Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem?

02.02.2024

Zapewne wielu z Was ma drewnianą podłogę, której stan wymaga niezwłocznego odrestaurowania. Piasek na butach, obrotowe kółka krzeseł, przesuwanie mebli, a nawet codzienne chodzenie i mycie podłóg — to czynniki wpływające na zarysowania wierzchniej warstwy drewna. Jak dobrze wiemy, drewniana podłoga wymaga regularnej pielęgnacji, nabłyszczania oraz — raz na kilka lat — cyklinowania.

Czy na pewno niezbędne jest w tej sprawie zwracanie się o pomoc do fachowca? Niekoniecznie. Poznaj nasze domowe sposoby odnawiania drewnianego parkietu i pozbądź się ubytków lub zabrudzeń paneli.

 

podłogi drewniane

 


W tym artykule:

1. Czy podejmować się samodzielnej renowacji podłogi?

2. Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?

3. Jakie są zalety i wady renowacji parkietu bez cyklinowania?

4. Kiedy warto cyklinować parkiet? Jak odnowić staty parkiet?

5. Renowacja drewnianej podłogi z cyklinowaniem krok po kroku — jak odnowić parkiet?



 

Czy podejmować się samodzielnej renowacji podłogi?

Oczywiste jest, że odnowienie podłogi drewnianej z parkieciarzem przebiegnie szybciej i bardziej profesjonalnie. Nie będziesz musiał zgłębiać tematów, jak w ogóle zabrać się samodzielnie za taką renowację. Jednak za jego pracę trzeba czasem sporo zapłacić, a zapewniamy, że większość ubytków drewna jesteś w stanie naprawić samodzielnie.

To, w jaki dokładnie sposób należy zabrać się za odnowienie podłogi, zależy od stopnia jej uszkodzenia. Małe rysy parkietu czy zmatowienie drewna nie wymagają używania fachowego sprzętu. Wystarczą produkty do pielęgnacji drewnianej podłogi, które dostaniesz w sklepie. Gorzej ma się sprawa w przypadku głębokich wytarć i uszkodzeń mechanicznych desek. Wówczas sposobem na odnowienie podłogi jest cyklinowanie. Pamiętaj, że panele podłogowe laminowane oraz podłogi winylowe nie mogą być poddawane cyklinowaniu.

 

podłoga drewniana

 

Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?

Aby odnowić podłogę domowym sposobem bez cyklinowania, należy zaopatrzyć się w szlifierkę ręczną bądź papier ścierny. W pierwszej kolejności papierem gruboziarnistym trzeba wytrzeć wierzchnią warstwę lakieru. Wraz z postępami prac zamień papier na taki z drobniejszym ziarnem. W procesie szlifowania chodzi o usunięcie rys i ubytków podłogi. Jeśli masz do wyczyszczenia dużą powierzchnię, możesz też wypożyczyć profesjonalny sprzęt — ta opcja będzie co prawda droższa, ale zaoszczędzi ci sporo czasu.

Kolejny etap to odpylenie posadzki. Gdy skończysz pracę, przyjrzyj się, w jakim stopniu szlifowanie wygładziło zarysowania powierzchni. W miejsca, z którymi papier ścierny lub szlifierki nie poradziły sobie wystarczająco, nałóż masę szpachlową, by wypełnić ubytki podłogi. Masa powinna być dopasowana kolorystycznie do oryginalnego odcienia drewnianej podłogi. Umyj parkiet i nałóż świeży lakier.

Jeśli posiadasz podłogę olejowaną, zaopatrz się w olej naprawczy. Możemy go użyć, gdy podłoga drewniana posiada zadrapania lub niewielkie ubytki. Olej równomiernie rozprowadź na panelach, a następnie usuń nadmiar produktu. Gotowe! To niezwykle prosty patent na drobne uszkodzenia klepek.

 

drewniane panele

 

Jakie są zalety i wady renowacji parkietu bez cyklinowania?

Renowacja parkietu bez cyklinowania jest bardzo przystępna. Jedyną napotkaną trudnością może być wyniesienie pokojowych mebli, ponieważ odnawianie parkietu wykonujemy w pustej przestrzeni. Jeśli już poznałeś jej sekret, rozważmy jakie plusy i minusy niesie ze sobą ta forma odnowienia powierzchni.

Zalety renowacji podłogi drewnianej bez cyklinowania

  • Niski koszt prac, brak potrzeby zatrudniania fachowca oraz wypożyczania specjalistycznego sprzętu.

  • Odnawianie podłogi drewnianej bez cyklinowania zajmuje mniej czasu.

  • Doskonała renowacja podłogi o drobnych rysach.

  • Łatwe i skuteczne odnowienie paneli.

  • Dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Wady renowacji podłogi drewnianej bez cyklinowania

  • Niższa jakość wykonanej pracy.

  • W przypadku głębokich uszkodzeń — niewystarczający efekt wygładzenia parkietu.

  • Poleganie wyłącznie na własnych umiejętnościach, co może skutkować niższą efektywnością prac.

Czyszczenie parkietu domowym sposobem może być mniej efektowne, ale zdecydowanie będzie tańsze. Odnawianie starej podłogi bez cyklinowania będzie też mniej czasochłonne.

 

drewniana podłoga

 

Kiedy warto cyklinować parkiet? Jak odnowić staty parkiet?

Najczęściej ten pozornie skomplikowany zabieg postrzegamy jako ostateczność. Decydujemy się na tę metodę, gdy chcemy wyrównać panele i deski, zredukować poważne rysy i zniwelować zabrudzenia w panelach. Ta metoda naprawcza wzbudza w nas strach, ponieważ samodzielne jej przeprowadzenie wymaga odpowiedniego sprzętu. Sama praca fachowca jest kosztowna, a najbliższe terminy współpracy — odległe.

Nie zapominajmy jednak, że czyszczenie parkietu powinno być wykonywane raz na kilka lat, bez względu na stan desek. Rysy nie muszą być mocno widoczne, by konieczne było odświeżenie wierzchniej warstwy. Trwałe zabezpieczenie drewna to podstawa. Cyklinowanie pozwoli przygotować deski do położenia trwałej warstwy powłoki, która będzie osłoną starych desek. Drewno nabierze blasku, a jej trwałość wzrośnie.

 

drewniana podłoga

 

Renowacja drewnianej podłogi z cyklinowaniem krok po kroku — jak odnowić parkiet?

Aby przekonać Cię do samodzielnego odświeżenia drewna, przygotowaliśmy instrukcję z wyszczególnieniem kolejno wykonywanych zadań. Mamy nadzieję, że z realizacją wszystkich punktów poradzisz sobie samodzielnie, a renowacja przyniesie oczekiwane efekty.

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest wypożyczenie cykliniarki. Koszt wypożyczenia sprzętu na pewno zwróci się poprzez zachowanie długotrwałego efektu odświeżenia drewna. Renowacja podłogi tą metodą może zapobiec powstawaniu ubytków, ponieważ sprowadza się do zabezpieczenia podłogi trwałą warstwą lakieru. Dzięki niej można zapobiegawczo zminimalizować ryzyko uszkodzeń paneli.

Krok 1 - przygotowanie pomieszczenia do prac

Przed rozpoczęciem prac z pokoju wynieś wszystkie meble. Rozmontuj szafki i półki wiszące. Zdejmij zasłony i obrazy ścienne. Podczas prac w pokoju panował będzie wysoki stopień zakurzenia, dlatego zadbaj o zabezpieczenie tych przedmiotów. Listwy i akcesoria wykończeniowe zdemontuj. Następnie dokładnie odkurz drewnianą powierzchnię, a w razie potrzeby umyj i dokładnie wysusz.

Krok 2 - cyklinowanie drewnianej podłogi

Przed rozpoczęciem prac powinieneś przestudiować instrukcję obsługi cykliniarki, którą wypożyczyłeś. Sprzęty działają na podobnych zasadach, jednak każda z nich ma inny panel obsługowy. Gdy zapoznasz się z wytycznymi — możesz zacząć pracę.

Cykliniarkę należy delikatnie przyciskać do podłogi, zachowując kąt 45 stopni. Zawsze zaczynaj od papieru gruboziarnistego. Gdy lakier zacznie się ścierać, zamień tarczę na taką z coraz drobniejszym ziarnem. Szlifuj parkiet partiami. Aby uzyskać lepszy efekt, do miejsc trudniej dostępnych dotrzyj ręcznie. Wyszlifuj narożniki, kąty, zaokrąglenia papierem ściernym na podobnych zasadach jak cykliniarką — ze zmianą ziaren od najgrubszego do coraz drobniejszego.

Krok 3 - odpylenie parkietu

Odpyl parkiet. Po Twojej pracy w powietrzu może unosić się wiele kurzu, dlatego z dalszymi krokami można wstrzymać się kilka, a nawet kilkanaście godzin. W tym czasie pył opadnie na powierzchnię, a Ty będziesz mógł ponownie odkurzyć pokój i oczyścić drewno.

Krok 4 - nakładanie nowego wykończenia

Ostatnim krokiem jest położenie nowej warstwy lakieru. Jego kolor powinien współgrać z oryginalną barwą drewna.  

Aby odnowić podłogi drewniane w domu, wystarczą chęci i trochę wolnego czasu. Nieważne, czy zdecydujesz się na drobne zabiegi kosmetyczne, czy wypożyczysz profesjonalny sprzęt — drewno zawsze odwdzięczy się wykonaną renowacją. Gdy na deski nałożony zostanie świeży lakier, uchronisz je przed potencjalnymi urazami mechanicznymi na długi czas. Warto zatem odnowić stary parkiet i dobrze jest zdecydować się na samodzielną renowację parkietu.

 


 

Zainspiruj się!

 

Układanie paneli - symetrycznie czy asymetrycznie? Zobacz nasze porady i wskazówki!

Panele na ogrzewanie podłogowe — co warto wiedzieć na ich temat

Jak postarzyć deski?

Powrót