Jak usunąć osad z kamienia z baterii?

12.11.2021

Armatura może stanowić nowoczesne oraz efektowne wykończenie kuchni oraz łazienki pod warunkiem, że wygląda schludnie. Nie powinny szpecić jej  nieestetyczne zacieki ani kamień, który osadza się na chromowanej powierzchni mającej kontakt z wodą. Jak utrzymać baterie łazienkowe w czystości? Znajdź odpowiedni sposób!

 

Twarda woda powoduje osadzanie się na armaturze osadów z kamienia.

 

Ten trudny do usunięcia osad to nic innego jak wytrącające się z twardej wody związki magnezu i wapnia. Najwięcej gromadzi się ich w miejscach stylu armatury z powierzchnią ceramiki sanitarnej (umywalka, zlewozmywak, wanna). Kamień powoduje, że nawet nowe baterie łazienkowe szybko tracą swój blask i przestają spełniać funkcję ozdobną. Co więcej, osad kamienny stopniowo gromadzi się również w rurach wodociągowych, przyczyniając się do namnażania szkodliwych dla zdrowia bakterii oraz częstszych awarii urządzeń takich jak pralki czy zmywarki.

 

https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/57979/szafka_podumywalkowa_aruba_0d2s_60_cm_8,a4p0v5ebqFTw4YiqmplnarFsinl9lpel-jpg.webp


W tym artykule:

1. Usuwanie kamienia za pomocą środków czyszczących - najlepsze sposoby

2. Domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowej - jak usunąć kamień?

3. Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na armaturze w łazience?



 

Usuwanie kamienia za pomocą środków czyszczących - najlepsze sposoby

Gotowe preparaty do usuwania kamienia są bardzo skutecznie, dlatego wykorzystuje się je między innymi czyszcząc baterie medyczne w szpitalach oraz gabinetach lekarskich. Trzeba jednak obchodzić się z nimi ostrożnie i uważać, aby dobrać odpowiedni rodzaj detergentu do posiadanej w domu armatury.

Zdecydowanie odradzamy czyszczenie chromowanych powierzchni środkami na bazie chloru, ponieważ ich zastosowanie może nieodwracalnie zniszczyć powłokę ochronną, powodując pojawienie się odbarwień bądź matowych plam. Z kolei aby uniknąć porysowania baterii, nie należy sięgać po preparaty z mikrogranulkami, szczotki z twardym włosiem oraz gąbki do zmywania naczyń. Podczas odkamieniania najlepiej jest używać ściereczki z irchy lub mikrofibry, ewentualnie szczoteczki do zębów z miękką końcówką.

Oferowane w sklepach środki służące do odkamieniania są zazwyczaj skoncentrowane, co oznacza, że  przed naniesieniem na baterie umywalkowe czy baterie wannowe należy je rozcieńczyć w wodzie, a następnie zetrzeć po zaledwie kilku minutach, ściśle trzymając się przy tym zalecań producenta. Na wszelki wypadek warto też przeprowadzić szybki test, nakładając odkamieniacz  na mało widoczny fragment armatury i obserwując czy nie zmienia koloru lub nie matowieje.

Jakie są wady tego typu preparatów? Ich skład może powodować pogorszenie samopoczucia, wysypkę skórną oraz nasilenie się objawów alergii. Z tego względu środki chemiczne nie powinny być stosowane w łazience, w której nie ma sprawnej wentylacji ani w obecności dzieci. Najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia i najdelikatniejsze dla czyszczonych powierzchni są środki o odczynie zasadowym.

 

Bateria wannowa 5-otworowa Y złoty szczotkowany Y1237/1GLB

 

Domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowej - jak usunąć kamień?

Uporczywy osad z kamienia równie skutecznie usuną… produkty spożywcze. Są one nie tylko ekologiczne i obojętne dla zdrowia, ale także znacznie tańsze od gotowych preparatów. Większość z nich każdy posiada w swojej kuchni, używając na co dzień do zupełnie innych celów. Są to: kwasek cytrynowy, ocet oraz soda oczyszczona.

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy

Świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym nacieramy baterie i pozostawiamy je na godzinę. Po upływie tego czasu spłukujemy czyszczoną powierzchnię bieżącą wodą i wycieramy do sucha chłonną szmatką. Chromowane baterie natryskowe oraz umywalkowe dodatkowo polerujemy, dzięki czemu będą błyszczeć jak nowe.

Kwaskiem cytrynowym można również szybko usunąć miejscowe osady i inne zabrudzenia z ceramiki.

Ocet spirytusowy

Wielozadaniowość octu w łazience jest trudna do przecenienia. Czyszcząc pokryte kamieniem powierzchnie, mieszamy go w równych proporcjach z wodą i w tak uzyskanym roztworze maczamy ściereczkę, po czym przykładamy ją na kwadrans do baterii. Ocet rozpuści kamienny osad, więc bez szorowania spłukujemy go z armatury czystą wodą i wycieramy do sucha. Jeśli nalot nie chce zejść, można powtórzyć te czynności, stosując podgrzany roztwór, którego działanie będzie jeszcze silniejsze.

Przy pomocy octu bardzo szybko doczyścimy również słuchawkę oraz dyszę prysznicową. Wystarczy zdemontować je i zanurzyć na 10 minut w garnku z gotującym się roztworem. Następnie słuchawkę z dyszą opłukujemy pod silnym strumień wody i montujemy z powrotem.

Osoby źle znoszące zapach octu spirytusowego mogą zastąpić go octem jabłkowym, który jednak nie jest aż tak skuteczny, więc trzeba liczyć się z tym, że usuwanie kamienia potrwa trochę dłużej.

Soda oczyszczona

Sprawdzonym sposobem, który pomoże usunąć kamień z baterii jest zastosowanie pasty z sody oczyszczonej. Aby ją przygotować, mieszamy trzy łyżki sody oczyszczonej z jedną łyżką letniej wody. Pastę wcieramy w pokryte białym nalotem powierzchnie, zostawiamy na dwie godziny, a potem zmywamy wodą i wycieramy do sucha.

Soda oczyszczona nie tylko likwiduje osad, ale ma także właściwości dezynfekujące oraz usuwa nieprzyjemne zapachy. Taką samą pastą możemy pozbyć się kamienia ze ścianek kabiny prysznicowej oraz płytek ceramicznych użytych do wykończenia łazienki.

Coca-cola

Jeśli akurat mamy w domu coca-colę, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to właśnie nią spróbować usunąć kamień z baterii. Rozwiązanie to z pewnością jest najdroższym domowym sposobem, ale trudno mu odmówić szybkości działania i skuteczności. Przy pomocy coca-coli bez problemu doczyścimy całą ceramikę i armaturę, w tym baterie bidetowe oraz muszle klozetowe, które zaszły osadem z twardej wody.

Jeśli nie mamy pod ręką żadnego z tych środków spożywczych, możemy przetestować inne domowe sposoby, na przykład obłożyć baterię miękką ściereczką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń, który usunie uporczywy kamień i jednocześnie nabłyszczy czyszczoną powierzchnię.

 

Bateria umywalkowa podtynkowa czarna Y

 

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na armaturze w łazience?

Najważniejsza jest systematyczność czyszczenia. Za każdym razem kiedy skończysz brać prysznic, ściągaj wodę z kabiny specjalną ściągaczką. Przynajmniej raz w tygodniu przecieraj miejsca najbardziej narażone na gromadzenie się osadu z kamienia szmatką nasączoną octem winnym. Dzięki temu osad nie będzie się nawarstwiał, tworząc trudny do usunięcia nalot.

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie sporo czyszczenia, najlepszym sposobem jest wybór baterii podtynkowej. Baterie podtynkowe cały mechanizm mają schowany w ścianie lub obudowie wanny, na zewnątrz wystaje jedynie wylewka i pokrętło. Dzięki temu znacznie mniej jest zakamarków, które mają bezpośredni kontakt z twardą wodą powodującą tworzenie się kamiennego osadu.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku systemów termostatycznych. Baterie termostatyczne posiadają specjalne głowice, które należy czyścić z kamienia nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Zdemontowaną głowicę moczy się w wodzie z octem, a następnie spłukuje i wyciera, po czym nakłada się na nią smar silikonowy.

Czyszcząc armaturę, należy pamiętać, aby usunąć kamień również z perlatora (sitka zamontowanego na końcu wylewki służącego do napowietrzania wody). Perlator pokryty kamieniem powoduje, że woda nie wypływa niejednostajnie i jest rozchlapywana na boki.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/37578/slupek_bratyslawa_c32_2d1s_dsm_dab_zloty,a4p0v5ebqFTw4Yiqmplna6lriXV7lZyj-jpg.webp   https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/94006/lustro_rama_25c_fi80,a4p0v5ebqFTw4Yiqmplna6lohHd5l5mm-jpg.webp https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/87670/grzejnik_zag_2_bialy_1096500_406_w_3,a4p0v5ebqFTw4YiqmplnarJsiXWAkZyq-jpg.webp https://images.unsplash.com/photo-1580407573078-75c6d2d174eb?ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&ixlib=rb-1.2.1&auto=format&fit=crop&w=1074&q=80
Szafki łazienkowe Lustra łazienkowe Grzejniki łazienkowe Płytki

 

Powrót