Jak napompować basen bez pompki? Trzy proste sposoby

18.06.2021

 

Na zewnątrz robi się gorąco, więc wyciągasz z piwnicy basen dmuchany i akcesoria basenowe, po czym okazuje się, że nigdzie nie ma pompki? Zamiast jechać do sklepu po nową lub odkładać upragniony relaks w ogrodzie na inny dzień, możesz wykorzystać kilka prostych tricków, dzięki którym nadmuchasz niewielki basen dziecięcy i szybko i bez większego wysiłku, korzystając z tego, co z pewnością masz w domu.


W tym artykule:

1. Pompowanie basenów dmuchanych przy użyciu pompki — ręczna czy elektryczna?

2. Jak nie należy pompować basenu ani materaca?

3. Jak nadmuchać materac lub basen bez pompki? Poznaj sprawdzone tricki

4. Czym grozi przepompowanie basenu?

5. Co jeszcze warto wiedzieć, aby prawidłowo napompować materac lub basen?


Pompowanie basenów dmuchanych przy użyciu pompki — ręczna czy elektryczna?

Zwykle baseny nadmuchiwane kupuje się w zestawie ze zintegrowaną z zaworem pompką tłokową (ręczna lub nożna). Korzystanie z niej jest intuicyjne i wygodne, ale wymaga trochę cierpliwości.

Dostępne są również pompki elektryczne, które w przeciwieństwie do pompek tłokowych nie wykorzystują siły mięśni tylko prąd. Napełniają one basen bardzo szybko i bez niczyjego udziału (wystarczy je tylko włączyć, więc nie trzeba się męczyć). Do wyboru są pompy basenowe (elektryczne), które pracują wyłącznie podłączone do źródła zasilania (na przykład gniazda zapalniczki samochodowej), a także urządzenia działające na baterie lub zdalnie, po uprzednim naładowaniu ich akumulatorem.

Większość pompek do basenów służy jednocześnie do napełniania basenu powietrzem, jak i jego spuszczania, kiedy zabawa dobiegnie końca. Warto wiedzieć, że niektóre zawory basenowe zostały tak skonstruowane, że kompatybilny z nimi jest jedynie produkt tej samej marki. Z tego względu, jeśli oryginalna pompka zginie lub się zepsuje, zanim zorientujesz się i kupisz odpowiedni model, możesz napompować niewielki basen lub materac, korzystając z banalnie prostych, ale skutecznych sposobów, których opis znajdziesz poniżej.

Jak nie należy pompować basenu ani materaca?

Jeśli zależy Ci na napompowaniu basenu dla dzieci, a nie masz przy sobie pompki, pierwszym odruchem będzie prawdopodobnie próba nadmuchania go ustami. Zdecydowanie odradzamy! Basen, nawet niewielki, to nie balon, koło do pływania czy piłka plażowa. Napompowanie komory basenowej zajmie Ci mnóstwo czasu i z pewnością nie wpłynie dobrze na Twoje płuca, które nie są dostosowane do wykonywania tak intensywnej pracy.

Powietrza do basenu ani materaca nie próbuj również wtłaczać za pomocą rury wydechowej od samochodu. Kilkakrotnie odpalając silnik, może i skutecznie napompujesz komorę, ale poza powietrzem dostaną się do niej również rakotwórcze spaliny, które ulatniając się, będą szkodliwe zarówno dla zdrowia użytkowników, jak i winylowej obudowy basenu.

 

Jak nadmuchać materac lub basen bez pompki? Poznaj sprawdzone tricki

Do napompowania basenu najlepiej jest użyć… worka na śmieci. Ważne, aby nie miał dziur i był pojemny – im większy, tym sprawniej nadmuchasz komorę. Jak to zrobić? Nabierz powietrze do plastikowego worka, a następnie jego wylot umieść dookoła zaworu basenu w taki sposób, aby szczelnie do niego przylegał. Powoli dociskaj worek (możesz to zrobić własnym ciężarem ciała) aż do momentu, kiedy nadasz basenowi odpowiedni kształt (powtarzaj tę czynność tyle razy, ile to będzie konieczne, pamiętając o każdorazowym zamykaniu zaworu). Jeśli basen ma więcej niż jedną komorę, tak samo postępuj, napełniając każdą kolejną.

Jeśli masz dostęp do zasilania elektrycznego i sprzętów domowego użytku, masz do wyboru jeszcze dwie inne metody. Potrzebny Ci będzie odkurzacz i pusta plastikowa butelka. Butelkę przetnij na pół i jej górną część przyłóż od strony cięcia do wylotu odkurzacza, a gwint dociśnij do zaworu basenu.  Wykorzystując dużą siłę ssącą odkurzacza, który zadziała w tej sytuacji jak kompresor, basen ogrodowy napełnisz w zaledwie kilka minut. Pamiętaj, aby cały czas kontrolować poziom napompowania komory.

Do napompowania materaca do spania lub małego basenu ogrodowego może przydać się także suszarka do włosów z funkcją zimnego nawiewu (powietrze nie może być gorące). Z pewnością nie jest to najszybszy sposób, ale z pewnością lepszy niż dmuchanie ustami.

Czym grozi przepompowanie basenu?

Jednym z najczęstszych powodów uszkodzenia basenów i materacy dmuchanych jest ich niewłaściwe pompowanie, a konkretniej wtłaczanie nadmiaru powietrza do komory. Zwykle bezpośrednio po nadmuchaniu stelaża nic się nie dzieje i dopiero z czasem powstają wybrzuszenia i rozejścia na szwach. Z czego to wynika?

Pod wpływem wysokiej temperatury ciśnienie w komorze wzrasta, co powoduje, że znajdujące się w niej powietrze zwiększa swoją objętość i szuka ujścia, uszkadzając ścianki basenu lub materaca. Materace zniszczone na skutek przepompowania nie podlegają reklamacji, dlatego tak istotne jest, aby wypełniać basen do ogrodu lub materac maksymalnie w 85% (po dotknięciu nadal powinien być miękki), co znacznie przedłuża żywotność produktu.

Niewiele osób wie również, że po pierwszym pompowaniu basenu lub materaca do spania należy pozostawić go na parę godzin, aby materiał uległ naturalnemu rozciągnięciu – w efekcie może Ci się wydawać, że materac stracił część powietrza, bo jest dziurawy, ale nie jest to zgodne z prawdą i nie należy ponawiać pompowania.

Co jeszcze warto wiedzieć, aby prawidłowo napompować materac lub basen?

Przede wszystkim należy to robić z daleka od jakichkolwiek urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki – wysoka temperatura może doprowadzić do pęknięcia winylu. W przypadku basenu ważny jest wybór odpowiedniego miejsca — powierzchnia, na której będzie pompowany, musi być płaska i gładka, bez drobnych kamieni czy patyków. Dobrym rozwiązaniem są także maty pod basen, które skutecznie chronią jego dno przed przedziurawieniem.

 

Powrót