Jak urządzić salon z jadalnią 20m2? Pamiętaj o 5 zasadach

09.07.2021

Połączenie salonu z jadalnią to obecnie bardzo popularne rozwiązanie - pozwala nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale też optycznie są powiększyć. O ile jednak w przypadku dużych mieszkań aranżacja raczej nie stanowi problemu i daje duże pole do popisu, o tyle przy małych mieszkaniach może być pewnym wyzwaniem. Sprawdź, jak stylowo i praktycznie urządzić nowoczesny salon z jadalnią w przypadku, gdy do dyspozycji mamy tylko 20m2!


W tym artykule:

1. Salon z jadalnią w małym mieszkaniu

2. Jadalnia nie tylko do jedzenia

3. Salon z jadalnią w duchu minimalizmu

4. Oświetlenie wnętrza

5. Dwie strefy - jeden styl

6. Salon z jadalnią - manewrowanie kolorami

Projekt salonu, projekt nowego mieszkania



Salon z jadalnią w małym mieszkaniu

Aranżacja małego salonu z jadalnią wymaga dobrego przemyślenia, zaangażowania i nieco fantazji. W niewielkich mieszkaniach jadalnia często stanowi łącznik pomiędzy salonem a otwartą kuchnią. To bardzo estetyczne rozwiązanie, w którym jadalnia z jednej strony spaja, a z drugiej subtelnie rozdziela dwie przestrzenie użytkowe.

Aranżacja salonu - meble i jadalnia

Oczywiście nie oznacza to, iż stół do jadalni i kuchni musi koniecznie znajdować się w centralnej przestrzeni pomiędzy dwiema strefami. W małym pomieszczeniu nie zawsze też jest to możliwe. Pamiętajmy też, by nie obawiać się wyeksponowania mebli jadalnianych - wciskanie ich w kąt pokoju będzie nie tylko niepraktyczne, ale też nie wydobędzie uroku, którego nie można odmówić nowoczesnym sprzętom w jadalni.

 

Jadalnia nie tylko do jedzenia

Dawno minęły już czasy, gdy wydzielone, duże jadalnie służyły wyłącznie do spożywania posiłków. Przestrzeń taka powinna służyć wszystkim domownikom - każdy z nich powinien mieć przy stole swoje miejsce, bez konieczności przestawiania krzeseł czy wciskania się pomiędzy stół a szafki kuchenne lub inne meble.

Jadalnia może stać się przestrzenią najróżniejszych aktywności - nie tylko spożywania posiłków, ale też np. grania w gry planszowe, wspólnych rozmów, odrabiania przez dzieci trudniejszych lekcji czy przygotowywania prac plastycznych. To zdecydowanie wygodniejsze miejsce niż np. stoliki kawowe i ławy w salonie! Stół w jadalni jest też świetnym miejscem na home office, jeśli w mieszkaniu brakuje przestrzeni na wydzielenie osobnego pomieszczenia czy chociażby kącika na dodatkowe biurko.

 

Salon z jadalnią w duchu minimalizmu

Duże, pokaźne stoły i krzesła do kuchni mogą być bardzo atrakcyjne, jednak nie sprawdzają się do małego salonu z jadalnią. Zajmują wiele miejsca i wizualnie przytłaczają przestrzeń. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się niewielki rozkładany stół. Na co dzień doskonale spełni swoją funkcję - zapewni miejsce do jedzenia, pracy i wspólnego spędzania czasu dla domowników. Z kolei na wizytę gości będzie można go szybko rozłożyć. W sklepach i marketach dostępne są nowoczesne, zaawansowane rozwiązania, dzięki którym z naprawdę kompaktowego stołów można zrobić całkiem duże meble!

Wnętrze minimalistyczne - salon oddzielony od kuchni jadalnią

Wybierając styl mebli, najlepiej postawić na minimalizm - zarówno w przestrzeniach jadalnianych, jak i w salonie. Proste stoły bez zbędnych ozdobników, raczej niewielkie krzesła - wszystko to sprawi, że wnętrze salonu z jadalnią będzie dobrze się prezentować i nie będzie przytłoczone.

Podobną zasadą warto kierować się także przy projektowaniu wnętrza salonu i kuchni. Duże meble do salonu, pokaźnych gabarytów fotele i kanapy do salonu, wersalki - wszystko to sprawi, że nasz i tak już mały salon z jadalnią stanie się jeszcze mniejszy. Zamiast tego postawmy na kompaktowe rozwiązania - poprzestańmy na tym, czego naprawdę potrzebują nasi domownicy!

 

Oświetlenie wnętrza

Nawet jeśli salon z jadalnią jest niewielki, nie wystarczy zainwestować w jedno, centralne źródło oświetlenia. W takim wnętrzu potrzebne są dwie lampy - wisząca nad stołem w jadalni oraz druga, rozświetlająca wnętrze salonu. Nawet jeśli znajduje się w pobliżu okna, tylko jedno źródło światła okaże się niewystarczające - szczególnie, jeśli stół ma być miejscem nie tylko do spożywania posiłków, ale też do wspólnego spędzania czasu.

 

Dwie strefy - jeden styl

Kolej na styl aranżacji naszego salonu z jadalnią. Obecnie właściciele mieszkań chętnie wybierają modny wystrój urban jungle. Butelkowa zieleń, motywy roślinne, drewno i naturalne tkaniny, a do tego mnóstwo prawdziwych kwiatów doniczkowych - taka aranżacja świetnie pasuje do niewielkich wnętrz.

Mały salon z jadalnią świetnie prezentuje się w też w stylu skandynawskim. Wszechobecna biel, prostota i minimalizm, a do tego naturalne drewno i niewielka ilość dekoracji - wszystko to pozwoli urządzić mały salon z jadalnią jednocześnie stylowo i praktycznie. Taka aranżacja wizualnie powiększy pomieszczenie i uczyni je przestronniejszym.

Nowoczesna aranżacja salonu

Tak naprawdę salon z jadalnią można urządzić w każdym stylu - nowoczesnym, eko, glamour, loftowym czy tradycyjnym. Mały metraż nie stanowi przeszkody aranżacyjnej.

Najważniejsze, aby salon i cała przestrzeń zostały zaaranżowane w jednym stylu. Nawet jeśli podzielone są na dwie lub trzy strefy, pod względem estetyki powinny stanowić całość. Jednolitość powinna obejmować nie tylko meble kuchenne i stoły do jadalni, ale też cały pozostały wystrój wnętrza - wypoczynki do salonu, a nawet szafki RTV.

Nawet jeśli nie wybierzemy jednego, konkretnego stylu na nasz salon z jadalnią, zadbajmy o jednolitość aranżacji. Najlepiej wybrać jeden, dominujący kolor oraz motyw przewodni do całego podzielonego na strefy wnętrza. Warto wcześniej przygotować projekt - nie musi być profesjonalny. Ważne, by pomagał nam trzymać się kierunku, w jakim postanowiliśmy urządzić salon z jadalnią.

Choć granica pomiędzy salonem a jadalnią i jadalnią a kuchnią jest we wnętrzu ustalona, pod względem aranżacyjnym powinna się jednak zacierać.

 

Salon z jadalnią - manewrowanie kolorami

Jak wcześniej wspomnieliśmy, najlepiej urządzić salon z jadalnią i ewentualnie kuchnią w jednym tonie kolorystycznym. Nie znaczy to jednak, iż zestawy mebli kuchennych oraz całe pozostałe wyposażenie - stoły do jadalni i kuchni, narożniki do salonu, kanapy narożne itp. muszą idealnie do siebie pasować.

Ciekawym pomysłem jest aranżacja salonu w nieco innym odcieniu dominującego koloru. Na przykład jaśniejsza część przeznaczona do wypoczynku może być trochę jaśniejsza niż strefa jadalni lub odwrotnie. Oczywiście z ilością odcieni w jednej aranżacji nie można przesadzić. Szczególnie gdy wybraliśmy kolory żywe, np. odcienie zieleni.

Aranżacja salonu, jadalni i kuchni z modnymi zielonymi akcentami

Jakie kolory warto wykorzystać w nowoczesnym salonie? Oprócz nieśmiertelnej bieli i szarości, warto postawić na barwy ścian i mebli oraz dodatki w najmodniejszych obecnie kolorach. W 2020 r. brytyjski farb Graham & Brown takim kolorem ogłosił wspomnianą wcześniej butelkową zieleń. Swoją decyzję producent uzasadnił wrażeniem przeniesienia zewnętrznej zieleni do wnętrza domu - manewr tak bardzo potrzebny współczesnemu człowiekowi.

Wśród innych kolorów warto wykorzystać następujące inspiracje:

  • miętowa szarość
  • pudrowy róż
  • oliwkowa zieleń
  • beż
  • ziemista czerwień
  • atramentowy
  • żółto-pomarańczowy

Oczywiście możliwości w zakresie urządzania przestrzeni są nieograniczone. Najlepiej zaaranżować nowoczesny salon z jadalnią w takich barwach, które najbardziej nam odpowiadają. W takim domu po prostu czujemy się najlepiej!

 

Projekt salonu, projekt nowego mieszkania

Obecnie najczęściej spotykane mieszkania w bloku to takie wielkości 40-60m2. Wykonując projekt takiej niewielkiej przestrzeni, warto pomyśleć nie tylko o designie mebli, ale też o kolorach i wzorach na ścianach. Ciekawym pomysłem jest oddzielenie strefy jadalni od salonu np. kamieniem na ścianie. Sprawdzą się do tego ceramiczne płytki z odpowiednią fakturą lub kamień naturalny na ścianę. Warto też wykorzystać dekory i listwy dekoracyjne lub panele szklane do kuchni.

Ale uwaga! Jeśli wykończeniem ścian oddzielamy salon od aranżacji jadalni, podłogę pozostawmy jednolitą. Dopuszczalne jest podzielenie w ten sposób pomieszczenia na dwie części - kuchenno-jadalnianą i salon lub kuchenną i jadalniano-salonową. Ale już nie na trzy! W dużych mieszkaniach takie rozwiązanie może się sprawdzić, jednak w małej przestrzeni optyczne pomniejszy salon i wprowadzi wrażenie bałaganu.

Strefę salonu można też wyróżnić dywanem. Nie chodzi jednak o tradycyjną wykładzinę układaną na całej części salonu. Raczej postawmy na stylowy dywan i dopasowane do niego meble i dodatki.

Salon z jadalnią wydzieloną za pomocą dywanu

 

Dodatkowe możliwości aranżacyjne dają nam wszelkiego rodzaju wnęki. Najlepiej, jeśli znajdują się w nich okna, choć bez nich też można dobrze zaaranżować przestrzeń. Wnęka stanowi świetne pole do aranżacji niewielkiej jadalni. Oczywiście nie może być zbyt mała - pomieszczenie musi umożliwiać swobodne korzystanie z niej wszystkim domownikom.

Aby stworzyć atrakcyjne aranżacje, nie trzeba mieć dużych przestrzeni. Nawet w przypadku małych salonów z jadalnią można wykorzystać modne i ciekawe pomysły. Podobnie nowoczesne kuchnie - nie wymagają wiele, by uzyskać niebanalny wystrój wnętrz. Blaty kuchenne, sprzęt, fronty kuchenne - wszystko to może idealnie współgrać z meblami w salonie. Tak zaaranżowany salon z jadalnią i kuchnią doskonale się prezentuje nawet w małych mieszkaniach!

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

piękna kuchnia salon meble piekne płytki do salonu panele i deski
Kuchnia - meble Salon - meble Płytki do salonu Panele i deski

 

Powrót