu z pyłu sufitu oraz ścian.

Jak skutecznie myć panele? Te dwa urządzenia na pewno pomogą. Mycie podłogi panelowej dzięki takiemu sprzętowi będzie łatwiejsze.

 

drewniana podłoga

 

Jak nabłyszczyć podłogę z paneli? Wystarczy ocet!

Warto wiedzieć nie tylko, czym myć panele podłogowe, ale również jak nadać im połysk. Wraz z upływem czasu panele zaczynają matowieć, jednak nie jest to zjawisko nieodwracalne. Aby je nabłyszczyć, przemywamy panele mopem namoczonym w ciepłej wodzie, następnie nacieramy je zimną wodą zmieszaną z octem (w proporcjach 5 litrów wody na 2 łyżki octu) i na koniec polerujemy aż do uzyskania pożądanego efektu. To domowy, ale niezwykle skuteczny sposób na błyszczące panele.

Jeśli zależy nam na bardziej widocznym nabłyszczeniu paneli, możemy zastosować nieco inną mieszankę, w skład której wchodzi woda (2 szklanki), ocet (połowa szklanki) i oliwa z oliwek (2 łyżki). W celu zneutralizowania duszącego zapachu octu wystarczy dodać odrobinę olejku eterycznego, na przykład cytrynowego lub herbacianego. W ten sposób nie tylko przywracamy panelom połysk, ale także tworzymy na ich powierzchni warstwę ochronną zapobiegającą gromadzeniu się kurzu oraz zabezpieczającą podłogę przed zarysowaniami.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowego preparatu zawierającego polimery. Taki środek wnika głęboko w porowatą strukturę paneli, dzięki czemu nabłyszcza je na długi czas, jednocześnie chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi i ułatwiając ich mycie. Po precyzyjnym rozprowadzeniu preparatu na panelach trzeba odczekać minimum pół godziny, zanim zaczniemy po nich chodzić. Taki zabieg sprawi, że nasza podłoga będzie wyglądała jak nowa przez kilka kolejnych miesięcy.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Sprawdzone sposoby na remont podłogi

Drewniana podłoga wady i zalety

Powrót