Jak sprawdzić pH wody w basenie?

15.05.2021

Rozporowe baseny, baseny stelażowe i baseny nadmuchiwane-  to nie tylko możliwość schłodzenia się w gorące dni, ale także konieczność regularnego dbania o jakość wody. Aby basen spełniał nasze oczekiwania, dawał nam radość i zapewniał miły relaks w ogrodzie, należy wygospodarować czas na właściwą pielęgnację. Utrzymanie wody basenowej w dobrej kondycji to poza dezynfekcją i regularnym usuwaniem glonów kontrola i ewentualna regulacja pH wody.

W tym artykule:

1. Co to jest pH wody?

2. Prawidłowe wartości wskazań pH

3. Jak zmierzyć pH?

Co to jest pH wody w basenie?

Wartość pH wody basenowej jest to określenie stopnia kwasowości lub zasadowości wody. Odczyn pH wody w basenie powinien być utrzymany na optymalnym poziomie. Idealna wartość pH jest nie tylko przyjazna dla skóry, nie powoduje powstawania podrażnień, ale ma także wpływ na działanie środków służących dezynfekcji i czyszczeniu basenu czy asortymentu określanego mianem — chemii basenowej. Dlatego tak ważne jest zadbanie o utrzymanie prawidłowego współczynnika pH. Co więcej, poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody w  basenie unikniemy korozji metalowych elementów budowy basenu np. drabinek czy instalacji hydraulicznych takich jak pompy basenowe. Właściwe wartości pH wody mają ogromny wpływ na intensywność i skuteczność działania chemii basenowej takiej jak środki  na bazie chloru. Wykonywanie dezynfekcji wody basenowej plus  idealna wartość pH sprawi, że będziemy mogli cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały sezon, poprawi to również komfort kąpieli, eliminując problemy skórne.  Dbając o właściwe pH wody w basenie, dbamy również o nasze finanse.  Zaoszczędzimy pieniądze, które musielibyśmy wydać na dodatkowe środki chemii basenowej oraz niwelujemy konieczność regularnego wymieniania wody w basenie.
 

Jakie jest prawidłowe pH wody w basenie?

Wartość pH wody basenowej powinna być przyjazna dla skóry. Przyjmuje się zwykle wysokość na poziomie 7,0 – 7,4. Odczyn wody o pH 7 jest obojętny, a pH powyżej 7 - lekko zasadowy. Zmienia się on bardzo często w trakcie sezonu letniego, szczególnie podczas częstych kąpieli lub pod wpływem działania zjawisk atmosferycznych, dlatego  należy regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, sprawdzić odczyn wody. W czasie długotrwałych upałów pH może się podnosić, natomiast deszcz wywołuje jego obniżenie.  Kwaśny odczyn, czyli niskie pH o wartości poniżej 7,0, może rozpocząć proces korozji metalowych części basenu, uszkodzić fugi czy obniżyć flokowanie. Z drugiej strony wysokie pH, czyli zasadowe, powoduje pojawienia się na skórze nieprzyjemnego uczucia swędzenia. Dodatkowo wywołuje powstawanie osadów wapiennych w wodzie, obniża flokowanie oraz skuteczność dezynfekcji. Ustalenie poziomu pH wody w basenie to pierwszy krok, aby używana przez nas chemia basenowa działała skutecznie i zgodnie z przeznaczeniem.
 

Jak zmierzyć poziom pH w basenie?

Poziom pH wody najłatwiej sprawdzić za pomocą testera. Najpopularniejsze testery występują w postaci pasków do zanurzania w wodzie, uzyskaną barwę należy porównać ze skalą zamieszczaną przez producentów. Możemy również zaopatrzyć się w urządzenia elektroniczne — mierniki wskazujące nie tylko poziom pH wody w basenie, ale również zawartość chloru odkażającego wodę oraz alkaliczność i twardość tej wody. Uzyskany wynik należy porównać ze skalą, której podziałka wynosi między 0 a 14.

SPECJALISTA RADZI!

Pamiętajmy, że pH poniżej 7 to odczyn kwaśny, a powyżej 7 odczyn zasadowy. Ludzka skóra ma pH 5,5, a ludzka łza 7,4. Szukając optymalnej wartości pH w wodzie basenowej, powinno się brać pod uwagę właśnie te dwie granice, sprawić, aby woda zbliżyła się jak najbardziej do odczynu obojętnego.

Jak utrzymać prawidłowe pH wody basenowej?

W momencie, kiedy już mamy informację o wskaźniku pH wody w basenie, możemy przystąpić do procesu jego ewentualnej korekty. Zależnie od tego, czy pH wody jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu chemii basenowej. Ph Plus, aby podnieść poziom pH wody w basenie  lub pH minus, aby go obniżyć.  Dzięki naturalnym właściwościom chemicznym wody (poziom pH zasadowy), najczęściej używanym środkiem do korekt pH wody basenowej jest preparat pH minus. Podczas przygotowywania basenu do sezonu letniego, po napełnieniu go świeżą wodą  wskaźnik pH będzie zwykle przedstawiał tendencję wzrostową. Właśnie wtedy za pomocą preparatu pH Minus będziemy mogli obniżyć pH i uzyskać optymalną wartość dla wody basenowej. Z drugiej strony, jeśli chcemy podnieść poziom pH, należy zastosować preparat pH Plus. Jest to łatwo rozpuszczalny, alkaliczny środek podnoszący wartość pH. Przy zbyt kwaśnym odczynie wody może dochodzić do podrażnienia błon śluzowych oraz wydzielania się nieprzyjemnego zapachu wody. Następnym krokiem będzie chlorowanie świeżej wody w basenie. 


Reasumując, baseny przydomowe wymagają naszej stałej uwagi i pielęgnacji. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. pH wody w basenie powinno być jak najbardziej zbliżone do pH naszej skóry. Pływanie w basenie o zbyt niskim lub wysokim pH jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, lub samopoczucia. Może dojść do wysuszenia skóry, wysypki, reakcji alergicznych lub zaczerwienia oczu. Czynnikami, które wpływają na zmianę pH wody, mają kwaśne opady deszczu, duża ilość kąpiących się osób oraz używanie preparatów o nienaturalnym odczynie pH. Jeżeli systematycznie będziemy regulować wartość pH w wodzie basenowej spowoduje to, że z czasem odczyn będzie wzrastał znacznie wolniej. Należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania środków chemicznych przeznaczonych do uzdatniania wody basenowej. Pamiętajmy, aby stosować się do poleceń producenta, a niewykorzystane środki przechowujmy w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Powrót