Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

02.06.2021

Ślimaki w ogrodzie mogą sprawić ogrodnikom wiele kłopotów. Uszkadzanie roślin użytkowych i ozdobnych, zarówno liści, jak i korzeni, pozostawianie brzydkich śladów po śluzie i nieestetyczny wygląd samych szkodników — to tylko niektóre problemy, jakie wraz ze sobą niosą ślimaki. Pozbycie się ślimaków to czasami nierówna walka z nimi i wielu posiadaczy ogrodów narzeka, jak ciężkie jest to zadanie. Jeśli ślimaki rozgościły się w Twoim ogrodzie na dobre, koniecznie przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak pozbyć się nieproszonych gości.

ślimaki w ogrodzie


W tym artykule:

1. Jakie ślimaki możesz spotkać w ogrodzie?

2. Zagrożenia ze strony ślimaków w ogrodzie, czyli czym grozi obecność ślimaków?

3. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Poznaj nasze skuteczne sposoby walki ze ślimakami!



Jakie ślimaki możesz spotkać w ogrodzie?

Ogrodowe prace (w tym uprawa i ochrona roślin oraz nawadnianie ogrodu) oraz relaks w ogrodzie to momenty, w których najczęściej natykamy się na ślimaki. Altany ogrodowe są miejscami, gdzie ślimaki się chętnie chowają. Spotkamy te zwierzątka, przesuwając skrzynie na balkon lub trampoliny ogrodowe. Pojawiają się też często po deszczu, kiedy to dzięki większej wilgotności mogą wychodzić nawet w słoneczne dni poza swoje kryjówki. Żerują wtedy na roślinach i są prawdziwą zmorą.

Ślimak bez skorupy czy ze skorupą? Jakie ślimaki nagie są najniebezpieczniejsze dla ogrodu? Jakie gatunki ślimaków należy usuwać z ogrodu?

W ogródkach spotkać możesz dwa rodzaje tych zwierząt: te, które mają na sobie skorupę oraz te, które jej nie posiadają. Wyjątkowo destrukcyjne dla ogrodów są ślimaki nagie, czyli pomrowy oraz śliniki.

Ślimak winniczek — winny, niewinny gość w ogrodzie

Ślimak winniczek to często spotykany mieszkaniec ogrodów, który budzi mieszane uczucia. Z jednej strony – pełni istotną funkcję w ekosystemie, pomagając w rozkładzie materii organicznej. Z drugiej – bywa uciążliwy, zwłaszcza gdy pojawi się w większej liczbie i zaczyna interesować się młodymi roślinami czy warzywami.

Warto jednak pamiętać, że winniczek objęty jest częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie wolno go zabijać ani zbierać bez odpowiednich zezwoleń. Zamiast stosować środki chemiczne czy inne radykalne metody, lepiej przenieść go w mniej uczęszczane miejsce – np. na skraj działki lub w pobliże dzikiej roślinności, gdzie nie będzie zagrożeniem dla upraw.

ślimaki w ogrodzie

Zagrożenia ze strony ślimaków w ogrodzie, czyli czym grozi obecność ślimaków?

Skąd taka szczególna destrukcyjna natura ślimaka? Te wszystkożerne zwierzątka wyjątkowo upodobały sobie ogrody, zwłaszcza te zadbane, w których rośliny są zdrowe, dorodne i piękne, a dostęp do nich bardzo ułatwiony. W ogrodzie nie ma też wielu naturalnych wrogów ślimaków, czują się tu one zatem naprawdę dobrze. Ślimaki w ogrodzie szukają głównie schronienia oraz pożywienia. Lubią wilgotne, zacienione miejsca, gdzie mocne słońce im nie dokucza.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Skuteczne metody walki ze ślimaczymi najeźdźcami

Z jednej strony to zwierzątka niezwykle pożyteczne. Żywią się wszystkim, w tym także obumarłymi resztkami roślinnymi i zwierzęcymi. Są zatem "czyścicielami" każdego ogrodu. Zjadają z upodobaniem nasiona chwastów, żywią się nimi jeże, jaszczurki i ptaki.

Niestety, często liczba ślimaków jest na tyle duża, że zaczynają one zjadać również zdrowe rośliny ozdobne i użytkowe. W sałacie oraz młodych i dużych liściach ozdobnych krzewów wygryzają nieregularne dziury. Mniejsze potrafią zjadać w całości tak, że pozostaje jedynie naga, twarda łodyżka roślinki. Uszkodzone rośliny gorzej rosną, częściej chorują i w wielu przypadkach po prostu usychają.

Szczególnie narażone są drzewka owocowe, krzewy owocowe, drzewa ozdobne liściaste i krzewy ozdobne. Nieestetyczne ślady po śluzie są ciężkie do usunięcia i wyglądają naprawdę brzydko, zwłaszcza na kostce, tarasie lub balkonowych płytkach. Meble ogrodowe, po których przeszły zwierzątka, nie zachęcają do odpoczynku, a umycie ich jest czasami kłopotliwe. Szkodniki szaleją w ogrodzie i robią coraz więcej szkód. Wtedy ogrodnicy zaczynają mieć z nimi problem i to wtedy należy podjąć z nimi walkę.

ślimaki w ogrodzie

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Poznaj nasze skuteczne sposoby walki ze ślimakami!

Ogród powinien być miejscem przyjemnym i zachęcającym do odpoczynku. Niestety, gdy ślimaki szaleją wśród zieleni, ciężko jest dobrze i komfortowo odpocząć. Czas wtedy na podjęcie prób zwalczania ślimaków z ogrodu. Sposobów na ślimaki w ogrodzie jest wiele, a metody można podzielić na domowe, naturalne rozwiązania oraz walkę za pomocą środków chemicznych.

Domowe sposoby na ślimaki — naturalne sposoby zwalczania ślimaków

Walka domowymi sposobami to mało inwazyjne dla ogrodu rozwiązania. To odpowiednie zabiegi mechanicznego zbierania szkodników, wabienia ich w inne miejsca oraz sadzenia roślin, które odstraszą nieproszonych gości. Ślimakom tworzy się również trudne do sforsowania zapory. Ślimak będzie miał trudność z przejściem po nich, a rośliny (zwłaszcza młode liście) będą bezpieczniejsze.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Proste i skuteczne zwalczanie ślimaków w ogrodzie

Dużą pomocą w walce ze ślimakami będzie odpowiednie zagospodarowanie i dbanie o ogród. W ogrodzie ślimaki będą szukać zacienionych, wilgotnych miejsc. Posprzątaj zatem sterty liści i gałęzi, usuń wilgotne deski i stojące w trawie skrzynie lub doniczki oraz podstawki pod doniczki.

Ślimaki nagie lubią chować się pod materiałem geowłókniny lub plandeki. Usuń te materiały z trawnika, nie pozostawiaj ich nigdy bezpośrednio na ziemi. Regularnie koś trawę, gdyż w wysokiej trawie, w cieniu roślin szkodniki znajdują popularne dla siebie i doskonałe schronienie.

Szczególnie cenne okazy otaczaj barierami z igliwia, popiołu zmieszanego z piaskiem lub żwirem o ostrych krawędziach. Ogród podlewaj też tylko rano, a wieczorem przesuszony nieco teren będzie wydawał się mniej zachęcający dla szkodników. Staraj się również podlewać tylko grządki i rabaty, omijaj szczególnie ustawione w ogrodzie meble ogrodowe, hamaki i stelaże na hamaki. To popularne i wygodne dla ślimaków miejsca do tworzenia kryjówek. Należy nieco je przesuszyć, aby były mniej komfortowe. Często przestawiaj meble. To wystarczy, by ślimaki zniechęciły się do zakładania gniazd w Twoim ogródku.

Domowe sposoby zwalczania ślimaków — naturalne metody i ręczne zbieranie ślimaków

Ślimaki ze skorupą bez problemu pozbierasz i wyniesiesz. Tym sposobem pozbędziesz się dużych okazów. Pomrowy i śliniki aktywne są głównie nocą i lubią wilgotne, zacienione miejsca. W ogrodzie pozostaw zatem mokrą szmatę, wilgotne deski ułożone w stos lub pułapkę z wiadra, które wypełnią trociny — gdy tylko ślimaki się tam zbiorą, wynieś takie pułapki z dala od swoich upraw.

Wabić ślimaki możesz też jedzeniem. Świetnie sprawdzi się marchew, jabłko lub ziemniak. Zwabione ślimaki pozbieraj i wynieś z dala od swojej działki. W oddalonym miejscu ogrodów zasadzić możesz też bieluń dziędzierzawę, niewysoką roślinę o nieprzyjemnym zapachu. Zapach ten, o dziwo, ślimaki lubią. Roślinę tę najlepiej zasadź z dala od grządek i rabat. Wokół niej będą się zbierać ślimaki, które będziesz mógł zebrać i wynieść.

W jesieni w ogrodach sprawdzą się też pułapki z wilgotnych trocin. Ślimak założy tam gniazdo, a Ty będziesz mógł wynieść i zniszczyć znajdujące się tam jaja.

Rośliny odstraszające ślimaki

Warto szkodniki odstraszyć również przy pomocy odpowiednio dobranych roślin. Te metody są najbardziej przyjazne dla ogrodów i dodatkowo posiadają atrakcyjne plusy ich stosowania. Przydadzą się tutaj gatunki takie jak: hyzop lekarski, szałwia lekarska, tymianek właściwy, cebula, czosnek, macierzanka piaskowa, gorczyca biała. Rośliny tych gatunków skutecznie trzymają ślimaki na dystans. Zioła przydadzą się również w domu i kuchni, warto obsadzić nimi grządki. Pozostałe rośliny wyglądają na tyle atrakcyjnie, że posadzenie ich przy rabatach kwiatowych wokół roślin ozdobnych będzie doskonałym pomysłem.

Skuteczne preparaty na ślimaki w ogrodzie — preparaty ślimakobójcze i środki chemiczne na ślimaki

Rozumiemy, że nie zawsze domowe sposoby na ślimaki będą skuteczne. Dlatego też uprawa i ochrona roślin to jak najbardziej również stosowanie odpowiednich środków chemicznych. Preparaty chemiczne na ślimaki to jednak ostateczność do walki ze szkodnikami. Używaj ich dopiero wtedy, gdy domowe rozwiązania zawiodą.


Zainspiruj się!

Domowy oprysk z drożdży na pomidory – prosty sposób na zdrowe rośliny

Ile kosztuje projektowanie ogrodu? Zobacz naszą kompleksową wycenę!

Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie

Powrót