Jak odnowić domek ogrodowy - Jak pomalować drewniany domek w ogrodzie

16.07.2021
Posiadanie drewnianego domku ogrodowego, to nie tylko przyjemność i komfort, ale również pewien obowiązek i odpowiedzialność. Aby mógł służyć przez długie lata, uatrakcyjniał relaks w ogrodzie i zachwycał nieskazitelnym wyglądem musi być poddawany regularnej impregnacji i zabezpieczeniu. Jak wiadomo drewno jest materiałem szczególnie narażonym na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Słońce, deszcz, śnieg wiatr, wyciskają na nim swoje piętno. Aby architektura ogrodowa mogła być przez cały czas w dobrej formie niezbędne są zabiegi pielęgnacyjne. Jak odnowić domki ogrodowe, altany ogrodowe, domki narzędziowe lub domki dla dzieci? Jakich materiałów i narzędzi użyć, by zyskać oczekiwany efekt? Podpowiadamy!

W tym artykule:

1. Jak pomalować drewniany domek ogrodowy?

2. Kilka słów o znaczeniu kolorowych domków

3. Co oznaczają różne kolory? - farba na domek

4. Kolorowe domki obecnie

5. Malowanie domku - rozplanowanie pracy.

6. Czym pomalować domek drewniany?

7. ZAINSPIRUJ SIĘ!!!



Jak pomalować drewniany domek ogrodowy?

Każda renowacja wymaga planu i odpowiedniego przygotowania. Zanim rozpoczniesz prace zastanów się jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć. Drewniane domki na działkę dają ogromne możliwości aranżacyjne. Można je malować na przeróżne kolory lub podkreślić naturalny odcień drewna nakładając lakier bądź bejcę.

W ostatnim sezonie bardzo modne stały się kolorowe domki ogrodowe. Ich aranżacja i wystrój jest często dopasowywana do klimatu w jakim skomponowany został ogród lub do potrzeb dzieci, które z domku na co dzień korzystają. Zastanawiasz się czy kolorowy domek nie będzie wyglądał tandetnie? Niech odpowiedzią będzie poniższe zdjęcie. Farby nie muszą być kiczowate, wręcz przeciwnie mogą stać się prawdziwa ozdoba konstrukcji, a także całego ogrodu. najważniejsze jest poczucie stylu i dobrego smaku. Dobrze dobrane i połączone barwy to klucz do udanej stylizacji.

Jeśli obawiasz się, że możesz źle wybrać lub nie do końca czujesz to jak łączyć barwy skorzystaj z internetowych inspiracji. Działkowicze coraz chętniej dzielą się pomysłami na wystrój ogrodu. Może wśród nich znajdziesz domek, który natchnie i Ciebie...

Pamiętaj, że czasem w ogrodowych stylizacjach najlepiej sprawdza się minimalizm. Jasne, subtelne, delikatne barwy, sprawią, że domek będzie wyglądał estetycznie i elegancko. Zbyt krzykliwe kolory to dobre rozwiązanie tylko w przypadku niektórych ogrodów. Choć oczywiście kolor zawsze można zmienić, lepiej dobrze zastanowić się przed rozpoczęciem malowania i oszczędzić sobie czasu i pieniędzy.

Jeżeli uznasz, że kolorowy domek nie jest jednak dla Ciebie i wolisz podkreślić piękny wygląd drewna, z którego został wykonany, do odświeżenia użyj dobrej jakości lakieru, wosku lub bejcy, które ładnie dadzą się rozprowadzić po całej powierzchni.

Kilka słów o znaczeniu kolorowych domków

Skąd wzięła się moda na malowanie domów ogrodowych? Przywędrowała do nas z krajów skandynawskich, gdzie malowanie tłumaczone jest względami praktycznymi i estetycznymi. Pomalowanie było najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zaimpregnowanie domu przed czynnikami zewnętrznymi. Drewno zabezpieczone farbą nie poddawało się zmiennym czynnikom atmosferycznym. A sam kolor domu, zależał od zamożności jego mieszkańców.

Co oznaczają różne kolory? - farba na domek

  • biały - symbol bogactwa i luksusu. Biała farba niegdyś była najdroższa, powstawała z mieszaniny oleju i bieli cynkowej. Kolor biały był przeznaczony dla najzamożniejszych i znaczących mieszkańców. Najczęściej jednak malowano na kolor biały tylko frontową ścianę domu, pozostałe były szare.

  • niebieski - to kolor natury, wody i nieba w budownictwie był nawiązaniem do tych właśnie żywiołów. Kolor niebieski był zarezerwowany dla wyższej klasy i często nawiązywał do "błękitnej krwi".

  • żółty - niegdyś powstawał z mieszaniny ochry oraz oleju. Był jednym z tańszych i często wykorzystywanych kolorów.

  • czerwony -farba w tym kolorze zawsze była najtańsza. Wykonana z tłuszczu i krwi zwierząt, lub z ochry o dużej zawartości żelaza, a także oleju. Kolor ten jest lekko wiśniowy, pomieszany z kolorem ceglastym, a jego fachowa nazwa to czerwień żelazowa.

  • zielony - od zawsze jest utożsamiany z naturą i przyrodą.

  • kolor naturalnego drewna - nawiązanie do natury, życie w harmonii i wewnętrznym spokoju. Mówiąc o kolorach trudno w tym miejscu nie wspomnieć o kolorze naturalnego drewna. Bardzo modne jest aktualnie malowanie drewnianych konstrukcji wyłącznie lakierem lub bejcą. Taki zabieg, pozwala na wydobycie i podkreślenie tego, co w klasycznych deskach jest najpiękniejsze - naturalności, elegancji i ciepła. Nawiązanie do natury, zamiłowanie do ekologii to silny trend znajdujący odzwierciedlenie w kolorystyce naszych ogrodów.

Kolorowe domki obecnie

Dziś bardzo często malujemy domki narzędziowe drewniane, a nawet zewnętrzne tarasy i podłogi na różne kolory, by w ten sposób podkreślić charakter ogródka lub działki . Odchodzimy od klasycznych pomalowanych lakierem brązowych domów. Kolor palisander czy orzech, odchodzą do lamusa. Stawiamy na żywe barwy, nie przejmując się ich znaczeniem, a dobierając je wyłącznie do stylizacji ogrodu lub upodobań naszych maluchów.

Domki dla dzieci mają więc kolor różowy, czerwony, niebieski, fioletowy lub zielony- mają pobudzać ciekawość i wyobraźnię, wyróżniać się i zachęcać do zabawy.

Malowanie domku - rozplanowanie pracy.

  • Przygotowanie drewna do malowania

Przed malowaniem drewno należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, Kolejno dokładnie odpylić całą powierzchnię przy użyciu pędzla lub szczotki. Jeśli drewno było już wcześniej malowane warto ocenić przyczepność starej farby do podłoża, mało spójne elementy zeskrobać, ubytki uzupełnić szpachlówką do drewna. Kolejno przeszlifować całą powierzchnię papierem ściernym w celu jej wyrównania oraz zmatowienia, a następnie dokładnie odpylić.

Przygotowanie domku dla dzieci lub domku ogrodowego do malowania, to również  dobry moment na usunięcie plam i przebarwień za pomocą papieru ściernego. Jest to zadanie, które wymaga delikatności, bo odsłonięcie surowej warstwy drewna może spowodować powstanie jasnych przebarwień po impregnacji.Jeśli na elewacji występują pleśń lub grzyb należy je usunąć za pomocą odpowiednich środków przed malowaniem.

Jednym z najważniejszych etapów całego procesu renowacji, jest zeskrobywanie resztek farby olejnej lub lakieru na bazie żywic syntetycznych. Jest to żmudna operacja, jednak wpłynie zarówno na zachowanie drewna, jak i na końcowy efekt malowania. Tego etapu prac nigdy nie należy pomijać i lekceważyć, daje on bowiem wymierny efekt. Pokrycie ścian będzie o wiele bardziej estetyczne i eleganckie.

  • Gruntowanie i malowanie - grunt, farba, impregnat

Tak przygotowaną powierzchnię należny dokładnie zagruntować. Czy warto to robić? Może lepiej od razu przejść do malowania? Zdaniem naszych ekspertów gruntowanie jest jak najbardziej zalecane, przedłuża bowiem przyczepność, trwałość i żywotność nałożonej w późniejszym procesie farby.

Drewniany domek zaleca się malować przy użyciu wałka malarskiego do emalii lub pędzla z włosiem dedykowanym do drewna. Po ok. 24 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy emalii, powierzchnię należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym  i dokładnie odpylić. Następnie powtórzyć czynność malowania .

Warto pamiętać!

Na czas malowania domku ogrodowego należy zabezpieczyć przed zabarwieniem elementy, które nie maja zostać pomalowane, takie jak: fundamenty, rynny, okna, kostka brukowa znajdując się przy ścianach. W przypadku deszczu farba mogłaby je pobrudzić. Materiały zabezpieczające warto zostawić na kilka dni, do czasu całkowitego wyschnięcia powłoki domku.

Czym pomalować domek drewniany?

W przypadku drewnianych domków ogrodowych lub działkowych malowanie to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim konserwacja. Farby do malowania drewnianych powierzchni powinny być również impregnatami drewna. Naszym klientom rekomendujemy, by wybierali farby na bazie składników naturalnych, ze względu na ich liczne zalety:

  • pozwalają drewnu oddychać,
  • mają lepszy wpływ na środowisko naturalne,
  • można je pokryć, innym środkiem,
  • trwałość i długowieczność.

Wybierając produkt warto zwrócić szczególną uwagę na rekomendowany przez producenta czas do kolejnego pomalowania. W przypadku większości farb z niższej półki będzie to 3-5 lat, podczas gdy trwałość innych farb może dochodzić do 20 lat!

Jeśli domek drewniany na działce był uprzednio pomalowany farbą na bazie lakieru lub rozpuszczalnika wybór nowej farby warto skonsultować ze specjalistą. Zdarza się, że elewacja malowana uprzednio farbą z lakierem/ rozpuszczalnikiem nieestetycznie się łuszczy. Przy farbach na bazie składników naturalnych poprzednia warstwa nie ma tak dużego wpływu na wybór nowej. Po odpowiednim przygotowaniu gruntu, o którym będzie mowa niżej, można nałożyć w zasadzie dowolną farbę na bazie naturalnych składników i uzyskać pięknie wyglądającą elewację.

Malowanie domku - kiedy pomalować domek?

Najlepsze efekty w malowaniu domków letniskowych uzyskuje się przy umiarkowanej pogodzie, niezbyt gorącej i suchej. Nie należy natomiast rozpoczynać malowania w trakcie upałów, w okresie wysokiej wilgotności lub w trakcie przymrozków. Zazwyczaj producenci zalecają unikanie malowania w bezpośrednim świetle słonecznym lub gdy drewno jest wilgotne. Wilgotność musi być mniejsza niż 15%. Zwykle najniższa zalecana temperatura otoczenia podczas malowania to 5°C. Zazwyczaj farby do elewacji drewnianych można nakładać ręcznie lub natryskowo. To na jaką metodę malowania się zdecydujesz zależy wyłącznie od Ciebie i dostępnych narzędzi. Malowani natryskowe jest z pewnością szybsze. Wymaga jednak odpowiedniego sprzętu. Malowanie ręczne jest może bardziej żmudne, ale równie dokładne i efektowne.

Producenci farb często dostarczają specyfikację dotyczącą zarówno konkretnych pędzli, jak i sposobu użycia systemów natryskowych. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem prac.

Domki ogrodowe, mogą stać się prawdziwą ozdobą naszych działek i ogrodów. Warto dbać o nie i regularnie je impregnować by mogły służyć nam przez długie lata. Zabezpieczenie chroni dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak promieniowanie UV, deszcz, śnieg czy wiatr.

Jeśli czeka Cię renowacja domku odwiedź koniecznie nasz sklep. Znajdziesz w nim nie tylko najlepszej jakości farby i lakiery, ale również narzędzia ręczne i akcesoria niezbędne do tej pracy.


ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

architektura ogrodowa basen w ogrodzie balkon i taras meble ogrodowe
Architektura ogrodowa Baseny ogrodowe Balkon i taras Meble ogrodowe
Powrót