Jak wyczyścić dno basenu? Sprawdź nasze porady!

25.02.2022

Posiadanie basenu ogrodowego zapewnia ochłodę w upalne dni, ale wiąże się też z pewnymi obowiązkami. W sezonie letnim do jego wnętrza dostają się liczne zanieczyszczenia, takie jak spadające z drzew liście i gałązki, trawa, piasek oraz żwir, z których większość opada na dno. Wytrąca się także trudny do usunięcia osad wapienny. W efekcie woda w basenie przestaje wyglądać estetycznie, w dodatku rozwijają się w niej szkodliwe dla zdrowia bakterie i inne drobnoustroje. Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne czyszczenie basenu ogrodowego. Jak to zrobić dobrze?

 

Dmuchany plac zabaw ze zjeżdżalnią 5305

 


W tym artykule:

1. Czyszczenia dna basenu — automatyczne odkurzacze versus odkurzacze ręczne

2. Pompy do czyszczenia basenów

3. Chemia basenowa a czystość wody

4. Domowe sposoby na czyszczenie basenu

5. Jak wyczyścić dno basenu po zimie?



 

Basen rozporowy

 

Czyszczenie basenu z jednej strony zwiększa komfort jego użytkowania i chroni przed nabawieniem się alergii, z drugiej – pozwala na rzadszą wymianę wody i uniknięcie związanych z tym kosztów. Bez względu na to, jaki rodzaj basenu posiadasz: basen dmuchany, basen rozporowy czy basen na stelażu, z łatwością pozbędziesz się z dna większości zanieczyszczeń, o ile tylko zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt i preparaty chemiczne.

 


Polecany artykuł: Jak obudować basen stelażowy? Podpowiadamy ciekawe rozwiązania


 

Czyszczenia dna basenu — automatyczne odkurzacze versus odkurzacze ręczne

Podstawowe akcesoria do basenu służące do usuwania z niecki widocznych gołym okiem zabrudzeń to siatka na kiju teleskopowym oraz szczotka o miękkim włosiu i z wyprofilowanymi brzegami. O ile siatką basenową usuniesz pływające zanieczyszczenia, szczotką doczyścisz ścianki oraz dno basenu. Czyszczenie ręczne nie jest jednak zbyt wygodne ani też wystarczająco skuteczne.

 

Ręczne czyszczenie - wyławianie większych zanieczyszczeń przy pomocy siatki

 

Znacznie wygodniejszy i przede wszystkim szybszy w użyciu jest odkurzacz – ręczny bądź automatyczny. Ręczne odkurzacze są tanie i łatwe w obsłudze, ale sprawdzą się wyłącznie w przypadku niewielkich basenów (małe baseny rozporowe i dmuchane, baseny dla dzieci). Składają się z teleskopowej rury, szczotki i filtra, który oczyszcza przepływającą przez niego wodę.

Jeśli posiadasz sporych rozmiarów basen stelażowy, polecamy czyszczenie dna basenu odkurzaczem automatycznym. Urządzenie to samodzielnie porusza się po dnie basenu, usuwając przy tym większe zanieczyszczenia – wystarczy je zaprogramować lub sterować nim za pomocą pilota.

 

Odkurzacz automatyczny do czyszczenia basenu

 

Pompy do czyszczenia basenów

Stosowanie pompy basenowej pozwala pozbyć się drobnych zanieczyszczeń, zarówno z wody basenowej, jak i z dna basenu. Do wyboru są pompy piaskowe oraz pompy kartuszowe - wybór zależy przede wszystkim od ilości wody w basenie ogrodowym, która będzie podlegała filtracji.

Pompy piaskowe do basenu wykorzystują piasek krzemionkowy o odpowiedniej granulacji. Działają one na zasadzie ssąco-tłoczącej, co oznacza, że zasysają brudną wodę, po czym po przefiltrowaniu wtłaczają ją z powrotem do basenu. Co więcej, w ten sposób woda jest w ciągłym ruchu, co zapobiega namnażaniu się w niej glonów. Taki rodzaj pompy montuje się zwykle w dużych basenach.

 

Pompa piaskowa

 

Prostokątny basen ze stelażem

 

Pompa filtrująca z filtrem kartuszowym doskonale nadaje się do mniejszych i średnich basenów, często wyposażone są w nią także jacuzzi ogrodowe. W sezonie letnim najlepiej, jeśli pompa zasysa wodę na bieżąco. Filtry kartuszowe są stosunkowo niedrogie, ale posiadając taką pompę filtrującą, trzeba nieco częściej wymieniać wodę w basenie niż w przypadku pompy piaskowej.

 

Ważne!

Czyszczenie basenu odkurzaczem i przy użyciu pompy filtrującej znacznie poprawi jakość basenowej wody, ale nie sprawi, że będzie ona krystalicznie czysta. Równie ważne jest korzystanie z chemii basenowej, która ma za zadanie zdezynfekowanie wody do kąpieli.

 

Chemia basenowa a czystość wody

Chemię basenową stosuje się zarówno do uzdatniania wody basenowej, jak i profilaktycznie – do zapobiegania rozwojowi glonów i szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Można ją dozować ręcznie lub automatycznie – służą do tego proste urządzenia, takie jak skimmery, generatory chloru oraz wszelkie dozowniki utrzymujące się na powierzchni wody.

 

Dozownik na tabletki chloru 58210

 

Aby zastosowanie chemii basenowej było skuteczne, trzeba zacząć od pomiaru pH wody przy pomocy specjalnego testera. Jeśli pH nie będzie na odpowiednim poziomie (w granicach 7,2-7,4), chemia do basenu nie zadziała zgodnie z obietnicą producenta.

 


Polecany artykuł: Wady i zalety najbardziej pożądanych latem basenów!


 

Trudno wyobrazić sobie skuteczne czyszczenie dna basenu bez regularnego stosowania chloru. Chlor do basenu, w formie tabletek, płynu lub granulatu, dezynfekuje wodę w basenie i zabezpiecza ją przez zanieczyszczeniami organicznymi, grzybami, bakteriami oraz wirusami. Raz na jakiś czas warto przeprowadzić tak zwane chlorowanie szokowe, które polega na aplikacji do wody dużej ilości chloru, najlepiej za pośrednictwem skimmera. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się krystalicznie czystą wodę bez różowego osadu, jest to także sprawdzony sposób na czyszczenie dna basenu oraz ścianek basenu.

 

Skimmer basenowy

 

Alternatywą dla chlorowania są środki do dezynfekcji basenów kąpielowych na bazie aktywnego tlenu. Kosztują one nieco więcej, ale mają one tę niewątpliwą zaletę, że w przeciwieństwie do chloru nie podrażniają skóry ani błon śluzowych, więc nadają się również dla małych dzieci oraz alergików.

Posiadając basen ogrodowy, należy również z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w preparat chemiczny zwany antyglonem. Znacznie skuteczniej niż szczotka basenowa czy odkurzacz usunie on ze ścianek i dna basenu śliski osad oraz powodujące zielone zabarwienie wody glony. Jednocześnie, użycie antyglonu na jakiś czas uniemożliwi namnażanie się kolejnych drobnoustrojów.

Na rynku dostępne są również środki pozwalające usunąć z niecki basenowej białawy nalot. Nadmiar wapnia typowy dla zbyt zasadowej wody powoduje wytrącanie się kamiennego osadu, który osiada nie tylko na dnie i ściankach, ale również na elementach konstrukcji basenu oraz pompie filtrującej, czasem prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń. Aby się go pozbyć, wystarczy zastosować preparat zmniejszający pH wody do optymalnego poziomu.

 


Polecany artykuł: Baseny dziecięce ze zjeżdżalnią! Dmuchany plac zabaw dla dzieci


 

Domowe sposoby na czyszczenie basenu

Osoby, które niechętnie sięgają po środki chemiczne do czyszczenia basenu, mogą zastosować jeden z dwóch poniższych sposobów.

Pierwszym z nich jest czyszczenie basenu witaminą C. Kwas askorbinowy niemal od razu poprawi przejrzystość wody i zlikwiduje z dna większość żółtego i brązowego osadu spowodowanego nagromadzeniem się w wodzie żelaza. Jego działanie jest jednak krótkotrwałe i doraźne, ponieważ nie hamuje rozwoju bakterii ani innych drobnoustrojów.

Wyczyścić basen ogrodowy można również przy pomocy soli, która ma naturalne właściwości bakteriobójcze i poddana hydrolizie działa jak chlor. Trzeba jednak liczyć się z tym, że chlorek sodu może powodować korodowanie metalowych części basenu.

 

 

Jak wyczyścić dno basenu po zimie?

Kiedy na dworze robi się ciepło i nadchodzi sezon na relaks w ogrodzie, oznacza to, że najwyższa pora wyczyścić basen ogrodowy. Jak to zrobić? Najpierw starannie odkurz nieckę, a następnie przetrzyj dno i ścianki basenu wilgotną szmatką lub miękką szczotką namoczoną w wodzie z dodatkiem dedykowanego detergentu lub płynu do mycia naczyń. Następnie zmyj zabrudzenia myjką ciśnieniową i oczyść pompę basenową. Gotowe! Możesz nalać do basenu świeżej wody i cieszyć się orzeźwiającymi kąpielami na świeżym powietrzu.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak dobrać wydajność pompy do basenu? Podpowiadamy! Jak dobrać wydajność pompy do basenu? Podpowiadamy!
Jak często wymieniać wodę w basenie dmuchanym? Podpowiadamy, jak dbać o wodę basenową! Jak często wymieniać wodę w nadmuchiwanym basenie ? Podpowiadamy, jak dbać o wodę basenową!
Dlaczego warto mieć ogrodowy basen? Dlaczego warto mieć basen?
Powrót