Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

26.07.2023

Mieszkasz w bloku? Mała kuchnia w bloku to często duży problem aranżacyjny, z którym musi się zmierzyć niejeden z nas.  Bez względu na to, czy dysponujesz małym, czy dużym pomieszczeniem z pewnością chcesz, by było ono wygodne, funkcjonalne i eleganckie. Trudno sobie wyobrazić, żeby kuchnia — uznawana za serce domu — taka właśnie nie była.

Jak więc zaaranżować małe wnętrze by łączyło w sobie styl, wygodę i przestronność? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. Jesteś ciekaw jakich? Zapraszamy do lektury artykułu. Nasi specjaliści podpowiadają jak urządzić małą kuchnię w bloku lub aneks kuchenny w kawalerce, by nie ograniczyć przestrzeni i funkcjonalnie zorganizować pomieszczenie. 

 

projekt małej kuchni w bloku

 


W tym artykule:

1. Meble kuchenne do małej kuchni — ciekawe pomysły na aranżację niewielkich kuchni

2. Jak umeblować bardzo małą kuchnię w bloku?

3. Co zamiast stołu do kuchni? - urządzanie małej kuchni w bloku z pomysłem

4. Z czego zrezygnować, a w co wyposażyć małą kuchnię?

5. Aranżacja małej kuchni w bloku – dużo miejsca na przechowywanie

6. Jak urządzić kuchnię w bloku? Wykorzystaj przestrzeń w 100%!

7. Co na ściany do małej kuchni?

8. Jak urządzić małą kuchnię w bloku? - rola oświetlenia



 

Meble kuchenne do małej kuchni — ciekawe pomysły na aranżację niewielkich kuchni

Jakie elementy wybrać do aranżacji małej kuchni w bloku? Jest kilka możliwości, które pozwolą Ci urządzić funkcjonalne pomieszczenie i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

 

jak urządzić małą kuchnię w bloku?

 

Zestawy mebli kuchennych — projekty małych kuchni z pomysłowym wyposażeniem

Gotowe zestawy kuchennych mebli to kompaktowe komplety, z pomocą których zorganizujesz kuchenną przestrzeń. Zestaw składa się z szafek stojących i wiszących, ustawionych w jednej linii. Komplet tego typu sprawdzi się w wąskich kuchniach. Ustawiony pod jedną ze ścian, stworzy wygodną strefę przygotowania posiłków i gotowania pysznych potraw.

Jakie elementy wchodzą w skład zestawu? Najczęściej są to stojące szafki kuchenne z drzwiczkami uchylnymi, szafki z szufladami, szafki pod zlewozmywak, szafki do kuchni pod zabudowę piekarnika i kuchenki, a także szafki wiszące do kuchni otwierane klasycznie, szafki otwierane do góry, szafki okapowe i otwarte półki.

Doskonałym uzupełnieniem prostych zestawów kuchennych są narożniki kuchenne, które elegancko i praktycznie organizują przestrzeń do podania posiłków. Narożna ława i mały stolik, które wchodzą w skład narożnego zestawu, nie zajmują dużo miejsca i pozwalają wykorzystać i praktycznie zagospodarować róg kuchni.

 

Meble kuchenne modułowe, czyli jak urządzić przestrzeń małej kuchni?

Drugim, bardzo praktycznym rozwiązaniem są modułowe meble do kuchni. Ich ogromną zaletą jest wiele możliwości aranżacyjnych, jakie dają poszczególne moduły. To wyłącznie Ty decydujesz, które elementy znajdą się w Twojej kuchni i w jakiej kolejności się one pojawią. Możesz na przykład wybrać wyłącznie szafki stojące i zrezygnować z górnej zabudowy kuchni. I wręcz przeciwnie, możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wykonać dwurzędową zabudowę szafek wiszących, tworząc sobie tym samym bardzo praktyczną i pojemną strefę przechowywania, która przyda się w każdym domu.

Wśród jakich elementów możesz wybierać? Jest ich naprawdę sporo. Oto przykładowe szafki kuchenne:

  • wiszące z pojedynczymi drzwiami,

  • wiszące z podwójnymi drzwiami,

  • wiszące otwierane do góry,

  • półki wiszące,

  • szafki okapowe;

  • stojące z pojedynczymi drzwiami,

  • stojące z podwójnymi drzwiami,

  • narożne,

  • pod zlewozmywak,

  • pod zabudowę: piekarnika, zmywarki, kuchenki lub płyty.

Warto dodać, że większość szafek stojących daje możliwość zestawienia w formie wyspy.

Jakie są wymiary mebli modułowych? - projekty małych kuchni pod całkowitą kontrolą

Od 15 cm do 80 cm, a nawet 90 cm. I właśnie ta różnorodność wymiarów sprawia, że możesz je dopasować do każdej małej kuchni, wykorzystując w 100% potencjał pomieszczenia. Aranżacja małej kuchni z wykorzystaniem mebli modułowych to jedno z najlepszych rozwiązań aranżacyjnych.

Jeśli zatem chcesz umeblować bardzo małą kuchnię w bloku, a jednocześnie nie chcesz wydawać fortuny na meble na wymiar, szafki modułowe będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Pozwalają nie tylko na praktyczne aranżacje niewielkich kuchni, ale również na optymalne wykorzystanie niewielkiej powierzchni. To też ogromna oszczędność przestrzeni w małych kuchniach. Szafki są na tyle różnorodne, że łatwo dopasować je do indywidualnych preferencji, zatem nie musisz tutaj wcale stawiać na niezadowalające Cię kompromisy.

 

jak zagospodarować kuchnię w bloku?

 

Meble do małej kuchni wykonywane na wymiar, czyli jak idealnie zagospodarować przestrzeń małej kuchni?

Trzecią możliwością są meble robione na wymiar. Zabudowa tego typu jest w 100% dopasowana do rozmiarów kuchni i skrojona wprost na jej miarę. Niestety jej największą wadą jest cena. Zestawy pod zabudowę pomieszczenia nie są tanie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jeśli, mimo wszystko zależy Ci na tym, by wystrój kuchni był elegancki i funkcjonalny, a jednocześnie niedrogi, możesz wybrać jedno z dwóch wcześniejszych rozwiązań.

Meble na wymiar to zwykle duży wydatek i spora inwestycja nawet wtedy, gdy trzeba wyposażyć małą kuchnię i tak naprawdę szafek kuchennych będzie niewiele. Meble do małej kuchni, które są robione na wymiar, pozwalają jednak na idealne zaplanowanie przestrzeni oraz wprowadzenie takich rozwiązań, które byłyby niemożliwe w przypadku kuchni kupowanych z gotowych szafek kuchennych.

 

Meble kuchenne narożne — oszczędność przestrzeni w małych kuchniach

Małe mieszkania typu kawalerki, mają często kuchnię otwartą na salon lub aneks w jednym z rogów pokoju. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzą się meble kuchenne narożne. Są dobrym przykładem tego, jak urządzić małą kuchnię w bloku i co więcej, zrobić to funkcjonalnie. Meble narożne lub, innymi słowy, w kształcie litery L, pomagają w aranżacji małej kuchni z zachowaniem tzw. trójkąta roboczego, który z kolei jest wyznacznikiem dobrej organizacji i wygodnej pracy.

 

Jak umeblować bardzo małą kuchnię w bloku?

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić małą kuchnię w bloku, możesz śmiało wybrać jedno z powyższych rozwiązań. Pamiętaj, że zawsze nadrzędną zasadą powinno być dopasowanie wystroju do potrzeb konkretnego wnętrza.

Zaprojektowanie małej kuchni w blogu zdecydowanie jest wyzwaniem, nie jest jednak zadaniem niemożliwym. Odpowiedni projekt kuchni w bloku pozwoli Ci stworzyć przestrzeń wygodną, funkcjonalną i estetyczną.

Zdecydowanie najważniejsze będą meble do małej kuchni w bloku. To w końcu one są najbardziej widoczne i zajmują najwięcej przestrzeni. Urządzanie małej kuchni w bloku zacznij zatem od zaprojektowania ustawienia szafek kuchennych tak, aby zapewnić optymalne wykorzystanie niewielkiej powierzchni.

Pomysły na aranżację małej kuchni możesz znaleźć w Internecie. Jeśli nadal będziesz miał problemy i zaprojektowanie małej kuchni będzie ponad Twoje siły, koniecznie zdecyduj się na usługi profesjonalisty: architekta wnętrz lub sprzedawcy w sklepie meblowym, również naszym Merkury Market, którzy oferują usługi projektowania kuchni.

 

wyposażenie do małej kuchni

 

Co zamiast stołu do kuchni? - urządzanie małej kuchni w bloku z pomysłem

Oczywiście meble kuchenne w małej kuchni to nie wszystko. Bardzo często musi się w niej znaleźć miejsce na stół i krzesła w kuchni. Co zrobić, gdy mimo największych starań brakuje przestrzeni na oddzielny zestaw jadalniany? Alternatywą dla stołu składanego do małej kuchni jest stół wysuwany. Tego typu element zabudowy można zamówić u stolarza lub wykonać samodzielnie. Nie jest to wcale bardzo skomplikowana praca. Dodatkowy blat umieszcza się między blatem roboczym i szafkami, nieco niższymi od pozostałych. Można go również umieścić w jednej z górnych szuflad. Takie rozwiązanie jest naprawdę bardzo praktyczne i pomysłowe.

Sprytne sposoby na meble do małej kuchni w bloku

Niekiedy stół w kuchni można zastąpić przedłużeniem blatu z płyty. W takim przypadku może znajdować się on na tej samej wysokości, co roboczy albo być od niego nieco niższy, co pozwoli wyraźniej wyodrębnić strefę jadalni. Jeśli będzie odpowiednio długi, zmieścisz pod nim nawet ławę lub kilka taboretów, które na czas posiłku posłużą do siedzenia. Warto rozważyć takie rozwiązanie zwłaszcza tam, gdzie w kuchni znajduje się wyspa. Takie rozwiązanie z powodzeniem zastąpi stół. Projekt kuchni w bloku z wyspą to najczęściej aranżacja aneksu kuchennego lub kuchni połączonej z salonem.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie blatu pod oknem — jako przedłużenie parapetu. Pod oknem w kuchni często usytuowany jest kaloryfer, dlatego nie zawsze zabudowuje się tę przestrzeń. Tymczasem nawet niewielki parapet można z powodzeniem przedłużyć, tworząc funkcjonalne miejsce do spożywania posiłków i delektowania się widokiem za oknem.

 

Z czego zrezygnować, a w co wyposażyć małą kuchnię?

Mała kuchnia rządzi się własnymi prawami. Jaki sprzęt zostawić, a z jakiego zrezygnować – to naprawdę trudne pytanie, zwłaszcza jeśli wszystko wydaje się niezbędne i potrzebne do codziennego funkcjonowania. Segregując rzeczy na te bardziej i mniej ważne, zyskasz pewność, że nie zagracisz pomieszczenia.

Aranżacja wnętrza bywa bardzo często sztuką kompromisu. Nie musisz zupełnie rezygnować z wielu rozwiązań, tylko praktycznie je zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb. Postaw na wielofunkcyjne meble i akcesoria w kompaktowym wydaniu.

Dobrym sposobem na odzyskanie miejsca w kuchni będzie inwestycja w odpowiednie wyposażenie. Zagospodarowanie małej kuchni zdecydowanie zyska, gdy kupisz nieco mniejsze wersje popularnego wyposażenia. Zobacz, co mamy na myśli:

  • zlewozmywak jednokomorowy zamiast dwukomorowego,

  • płyta grzewcza dwupalnikowa zamiast klasycznej kuchenki lub płyty z czterema palnikami,

  • piekarnik z funkcją mikrofalówki zamiast osobnego piekarnika i mikrofali,

  • kompaktowa zmywarka 45 cm zamiast klasycznej 60 cm,

  • składane, mobilne meble.

Pamiętaj! Dzięki takim zamiennikom nie pozbędziesz się z kuchni potrzebnego wyposażenia, które utrudniałoby przemieszczanie się i pracę w pomieszczeniu. Mała kuchnia może być naprawdę bardzo funkcjonalna, najważniejsze jest jej dobre rozplanowanie i sztuka kompromisów w tworzeniu aranżacji.

 

optymalne wykrozystanie przestrzeni w kuchni

 

Aranżacja małej kuchni w bloku – dużo miejsca na przechowywanie

Jak dobrze urządzić niedużą kuchnię? Małe kuchnie rządzą się zupełnie innymi prawami niż duże pomieszczenia tego typu. Warto zrezygnować z nadmiernego eksponowania sprzętów i ozdobnych bibelotów. Blat powinien być uprzątnięty, dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądało na optycznie większe.

Jeśli lubisz minimalizm i porządek, zainwestuj w nowoczesne elementy wyposażenia takie jak kosze cargo, wieszaki, relingi kuchenne, pojemniki na sztućce i organizery. Dobrze też w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i zabudować kuchnię do samego sufitu. Jeśli zdecydujesz się na taki montaż, pamiętaj, by wybrać jasne, lekkie i delikatne fronty, które nie zdominują wnętrza i wyeksponują blaty kuchenne. Zbyt ciemne fronty kuchenne nie pasują do małych kuchni, mogą je przytłaczać i sprawiać, że będą wyglądały na jeszcze mniejsze i ciasne.

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na aranżację naprawdę małej kuchni w bloku i jednocześnie zależy Ci na tym, by była funkcjonalna i elegancka, wybierz zabudowę składającą się z szafek dolnych, a w miejsce górnych zawieś otwarte półki. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na lżejsze i większe. Górna zabudowa nie będzie przytłaczać, a półki pozwolą Ci wyeksponować ciekawe kuchenne dekoracje i wprowadzić do wnętrza przytulny, rodzinny klimat.

 

Jak urządzić kuchnię w bloku? Wykorzystaj przestrzeń w 100%!

Sprytnie rozwiązane aranżacje to takie pomieszczenia, w których przestrzeń jest w pełni wykorzystana. Tutaj nie ma miejsca na puste przestrzenie lub niefunkcjonalne przerwy między uprzedzaniami i meblami.

Chcesz w pełni wykorzystać dostępne miejsce? Zainwestuj koniecznie w szafki modułowe z wysuwanymi półkami lub półkami obrotowymi. Dzięki takim produktom łatwiej będzie w pełni wykorzystać przestrzeń w szafkach.

Stawiaj też na nietypowe zagospodarowanie małej kuchni i innowacyjne pomysły na aranżację małej kuchni. Wykorzystanie małej przestrzeni to sztuka, jednak z odpowiednimi inspiracjami wszystko się uda!

 

jak urządzić kuchnię w bloku?

 

Co na ściany do małej kuchni?

Jednym z kilku interesujących sposobów, które umożliwiają optyczne powiększenie wnętrza kuchni, są fototapety z perspektywą zamontowane nad blatem. Doskonale sprawdzają się niedużych wnętrzach, sprawiając, że wyglądają na optycznie większe. Decydując się na to rozwiązanie, warto fototapetę osłonić szkłem. Pozwoli to zabezpieczyć ją przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Fototapeta to nie tylko funkcjonalna, ale również bardzo elegancka dekoracja.

Przy urządzaniu kuchni, która ma niewielkie rozmiary, warto zwrócić uwagę na to, że podłużne pasy optycznie wydłużają kuchnię. Zarówno pasy na ścianach, jak i posadzki w układzie podłużnym mogą przyczynić się do optycznego powiększenia. Warto pomyśleć o zastosowaniu pionowych półek regałów, a także wzorów na ścianie.

Kolejnym elementem są lustra, które pełnią ważną funkcję w tworzeniu optycznie powiększonych pomieszczeń. Lustra sprawiają wrażenie głębi, gdy umieszcza się je w podłużnej linii nad blatami lub po przeciwnej stronie mebli. Lustro może odwrócić uwagę od ściany i optycznie powiększyć proporcję pomieszczenia. Z drugiej jednak strony lustro odbija wszystko. Zatem osoby, które nie utrzymują w kuchni idealnego porządku, traktują kuchnię jako pomieszczenie robocze i na blaty wystawiają wiele akcesoriów kuchennych, nie powinny korzystać z rozwiązania, jakim jest umieszczanie w kuchni lustra. W takim przypadku wykorzystanie lustra spotęguje wrażenie nieporządku i chaosu.

 

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? - rola oświetlenia

Kuchnia, która ma mały metraż, wymaga doboru odpowiedniego oświetlenia. Światło odgrywa w każdej kuchni ważną rolę. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu można stworzyć niepowtarzalny nastrój i dodatkowo rozjaśnić miejsce przygotowywania posiłków. Warto pomyśleć o podłączeniu małych lampek sufitowych. Kinkiety na ścianie oświetlają blat, jednocześnie optycznie wydłużają mebel, a co za tym idzie całe pomieszczenie. Dodatkowo zamontować można wiszącą lampę tuż nad wyspą i podkreślić w ten sposób aranżację wnętrza.

Jeżeli szukasz mebli do małego wnętrza, odwiedź koniecznie nasz sklep Merkury Market. W naszej ofercie znajdziesz wyposażenie kuchni, elementy dekoracyjne, oświetlenie, blaty, baterie oraz zlewozmywaki, wszystko najwyższej jakości w przystępnej cenie.

 

mała kuchnia w bloku

Powrót