Jak urządzić domek na działce?

07.02.2021

Za oknem plucha, niska temperatura nie zachęca do spacerów, a raczej do otulenia ciepłym kocem i ulokowania w wygodnym fotelu z kubkiem gorącej herbaty w ręce. Tęsknisz za latem, słońcem i działką? Chętnie przekręciłbyś wskazówki zegara, by przyspieszyć nadejście wiosny? To niestety nie jest niemożliwe, ale mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. Oderwij się od codziennej szarugi i w oczekiwaniu na pierwsze ciepłe dni zaprojektuj wraz z nami, wystrój wymarzonego domku letniskowego.

Jak zaaranżować domek letniskowy wygodnie i praktycznie, tak by cały stał się ozdobą działki i duma właściciela? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, porady i wskazówki naszych specjalistów.

 

domek na działce

 

Projektowanie wnętrza domku letniskowego w 5 krokach

Wnętrze domku letniskowego wymaga szczególnego zaaranżowania z uwzględnieniem metrażu oraz lokalizacji. Aby domek letniskowy był funkcjonalny i wygodny powinny się w nim znaleźć wszystkie najważniejsze strefy funkcjonalne oraz ciągi komunikacyjne, pomieszczenia takie jak: pokój dzienny, kuchnia lub aneks kuchenny oraz sypialnia albo opcjonalnie kącik sypialniany. Nie może również zabraknąć pomieszczenia sanitarnego, czyli namiastki łazienki.

To jak urządzić domek letniskowy, zależy od Twojej wyobraźni, jego rozmiarów oraz ilości pomieszczeń, jakimi się dysponuje. Producenci oferują dziś modele kompaktowe — przypominające altany, większe z jednym lub dwoma pomieszczeniami i całkiem duże składające się z jednego albo nawet dwóch pięter. Każdy z modeli trzeba urządzić inaczej. Do każdego zadania należy podejść bardzo indywidualnie.

Urządzić domek letniskowy funkcjonalnie i praktycznie, to nie lada wyzwanie. Dlatego właśnie nasi specjaliści przygotowali dla Ciebie plan 5 kroków, który pozwoli Ci zrobić to profesjonalnie.

 

Projektowanie — czyli jak stworzyć domek marzeń?

Projektowanie polega na opracowaniu planu pomieszczeń w odpowiedniej skali, rozmieszczeniu wybranych mebli, dopasowaniu stylu aranżacji oraz założeniu konkretnego budżetu. Każdą pracę warto zacząć od projektu, bez względu na to, czy urządzasz pokój, czy podejmujesz się aranżacji domku letniskowego — dobry projekt to podstawa i klucz do sukcesu.

Dzięki projektowi zwizualizujesz efekt i wprowadzisz niezbędne zmiany czy poprawki. Pamiętaj, że domek projektujesz na lata, dlatego warto byś uwzględnił.

 

projekt domku letniskowego - merkury market

 

1. Wydzielenie logicznych stref funkcjonalnych w przestrzeni

Aby funkcjonalnie urządzić domek letniskowy, należy odpowiednio rozmieścić dwie strefy: prywatną i ogólnodostępną. Klasyczny drewniany domek letniskowy na działkę, nie ma zbyt dużej powierzchni, dlatego warto rozważyć różne rozwiązania i wybrać to, które będzie najbardziej praktyczne. Zapewne nie wszystkie strefy zostaną wydzielone za pomocą ścian. Właściwy podział przestrzeni trzeba rozpocząć od ustalenia, co znajdzie się w strefie ogólnodostępnej, a co w strefie prywatnej.

Część ogólnodostępna to przede wszystkim salon, kuchnia, jadalnia oraz strefa relaksu. Warto rozważyć możliwość połączenia ich w obrębie jednego pomieszczenia, tworząc np. salon z aneksem kuchennym. W niewielkim domku letniskowym część stref może pełnić kilka funkcji. Duża kanapa w salonie będzie idealnym miejscem relaksu, a nocą może zamienić się w sypialnię. Praktyczny rozkładany stół może być zarówno biurkiem, jak i miejscem spożywania posiłków, a w małych kuchniach sprytnym przedłużeniem blatu roboczego. W domkach letniskowych do strefy ogólnodostępnej często należy patio.

W strefie prywatnej domku powinny się znaleźć obok sypialni, toaleta i łazienka. Aby urządzić domek letniskowy w sposób praktyczny, trzeba zawsze brać pod uwagę jego możliwości oraz metraż. I wszędzie tak gdzie jest to możliwe, łączyć różne funkcje pomieszczeń.

 

jak urządzić domek letniskowy?

 

2. Wydzielenie ciągów komunikacyjnych

Nie mniej ważne od stref funkcjonalnych są ciągi komunikacyjne — czyli potocznie mówiąc przejścia i korytarze między poszczególnymi pomieszczeniami. Domki ogrodowe drewniane, choć nieduże muszą mieć zapewnione bezpieczne i funkcjonalne przejścia. Osoby korzystające w sezonie z domku letniskowego powinny mieć możliwość swobodnego przemieszczania się między poszczególnymi pomieszczeniami. Dużym błędem popełnianym przy aranżacji wnętrza domku jest "zagracanie" korytarza. Wszystko to, czego nie udało się zmieścić w pokojach, ląduje w holu, utrudniając przemieszczanie.

 


Pamiętaj!
Jeśli stół i
krzesła stoją w ciągu komunikacyjnym, będą utrudniały korzystanie z domku. Podobnie kanapy lub komody. Ustawione w nieodpowiednim miejscu sprawią, że pomieszczenie będzie niefunkcjonalne, a powierzchnia źle wykorzystana.


 

3. Wybór odpowiednich lamp i funkcjonalnego oświetlenia

Urządzając domek letniskowy, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Nawet niewielkie pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przestronniejszego, jeśli zostanie prawidłowo doświetlone.

Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbaj o to, by domek został wyposażony w jak największą ilość okiem. Jeśli jest to niemożliwe, wykorzystaj oświetlenie elektryczne, które rozjaśni pokoje.

Aby osiągnąć optymalny efekt oświetlenia w domku letniskowym, konieczne jest zastosowanie źródeł światła z każdej z 4 grup:

 

domek letniskowy

 

Wiele lamp ma cechy kilku typów oświetlenia, to bardzo cenna funkcja w ograniczonej przestrzeni domków letniskowych.

Oświetlenie ogólne to przede wszystkim lampy wiszące, żyrandole, lampy stojące do salonu czy kinkiety. Ich zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia, w którym zostały zamontowane.

Oświetlenie zadaniowe to: lampki nocne, lampy nad lustra, lampy szynowe czy listwy podszewkowe. Mają na celu dodatkowe doświetlenie miejsca pracy lub miejsca odpoczynku. Są ponadto doskonałym elementem wystroju wnętrza. Ustawione na biurku lub komodzie, będą nie tylko oświetlać wnętrze, ale również stworzą w nim niepowtarzalny, przytulny klimat.

 


Pamiętaj!
Dobre światło zadaniowe nie oślepia i nie męczy oczu. Ważne, aby doprać jego moc i odcień do konkretnych potrzeb domków.


 

Oświetlenie punktowe oferują: lampy punktowe sufitowe, lampy podtynkowe przyschodowe, lampy ścienne oświetlające obrazy, oświetlenie szynowe. Jego głównym celem jest skierowanie uwagi na konkretny przedmiot, np. na obraz, element architektoniczny, albo ozdobny mebel. Oświetlenie punktowe sprawia, podświetlony przedmiot staje się punktem centralnym w pomieszczeniu. Ponadto jest wykorzystywane na klatkach schodowych jako podświetlenie stopni.

 

domek letniskowy

 

4. Rozplanowanie mebli, sprzętu RTV I AGD

Kiedy ustalisz układ pomieszczeń, wybierzesz oświetlenie, możesz przystąpić do urządzania i aranżacji domku. Domek letniskowy w lesie zaaranżuj z głową. Trzymając się zasady: im mniej, tym lepiej. Pamiętaj, że to nie dom, w którym "upchniesz" wszystkie potrzebne sprzęty i pomoce domowe.

Urządzenie funkcjonalnego pomieszczenia to nie lada wyzwanie. O czym warto pamiętać:

  • Do kuchni wybierz meble zgrabne i funkcjonalne. Szafki kuchenne nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca. Pamiętaj, że powierzchnia jest ograniczona i w tym wypadku mniej znaczy lepiej. Aby nie kumulować w kuchni sprzętów AGD, wybierz klasyczną mikrofalówkę oraz małą kuchenkę gazową.
  • Do salonu lepiej wstawić rozkładaną sofę, która w dzień będzie siedziskiem a nocą łóżkiem. Zrezygnuj z szafki RTV — telewizor możesz zawiesić na ścianie. Zamiast niej wstaw pojemną komodę, która pomieści odzież, obuwie oraz akcesoria ogrodowe.
  • Domki letniskowe nie muszą posiadać wszystkich dostępnych na rynku nowinek technologicznych. Zrezygnuj z tych, bez których możesz się obejść podczas kilkudniowego biwaku w lesie, lub wypadu ze znajomymi. Pomiń pralkę, suszarkę czy zmywarkę. Dużą lodówkę zastąp małą — turystyczną.
  • Doskonale sprawdzi się rozkładany, przenośny stolik, z którego będziesz mógł skorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • Do łazienki wybierz kompaktowy prysznic zamiast nieustawnej wanny. Oraz zgrabne meble łazienkowe w kolorze bieli.
  • Domki ogrodowe metalowe, których powierzchnia nie jest duża lepiej wyposażyć w kompaktowe meble i delikatne dodatki.
  • Jeśli domek posiada taras, zamontuj markizy, a do jego dekoracji wykorzystaj ozdoby ogrodowe oraz donice ogrodowe.

Rozmieszczenie urządzeń RTV i AGD wymaga odpowiedniego usytuowania przyłączy. Tam, gdzie sprzęty zasilane są prądem, należy umieścić odpowiednią ilość gniazdek, pamiętając, że jedno więcej jest zawsze lepsze, niż jedno mniej.

Ważne jest też umieszczenie na planie wszystkich urządzeń wymagających podłączenia do  wody, takich jak zlewy, prysznice, muszle, umywalki.

 

aranżacja sypialni w domku letniskowym

 

5. Wybór dodatków, ozdób i tekstyliów

Kolor ścian, mebli oraz dodatków dobrze wybierać na koniec projektowania i urządzania. Inspiracji, jeśli ich brakuje, warto poszukać w realizacjach profesjonalnych projektantów wnętrz. Domki drewniane na działkę, wymagają jasnych aranżacji. Doskonale sprawdza się tu odcienie bieli, beżów, delikatnej zieleni i szarości, które podkreśla naturalny styl i ułatwią spójne urządzenie. Zanim zdecydujesz się na konkretny kolor, pomyśl, jaki charakter ma mieć Twój wymarzony domek. Jeśli jego powierzchnia nie jest duża, zrezygnuj z ciemnych barw, które optycznie pomniejszają.

Domki letniskowe, których ściany wykonane zostały z drzewa, najlepiej zostawić niepomalowane. Naturalne drewno wprowadza wyjątkowy klimat i przytulność do każdej przestrzeni. Ściany bez gładkich, pomalowanych tynków mogą podkreślić surowy, ale przytulny charakter wnętrza. Dodatki i ozdoby wybieraj tak, by podkreślały charakter wnętrza i wprowadzały do niego przytulny klimat. Pamiętaj, że dom letniskowy ma mniejszy metraż niż dom mieszkalny. W takim wnętrzu świetnie sprawdzają się delikatniejsze meble na nóżkach. Przytulny wystrój wnętrza to przede wszystkim idealnie wybrane tekstylia. Nie oszczędzaj na przyjemnych w dotyku narzutach, kocach i poduchach.

We wnętrzach domków letniskowych, które wykonane są w całości z drewna naturalnego, świetnie sprawdzają się dodatki zrobione z papieru, naturalnej wikliny, gliny i surowego drewna. Domki, domki działkowe to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi.

Architektura ogrodowa nie ma dla nas tajemnic! Po akcesoria do architektury ogrodowej i inne produkty zapraszamy do sklepu Merkury Market.

 


 

Powrót